ara
Pelin
2.341 127
39 beğeni · 5 yorum · Anın Fotosu
Büşra★ (@aylakbirb)
Tardis'le iyi yolculuklar Pelin. :)) - 16.01.17
kişibaşınadüşenmilligelir (@kisibasinadusenmilligelir)
Iyi yolculuklar pelin - 16.01.17
Pelin (@pelinnn)
Teşekkür ederim :) @aylakbirb @kisibasinadusenmilligelir - 16.01.17

Pelin

@pelinnn

İnsanın içinde bazen bir şeyler çöker. Umut kırıcı bir kesinliğin yüreğe sızması, bazı durumlarda, kişinin kendisine karşılık gelen belli derin unsurları zedelemeden ve parçalamadan gerçekleşmez. Keder bu noktaya ulaşınca, bilincin her gücü kendini kurtarma telaşına düşer. Bu ölümcül krizlerden hiçbir değişim yaşamadan ve görevlerini hakkıyla yerine getirerek çıkmayı başaran çok az insan vardır. Acının sınırı aşıldığında en sarsılmaz erdem bile allak bullak olur.

Pelin

@pelinnn

7 beğeni · 4 yorum · Müzik Kutusu
Adem ŞEN (@ultradem)
@tabula-rasa bir parçada yukarıdaki arkadaşa nispet olsun diye buraya alayım lütfen :) - 10.01.17
Pelin (@pelinnn)
@tabula-rasa paylaşımımı gölgede bırakan bişey paylaşır kesin :) - 10.01.17
Adem ŞEN (@ultradem)
Bakalım, ben öyle bir şey yapmaz diye umut ediyorum ama belli de olmaz :) - 10.01.17

Pelin

@pelinnn

Argo Nedir ?
Kuşkusuz toplumsal düzenin toprağın yerini çamura bıraktığı derinliklerine dalıp o belirsiz karaltıları araştırmak, çirkefin içinde sel gibi akan o iğrenç sözcüklerin, her kelimesi bir balçık ve karanlık canavarının yakışıksız hezeyanına benzeyen o irinli kelime dağarının peşinden gitmek, onu yakalamak ve çırpınır bir halde gün ışığına fırlatmak keyifli ve kolay bir görev değildir. Hiçbir şey düşüncenin ışığında argonun ürkütücü kaynaşmasını izlemek kadar iç karartıcı olamaz. Gerçekten de, argoyla yüzleşmek korkunç bir gece yaratığını çirkef kuyusundan çıkartmaya benzer. Karşınızda titreyen, hareket eden, salınan, yeniden karanlığa gömülmeyi isteyen, tehditkar gözlerle bakan, canlı ve dehşet verici bir çalılık vardır. Her sözcük bir pençeye, sönmüş ve kanlı bir göze benzer, her cümle bir yengeç kıskancı gibi hareket edermiş gibi görünür. Tüm bunlar düzensizlik içinde düzenlenmiş şeylerin tiksinti verici yaşam alanında gerçekleşir.

Şimdi soruyoruz tiksinti ne zamandan beri araştırmayı dışlıyor?
Hastalık ne zamandan beri doktoru kovuyor?
Yılanı, yarasayı, akrebi, çıyanı, tarantulayı incelemeyi reddedip: "Ah ne iğrençler!" diyerek onları karanlıklara atan doğa bilimci düşünebilir mi?
...
Argo sefaletin dilidir...

Sefiller Cİlt 2
EK 1
Syf: 292-293 09.01.17
EK 2
09.01.17
SPİNOZA (@karacurin)
- 09.01.17
SPİNOZA (@karacurin)
Her ne kadar Osmanlı ve Muslümanları sevmesede büyük Ozan Hugo - 09.01.17
Pelin (@pelinnn)
Varsın sevmesin, sonuçta yazıldığı dönemi de kapsayan restorasyon döneminde imparatorlukların gemisi su alıyordu. Ha müslüman ha hristiyan aynı yolun yolcusuydu :) Ayrıca ben Osmanlıyı seven Avrupalı yazara tanık olamadım. Dönemde sevmemeleri üstelik nefret objesine dönüşmesi çok normal. - 09.01.17

Pelin

@pelinnn

Tespit
İçine kapanan yürek kendi derinliklerini kazmaya başlar, duygularını boşaltamayınca kazdığı çukuru daha da derinleştirir. Hayaller, varsayımlar, tahminler, taslağı çizilen romanlar, arzu edilen maceralar, fantastik kurgular; tutkuların parmaklıklı kapıların izin verdiği anda hemen içeri girdiği o kasvetli ve gizemli konaklarında, ruhun iç karanlığında şekillenen düşünceler burdan kaynaklıdır.

