ara

Bir Başak Kadını

Hayvan sever🐾 Çevreci🌿 Feminist♀️ Yaşam hakkı savunucusu❤ Savunmasızın, masumun, muhtacın, yaşam hakkını savunmak, can kurtarmak, başlıca amacımız olmalı.

Bir Başak Kadını

@passiveaggressive

Dini kaynaklar köpek için ne diyor?
Geçenlerde patileri kesilen zavallı köpeği bilmeyeniniz yoktur, tahmin ederim.

Patileri, yani insani nitelemeyle söylersek “Ayacıkları” kesilen bir köpeğin ıstırabına ortak olmayanınız yoktur, eminim.

Vahşet uygulanan o köpekceğizin ölümüne kahrolduğunuzu da hissediyorum.

Ben bu hunharca katliama imza atan vicdansızlığın ardındaki ruh halini uzun uzadıya analiz etmeye girişmeyeceğim ama “Klasik dindarların zihnindeki köpek algısına” dair birkaç dinsel kaydı, açıkçası köpeğin dindarda bıraktığı psikolojiyi sizlerle paylaşacağım.

Lakin en sonunda sizlere “Köpeklerin aslında ne derece makbul ve mübarek bir hayvan” olabileceğini de kanıtlayacağım.

İtiraf edilmesi gereken en önemli nokta, köpek adlı canlının geleneksel din kaynaklarında adeta lanetli bir varlık olarak verilmesidir.

Ve artık dinin, varlıklara seslenen alışıldık dilinin değişmesi gerekmektedir. Daha doğru ifadeyle, insanların diliyle konuşan Allah’ın, aynı zamanda diğer tüm varlıkların diliyle de konuşabildiğini göstermek gerekmektedir.

GELENEKSEL DİNCİLERİN KÖPEK ALGISINI BESLEYEN HADİSLER

Geleneksel din kabullerinde ve gerçekleri araştırmayıp kulaktan dolma din öğretisinde köpek, lanetli ve asla yakınımıza sokulmaması gereken bir canlıdır.

Bu konuda kötü örnekler oldukça çoktur.

1.Örnek: “Köpeğin bulunduğu yere melekler girmez” mealindeki –güya- Peygamber sözü, dincilerin köpek düşmanlığında ilk manifesto özelliğindedir.

2.Örnek: “Beş tane hayvan ‘fasık'dır ki, Mekke’nin harem bölgesinde de öldürülebilir. Bunlar; fare, akrep, karga, çaylak ve yırtıcı köpektir.” (bir rivayette: kişi umre veya hacdaki ihramda da olsa bunları öldürebilir.) (Buhârî, Bedu’l-halk, 16; Müslim, Hac, 9: 66-72). Fasık, kötü ve günahkâr demektir. Masum hayvana günah atfeden anlayışı sizlere bırakıyorum. Kaldı ki, Mekke’nin Harem denilen bölgesi her türlü eziyet ve öldürmenin yasaklandığı bir alandır.

Bu hadis adlı kaynağa benzer şöyle bir aktarım da vardır; “Hz. Muhammed, av veya koyun veya çoban köpeği hariç diğer bütün köpeklerin öldürülmesini emretti.” Bu sözü aktaran İbnu Ömer söz konusu köpeklere “ekin köpeğini” de eklemiş, üstelik “Biz Medine ve civarına gider, tek köpek bırakmaz, hepsini öldürürdük. Hatta biz, çölden gelmiş kadına refakat eden arkadaş köpeğini bile öldürürdük.” diyebilmektedir.

3.Örnek: ““Kişi, önüne semer kaşı kadar bir şey bırakmadan namaz kılarsa; (önünden geçtiği takdirde) siyah köpek, kadın, eşek namazını bozar…” Ebu Zerr`e dendi ki: “Siyahın kırmızıdan, beyazdan farkı nedir?” Şu cevabı verdi: “Ey kardeşimin oğlu! Sen bana, benim Resulullah`a sorduğum şeyi sordun. Peygamber de bu konuda: “Siyah köpek şeytandır” buyurmuştu.”

