ara
Özge
1.265 108

Özge

@ozge-selcuk

"Kadınlık, himaye edilen bir meşguliyet olmaktan çıkınca her şey olabilir ..."
6 beğen · 0 yorum · alıntı

Özge

@ozge-selcuk

"Kapıdan hikaye kahramanı olarak girdin ne olarak çıkıyorsun?" dedi.
"Bilmiyorum," dedim, "gelirken gidiyordu dersin olur biter."
4 beğen · 0 yorum · alıntı

Özge

@ozge-selcuk

Şehir hatları vapuru böğürdü, uyandım. Derin taktik düşünceleri bir kenara bırakıp, biraz sohbet olsun diye, biraz da mizacımın verdiği bir halden diğer hale göz kırpma hızında geçme yeteneğim ile, limanda kıpırdayan kuğunun kıçına bakarak, "Gemi gidiyor," dedim.
"Hayır," dedi bana ait bir hikayede yanı başımda bulduğum ve varlığının kıyak mı kelek mi olduğuna karar veremediğim şahıs: "Gitmeye hazırlanıyor, ikisi farklı şeylerdir."
Hal ve gidişatına bakılırsa, cümlelere,kelimelere, ses tonuna, satır aralarına, bakış kırıntılarına, kaş oynayışına, burun kanadı titreyişine, velhasıl hareket eden, etmiyorsa da edecekmiş izlenimini veren her tür ayrıntıya takılan, takıldığını un ufak eden biriydi.
"Ayrıca," dedi, "buradan bakışla gidiyor olan, gittiği yerden bakışla geliyor olabilir."
2 beğen · 0 yorum · alıntı

Özge

@ozge-selcuk

"Yönü sen seç, fakat yürü," dedi, "bir kahramanın oturup tesadüfler beklemesi değil, gerekiyorsa onları yaratması uygun düşer."
3 beğen · 0 yorum · alıntı

Özge

@ozge-selcuk

İlk günlerimizin birinde aynanın önünde durmuş ve orada başka bir kadını gördüğünü söylemişti. Bedeni Müzeyyen olan başka bir kadın. "Aynadaki kadın benim zıttım," demişti, "ben ne kadar ev haliysem o, o kadar sokak. Ben sokulgan isem, o başını alıp giden. Ben gündüzüm, o gece... Çapkın, güçlü, özgür. "
2 beğen · 0 yorum · alıntı

Özge

@ozge-selcuk

"Yatayım biraz," dedim. "Zor yatarsın," dedi bir tarafım. Yokladım kendimi. Maşallahım vardı. Bu geceyi de uykusuz götürürdüm.
3 beğen · 0 yorum · alıntı

Özge

@ozge-selcuk

Ona bir anlatabilsem... diye düşündü Furi. Çölde doğup büyümüş bir insana, daha görmediği nice bereketli, verimli, olağanüstü derecede güzel topraklar olduğu nasıl anlatılabilirdi acaba?
3 beğen · 0 yorum · alıntı

Özge

@ozge-selcuk

"Sana hiçbir zaman gül bahçesi vadetmedim ben. Hiçbir zaman kusursuz bir adalet vadetmedim...ve hiçbir zaman huzur ya da mutluluk da vadetmedim. Sana ancak bütün bunlarla savaşma özgürlüğüne kavuşmanda yardımcı olabilirim. Sana sunduğum tek gerçeklik savaşım. Ve sağlıklı olmak, gücünün yettiği kadarıyla, bu savaşımı kabul edip etmemekte özgür olmak demektir. Ben yalan şeyler vadetmem hiç. Kusursuz, güllük gülistanlık bir dünya masalı koca bir yalandır...üstelik böyle bir dünya çok can sıkıcı bir yer olur!"
4 beğen · 0 yorum · alıntı

Özge

@ozge-selcuk

"Tulumdayken gözüne bir saç telinin girdiği oldu mu hiç?" diye sordu Deborah, Zaman zaman gözüne bir saç teli ya da toz girdiğinde çektiği sıkıntılar gelmişti aklına. İnsan ellerini uzatamayınca, bu lanet olası küçük rahatsızlıklar dünyanın en büyük sorunu haline geliyordu.
--Ben kendim gözümün içindeki saç teliyim, dedi Helene sakin bir sesle, "sen de öylesin."
2 beğen · 0 yorum · alıntı

Özge

@ozge-selcuk

"Tanrım, diye düşündü, eskiden dünyada nasılsam şu anda da öyleyim ---içi yanardağ olan devinimsiz bir dağ. "
3 beğen · 0 yorum · alıntı
/ 2