ara

Bir Başak Kadını

Hayvan sever🐾 Çevreci🌿 Feminist♀️ Yaşam hakkı savunucusu... Savunmasızın, masumun, muhtacın, yaşam hakkını savunmak, can kurtarmak, başlıca amacımız olmalı.

Bir Başak Kadını

@passiveaggressive

Öyle bir yer ki, yaz mevsimi, hava kararmaya yüz tutar da bir sessizlik sakinlik olur ya hani, tam kafa dinleyeyim dersiniz ya, hah işte tam da o zaman başlayan gürültülü mahalle düğünleri, dinledikleri, iğrenç sapık zilli müziğimsi şeyleri dışarıya taşıran otomobiller, durmadan egzoz patlatan aşırı gürültülü motorlar, sık sık geçen aşırı yüklü tren, sabah akşam vızır vızır işleyen trafik, kamyonlar, tırlar, kulaklarınız kanar... 😓

Bir de hiç bitmeyen et ve mangal kokuları, anız yakmalar, nefes almak, hava almak zorundasınız ve o iğrenç kokular durmadan içinize dolar, gözünü yaşartır, genziniz yanar... 😓

Yaşamak burada da her yerde olduğu gibi çekilmezdir...
7 beğeni · 1 yorum
Orhan Şahin (@orhansahin)
- Ora nere ?
15.09.18 beğen cevap

Bir Başak Kadını

@passiveaggressive

İRFANI HÜR - 2.Bölüm (Şimdi Okullu Olduk)
Bakın İrfan Değirmenci eğitim ve bilim konusunda ne diyor;

"Öğretmenler atanamadığı için canına kıyarken, kimi diplomasını yakarken, kimi "o kadar dirsek çürüttük, bari boş oturmayalım" deyip, üç kuruşa, sözleşmeli, ücretli, allah ne verdiyse çalışırken, yarım milyona yakın iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunu atanmayı beklerken, asgari ücretle garsonluk yapmaya çalışırken, erkekler açıkta kalmamak için polis veya asker olmaya gayret ederken, ne yapsınlar?

Avrupa'da felsefe ve psikoloji mezunları el üstünde tutulur, bu ülkede dalga geçilir. Fizik ve kimya mezunları iş bulamadığı için, bu bölümler artık tercih edilmeyen bölümler, üniversiteler çareyi bu bölümleri kapatmakta buluyor."

Altına imzamı atarım! Budur! Peki ya sizce? Haksız mı?

Öncesi de var, sonrası da var, devamı da var.
Mutlaka izleyin, izletin ve paylaşın derim.
7 beğeni · 7 yorum
Bearded Angler (@beardedangler)
bu irfan adına munhasır bir zaat olmaktan ziyad_e,popülist olmayı tercih edip,yine kanayan bır yarayı_eğitimde ki aymazlı,izah etmeye calışmış.
bu bab_ı aliyeden yolu cihangire düşen(kayan,kaydırılan)fularlı amcaların,fularsız modeli olmaya aday zahar.sağ cenahta ahmet hakan,sol köşede de bu oturur artık.ve biz fakirler,ki öyle fakiriz ki!!!doğru bu adamların eline düştü!diline pelesenk oldu.
11.09.18 beğen cevap
Bearded Angler (@beardedangler)
hasılı diyeceğim şudur ki belletmen!(zannımca öylesin)abla,düşme bu adamların oltasına.aydın amca kovmasaydı,gözü gönlü AYDIN bir şekilde yaşayıp gidecektibu zaat!hıç umrunda olmayacaktı gölgede kalanlar...
11.09.18 beğen cevap
Mustafa Kemal'in Askeri (@mustafakemalinaskeri)
Felsefe mezunlarının Avrupa'da el üstünde tutulmasının, ülkemizde böyle olmamasının temel nedenleri bence, aradaki kültür farkı ve eğitim farkı.Ülkemizde ne yazık ki üniversitelerin liseden farkı yok.Eğitimin niteliğini yükseltmektense, niceliğe önem verildi.Her ilde bir üniversite var ama dünyanın en iyi üniversiteleri arasında Türk üniversitesi yok.ODTÜ var belki dünya üniversiteleri arasında sayılabilecek ama, onu da biz kendimiz aşağılıyoruz.Durumumuz çok kötü, düzeleceğe de benzemiyor...
5 sa beğen 1 cevap