Dikkat edilirse burada kadın, köpek ve eşek ile eşdeğer tutularak aşağılanmaktadır.

4.Örnek: “Sürü veya av veya ziraat köpeği dışında bir köpek besleyen kimsenin sevabı her gün eksilir.”

5.Örnek: “köpek besleyen ailelerin rızıkları günden güne eksilir” Yani köpek beslemek bereketsizliğe sebep olur, denilmektedir.

Bana bıraksanız, sizlere daha pek çok kötü örnekler de sayabilirim ama yeterli olduğunu düşünüyorum.

HADİS KAYNAKLARINDAKİ “DOĞRU” KÖPEK TANITIMI

Hz. Muhammed’in köpeğe ilişkin söz ve davranışlarını doğru şekilde aktaran din kaynaklarına dikkat ettiğimizde köpeğin hiç de lanetli ya da uzak durulması gereken bir canlı olmadığını görebiliriz.

1.Örnek: “Kötü yolda olan bir kadın, sıcak bir günde, bir kuyunun etrafında dönen bir köpek gördü, susuzluktan dilini çıkarmış soluyordu. Kadıncağız mestini çıkarıp onunla onu suladı. Bu yüzden bağışlandı.”(Müslim, Tevbe, 155) sözü köpeğe ne derece değer verilmesi gerektiğini anlatıyor.

2.Örnek: “Bir adam yolda, yürürken susadı ve susuzluğu arttı. Derken bir kuyuya rastladı. İçine inip susuzluğunu giderdi. Çıkınca susuzluktan soluyup toprağı yemekte olan bir köpek gördü. Adam kendi kendine: “Bu köpek de benim gibi susamış” deyip tekrar kuyuya inip, mestini su ile doldurup ağzıyla tutarak dışarı çıktı ve köpeği suladı. Allah onun bu davranışından memnun kaldı ve günahlarını affetti.” hadisi, köpeklere karşı duyarlılığın insani yüce bir tavır olduğunu göstermektedir.

3.Örnek: Mekke’nin fethinde doğum yapmış bir köpeğe ve yavrularına şefkat eden ve başlarına zarar gelmemesi için nöbetçi bırakan bir Peygamberin canlılara vahşeti emretmesi mümkün müdür?

4.Örnek: bir savaştan dönerken yol üzerindeki köpek leşine acıyan ve “Ne de güzel gözleri varmış” diyen bir din tebliğcisinin “Köpeklerin öldürülmesine” önderlik etmesinin izahı var mı?

Eğer “Evet, Hz. Muhammed, yukarıda örnekleri verilen tüm bu köpek düşmanlığının mihmandarlığını, öncülüğünü yapmıştır” diyen olursa ona da “Böyle bir Peygamberin, şefkat peygamberi olma iddiası samimi midir?” diye bir soru sorulmaz mı?

KUR’AN’DA KÖPEĞE VERİLEN YÜCE DEĞER

Kur’an’da bir öykü anlatılır, Kehf Suresi’nde.

Zalim, adaletsiz ve kötülüğü ideal olarak gösteren bir sisteme karşı isyan bayrağı açıp, mağaraya sığınan gençlerin serüvenini anlatan bu surede bir köpek örnek varlık olarak önümüze sürülmektedir.

Köpeğin adı “Kıtmîr”dir.

Mağara ehli olan o asil gençleri anlatan Allah, mağara girişinde sadakatle bekleyen köpeği, yani özel ismiyle Kıtmîr’i de anmaktan geri durmamıştır.

Allah, din kaynaklarında yalan yanlış verilen köpek algısını aslında en yüce din kaynağı özelliğini taşıyan Kur’an’da yıkıp geçmiştir.

Allah, insanların yanında bir köpeğin asaletini vurgulama gereğini ihmal etmemiş, dincilerin kompleksini yüklenmemiştir.

Doğrusu, İslam uygarlığında Kıtmîr’in kıymetini takdir eden hassas ruhlu sanatçılar ve vefalı hayvan dostları da yok değildir.

