ara

Yeni Öğrendim

Yeni öğrendiğiniz veya herkesin öğrenmesini istediğiniz bilgileri kendi cümlelerinizle paylaşınız. Sizin cümleleriniz ve yorumunuz önemlidir.
Kuraldışı: Copy-Paste, metinsiz link

Batuhan Bel

@batuhan-bel

O GÜZEL İNSANLAR O GÜZEL ATLARA BİNİP GİTTİLER...
O GÜZEL İNSANLAR O GÜZEL ATLARA BİNİP GİTTİLER...
Emel Sayın anlatıyor;
O zamanlar tığ gibi delikanlı, cepte para çok. Oyuncu bir de, Mavi Boncuk filmini çekiyoruz. Bir gün setten çıktık eve gidiyoruz. Ben, Lalelidi oturuyorum. Kemal benden önce çıktı.Herkes yevmiyesini almış,taksiyle giden gitti,kendi arabasıyla giden gitti. Ben baktım ki Kemal yürüyerek gidiyor; üç kilometre var gideceğe yere.Her gün yürüyerek gidip geliyor. Merak ettim,nereye gidiyor bu adam böyle diye. Uzun süre yürüdü, sonra bir bankta bir adam yatıyordu. Kaldırdı adamı, bir şeyler konuştular, sonra cebinden para çıkarıp verdi. Şaşırmıştım. Sonra biraz daha ilerde bir lokantaya girdi, bir şey yemeden çıktı,oraya da para verdiğini görmüştüm...
Bıraktım takibi bankta ki adama yaklaştım: Tanıyor musunuz o az önce size para veren adamı ? dedim.' Adını bilmem sormam da, her gün para verir bana..' dedi.
Teşekkür ettim.
Az ilerideki lokantaya gittim: ' Az önce gelen beyin borcu mu var size?' dedim. Tanımadılar beni :
'Kemal Abinin mi, yok hayır bize her gün evsizler uğrar,yemek yediririz, o da sağ olsun, onların yemek masrafını öder.' dedi...
Ertesi gün Kemal in yanına gittim.
'Sen ne güzel bir adamsın ya..'dedim,ne olduğunu anlayamadı, sarıldım ağladım...
' Ölme sen benden önce..' dedim, ama dinletemedim...
2 beğeni · 0 yorum

Misliyna

@misliyna

Neokur Kuralları
Neokur Kuralları
Öğrendim ki mevcut odaların hiç birinde paylaşım yapamıyorum... O zaman Günaydın... :)
9 beğeni · 1 yorum
Lotus (@lotus)
aa neden :O
10 sa beğen cevap

B.K.Ü

@bku

Ahmed Arif-Leyla Erbil
Ahmed Arif-Leyla Erbil
Tek şiir kitabı “Hasretinden Prangalar Eskittim” ile edebiyat dünyasının unutulmaz isimleri arasına giren Ahmed Arif, Leyla Erbil’e büyük bir aşkla bağlıydı. Ancak Erbil’de bu aşkın karşılığı yalnızca dostluktu. Ahmed Arif’in Leyla Erbil’e yazdığı mektuplar kitap haline geldi. Şairin aşkı da, şiiri gibi... Ahmed Arif imkansız aşkını bazen “Üzerime Toroslar yıkılmış sanki” diye ifade ediyor. Bazen "Matematiğin değil şiirin diliyle sonsuz” güven ve sevgisini dile getiriyor. Leyla Erbil’in kendisini “Tanrılaştırdığı” eleştirisine de bir felsefeci yanıtı veriyor: “Seni Tanrı gibi değil, Tanrı kavramını Leyla gibi seviyorum.”Ahmed Arif'in Leyla Erbil'e yazdığı ilk mektup 5 Mayıs 1954’te Bismil’den gönderilmiş. “Leyla, zalım Leyla” diye başlıyor ve “Senin” diye bitiyor.
Ahmed Arif
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
17 beğeni · 5 yorum
Hayata Gülümse (@hayatagulumse998)
Sn. B.K.Ü size bu sabah Ahmet Arif ile ilgili bu bilgileri paylaşma hissiyatını verdiren neydi ? Soru ciddidir. Ciddi cevap beklemekteyim.
16.10.17 beğen cevap
Nisf (@nisf)
Nereye ilk mektubu benimki dördüncü yazmış işte zalım Leyla diye o yüzden demiş.
16.10.17 beğen cevap

Yaser ARSLAN

@yaserarslan

Evrenin Bir Yerlerinde...
Evrenin Bir Yerlerinde Sonsuz Sayıdaki Bu Yazıyı Okuyan,Sonsuz Sayıda Siz Varsınız!

Bu kozmolojinin küçük, kötü sırrı. Bunu bilim adamlarının size anlatmak istememesinin nedeni ise utandırıcı olması. Ancak evrenin yapısı ile fizik kanunları bir araya geldiği zaman, ortaya çıkan “quantum teorisi” evrenin bir yerlerinde geçmişin sonsuz defa tekrarlandığı bir alan olduğunu öne sürüyor. Bunun nedeni fizikte, kozmolojide ya da her ikisinde fark etmediğimiz bir sorun olabilir. Veya gerçekten evrenin bir köşesinde sizin sonsuz sayıda kopyanız bulunuyor olabilir!
6 beğeni · 0 yorum

beyaz

@beyaz216

Bir saatliğine mutlu olacaksanız, şekerleme yapın,
Bir günlüğüne mutlu olacaksanız, balık avlamaya gidin,
Bir aylığına mutlu olacaksanız, evlenin,
Bir yıllığına mutlu olacaksanız, bir servete konun,
Tüm yaşam boyunca mutlu olacaksanız, işinizi sevin.