Bir Başak Kadını

@passiveaggressive

Kıyamet nasıl kopar?
Erdoğan kabinesinin yalnızca AKP’ye oy vermiş olan değil farklı partilere de oy vermiş bulunan seçmen tarafından umut bağlanmış önemli ismi, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, hafta sonunda yapılan bir toplantıda eğitimin 2023 hedefleri üzerine konuşurken, ‘bizim eğitimde kıyameti koparmamız lazım. Ortak akla değil sivri akıllara kulak vermemiz lazım’ dedi.

Şimdi tam da okullar açılacakken sivri akıllı biri olarak sesleniyorum: ‘Hocam dikkat edin kopan kendi kıyametiniz olmasın’! Zira eğitim politikasına (politikasızlık da bir politikadır) 16 yıllık AKP iktidarı boyunca şekil veren isim belli. Bugüne kadar 7 Milli Eğitim Bakanı, 14 sistem değiştirmiş iktidar. Bu değişikliklerin her biri de reform olarak sunulmuş. Yeni bakan, belki de bu yüzden özenli seçtiği cümlelerinde ‘gerçekleştireceğimiz değişikliği reform olarak adlandırmıyorum’ diyor.

Sırasıyla LGS, OKS, SBS ve TEOG adı verilen sınavlarla liselere kayıt yaptırabilen öğrenciler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın torununun TEOG’a gireceği sene yapılan son bir değişiklikle yepyeni bir sistemle tanıştı. Tam anlamıyla fiyaskoyla sonuçlanan yeni seçme sisteminde, en başarılı öğrencilere iki seçenek sunuldu, en yakın imam hatipe kayıt yaptırmak ya da açıkta kalmak! Tüm politikasızlığının ortasında son 16 yıl boyunca eğitimdeki tek istikrarlı adım, eğitimin istikrarlı şekilde dincileştirilmesi oldu.

Bugün üniversiteye girişte başarı oranı diğer tüm okulların ortalamasının altında kalan yüzlerce imam hatibimiz var. Tercih edilmeyen, kontenjanı boş kalan imam hatipler bir tarafta, fazlaca tercih edilen ve kapasitesinin üzerinde öğrenciyle doldurulan diğer okullar diğer tarafta ! Üstelik Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2017-2019 yatırım planına göre fen liselerine 109.6 milyon lira bütçe ayrılırken iimam hatip okullarına 1.7 milyar lira ayrıldı.

Bu rakamlar 1 fen lisesine karşılık 17 imam hatip lisesi kurulacağı anlamına geliyor. Birçok imam hatip ortaokulu ve imam hatip lisesinde kız ve erkek öğrencilerin sınıfları ayrıldı yani karma eğitime son verildi. Bazı okullarda sınıfların ayrılması yetmedi, kız ve erkek öğrencilerin koridorları dahi ayrıldı, gerekçe olarak da “veliler böyle istiyor' bahanesinin arkasına sığınıldı. Veliler yani seçmen, halen yürürlükte olan anayasanın 42. maddesini biliyordur herhalde. Madde 42, “eğitim-öğretim, Atatürk ilkeleri ve inkılapları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Bu esaslara aykırı eğitim ve öğretim yerleri açılamaz" diyor.

Ülkeyi 16 yıldır yönetenlerse, ulusal eğitimden uzaklaşıp, başta Diyanet İşleri Başkanlığı olmak üzere, kendilerine yakın dini kurum ve vakıflarla protokoller imzalamaya doyamıyor. Başta Ensar Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti ve Türgev olmak üzere birçok dinci kuruluş, devlet okullarında “değerler eğitimi' adı altında ders ve seminerler veriyor, bağış topluyor, dini içerikli yayınları dağıtıyor. Kamu kreşleri teker teker kapatılırken, Diyanet’in açtığı kreşlerde 4-6 yaş arası çocuklara dini eğitim verilmesi yine sıbyan mektebi adı altında dini eğitim veren Kuran kursu kreşlerinin açılması gibi uygulamalar Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ve tarikatların güdümüne girdiğinin bir diğer göstergesi.