Aşağıdaki minyatür ve hat sanatı örneklerinde Ashab-ı Kehf ile birlikte sadık dostları Kıtmîr resmedilmiş ve kayda geçirilmiştir.(Yakub Beg Albümünden Ashâb-ı Kehf minyatürü)(Bir Falnâme’de Ashâb-ı Kehf minyatürü)(Hattat Halim Özyazıcı’nın kaleminden, Ashâb-ı Kehf’in adları. En ortada, kocaman harflerle “Kıtmîr”, 13831964 - Hat ve minyatürler;

http://t24.com.tr/k24/yaz...itmir,723’den alınmıştır.)

Şayet Allah, yarattığı varlıklar arasından bir kısmını, mesela insanı, kontrolsüz ve sınırsız bir konuma yerleştirip, diğer varlıkları anlamamış ve haksızlık yapmış olsaydı kendisine tanrı denemeyeceğini muhakkak Allah da bilmektedir. Tıpkı, bir köpeği hakir görüp, hatta ona işkence edecek kadar sefil vaziyete düşen sözüm ona insan kılıklı varlıkların ne denli şeytani vasfa sahip olduklarını bildiği gibi.

Bir peygamber sözüyle konuyu bitireyim, “Merhamet etmeyene merhamet edilmez.”

Nazif Ay
Nazif Ay
ünlüye 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğeni · 0 yorum

Bir Başak Kadını

@passiveaggressive

BU MASUM GÖZLER KENDİ HALİNİ Mİ ANLATIYOR, TÜRKİYE’NİN HALİNİ Mİ…
BU MASUM GÖZLER KENDİ HALİNİ Mİ ANLATIYOR, TÜRKİYE’NİN HALİNİ Mİ…
Sakarya’da dört patisi birden kesilmiş ve kuyruğu koparılmış halde ormanda bulunan iki aylık yavru köpek, maalesef kurtarılamadı.