Pelin

@pelinnn

5 beğeni · 0 yorum · Müzik Kutusu

Pelin

@pelinnn

Ne çok insan yüzü varmış da hiç farkına varmamışım. Bir sürü insan var, fakat yüzler daha da fazla; çünkü her insanın yüzü birkaç tane. Aynı yüzü yıllar yılı taşıyan var; tabi eskir bu yüz kirlenir, kıvrımlarından açılır, yolculukta giyilen eldivenler gibi bollaşır. Tutumlu basit kimselerdir bu gibiler; yüzlerini değiştirmez, temizlemeye bile vermezler. Nesi varmış derler ve kim aksini kanıtlayabilir? Şimdi madem bir çok yüzleri var, ötekini ne yaparlar sorusu gelir akla. Saklarlar. Çocukları kullansın. Ama bu yüzleri, köpeklerinin de takınıp sokağa çıktıkları olur.
Neden olmasın?
Yüz yüzdür.

Rainer Maria Rilke
Pelin (@pelinnn)
Başkaları, yüzlerini korkunç bir çabuklukla takar takar, eskitir. Yüzler önce hiç bitmez gibi gelir onlara; fakat kırklarına yeni basmışlardır ki: sonuncu yüzdür kullandıkları. Ama tabii, bir gün gelir başlar trajedi, yüzlerini sakınmaya, idareli kullanmaya alışmamışlardır; sonuncusunu bir haftada delik deşik ederler, pek çok yeri kağıt gibi incelir, giderek astar gözükür; yüz olmaktan çıkar yüz ve bununla dolaşırlar. - 01.01.17
SPİNOZA (@karacurin)
Hali~hazırda altı kitap birden okuyorum, yedincisine de teşfik ediyorsunuz Sn.@pelinnn; R.M.Rilke'nin Kalem ve Kılıc'ı rafta göz kırpıp duruyor.;) - 01.01.17
Pelin (@pelinnn)
Naptınız siz :O ben 2 tane kitabı bir arada götüremiyorum. En iyisi bu alıntıyı görmemiş olun 6 kitabı bitirmeye bakın derim :D @karacurin - 01.01.17
29 beğeni · 4 yorum · Anın Fotosu
Gülcan (@gulcan32)
Keyifli okumalar pelin :* - 01.01.17
Ebru G. (@ebru-g-)
Keyifli okumalar. :) - 01.01.17
Pelin (@pelinnn)
Teşekkür ederim @gülcan32 @ebru-g- :) - 01.01.17

Pelin

@pelinnn

Manidar...
Yaşama tutunma konusunda inatçı olan batıl inançların, sofulukların, yobazlıkların, dogmaların, tüm bu hortlakların sis perdelerinin altında dişleri ve tırnakları vardır; onlarla göğüs göğüse mücadele etmek, hiç durmadan savaşmak gerekir; çünkü hayaletlerle sonsuza dek çatışmaya mahkum olmak insanlığın bahtsızlıklarından biridir. Karanlığı yakasından yakalayıp yere sermek zor iştir.

Mücadele edelim ama ayırt etmesini bilelim. Gerçeğin özü asla aşırıya kaçmamaktır. Abartmaya ne ihtiyacı var? Yok edilmesi gereken ve aydınlatılıp izlenmesi gereken şeyler vardır. İyi niyetli, ciddi ve özenli gözlem yapabilmek ne büyük bir güçtür! Işığın yettiği yere alev taşımayalım. (604-605)

Sefiller
/ 12