Şimdi hala laiklik hassasiyeti olan bir grup seçmenin gözünün içine baktığı yeni Bakan Ziya Selçuk, eğitimi çağdaş bilim ve eğitim esaslarıyla yeniden şekillendirebilir mi sizce? Mesela, yeni Bakanın gücü ‘ihtiyaç fazlası imam hatipleri Fen Lisesi’ne dönüştürüyorum’ demeye, diyebilmeye yeter mi? Yoksa sahibi olduğu özel okulda edindiği tecrübeyle yeni Bakanın görevi, eğitimi tamamen özelleştirmek mi?

Parasız, nitelikli, laik, bilimsel ve eşit eğitim hakkı hepimizin çocuklarının hakkı. Devlet okullarını gözden çıkarıp parası olan ya da bankadan kredi çekebilenin çocuğuna nitelikli eğitim imkanı sunup geri kalan çoğunluğun çocuğuna itaat etmeyi, kininin takipçisi olmayı ve kadınla erkeğin asla eşit olamayacağını anlatmayı sürdürecek mi Bakanlık?

İktidara yakın sendikalarıyla, haksız yere işinden edilmiş akademi camiasıyla, atama beklerken umudu tükenmiş yüz binlerce genciyle, velilerden bağış adı altında zorla para toplayan okullarıyla, kayıt yaptıracak okul bulamayan öğrencilerle, rayından çıkmış eğitim trenini nasıl rayına oturtacak Ziya Selçuk? Sivri akıllılara kulak verecek bir irade var mıdır sahi yoksa sivri akıllılara akıllarını kendilerine saklamalarını tavsiye edecek, konuşmaya kalkanı din düşmanı, vatan haini ilan edecek kindar bir nesil mi yetişmiştir çoktan? Ne dersiniz hocam?
İrfan Değirmenci
ünlüye 10 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 2 yorum
Mustafa ÇAKMAK (@mustafacakmak)
Eğitimin özelleştirilmesi düşüncesi bu bakana has birşey değil yıllardan beri iktidarın aklında olduğu aşikar attığı adımlarla fakat ben Ziya Selçuk'tan umutluyum. En azından eğitimin içinden gelen öğretmenlik yapmış bazı eksiklikleri yanlışları görebilmiş ve şu anda dile getirebilecek cesareti gösteren bir bakan kendisi. Daha öncekiler gibi her sene daha da iyiye gidiyor diye yalan söylemiyor.
11.09.18 beğen 1 cevap
Edipcm (@edmathersjr)
Her kelimesi ayakta alkışlaması gereken bu güzel yazı için teşekkür ederim
11.09.18 beğen 2 cevap

Bir Başak Kadını

@passiveaggressive

Keşke
Keşke bir yazıyla memleketin üzerine sinmiş yılgınlığı silip atabilsem. Keşke tam 700 haftadır kayıp çocuklarını aramaktan sormaktan vazgeçmeyen anaların kararlığı kadar sağlam bir kalemim olsa da yazdığım her satırdan bir ömürlük hayat dersi damlasa.

Keşke yazdığım tek bir köşe yazısıyla bir otel odasında, sokak ortasında ya da sabaha karşı evinin kapısının önünde bir nefret cinayetine kurban verilen bir trans kadının çığlığı duyulsa. Keşke yazıp yazıp gazeteye yollamadan önce son bir kez fikrini söylemesi için yazdıklarımı okuttuğum can dostuma bir iş bulsa, yol açsa, milyonlarca işsizin derdine derman olsa, işinden edilen, haksız yere suçlanan ve işe iade edilmeyenlere köşe yazısı hükmünde faydam dokunsa.