*

Antalya’nın simgesi Akdeniz foku Duman’ı kafasına vura vura katlettiler.
Kars’ta memleketin uydu vericisi takılan ilk kurt’unu vurdular.
İzmir Kuş Cenneti’nde pelikan’ları mangal yaptılar.
Bolu’da şarampolde ayı bulundu, postu yoktu, derisi yüzülmüştü, meğer anlaşıldı ki, asfalta çıkan ayıya otomobille çarpmışlar, heba olmasın diye postunu yüzüp oturma odasına sermişler.
Darıca’ya timsah getirdiler, hareketsiz duruyordu, yaşayıp yaşamadığını kontrol etmek için kafasına taş attılar, timsah öldü.
Florya’daki akvaryumda vatoz’un kafasına pet şişeyle vurdukları ortaya çıktı. Olta getirmediklerine şükretmek lazım…
Kuş gribi döneminde tavukları diri diri çukurlara doldurup yaktılar.
Kastamonu’da kene’leri imha edeyim derken, evini yakan oldu, köyü zor kurtardılar.
Diyarbakır’da leopar’ı av tüfeğiyle öldürdüler.
Burdur’da vaşak’ı kurşunladılar.
Sakarya’da midilli cinsi minik atları yediler, fındık bahçesinde kemikleri bulundu, kilosunu sekiz liradan kasaba satmışlar, midillilerden önce tavşanları yemişler, iki de papağan kayıp…
Sinop’ta köpekleri çöp kamyonunda preslediler.
Edirne’de Selimiye etrafındaki güvercinleri zehirlediler.
Antalya hayvanat bahçesinden maymun çaldılar.
Edirne’de bavul içinde yavru kanguru yakalandı.
Ankara hayvanat bahçesindeki piton kayboldu, akıbetini çevre bakanına sordular, bugünlerde kimseye şiş kebap yemesini tavsiye etmem dedi! Hayvan denilince sayın bakanımızın aklına ilk gelen fikir, kebaptı.
İzmir’de caretta’nın önce ayağını kestiler, sonra boynuna beş kiloluk taş bağlayıp boğdular. Muğla’da caretta’yı kör ettiler. Sahillerimize habire kurşunlanmış yunus cesedi vuruyor.
Sivas’ta Murat 124’ün arka koltuğunda taşınan dana Ferhat şöhret oldu, fırsat bu fırsat diye, vaktinden önce iki katı paraya sucukçuya sattılar.
Sinop’ta balina Aydın’ı önce medya maymununa çevirdik, sonra Rus ajanı olduğunu iddia ettik, Rus istihbaratı tarafından yetiştirildiği, denizaltı yakalamakla görevli olduğu bile yazıldı.
Sütaş’ın vole atan ineğini, memeleri görünüyor diye Rtük’e şikayet ettiler. Asrın liderimiz “kedi” karikatürünü mahkemeye verdi. Kumpas davaları sırasında Galfield şüpheli şahıs oldu, Buggs Bunny gözaltına alındı. “Fareler” ve İnsanlar romanı sakıncalı bulundu. “İnek” Şaban dini değerleri aşağılıyor diye savcılığa verildi. Haram diye, çizgi filmdeki domuz karakterini makasladılar.
Kurban bayramında elinden kaçırdığı boğa’ya ateş eden var.
Abant’ta beygir’e tecavüz eden mühendis yakalandı, yüce Türk basını beygirin adını Ceylan diye yazarken, beygiri tecavüze uğradığı için toplum nazarında rencide olmasın diye sahibinin adını D.U. diye kodlayarak verdi!
Aydın’da eşeğe tecavüz ettiler, o zamanlar gazete yönetiyordum, tecavüz mağdurlarını teşhir ederken tecavüzcüleri koruyan medyamıza inat, eşeğin fotoğrafını gözüne bant atarak yayınladım, hayvanseverler beni mahkemeye verdi iyi mi… Bilahare, gözünü bantladığım mağdur eşek yüce adaletimiz tarafından “fingirdek” bulundu, eşeğe tecavüz eden herif iyi hal’e sokuldu, 240 lira para cezasıyla yırttı, ben iki sene yargılandım.
Denizli’de malum yeri büyük diye, at heykelini sünnet ettiler.
Sucuklar nallı kuzu, domuz’dan çiğköfte yakalandı.
Uçak için deve kestiler.
Gökova’da fok Badem’i sigara tiryakisi yaptılar.
İzmir’de belediye Basmane’deki süs havuzuna ördekler koydu, o gece arakladılar, av eti diye Alsancak’taki janjan marketlerde sattılar.
Ankara’da narkotik köpeklerini otomobilin içinde unuttular, sıcaktan, havasızlıktan can verdiler.
Gezi Parkı olaylarında biber gazıyla sekiz köpek, 63 kedi, bine yakın kuş öldürüldü, kör olan köpekler var.
Göç yollarını tespit etmek için ayağına Tel Aviv yazılı halka takılan kerkenez, Elazığ’da yakalandı, İsrail casusu ilan edildi, vücuduna çip yerleştirilmiş olabilir dediler, Fırat Üniversitesi’ne götürdüler, kanatlarını ayaklarını çarmıha gerer gibi açtılar, röntgenini çektiler, röntgen dosyasına “hasta ismi” olarak “İsrail ajanı” yazdılar! Konya’da casus diye pelikan yakaladılar. Göçmen kuşların biyolojik silah taşıdığını öne süren milletvekillerimiz oldu.
Anayasa Mahkemesi işi gücü bıraktı, Chp’nin kedisi Şero’yu suçlu buldu. 15 lira 44 kuruşluk kedi kumu ve süt almak suretiyle, devletimizi zarara uğrattığı tespit edildi. Şerorist oldu yani.

*

Ve, Afyon’daki cephanelik patlamasında 25 şehit verdiğimiz gün, hiç istifini bozmadan, Akp generali Necdet beye sucuk hediye eden vali İrfan Balkanlıoğlu, şu anda Sakarya valisi… Patileri kesilen yavru köpekle alakalı açıklama yaptı, “yol kenarında çalışan iş makinesi biçmiş” filan dedi.
Ameliyatı yapan veteriner hekimler “balta kullanılmış” derken, vali efendi “yanlışlıkla olmuş” demeye getirdi.