-Çin Atasözü-
4 beğeni · 0 yorum

bir_avuç_duaym

@biravucduaym

Milli Eğitim mi!?
Milli Eğitim mi!?
Az önce internette böyle bir yazı ile karşılaştım. Eğitimin sistemimiz yenilenirken daha önceleri ABD'nin örnek alındığını biliyordum ama bu anlaşmadan yeni haberim oldu. Açıkcası şoktayım.. Sistemin neden sürekli değiştiği şimdi daha iyi anlaşılıyor..
0 beğeni · 0 yorum

Özlem

@ozlem798

Öyle mi??
10 beğeni · 5 yorum
ne güzel işte :D
12.10.17 beğen cevap
Merve 🗡 (@mtrv)
Yıldızlar, bulutsu dediğimiz yıldız oluşum alanlarından doğan, sıcak ve parlak gökcisimleridir. Yıldızlar hidrojen, helyum gibi atomları çekirdeğinde yakarak (füzyon) kendi enerjilerini üretirler. Büyüklük, kütle ve sıcaklık bakımından çok farklı yıldızlar vardır. Yüzey sıcaklıkları 3000 ile 50.000 °C arasında değişebilir. En sıcak yıldızlar mavi, en soğuk yıldızlar da kırmızıdır. Güneş, 5500 °C sıcaklık ile orta sıcaklıkta, sarı renkli bir anakol yıldızıdır. Farklı türlerde yıldızlar vardır bunlara örnek, anakol yıldızları, devler, süperdevler, beyaz cüceler, siyah cüceler, nötron yıldızları, pulsarlar ve karadelikler verilebilir. Çekirdeğindeki yakıtı tüketmiş olan yıldız, ömrünün sonuna gelmiştir ve süpernova olarak patlayacak ve kütlesine bağlı olarak cüce yıldız, nötron yıldızı veya karadelik olacaktır. Süpernova çok güçlü bir patlamadır ve yeni yıldız oluşum bölgeleri bu patlamalardan sonra oluşur. Bir başka deyişle, yıldızlar küllerinden yeniden doğarlar.

Yıldızların parlaklığı kadir olarak verilir. Kadiri ne kadar düşükse, yıldız o kadar parlak demektir. Örneğin gökyüzünün en parlak yıldızı olan Sirius yıldızının parlaklığı -1.46 kadirdir. Bu dünyadan görülen parlaklıktır. Yıldızların gerçek parlaklıklarını anlamak için mutlak parlaklık terimi kabul edilmiştir. Mutlak parlaklık, yıldızın 10 parsek yani 32.6 ışık yılı uzaklıktaki parlaklığıdır. Aynı örneğe devam edersek Sirius'un mutlak parlaklığı+1.4 dür.
12.10.17 beğen 2 cevap
Merve 🗡 (@mtrv)
Yıldızların çok daha önemli işleri varmış.
12.10.17 beğen 3 cevap

Melih

@melihh

PSİKOLOJİ
PSİKOLOJİ
Her ne kadar bireyler de şartlara ya da surece göre bir takım kimlik krizleri yaşıyorlarsa da toplumlar da benzer süreci tarihsel anlamda yaşayabilir. Psikanaliz insan psikolojisi olduğu kadar toplum psikolojisiyle ilgili de çarpıcı açıklamalar getiriyor. Söz gelimi bu gün yine rastladigim çok etkin bulduğum bir psikologun toplumumuzun insan hayati içinde hangi evrede olabileceğiyle ilgili soruya cevabi çok farklı ve çarpıcı olduğu kadar da yeterince açıklayıcı cinsten..
5 beğeni · 0 yorum

Melih

@melihh

PSİKOLOJİ
Ergenlik'in bir anlamda yas sürecine benzediğini bu gün okuduğum psikeart dergisinde keşfettim:
" Aileler, kaybolan bir daha gelmeyecek olan, sevimli, itaatkâr, her daim kendilerine hayran olan küçük çocuklarının yasını tutarlar. O munis çocuk gitmiştir de yerine suratsız, nadan biri gelmiştir sanki... Ergen ise çocukluğunu kaybetmiştir. Çoğunluğuyla birlikte, bedenini her şeyin somut ve basit olduğu güvenli dünyasını kaybetmiştir: bedenin, çocuksu kimliğin be yıkılıp giden anne baba idealinin.."

Bu süreçten geçen biri olarak yaşadığım o döneme hic bu açıdan bakmamıştım. Bu kadar zarif bu kadar veciz ifade nasıl olur bilemedim.
2 beğeni · 0 yorum

Yonca

@kitapokumakhuzurverir

Biliyor muydunuz?
Biliyor muydunuz?
Ben yeni öğrendim :)
20 beğeni · 19 yorum
Merve Kaya (@mavera)
Benim bulanmıyor bunu ne yapacağız :D bence her denilene inanmamak gerekir canım.. ;)
11.10.17 beğen 1 cevap
Yaser ARSLAN (@yaserarslan)
Aaa az önce geldim başıma :)
11.10.17 beğen 1 cevap
Karanlık (@pnar)
O kitap veya telefonla alakalı değil bazı kişileri yolculuğu ve kalabalık ortamda rahatsız olduğu için midesi bulanıyor
11.10.17 beğen 1 cevap