Keşke, hayatının son tatiliymiş gibi, krize direnir gibi, olup bitenlere kulağını gözünü kapatırcasına, masrafını dokuz eşit taksite bölüp, bir çırpıda kendini denize bırakanların rahatlaması hissini uyandırsa en azından yazdığım yazılar okuyanda. Gazeteyi, dergiyi, kitabı basacak kağıdı dolarla avroyla yurtdışından almak durumunda olan ve giderek zorlanan yazı dostlarının derdine bir derman olsa yazdıklarımda keşke.

Öyle bir yazı yazsam ki 16 yıllık iktidarın verdiği zararın ortağı, işbirlikçi, örtülü muhaliflerin üzerinden örtüyü bir çırpıda çekip alıverse yazdıklarım. İyi günleri görmek için bilenen öfkeyi diri tutsa, adaletsizliklerin karşısına bir başına dikilenlerin tek kolu kadar sağlam olsa satırlarım. Gerçeklikle ilgisini kesmiş, haber takip etmeyi bırakmış, organize kötülük kapısına dayanmadıkça kendi yarattığı hayal alemine sığınıp nefes almaya çalışanların gamsızlığına bir ufak sille olsa yazdıklarım keşke.

Çocuklarına matematik ve fen bilgisi öğretebilme sıralamasında Pakistan’ın ve Cezayir’in gerisine düşen ülkemde eğitim seferberliği başlatsa tek bir köşe yazım. Bu Pazartesi’den tezi yok yazımı okuyanlar, önce çocuklarını sonra kendilerini tarikatların, cemaatlerin tuzağından çekip kurtarsa, erkekler namusu çalıp çırpmamak, yalan söylememek olarak bellese, kadınlar az sayıda cesur hemcinsinin yürüttüğü eşit haklar mücadelesine omuz verse, kazan kaldırsa.

Yazımı okuyan kötülük edemese kimseye, ne bir kediye ne bir kuşa, köpeğe ne eşeğe ne bir ağaca ne denize ne dağa ne taşa, eli varmasa, beton dökemese toprağa. Mavi önlüklü, tulumlu, beyaz yakalı, kravatlı, döpiyesli, yazmalı, elleri nasırlı, yüzü güneş yanığı, gözleri uykulu, bacakları dermansız, çelimsiz, umutsuz, aç, borçlu tüm işçiler, gücünün farkına varsa bir yazıyla, bir araya gelip ekmeğini, hayatını çalanlarla mücadele etmenin mümkün olduğunu fark etse işçiler satır satır. Bu yazı öyle kışkırtsa ki dürüstlüğü ve cesareti, yazının etkisiyle elini vicdanına koyup, ‘üzüm gibi şarabımızı vermek için ezilmek zorunda değiliz’ dese keşke okuyan her kişi.

Kabahatliyim, bugüne çıkan yola taşlar döşeyen ve suçsuz insanların hayatını karartan bir romantiğin, yıllar boyunca ortaklık kurduklarınca atıldığı cezaevinden çıkar çıkmaz kaleme aldığı yazısı kadar ilgi görecek bir yazı yazamadığım için.

Kabahatliyim, para değil onur demenin, kariyer değil hayat demenin, önce benim hayatım değil önce benden daha zor durumda olanların hayatı demenin mümkün olduğunu, çıkarların değil gerçeklerin peşinde başka türlü de yaşanabileceğini yaşayarak gösterme ısrarımdan dolayı kabahatliyim.

Sosyal medyayı da televizyon ekranı kadar etkili kullanmayı öğrenen bir gurmenin menemen anketine katılan yarım milyon insandan biriyim. Menemeni soğansız yiyen yüzde 49’luk kitlenin içindeyim. Şimdi bırakın da çoğunluğun arzusuyla domatesli, biberli yumurtama soğan doğrayarak cezamı çekeyim. Evet neyse ki hala domates, biber, soğan ve yumurta alabilecek parayı bulduruyor şu kalem, şu klavye.

