ara

POST_MORTEM

Pirincin içindeki siyah taşlardan korkma, beyaz olanlardan kork.

POST_MORTEM

@post-mortem

P.M.
@mtrv bu da Tabula'dan sana, teşekkür mahiyetinde ;)
16 beğeni · 9 yorum · Müzik Kutusu ·
Merve 🗡 (@mtrv)
Paylaşımlarımızı şiirle taçlandıran Tabula'ya ithafen: Bir pencere yeter bana bir tek pencere
Bilince ve bakışa ve suskunluğa
İşte öylesine boy atmış ki ceviz fidanı
Anlatabilir artık genç yapraklarına tüm bir duvarı
Ve sor aynadan
Adını kurtarıcının
Ve işte senden daha yalnız değil mi
Ayaklarının altında titreyen gökyüzü?
Yıkıntı elçiliğini, peygamberler
Kendileriyle birlikte getirmediler mi çağımıza?
Ve yankıları değil mi o kutsal metinlerin
Bu patlamalar art arda
Bu zehirli bulutlar?
Ey dost, ey kardeş, ey herkes!
Yazın tarihini gül soykırımının /Furuğ Ferruhzad (Rica mahiyetinde) :))
16.09.17 beğen 7 cevap
M.F. (@mf)
Tabula niye gitti ki ...geri dönse keşke .
16.09.17 beğen 1 cevap
POST_MORTEM (@post-mortem)
Geri döner elbet :) Temelli gitmiş sayılmaz
16.09.17 beğen 1 cevap

