ara

Yeni Öğrendim

Yeni öğrendiğiniz veya herkesin öğrenmesini istediğiniz bilgileri kendi cümlelerinizle paylaşınız. Sizin cümleleriniz ve yorumunuz önemlidir.
Kuraldışı: Copy-Paste, metinsiz link

Hasan Yürekli

@hasanyurekli5

https://www.youtube.com/watch?v=JQS6XnbEU1w&feature=youtu.be
0 beğeni · 0 yorum

Levla

@levla

Noel ve Yılbaşına Dair
Noel ve Yılbaşına Dair
Antik Roma'da Dünya ve Cennet'in evlendiğine ve yarı tanrı Satürn'ün dünyaya geldiğine inanilıyormuş. İtalya'da bulunan Satürn tapınağı da bu yarı tanrı için yapilmiş. Hristiyanlık’tan 5 yy. önce Pagan Romalılar, kış gündönümü olan Aralık ayında Satürn Şenlikleri düzenlerlermiş. Kışa girilirken yapılan bu şenliklerde bol kepçe yenir içilir, çocuklar sevindirilir, efendi-köle ayrımı kalkar, savaşılmazmış.
Roma Hristiyanlaştıkça güçlenen Roma (Katolik) Kilisesi, bu Pagan yeni yıl şenliğinin bir gününü İsa Peygamber’in aslında bilinmeyen doğum günü, son gününü ise Gregoryen takvimlerinde yılbaşı olarak kabul ve ilan etmiş.
3 beğeni · 0 yorum

Levla

@levla

Geçmişe Bakmak
Geçmişe Bakmak
Her gökyüzüne baktığımızda aslinda geçmişe baktığımızı öğrendim. Ay'in bir dakkika öncesini, Güneş'in 8 dakkika öncesini görüyormuşuz. Hatta gördüğümüz bazı yildizlar çoktan ölmüş olabilir. Evet, yıldızlar da ölüyormuş. Bize sadece ışıkları uĺaşiyormuş. Binlerce yıl ölmüş olsalar bile yaydıkları ışık bize ancak bugün ulaşiyormuş. Yani gökyüzü yıldız hayaletleriyle doluymuş 🤔
13 beğeni · 3 yorum
Eseflal (@eseflal)
😱
4 sa beğen 1 cevap
ekar (@ekar)
evrensel bir bakış açısı.. etkilendim..
3 sa beğen 2 cevap
Enis Kılıç (@dusundurucudusunce)
Eğer şuan ışınlanmayı bulabilirsek kendimizi 100.000 ışık yılı oteye ışınladıgımızda dünyaya çok güçlü bir teleskop ile bakarsak bilin bakalım noluyor ?
Evet doğru M.Ö 100,000 yılını görebilirsiniz
3 sa beğen 2 cevap

Enes

@gmwitcher

Michel de Montaigne
Michel de Montaigne
Montaigne ünlü olmadan önce ölüm hakkında çok kafa patlatan ve ölümden endişe duyan bir insanmış. Zira en iyi arkadaşı Etienne de la Boetie'yi, babasını, erkek kardeşini ve ilk çocuğunu kaybetmiş; sen ben kadar, belki daha fazla ölüm düşüncesi kafasını meşgul edermiş.

Bir gün malikanesinde çalışanlarla beraber çıktığı bir gezide atından düşmüş ve ölümle burun buruna gelmiş. Ağzı burnu kan içinde kalmış, yerinden kıpırdayamamış. Bilincini kaybetme noktasına kadar geldiğinde artık kendisi için sonun yaklaştığını, o anlarda aldığı her nefesin son nefes olabileceğini kabullenmiş. Bu kabulleniş hayatı yeniden yorumlamasına sebep olmuş. 36 yaşında başına gelen bu olay sonrasında Bordeaux yüksek mahkemesindeki görevinden istifa etmiş ve Denemeler'i yazmaya başlamış. Yaşam, ölüm, korku, arkadaşlık, erdem, vicdan vs aklına ne geldiyse, o gün başından neler geçtiyse, ne hakkında yazmak istediyse yazmış. Önceden yazdığı düşüncesiyle/davranışıyla çelişkili bir durum ortaya çıktığında önceki yazısına dönüp değişiklik yoluna gitmemiş; insan hayatının tecrübelerden oluştuğunu, her tecrübenin düşüncelerimizi ve davranışlarımızı değiştirebileceğini ve bunun yaşamın bir parçası olduğunu anlatmış.