*

Yukardaki liste de mi yanlışlıkla iş makinesi?

*

İnsan olarak yaşamak zor…
Hayvan olarak daha zor bu ülkede.
En tepeden yayılan nefret iklimi, maalesef iliklerimize kadar işledi.
Ruhen Frankeştayn’a dönüştü Türkiye.
Yılmaz Özdil
ünlüye 10 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğeni · 2 yorum
Kelippot (@karacurin)
"Denizli’de malum yeri büyük diye, at heykelini sünnet ettiler." Gülelim mi yok/sa zırlayalım mı bilemedim😭😭
4 sa beğen 1 cevap
Gökdeniz mert (@pote)
ve Bu hastalıklı tiplerin çoğu evli ve cocuklu
1 sa beğen 1 cevap

Bir Başak Kadını

@passiveaggressive

BAŞLIK YOK!!! VAHŞET VAR!!! KATLİAM VAR!!!
BAŞLIK YOK!!! VAHŞET VAR!!! KATLİAM VAR!!!
BU ÜLKEDE YAŞANAN VAHŞETLER BİTMEK BİLMİYOR!!!
BU ÜLKEDE VAHŞETİN ARDI ARKASI KESİLMİYOR!!!
SON 1 AY İÇİNDE YAŞANAN VE UNUTULAN VAHŞETLER...
YAPANLAR CEZA ALMADAN ARANIZDA DOLAŞIYORLAR!!!
DENEY İÇİN CANLI CANLI BOĞAZI KESİLEN KANGAL...
DÖRT PATİSİ VE KUYRUĞU KESİLMİŞ OLAN BEBEK....
TÜM PATİLERİ KESİLMİŞ BAŞKA BİR CAN DAHA...
EREĞLİ'DE TECAVÜZ EDİLEN YAVRU KÖPEK...
ANKARA'DA YAKILAN VE ZEHİRLENEN KÖPEKLER...
KADIKÖY DE GECE ADINDA Kİ KÖPEĞE TECAVÜZ...
ZEYTİN AĞACI DALLARINI YEDİ KATLEDİLEN 24 KEÇİ...
ANTALYA'DA CANLI CANLI DERİSİ YÜZÜLEN VE ÖLEN KEDİ...
KUŞADASI'NDA KÖPEKLERE VE BİR KADINA AÇILAN ATEŞ...
ORMANLARA AĞZI BATLI KOLİ İÇİNDE TERK EDİLEN KEDİLER...
BİR DERİ BİR KEMİK AÇ SUSUZ FAYTONLARA KOŞULAN ATLAR...
DAHA BU GÜN ÇANAKKALE LAPSEKİ'DE BAŞKA BİR VAHŞET...
BAHSİ BİLE GEÇMEYEN DAHASI VE ÇOOOOOOK DAHA FAZLASI....
LİSTE O KADAR UZUN, O KADAR CAN YAKICI, O KADAR YIKICI Kİ...
HEPSİNİ ANLATMAYA NE MECALİMİZ VAR NE DE SABRIMIZ...
TÜM BU OLANLARIN EN BÜYÜK SUÇLUSU, BİLEREK İSTEYEREK HAPİS CEZASINI GETİRMEYEN, HAYVAN HAKLARI YASASINI SÜREKLİ ERTELEYEN İDARECİLER VE GÖREVİNİ YAPMAYAN KURUMLARDIR!!!
EK 1
16.06.18
EK 2
16.06.18
EK 3
RİCA ETSEM AŞAĞIDA LİNKLERİNİ ERMİŞ OLDUĞUM İMZA KAMPANYALARINI İMZALAYIP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ? LÜTFEN, HEP BİRLİKTE DAHA ÇOK İNSANA ULAŞALIM...

https://www.change.org/search?q=fayton

https://www.change.org/p/...ddetsu%C3%A7tur

https://www.change.org/p/...C4%B1lmas%C4%B1

https://www.change.org/p/...mut-olal%C4%B1m

https://www.change.org/p/...-zehirlenmesine 17.06.18
EK 4
ÜLKENİN HER BİR ADIMINDA, GEREK HALK ELİYLE OLSUN, GEREKSE BELEDİYELER ELİYLE OLSUN; HAYVANA VE HAYVANSEVERLERE UYGULANAN ŞİDDET, VAHŞET, DEHŞET, TACİZ, TECAVÜZ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR!!!