POST_MORTEM

@post-mortem

Aşkın Neferi @nisf ve 8 Görevi
Arena Paslaşmaları : Acayip Hikayeler 1
Bu kelimeleri kullanarak bir hikaye yaz, arkadaşını etiketle : asansör, espresso, ıslanmak/ıslak, tokat, fiyaka/fiyakalı, selfie, parmak arası terlik, dans, sarı, utangaç/utanmak, Einstein
Aslında o gün gayet güzel başlamıştı ve her şey yolunda gidiyordu. Neredeyse her şey… Tabii @nisf henüz bunu bilmiyordu. "DANS" ederek odasını dört dönüyor, bir yandan da "ISLAK" saçlarını kurulamaya çalışıyordu. Erkenden duşunu almış, gardırobundan "FİYAKALI" bir giysi seçmekle meşguldü ve -klasik dişi davranışı- saatlerdir ne giyeceğine karar verememişti. Yavuklusu ile Büyükada'ya gideceklerdi bugün. Ve ada konseptine uygun ne giyilir diye düşünüp durmaktaydı. Sonunda "SARI" babetleri ile kombinleyeceği bir kıyafet seçti ve biz de huzura kavuştuk çünkü artık olayların alevlenmesi gerek değil mi ;)
Birden penceresinde bir vızıltı duyar gibi oldu ve merakla yaklaştı ki, cam kırıldı ve kafasının üstünden şimşek hızıyla bir şey geçip duvara çarptı. Ne olduğunu anlamak için kendini toplayan Nisf, cam kenarından kendisine nanik yapan Nympha'yı son anda fark etti ve camı kıran şeyin ne olduğunu anlamak için duvara doğru seğirtti. Bu, turuncu bir zarftı ve bir taşa sarılıp haylaz Nympha tarafından atılmıştı. Mesajın kime ait olduğunu hemen anladı. Can düşmanı P.M... Mesaj aynen şöyleydi:
-Eğer hemen huzuruma gelmezsen yavuklunu ölmüş bil. Gayet net değil mi?
Gayet net bir mesajdı elbette. Telaşla kapıya doğru koştu, "PARMAK ARASI TERLİK"lerini giydi -ki o an ne giydiğini fark etmedi bile-, "ASANSÖR"ü bile beklemeden 72 katı bir solukta indi. Az gitti uz gitti, dere tepe düz gitti... Can düşmanı P.M. nin mekanına vardı. Biraz kızgın biraz hüzünlü, P.M. den bu işin nedenini niçinini sordu. P.M. ona şöyle bir cevap verdi:
-Seni 8 görevi yapman için çağırdım. Eğer bu 8 görevi yerine getirmezsen yavuklunu @bs nin canavarı Şeftali'ye veririm. Bilirsin, en sevdiği yiyecek, bekar erkek etidir.
Nisf çaresiz bir şekilde, görevlerin ne olduğunu sordu. Çünkü biliyordu ki itiraz edecek olursa acımadan dediğini yapardı bu P.M. yüreksizi. Sevgiden ne anlardı ki o?
-Şimdi dostum @karacurin in fırınına gideceksin ve ona lahmacun yapımında yardım edeceksin, dedi P.M.
Bizim çaresiz aşık da kabul etti ve yola koyuldu. Dere tepe aştı, sonunda fırına ulaştı. Fırında Karacurin harıl harıl çalışıyor fakat bir türlü siparişleri yetiştiremiyordu. Hemen bir önlük uzattı ona ve onu fırının başına geçirdi. Lahmacunları el çabukluğu ile yapıp Nisf'e veriyor, bizimki de bunları kürekle fırına atıp pişince çıkarıyordu. Bir süre sonra tempoyu tutturamayan Nisf, fırıncı küreğini o hızla fırının içine atıverdi ve elinde kalan tek kürekten de olan Karacurin, Nisf'e okkalı bir "TOKAT" atıp gönderdi fırından.
Görevi yerine getirememenin acizliği ile P.M. nin yanına dönen Nisf, ikinci görevi yerine getirerek durumu telafiye çalıştı.
-İlk işi beceremedin fakat bu sefer sana yardım edeceğim. Şimdi şu Hattori Hanzo'yu al ve dostum @mtrv ye git.
Nisf yine düşmüş yollara. Uçsuz bucaksız tarlaların olduğu bir yerde bulmuş Mtrv'yi. Mtrv'nin derdi buraları dümdüz edip imara açmakmış. Nisf'i ve elindeki Hattori Hanzo'yu görünce:
-Hadi bakalım göster marifetini, demiş.
Nisf çalışmış çabalamış, günlerce aç susuz, ucu bucağı görünmeyen tarlayı kılıcı ile budamış. P.M. de iyi adammış aslında. Yoksa bu kılıç olmadan hayatta bu işi bitiremezmiş. Mtrv, işin başarı ile tamamlandığını görüp gözlerinde dolar işaretleri ile "Gayrimenkul huydur bende" diyerek uğurlamış Nisf'i.
-Şimdi ise @mauser ve @kisibasinadusenmilligelir dostlarımın spotçular çarşısındaki dükkanına gideceksin. Başları küçük ev aletleri ile dertteymiş anlaşılan.
Nisf yine düşmüş yollara. Konya'ya kadar varmış. Dükkana vardığında bir de ne görsün? Küçük ev aletleri, "ESPRESSO" makinelerinin önderliğinde isyan çıkarmışlar. Beyaz eşyalar ne kadar vakursa, küçük ev aletleri bir o kadar anarşik. Ne yapalım ne edelim derken Nisf sinirlenmiş, bir hiddetle küçük ev aletlerinin elebaşları espresso makinelerini fişlerinden tuttuğu gibi birbirlerine dolamış ve götürüp, Konya Ovası'nda bulabildiği en derin obruğun içine postalamış.