Kuru soğana muhtaç olmuş onca yiğit, bir gün kendilerine yapılan haksızlığın ve bu haksızlığı kimin yaptığının farkına vardığında öyle yazacaklar ki bu coğrafyanın tarihini işte o gün tüm köşe yazıları saygıyla eğilecek birlikte yazılan o son köşenin önünde.

Haydi şimdilik kalın sağlıcakla…
İrfan Değirmenci
ünlüye 10 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğeni · 0 yorum

Bir Başak Kadını

@passiveaggressive

Estetik deyip geçmeyin…
Estetik deyip geçmeyin…
100 yıl önce başlayan estetik cerrahinin gerçek toplumsal ve şahsi dramlarının bir de perde arkası var. Çanakkale Savaşı'nda bir İngiliz gemisinden atılan mermiyle yüzü parçalanan Mustafa Teğmenle dünyanın ilk estetikçisi Yahudi Prof. Josef'i birbirine bağlayan insanlık dramı... Devamı için 👉 https://t.co/AkwqKLdGtj
Sadık Usta
ünlüye 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum

Bir Başak Kadını

@passiveaggressive

Toron Karacaoğlu
Toron Karacaoğlu
Sahnelerimiz, ülkenin en ışıklı oyuncusunu;
insanlık, hayatı en umutlandıran sesini yitirdi...

Halkımızın, çoğu insanın “Cüneyt Arkın’ın sesi”
olarak bildiği, radyo tiyatrolarının piri idi...

Usta yönetmen, tiyatro, sinema, seslendirme sanatçısı
Toron Karacaoğlu, 87 yaşında, yaşamını yitirdi...

Sevenlerine, ailesine, sabırlar dilerim...
Ruhu şad olsun, nur içinde yatsın 😓😢
Toron Karacaoğlu
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
11 beğeni · 6 yorum
Gökdeniz mert (@pote)
Ülkemizin temelleri bir bir gidiyor bu yeni zıpır nesillerde bu tür üstadların çıkması imkansız
23.08.18 beğen 1 cevap

Bir Başak Kadını

@passiveaggressive

Hayatınızda Duyabileceğiniz En iyi Konuşma!
Gary Yourofsky duyarlı bir hayvan özgürlüğü aktivistidir.

Gary Yourofsky'nin 2010 yılında Georgia Tech'te düzenlediği hayvan hakları ve veganizm konulu ilham verici konferans. Mitleri saf dışı bırakacak, zihninizi ilgi çekici bilgilerle dolduracak, kalbinizin ve ruhunuzun sağlığı için etik seçimler yapmanıza yardımcı olacak bu müthiş konuşmacıyı dinleyin. Gary Yourofsky'nin kendine has karizmatik ve dürüst stilini, hayvanlara önem veren veya dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek isteyen herkes mutlaka izlemeli.

Hayvan haklarını savunduğu için 10 dan fazla kez tutuklandı, yüksek güvenlikli ceza evinde 77 gün geçirdi. Hayvan hakları hakkında yüzlerce konferans verdi. Gary Yourofsky'ın konuşmaları sadece sağlık ve sağlıklı beslenme değil, onun konuşmaları yediklerimizi ve vicdanımızı sorgulatıyor. Günde kaç tane hayvanın bizim yüzümüzden acı çektiğini, işkence gördüğünü; bizim yüzümüzden günde kaç insanın açlıktan öldüğünü anlamamızı ve aynı zamanda toplumun bizi hayvansal beslenmeyle nasıl hastalıklara sürüklediği farkına varmamızı sağlıyor.

Bana ve daha binlerce insana doğru yolu gösteren adam!

Bu konuşmayı idrak edebilmek için biraz empati yeterli.

Yalanların farkına varıp artık kendinizin, ailenizin ve çocukların sağlığı ile oynamaya son vermek için izleyin, izlettirin, paylaşın!
3 beğeni · 0 yorum

Bir Başak Kadını

@passiveaggressive

İnsancıl kesim diye bir şeyin olduğuna gerçekten inanıyor musunuz?

Sizce "insancıl"ın tanımı nedir?

İnsancıl tecavüz diye bir şeyin varlığına inanıyor musunuz peki?