17.06.18
19 beğeni · 15 yorum
Muhayyel (@balanced)
Vahşet cani bunlar. Bunu yapanların Allah cezasını versin. Söylenecek söz bulamıyorum. Aynısını o insanlara yapacak birini bulmak lazım. 😢😢😢
16.06.18 beğen cevap
Beyaz Melek (@beyazmelek)
İnsanlığın bittiği noktadayız maalesef😕
16.06.18 beğen 1 cevap
MettÇk (@mettck)
Selamlar @passiveagresive Bu paylaşımlar çok rahatsız edici. Dünyada kötü, hastalıklı insanlar hep vardı ve hep var olacak. Burda bize düşen sosyal vazifenin, sürekli bunlara hakaret etmek yerine; Bu tür insanlık suçlarına caydırıcı cezalar getirmeyen yönetimlere hakaret etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bi yerde birileri veya nefes alan herhangi bir canlı acı çekerken bu namussuzlarin deri koltuklarında oturmaları benim midemi daha çok bulandiriyor.
16.06.18 beğen cevap

Bir Başak Kadını

@passiveaggressive

Interview Magazine isimli dergiye verdiği röportajda bir ateist olduğunu belirten oyuncu, ''Eğer bir inanan olsaydım, yaptığım her hata yanıma kar kalırdı. Hep böyle olmuyor mu, insanlar günahları işleyip işleyip sonra tanrıdan af diliyorlar.'' Kendisinin böyle bir şey yapmayacağını belirtiyor.
Keira Knightley
ünlüye 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum

Bir Başak Kadını

@passiveaggressive

Ben hayatı bırakayım diyorum hayat beni bırakmıyor... Sesler, ışıklar, hatıralar... Yine ellerim buz gibi, yine kalbim yerinde değil de boğazımda atıyor, ara sıra belki duruyor belki atmaktan yorulup yavaşlıyor... Keşke tamamen dursa diyorum, zaman da dursa, sesler, ışıklar her şey dursa....
6 beğeni · 0 yorum

Bir Başak Kadını

@passiveaggressive

Kendimi eve kapattım ama dışarının gürültüsü beni bir türlü rahat bırakmıyor. Hava almak için mecburen pencereyi açıyorum ama pencere açıkken hiç bir şey duyamıyorum. Bi müzik dinleyeyim veyahut bi video izleyeyim diyorum olmuyor. Ben daha içerinin gürültüsünü susturup bastıramaz iken, bir de dışarının gürültüsü kıyameti, kulaklarımın da hayatımın da içine ediyor!... Ses ışık ses ışık ses... Hepsine birden pes!
4 beğeni · 0 yorum

Bir Başak Kadını

@passiveaggressive

Boşuna uğraşmayın, okumakla insan olunamıyor!
Gönderilere, içeriklere ve çelişkilere bakın yeter!
5 beğeni · 0 yorum

Bir Başak Kadını

@passiveaggressive

BU GÜN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜYMÜŞ…
Bu gün #DünyaÇevreGünü ve 2018 teması “Plastik Kirliliğinin Üstesinden Gelmek” olarak belirlendi. PEKİ NEDEN?