-Şimdi ise @asli-seloglu dostumun, yaratıkların dişlerini çekmesine yardımcı olacaksın.
Nisf, yapabildiği işlerin de özgüveni ile düşmüş yollara. Varmış Aslısel'in yanına. Üç tane sevimsiz, eciş bücüş yaratıkla uğraşıyor Aslısel. Ne yapsa ne etse ağızlarını açtıramıyor. Bir yandan da acıdan kıvranıyor yaratıklar. Nisf düşünmüş taşınmış, bir şey bulamamış. Kederinden başlamış şarkı söylemeye. Sesinden rahatsız olan yaratıklar, ellerini kulaklarına götürüp avaz avaz bağırarak "yeteeerrr!!!" diye feryada tutulmuşlar. Bu sırada da ağızları açıldı tabii ya, Aslısel, dişlerini teker teker çekip huzura kavuşturmuş bu yaratıkları.
-Şimdi de @esracan dostumun barına gideceksin. Yardıma ihtiyacı olduğunu duydum. Bu arada elini çabuk tut, yoksa seninki elden gidecek ona göre.
P.M.nin bunu söylemekteki kanıtı, vatzapına gelen, Bs ve canavarı Şeftali'nin "UTANGAÇ" tavırlarla verdikleri "SELFIE" pozuydu. Fotoğrafın arka planında Nisf'in yavuklusu, bacağından bir parça eti kopmuş biçimde acı içinde gözükmekteydi. Vakit daralıyordu...
Alelacele koşturdu Esracan'ın barına. Mekanın içi tıklım tıklımdı ve Esracan siparişlere yetişemiyordu. Nisf hemen elini cebine attı ve, P.M.nin, yola çıkmadan kendisine verdiği efsunlu yeşil şişe açacağını çıkardı. Öyle bir hızla şişeleri açmaya başladı ki, "EINSTEIN" bile hesaplamaya muktedir olamazdı.
-Şimdi sıra dostum @tabula-rasa nın 45'liklerinde. Gidip onların tozunu alacaksın.
Ev işlerinde deneyimli bir ev kızı olan Nisf, bu görevden de yüzünün akıyla çıkacağını düşünüyordur fakat manzarayı görünce yanıldığını anlar. Uçsuz bucaksız raflarda, duvar boyunca uzanan kitaplıklarda sıralanan 45'likler toz içindeydi. Bunları tek tek temizleyemeyeceğine kanaat getiren Nisf'in aklına bir plan gelir. Odanın pencerelerini açar, kuvvetli bir rüzgar ile cereyan yaptırır ve tüm plakların tozu dışarı gidene kadar da kapatmaz. Bu işten de sıyırtmıştır.
-Aferin Nisf, şimdi de dostum @afd nin yanına bir git bakalım. O sana ne görev verecek?
AFD'nin uçağı Konya Ovası'nda ıssız bir yere düşmüş, elinde sadece kalemi kağıdı ve yareni ukulelesiyle sağ kurtulmuştur. Bu elim kazada ise çok sevdiği ütüsünü yitirmiştir. Bu nedenle hüzünlüdür. Nisf yanına gidip derdini sorduğunda:
-Bana bir buharlı ütü çizer misin? der.
Nisf bu işin bu kadar kolay olacağını düşünmemiştir. Hemen bir ütü çizer fakat AFD bunu beğenmez. Sonra bir daha bir daha ve bir daha çizer. Ama nafile... AFD Nuh deyip peygamber demiyor, hiçbir ütüyü beğenmiyordur. Sonunda Nisf'in aklına bir şey gelir ve büyükçe bir kutu çizip AFD'ye verir. AFD:
-Bu nasıl bir ütü? diye sorduğunda,
-Bu, henüz keşfedilmemiş bir ütü ve daha kimse görmedi onu. Kutunun içinde duruyor ve sen onu nasıl hayal ediyorsan o şekilde özelliklere sahip.
-Peki uzaylılara selam da verebiliyor mu?
-Elbette ki, ne de olsa son model bir ütü bu.
Nisf, AFD'yi mutlu etmenin de onuruyla oradan ayrılır, döner başının belası P.M. nin yanına.
-Geldik son görevine. Şimdi dostum @semih-oktay ın yanına gideceksin. Sanırım baykuşu ile başı dertte bu sıralar.
Nisf düşer yollara, varır Semih Oktay'ın malikanesine. Malikanenin ihtişamından sarhoş olmuşken birden karşısına, kendi boyunda bir baykuş çıkar. Bu baykuş oburlukta çığır açmış, doymak nedir bilmezmiş. Semih Oktay, Nisf'e bu baykuşu besleyip doyurmasını tembihleyip yanından ayrılmış. Baykuşla kalan bizimki, son görevinde böylesi bir zorlukla karşılaşmanın verdiği hınçla eline kaşığı almış ve başlamış baykuşu beslemeye. Ye ye bana mısın demiyor hayvan yalnız. Sonra ne olduysa olmuş, bir anlık dikkatsizlik ve belki de kazara değil isteyerek yapılmış bir hamleyle Nisf, kaşığı baykuşun gözüne sokmuş. Derler ki o zamandan bu zamana gelmiş "Kör Baykuş" novellası. Neyse, bir yandan da iyi olmuş bu durum, çünkü baykuş aç gözlüymüş ve gözü kör olunca, doğal olarak yiyecekleri de göremeyince iştahı kesilivermiş.
Bu işten de tesadüfen de olsa sıyırtan Nisf, P.M. nin yanına yollanmış. P.M., görevleri hakkıyla yerine getiren Nisf'in yavuklusunu, canavar Şeftali'nin elinden, çuvalla kedi maması karşılığında almış ve kendisine teslim etmiş. Nisf, yaralı yavuklusunu sırtına alıp yolları aşmış, evlerine ulaşmış. Sonra tabii 40 gün 40 gece düğün kurulmuş, sonsuza dek mutlu mesut yaşamışlar :)

