ara

Halil korkut

@blackgarden

Nigel Warburton
Nigel Warburton
Hapishanede idam gününüzü bekleyen bir mahkûm olsaydınız, kalan günlerinizi bir felsefe kitabı yazarak geçirir miydiniz? Boethius'un yaptığı tam olarak buydu. Yazdığı bu kitap, daha sonra en ünlü kitabı haline geldi.
..........
Yakında öleceğini bilen Boethius hücresindeyken ölümünden sonra ortaçağın en çok satan kitaplarından biri olacak Felsefenin Tesellisi'ni yazdı. Kitap, Boethius'un hapishane hücresinde kendi haline üzülmesiyle başlar. Boethius birdenbire kendisine yukarıdan bakan bir kadını fark eder. Kadının boyu ortalamayken, birden gökyüzünden daha yükseğe ulaşmış görünür. Yunan harfleri pi'den teta'ya doğru yükselen bir merdiven işlenmiş, yırtık pırtık bir elbise vardır üzerinde. Bir elinde hükümdar asası, diğerinde ise kitaplar tutmaktadır. Bu kadın, aslında felsefenin ta kendisidir. Kadın konuştuğunda, Boethius'a neye inanması gerektiğini söyler. Onu unuttuğu için Boethius'a kızgındır ve kendisine yapılanlar karşısında nasıl tepki vermesi gerektiğini anlatmak için oraya gelmiştir. Kitabın geri kalanı Tanrı ve talih hakkında aralarında geçen konuşmadır. Kitabın bir kısmı düzyazı, bir kısmı da şiir biçimindedir. Kadın, yani Felsefe, Boethius'a tavsiyelerde bulunur.
EK 1
Görsel ve paragraflar, Nigel Warburton'un Felsefenin Kısa Tarihi isimli kitabından alıntıdır. 30.12.16
EK 2
Felsefe, Boethius'un kendisine geri dönmesini ister. Boethius 'a hapiste öldürülmeyi bekliyor olsa da tam anlamıyla mutluluğu tadabileceğini söyler. Felsefe, onun acılarına çare olacaktır. Söylemek istediği zenginliğin, gücün ve saygınlığın gelip geçici olduğu için değersiz olduğudur. Hiç kimse mutluluğunu böyle kırılgan temellere oturtmamalıdır. Mutluluk daha sağlam bir şeyden, kaybedilemeyecek olandan gelmelidir. Boethius öldükten sonra yaşamaya devam edeceğine, mutluluğu önemsiz dünyevi şeylerde aramanın hata olduğuna inanıyordu. Nasıl olsa öldüğünde hepsini kaybedecekti. 30.12.16
Misafir
bugün okumaya başlıyorum teşekkürler paylaşımınız için =)
30.12.16 beğen cevap
Misafir
Rica ederim, ben de başlarda biraz ön yargılıydım fakat anlatımı gayet güzel ve kolay bir kitapmış...
30.12.16 beğen cevap
Misafir
Halil bey Empedokles'in Etna efsanesi ile ilgili bilginiz var mı ? Netten baktım bu gün pek bir şey bulamadım..
30.12.16 beğen cevap
18 Ağustos
21:45
Kasımpaşa
Beşiktaş
19 Ağustos
20:00
Karabükspor
Medipol Başakşehir
20:00
Bursaspor
Aytemiz Alanyaspor
21:45
Sivasspor
Yeni Malatyaspor
21:45
Osmanlıspor
Galatasaray
20 Ağustos
20:00
Kayserispor
Göztepe
21:45
Antalyaspor
Akhisar Belediyespor
21:45
Fenerbahçe
Trabzonspor
21 Ağustos
21:45
Atiker Konyaspor
Gençlerbirliği
Tüm Süper Lig takımlarının maçları
Digiturk Sporun Yıldızı Paketi’nde.