İnsancıl çocuk tacizi?

İnsancıl kölelik?

İnsancıl soykırım?

Size göre soykırımın tanımı nedir?

İnsanların topluca katledilmesi mi? Yoksa masum varlıkların topluca katledilmesi mi?

Ben masumların katledilmesi olduğunu düşünüyorum.

Bu da bizi en büyük soykırım katliamına getiriyor; her yıl sadece Amerika'da 10 milyar kara hayvanı, 18 milyar deniz canlısını öldürüyoruz.

Sağlık, hayatta kalma, nefsi müdafaa nedenleriyle değil.

'Barış, Aşk, Sevgi, Günışığı' tişörtü giymek, arabanıza 'bir arada varolmak' etiketi yapıştırmak harekete geçmek değildir...

Siyasi ve dini dogmalar aksini iddia etse de; hayvanlar bize ait değildir.

Onlar eşya ya da mal değildir.

Hissetmek ve düşünmekten aciz yaratıklar değildir.

Televizyon reklamlarında insanları şarkı söyleyip dans ederken, tofu, ahududu, soya filizi, mantar yerken görüyor muyuz?

Hayvan istismarcıları muazzam bir propaganda yapıyorlar.

Bunları televizyonlarda göremezsiniz.

Bunun yerine ne görüyoruz?

DAHA FAZLA ET YİYİN!

Sonra kanser ilaçları reklamları, kalp ilaçları, enerji içecekleri...

Sizi de, hayvanları da öldürüyorlar.....

Köle, sahip, menfaat, kurban insan ırkına özgü mü?

Bu gaddarlıkların yegane kurbanları zenciler, yahudiler, çocuklar, kadınlar mı?

Peki inekler köleleştirilmedi mi?

Sizi dininizden koparmaya da çalışmıyorum.

Hiçbir din et yemeyi emretmez.

Dinlerdeki altın kural; “Size nasıl davranılmasını istiyorsanız başkalarına da öyle davranın.”

Ve 'başkaları' kategorisine hayvanlar da giriyor...

Tüm dinlerde en çok gözardı edilen söz ise; “ÖLDÜRMEYECEKSİN”

Gary Yourofsky
4 beğeni · 0 yorum

Bir Başak Kadını

@passiveaggressive

80 YAŞINDAKİ DEDE KENDİSİNİ KURBAN KESMEYE DAVET ETMEYEN VE ELİNİ ÖPMEYEN TORUNUNU TÜFEKLE ÖLDÜRMÜŞ VE KENDİSİ DE İNTİHAR ETMİŞ!!! HABERLERDE SÜREKLİ AYNI ŞEYLER TEKRAR EDİLİYOR YİNE, KAÇ KERE DUYDUM AYNI HABERLERİ SAYAMADIM BİLE! KAÇAN KURBANLIK DANA SAHİBİNİ YARALADI, KURBANLIK DANA İKİ DUVAR ARASINA SIKIŞTI, KURBANLIK DANA ÇAY BAHÇESİNE DALDI DAHA NELER NELER HADDİ HESABI YOK! ANLATIRKEN GÜLÜYORLAR BİR DE! YAZIK YA YAZIK! ANLAYIN ARTIK BİLİYORLAR, ANLIYORLAR, ONLARIN DA CANLARI VAR İŞTE ANLAYIN ARTIK! BİR DE KAÇAN KURBANLIKLAR RENKLİ GÖRÜNTÜLERE YOL AÇTI DEMEZLER Mİ GEL DE DELİRME!!! 😠😠😠
3 beğeni · 0 yorum

Bir Başak Kadını

@passiveaggressive

Psikopatlarla tartışamazsınız,
gerici faşistlerle tartışamazsınız,
sistemden çıkar sağlayanlarla tartışamazsınız,
onları ancak bir güç kullanarak durdurabilirsiniz.

Derrick Jensen
Derrick Jensen
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğeni · 1 yorum
bilent doğan (@bilentdogan)
Kesinlikle doğru.
19.08.18 beğen cevap
/ 18