P.S.: Şu hikaye olayı ödüllü olaydı ne vardı yaa? Boşuna mı yazdık şimdi bunca şeyi :P
AFD (@afd)
Ütüüüü! En sevdiğim. Güzel güzel. Hafızalar sağlam :) Ütü kelimesini görünce gülmeye başladım :) Günde en az bir kez ütüyü karşınıza koyup 10 dakika bön bön bakmak ruha iyi geliyor. Herkese tavsiye ederim. Yalnzı fişini takmayı unutmayın..
11.05.17 beğen 7 cevap
Tokmakan ♌️ (@tokmakan)
Hayal gücüne ,emeğine sağlık :) çok güzel olmuş .Ama çok ödülcü gördüm seni ,boşuna mı yazmışmış pehh :P
11.05.17 beğen 5 cevap
Nisf (@nisf)
Ahaha yok daha neler 😂😂 ben bu hallere düşecek hatun muydum be! O adam buraya gelecek arkadaş ne çekmişim! Yavuklumu kaçırtmış hem de @bs nin kedisine 😂😂
11.05.17 beğen 4 cevap

POST_MORTEM

@post-mortem

Hee Gardaş Yahu
Hee Gardaş Yahu
Maksat, arenada birkaç kitap görü(k)sün. (Adana usulü 😉)
34 beğeni · 7 yorum · Diyorum ki ·
doğala özdeş (@superkimyonn)
Can kapak tasarimlari ile iyice s.cti metis başta olmak uzere sel ve iletişim bomba gibi gidiyor bunu da niye yazdim bilmiyorum ama göz görünce katlanamiyor 😄
08.05.17 beğen 3 cevap
POST_MORTEM (@post-mortem)
Metis ve Sel'e laf yok tabii üstadım, İletişim'e pek bir şey diyemesem de April ve İthaki'nin de kapak tasarımlarını beğenirim. Can da bazı yeni tasarımlarında abartıya kaçmış ama rafta Orwell görünce kapağa pek takılmadan alıverdim :D
08.05.17 beğen 1 cevap
Tokmakan ♌️ (@tokmakan)
Görüksün bağalım :D
09.05.17 beğen 1 cevap

POST_MORTEM

@post-mortem

Yaşar Kemal-Üç Anadolu Efsanesi
Yaşar Kemal-Üç Anadolu Efsanesi
Gençler kusuruma bakmayın, bu sıralar çok bak(a)mıyorum siteye. Bu nedenle de, aslında dün yapmam gereken işi bugüne bırakmış oldum ister istemez. Yeni kitabımız huzurlarınızda. Dünden itibaren okumaya başlanacaktı ve başlayan arkadaşlar da olmuştur. Paylaşımımızı da yapayım, iş resmiyet kazansın dedim :) Daha önce de olduğu gibi süre sınırlaması yok, bitirince yorumlarınızı gönderinin altına iliştirirseniz seviniriz. Hepinize keyifli okumalar.