Bu gün kendinize meydan okuyun ve marketlerden naylon poşet almayın, aldığınızı denize, sokağa öylece atmayın... Sadece bu gün bu görevi tamamlayın, sonra yarın, sonra öbür gün... Çocuklarınızı ve onların da çocuklarını, doğayı, hayvanları kısaca tüm dünyayı kurtarmak için...Bu gün #DünyaÇevreGünü 🌊
Denizlere karışan büyük plastik parçalar deniz canlılarının çoğu zaman ölümüne neden oluyor. Haydi dünyayı plastik atıklardan kurtarmak için #1GüzelHareket‘ini seç, tek kullanımlık plastikten vazgeç!
5 beğeni · 0 yorum

Bir Başak Kadını

@passiveaggressive

Yunan ezgileri beni her zaman çok etkilemiştir...
İşte en sevdiklerimden, işte bir güzellik daha...
6 beğeni · 0 yorum

Bir Başak Kadını

@passiveaggressive

TARİHİN YÜZ KIZARTAN KÖPEK SÜRGÜNÜ: HAYIRSIZ ADA’DA ÖLÜME TERK EDİLEN 80 BİN KÖPEĞİN HİKAYESİ...
TARİHİN YÜZ KIZARTAN KÖPEK SÜRGÜNÜ: HAYIRSIZ ADA’DA ÖLÜME TERK EDİLEN 80 BİN KÖPEĞİN HİKAYESİ...
Gözyaşlarınıza hakim olamayacağınız bir sürgün… Sivriada’da ya da diğer adıyla Hayırsız Ada’da ölüme terk edilen 80 bin köpeğin acı dolu hikayesi...Yıllardan 1910. Dönemde sadece Türk topraklarında değil, tüm Avrupa ülkeleri İstanbul’un ve Türk halkının hayvanlara olan sevgisini konuşuyor. İstanbul’a ziyarete gelen İngiliz, Fransız gazeteciler, yazarlar; kitaplarında sokak aralarındaki köpeklerin hikayelerine yer veriyor. “Hayatımda o köpekler kadar bakışları yüreğime işleyenini görmemiştim.” diyenlerden; gebe köpeğin doğum yapması için ot ve samandan yuva yapan insanlara kadar… Hatta Bizans dönemindeki bir inanışa göre köpekler bu topraklara Türklerle birlikte gelmişti. Bizans’ta kedi yoğunluğu varken Osmanlı’da köpek popülasyonu yüksekti. Fakat dönemin siyasileri hem sokakları ‘Avrupaileştirmek’ hem de para kazanmak için iğrenç ve katliamın temelini oluşturan bir anlaşmaya imza attılar.1900’lü yılların başında Avrupa’daki parfüm ve kimya sanayisi için denek olarak köpeklerin kullanılması, o bölgelerde köpek sayısının ciddi bir şekilde düşmesine sebep olmuştu.Bu nedenle Osmanlı’da bol olan köpeklerin toplatılıp kendilerine satılması teklifiyle geldi Fransızlar. Ve aralarında bu konuda anlaşma imzalandı.Fakat Türk halkı köpeklerini vermek istemedi. Katledilmelerine göz yummayacaklardı, onlar da mahallenin birer sakiniydiler.Köpek toplamaları sürüp Tophane’deki bir gemide biriktirilirken, hayvanseverler tarafından yapılan baskınla masum canlar o anlık kurtarılmışlardı.O anlık diyoruz, çünkü ardından bu toplama işini paraya ihtiyaç duyan kişilere ve serserilere görev edindirerek devam edeceklerdi. Bu sefer geminin başında askerler de nöbet tutuyorlardı.Kısa sürede 80 binden fazla köpeği toplatıp Fransa’dan talimat bekleyen devlet, gelmeyen yanıt üzerine fiyatı daha da aşağılara çekmeye başlamıştı.Aç susuz, dehşet verici şartlarda ölmeye başlayan köpeklerden kurtulmak için ücretsiz vermeyi de teklif etti fakat hala yanıt yoktu.Bunun üzerine köpeklerden kurtulmak adı altındaki katliamın ilk adımı atıldı 3 Haziran 1910 tarihinde. 80 binden fazla köpek Sivriada’ya kaderlerine terk edildi.Fransa’dan yanıt gelene kadar bir süre daha adada bakıldı köpeklere fakat sözleşmenin fesh edildiği haberi gelince köpeklerin bir daha yüzünü gören olmadı.Halk kendi imkanlarıyla yiyecek götürmeye çabaladığında bunun için de önlemler almaya başladılar.Bir ada dolusu köpek, açlıktan ve susuzluktan can veren kardeşlerinin cesetleri arasında ölümü bekleyerek yalvarırcasına havladılar günlerce, aylarca…İddialara göre ölen köpeklerin ceset kokuları 2-3 sene boyunca Anadolu yakasındaki sahil şeridinden her daim hissedilmeye devam etti. Halk bu katliamdan dolayı çok üzgün ve çaresizdi.“Sivriada’nın burunlarından birinin açığından geçiyorduk. O anda da köpek havlamaları duyulmaya başladı. Yüz değil, bin değil, sayılamayacak kadar çoktular!”Ekim 1975 tarihli Hayat Tarih Mecmuasında “Sürgün Köpekler” başlığıyla 1910 yaz aylarında Sivriada köpek katliamını gören Fransız yazar Robert Gillon, anılarını anlatıyordu…