Montaigne yaşarken ölümü düşünmenin bir faydası olmadığını, aksine yaşamın kalitesini azalttığının farkına varabilmiş, bunu yazdıklarıyla aktarmaya çalışmış, bir gün ölecek olmayı kabullenip kalan bütün günlerde yaşamı olabildiğince tatlı yaşamayı öğütlemiş.
2 beğeni · 0 yorum

popülerdeli

@populerdeli

Ankara’da temizlik işçileri çöplere bırakılan kitaplarla kütüphane kurdu
Ankara’da temizlik işçileri çöplere bırakılan kitaplarla kütüphane kurdu
Ankara’da Çankaya Belediyesi’nin temizlik işçileri çöpten topladıkları kitaplarla sıra dışı bir kütüphaneye imza attı. Tarihi bir binada yaklaşık 4 bin kitaptan oluşan kütüphane, işçilerin uğrak noktası olmuş durumda.

Ankara’da Çankaya Belediyesi’nin temizlik işçileri çöpleri toplarken kenara atılmış halde buldukları kitapları topladı.

İşçiler, son 7 aydır çöpten topladıkları bu kitaplarla bir kütüphane kurdu.

Bu işçilerden biri de sık sık kitap okumak için kütüphaneyi ziyaret eden, 1 aydır belediyede şoför olarak çalışan Murat Serkök.
Vakit buldukça sürekli buraya geldiğini söyleyen Serkök, “Burası benim için bulunmaz bir nimet oldu. Bir an önce işim bitsin de geleyim diye can atıyorum, işin yoğunluğu üzerimden gitmiş oluyor” diyor.

“Çöpün yanında kitap gördüğümüzde mutlu oluyoruz”
Bu işin bir parçası olmaktan mutluluk duyan temizlik işçilerinden Efe Akpınar, çöplerden kitapların toplanıp şantiyeye getiriliş sürecini şöyle anlatıyor: “Bilinçli insanlar kitapları poşet ya da çuval içerisine konteynerlerin yanına koyuyorlar. Biz de bu kitapları gördüğümüz zaman alıp aracın ön kısmına koyuyoruz. Daha sonra da burada çalışan arkadaşımıza teslim ediyoruz.”

Konteyner yanına bırakılmış kitap gördüklerinde içlerine bir mutluluk doğduğunu ifade eden Akpınar, “Yeni kitapları hemen alıp kütüphanemize getirelim istiyoruz. Burayı ne kadar büyütebilirsek o kadar güzel olacak” diyor.
30 beğeni · 5 yorum
Bayır gülü (@bayirgulu)
🌹
14.12.17 beğen 4 cevap
Eseflal (@eseflal)
🦉
14.12.17 beğen 2 cevap
Semih (@sc)
Aman dikkat operasyona kurban gitmesinler, ne de olsa bu ara malum kişinin kitapları çöplerde bulunuyormuş.
14.12.17 beğen 5 cevap

Gülşah Sönmez

@gulsah-sonmez

Kayıp Kıta Mu ile ilgili yeni öğrendiklerim
-Mu kıtası, doğusundan batısına 9500 km, kuzeyinden güneyine 4500 km uzunluğundaymış.

-Çeşitli kayıtlarda Mu kıtasının kutsal çiçeğinin lotus olduğu belirtilmektedir.

-Kıtada 64.000.000 insan yaşıyormuş ve şu an British Museum’da bulunan Troano Yazması’na göre burada yaşayan halk on kabiledir ve tek hükümettir.

-Kıta’daki İmparatorluk’un adı “Güneş İmparatorluğu” dur.

-Kıta’da beyaz ırk hakimdir.

-Mu ülkesi deprem ve volkanik patlamalarla iki kez sarsıldı, ikinci sarsılmada, Mu ve üzerinde yaşayan insanlar Pasifik Okyanusu’nun sularının altında kaldı.

-Bu ülke suların altında kaldıktan sonra çok az insan hayatta kaldı ve hayatta kalanlar, varlıklarını sürdürmek için yamyamlığa başlamış. Böylece ilk yamyamlık başlamış.
Kayıp Kıta Mu
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
2 beğeni · 0 yorum

Hasan Yürekli

@hasanyurekli5

İnsanlar Neden Hâlâ GDO’nun Güvenli Olmadığını Düşünüyor?

BilimFili
EK 1
0 beğeni · 0 yorum

Gülşah Sönmez

@gulsah-sonmez

Mu ülkesindeki insan belirişi
Mu ülkesindeki insan belirişi
Bu vinyet, Nakal tabletlerinde, Mu ülkesinde insan belirişini anlatan vinyettir.
Bu vinyette
Mu’nun sembolik çiçeği lotus,
Mu’nun sayısını veren üç bitki parçası,
Mu’nun alfabetik sembolü olan M harfi,
Tau sembolü,
Suyun sembolü,
İlk insan
yer almaktadır.
Her sembolün bir anlamı vardır.
Kayıp Kıta Mu
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
4 beğeni · 0 yorum

Hasan Yürekli

@hasanyurekli5

EK 1
Erdoğan için de bekliyoruz :D 13.12.17
1 beğeni · 0 yorum

edward morra

@edwardmorra

neyi?
yeni öğrenememeyi
0 beğeni · 0 yorum