@earslan @gulcann @tabula-rasa ve P.M.
- Yaşar Kemal
9.2 (78 oy)
23 beğeni · 12 yorum · Diyorum ki ·
Emine ARSLAN (@earslan)
Pdf bulamadım ben elinde olan varsa bana göndere bilir mi?
03.05.17 beğen cevap
Ebru G. (@ebru-g-)
Bende pdf var. Hâlâ temin eden olmadıysa ulaştırabilirim.
04.05.17 beğen 1 cevap
tabula rasa (@tabula-rasa)
kimi cennet ister, kimi cehennem
cennetten beride ya dost yolda neler var.https://youtu.be/rePycKX1HGg bu post burada kiyamete kadar kalsın 😊
05.05.17 beğen 2 cevap

POST_MORTEM

@post-mortem

Over You
21 beğeni · 15 yorum · Müzik Kutusu ·
Merve 🗡 (@mtrv)
Senin gibi bir halk sanatçısının böyle ecnebi şarkılarıyla ne işi olabilir?! Ama güzelmiş (hııh) :D
25.04.17 beğen 2 cevap

POST_MORTEM

@post-mortem

J. G. Ballard - Gökdelen
J. G. Ballard - Gökdelen
Aşırı derecede göz bozan, bir o kadar da kültürlendiren pdf etkinlik köşemizden selamlar ! :D Sıradaki kitabımız "Gökdelen" olup, okunmasına bugünden itibaren başlanabilir. @tabula-rasa @pelinnn ve bendenizden oluşan ekibimiz, kitabı bitirdiğinde bu başlık altında yorumlayabilecektir. Süre sınırlamamız şimdilik yok, duruma göre "yeter gaari" diyebilme lüksüne sahibiz hiç şüpheniz olmasın o konuda. Hepimize keyifli okumalar :) (akla takılanlarla ilgili, paylaşıma ek yapılabilir)
25 beğeni · 24 yorum · Diyorum ki ·
tabula rasa (@tabula-rasa)
Pdf okumaktan kör olacağız yakında :)
08.04.17 beğen 3 cevap
doğala özdeş (@superkimyonn)
Iyi yazar .
08.04.17 beğen 2 cevap

POST_MORTEM

@post-mortem

Selam Olsun !
29 beğeni · 2 yorum · Müzik Kutusu ·
Özge (@ozge-selcuk)
Müthiş... "Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa"...
19.03.17 beğen 3 cevap
Semih Oktay (@semih-oktay)
Muhteşem!..

Ya-şa Mustafa Kemal Paşa ya-şa!
Adın yazılacak mücevher ta​-​şa!

...İzmir'in dağlarında Mustafa Kemaller'e selam olsun!
21.03.17 beğen 4 cevap

POST_MORTEM

@post-mortem

Gölgelerin Gücü Adına !!!
Gölgelerin Gücü Adına !!!
Genelde böyle durumlarda yazacak bir şey bulamayıp saçmalarım. Hele hele bu siteyle tanışmadan evvel başıma böyle bir şey gelse, ne diyeceğimi bilemezdim lakin iyi kötü öğrendim sayılır. Kitapların biriyle paylaşıldıkça, ardındaki fikirlerin anlatıldıkça, başka gözlerden görülüp başka zihinlerden okundukça daha bir anlam kazandığını bu site ile öğrendim. Ve sağolsun, o kitaplara anlam katan, bir şekilde onlara anılar yükleyen, bu sitede çınlayan cümle ezginin müsebbibi @tabula-rasa gibi bir şahsiyetle de tanış olma şansım oldu. İyi ki de olmuş, hep var olsun, teşekkürlerimi sunuyorum kendisine :) (yine pek bir şey diyememişim :D)
EK 1
06.03.17
tabula rasa (@tabula-rasa)
Est. rica ederim keyifli okumalar beni güzel cümlelerinin öznesi kıldığın için ayrıca teşekkür ederim. :)
06.03.17 beğen 6 cevap
Gayb (@gayb)
Keyifli okumalar :)
07.03.17 beğen 3 cevap