“Kıyıdaki çakıllı kumsal üzerinde birbirlerini ezercesine itişip kakışarak koşuşuyorlar, etlerinden et kopartılıyormuş gibi havlıyor, uluyor, haykırıyorlardı!”

“Az sonra rüzgârla birlikte burnumuza dayanılması imkânsız pis bir koku geldi. Daha doğrusu kendimizi bu kokunun içinde bulduk. Kitleler halinde ölen köpeklerin kokuşmaya başlayan cesetlerinin kokusuydu bu!

Dediklerine göre adada bekçiler vardı ve bu köpeklerle bir arada yaşıyorlardı. Adamlar ölen köpekleri kireç kuyularına atıyorlardı ama yine de bu pis kokuya engel olunamıyordu.”

“Dostum anlatıyor, bizlere bilgi veriyordu. Söylediğine göre, köpekler adaya çıkar çıkmaz, bir tatlı su kuyusu keşfetmişler ve hep birlikte kuyuya atlamışlardı.”

“Bu öylesine ani olmuş ve o kadar çok köpek kuyuya atlamıştı ki, kısa zamanda kuyu köpeklerle dolmuş, hiçbiri kuyudan çıkamamış, sonunda bağıra bağıra ölmüşlerdi!”

“Bir ara garip bir şey oldu. Köpeklerden biri cesaretle denize atlayarak bize doğru yüzmeye başladı. Biz de bu cesaretini, onu istimbota almakla mükâfatlandırdık.”

“Ona teneke bir kap içinde biraz su verdik. Haftalardan beri kireçli sudan başkasını içmemiş olan zavallı hayvan, verdiğimiz suyu kana kana içti.

Onu gören bir başkası da bulunduğu kayalıktan kendini denize attıysa da bize kadar yüzemedi. Buralarda sular çok kuvvetliydi, akıntıyla birlikte sürüklendi, gitti.”Halk, bu katliamın üstlerine büyük bir lanet bıraktığına inanıyordu. Ve o lanetin 1912 yılındaki büyük depremle geldiğini düşünüyorlardı. Binlerce köpeğin çığlığıydı…Kaynaklar: https://listelist.com/hay...z-ada-sivriada/
https://www.ajanimo.com/t...pegin-hikayesi/
https://bianet.org/bianet...r-katliam-aniti
http://bianet.org/bianet/...ununun-108-yili
https://onedio.com/haber/...katliami-714817
https://timur34.wordpress...belgesel-video/
http://www.dunyabulteni.n...icin-gonderildi -
https://www.sabah.com.tr/...a-niye-hayirsiz
http://haber.sol.org.tr/t...rsiz-ada-106364
http://www.adalargercek.c...mayacagiz/16336
https://www.youtube.com/w...h?v=_NnLH1sDGSY
https://www.youtube.com/w...h?v=FVwiFOABg8M
https://www.youtube.com/w...h?v=1Gp2YpnY7GE
17 beğeni · 2 yorum
Kelippot (@karacurin)
Rahmetli Bilge Karasu baya bir uğraştı bu facia hadiseyle.
03.06.18 beğen cevap
Esranın Dünyası (@esranindunyasi)
Kan dondurucu bir hadise. :(
03.06.18 beğen 1 cevap
/ 11