POST_MORTEM

@post-mortem

Kitap Evde (Maalesef)
Kitap Evde (Maalesef)
Bu üçüncü paslaşma ve ilk defa bu kadar çok davet aldım paylaşım için. Herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. Gönül isterdi ki Adananın tarihi veya doğal güzellikleri içerisinden sırıtan bir kitapla çekilmiş foto paylaşsaydım, zaten amacım da o yöndeydi. Lakin bunu gerçekleştiremedim. Haa bu demek değil ki kendimizi dışarının havasından, gezmekten alıkoyduk. Elbette ki @bs nin sağlıklı yaşam önerilerini göz önünde bulundurarak gezdik tozduk, arkadaşlarla takıldık. Lakin bu aktivitelere kitabı sığdıramadık. Demek ki neymiş? Benim için kitap okumak, ev aktivitesiymiş. Bu paslaşma güncelliğini yitirdi yitirmesine ama gün gelir de dışarda kitap okumaya alışabilirsem, kitap okumalık güzel bir mekan bulursam, şehrimden hoş bir tavsiye ile burada sizlerle paylaşırım.
EK 1
@bs @kbroznrclk @pelinnn @nisf @psikolojik @mtrv (desteklerinden dolayı,utandırdık kendisini ama) unuttuğum varsa şimdiden özür dilerim. Bu arada mekan Adana'da bir yer :) 06.03.17
33 beğeni · 11 yorum · Kitap Her Yerde ·
Nisf (@nisf)
Adana'da sıradan bir gün :P
06.03.17 beğen 3 cevap
Merve 🗡 (@mtrv)
Çünkü ünlü şahsiyetler kitabı sadece evde okur bir kere tamam mı ? :)
06.03.17 beğen 2 cevap
yade (@psikolojik)
Dert etme @post-mortem biz de evde okuyoruz lakin böyle bi paslaşma varsa eee bize de göstermelik bir kitapla foto çektirmek düşer. Şahsi kanaatim birçok kişi de böyle yaptı. Hem bu dışarda okumadır yok efendim ben heryerde okurum havaları hep ABD'nin oyunları:)))
06.03.17 beğen 2 cevap

POST_MORTEM

@post-mortem

Beyaz Gemi
Evet sevgili kitap kulübü dostlarım. Hayırlı pazarlar dilerim öncelikle. Kitabımız hazır, ekibimiz hazır, elimizde güzel mi güzel bir pazar günü var bu güzel yolculuğa başlamak için. Daha ne duruyoruz o zaman? Gün içerisinde isteyen istediği zaman başlayabilir okumaya! Ara ara kitabımız hakkında, kitabı bitirmeden fikir aktarımı yapacağımız zamanlar olacaktır, bu paylaşım altında yorumlaşabiliriz. Yalnız ricam, spoiler vermekten uzak duralım. Ayrıca, kitabı henüz okumayan ve bizimle bu yolculukta birlikte ol(a)mayan arkadaşların, yorumlarımızı okumalarını tavsiye etmem. ÇÜNKÜ YORUMLARIMIZ SPOILER İÇERECEKTİR VE İLERDE OKUMANIZ MUHTEMEL BİR KİTABIN HAZZINI ELİNİZDEN ALMIŞ OLMAYI İSTEMEYİZ. Bitiş tarihine karar vermedik, ona da gidişata göre bakarız diye düşünüyorum. Hepinize keyifli okumalar dilerim :) Aklıma takılan bir şey olursa eklerim.
EK 1
@sule10 @tabula-rasa @3yaprakliyonca ve yorumlama kısmında bize katılacak olan @el-nino 26.02.17
- Cengiz Aytmatov
8.2 (467 oy)
16 beğeni · 4 yorum · Diyorum ki ·
Şule (@sule10)
@post-mortem @tabula-rasa @3yapraklıyonca Kitap nasıl gidiyor?Ben kitabı sindirerek okumaya çalışıyorum..Bilerek yavaş okuyorum..Sizlerle eş zamanlı ilerlemek istiyorum..Sizler ne yapıyorsunuz?
27.02.17 beğen cevap
/ 7