ara

POST_MORTEM

Pirincin içindeki siyah taşlardan korkma, beyaz olanlardan kork.

POST_MORTEM

@postmortem

Harari de Kötü Alıştı Haa
Harari de Kötü Alıştı Haa
Neden böyle bir giriş yaptık? Çünkü adam Sapiens ile adını duyurdu, Homo Deus ile yükselişe geçti, bu kitapla da üstüne tüy dikmeye çalışmış. Hem de bunca şey bu kadar kısa bir sürede (2 senede 3 kitap olmuş) olunca tabii insan ister istemez bu şekilde düşünüyor. İçerik zorlama gibi geldi bana ama, bu, kitabı okumayacağımız anlamına da gelmiyor elbet. Neyse... Çıksın da görelim hele.

21. yüzyılın en çok ses getiren düşünürlerinden Yuval Noah Harari, ilk kitabı Sapiens’te insanın nasıl önemsiz bir hayvandan dünyanın efendisine dönüştüğünü, ikinci kitabı Homo Deus’ta çarpıcı öngörüleriyle insanlığın ölümsüzlük, mutluluk ve tanrısallık peşindeki yolculuğunu ele almıştı. İngiltere ve ABD’yle eşzamanlı olarak yayımlayacağımız 21. Yüzyıl İçin 21 Ders ise yüzyılımızın eşi benzeri görülmemiş teknolojik ve ekonomik kırılmalarıyla ve yaşanan aralıksız değişimlerle başa çıkabilmek için elzem soruları tartışmaya açıyor.Tanrı geri mi dönüyor?

Bilgisayarlar ve robotlar insan olmanın anlamını nasıl değiştirecek?

Yalan haber salgını karşısında ne yapabiliriz?

Büyük Veri bizi sürekli izlerken, seçme özgürlüğümüzü nasıl geri kazanabiliriz?

Dünyayı anlayamıyorsak doğruyla yanlışı, haklıyla haksızı nasıl ayırt edeceğiz?

Ufkumuzu aşan, bütünüyle insan kontrolünün dışında dönen ve tüm tanrılarla ideolojilere gölge düşüren bir dünyada sağlam bir etik zemin bulmak mümkün mü?

Homo sapiens yarattığı dünyayı anlamlandırma yetisine sahip mi? Gerçekliği kurmacadan ayıran belirgin bir sınır kaldı mı?

Eşitsizlik ve iklim değişikliğinin açtığı dertlere milliyetçilik deva olabilir mi?Eski anlatıların çöküp yerine yenilerinin gelmediği bir çağda ne tür becerilere ihtiyacımız var?

Harari bu ve benzeri çok temel soru(n)ları, her biri birbirinden kışkırtıcı ve derinlikli 21 bölümde ele alırken, daha önceki kitaplarında ortaya koyduğu fikirlere dayanarak siyasi, teknolojik, toplumsal ve varoluşsal zorluklara açıklık getiriyor.

(Tanıtım Bülteninden)
16 beğeni · 4 yorum
İstenmeyen Tüy (@istenmeyentuy)
yahudi lobisi iş başında. amerika oyunu bunlar. oyuna gelmeyin.
04.08.18 beğen 1 cevap
Semih (@sc)
Sapiens'deyim ben daha. :) Sorular düşünülmesi gereken konulardan seçilmiş, güzele benziyor. Ben yine de önce ilk iki kitabı okumalıyım.
04.08.18 beğen 1 cevap

POST_MORTEM

@postmortem

Bir seferinde, öğrencilik yıllarımda kaldığım evlerden birinden ayrılırken, duvarlarının üzerine not ettiğim tarihleri kapatabilmek için kaldığım odanın duvarlarını parasını bizzat kendi cebimden vererek baştan aşağıya yeni bir duvar kağıdıyla kaplatmak zorunda kaldım. Hatta muhtemelen o odadan tam da bu nedenle ayrılmıştım, kendi kendime verdiğim sözlerin üst üste yığıldığı bir mezarlık haline geldiği ve aynı mekanda bir tek başka söz daha vermemin mümkün olmayacağına inandığım için. (Syf 19)
Zeno'nun Bilinci
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
14 beğeni · 0 yorum

POST_MORTEM

@postmortem

Yenilik
Yenilik
Alfabeye yapılan tanımlara da yorum yapma özelliği geliyor, bakalım bunun yankıları nasıl olacak? Gerçi arenadan başka göz önünde bir yer yok ki sitede? Belki farkına dahi varmayacaktınız.
10 beğeni · 7 yorum
E.A. (@ea)
Ben vardım ama saçma buldum. Alfabenin özelliği yorum yapılamıyor olmasıydı, normal paylaşım yapmaktan farkı kalmadı. Gerçi paylaşımları yoruma kapatınca da alfabe özelliği vermiş oluyorduk o paylaşıma. İşin özü alfabe olayı başından beri saçmalık zaten. Gerek yok ekşimsi şeylere.
13.07.18 beğen 6 cevap
Kenan (@enron)
Birkaç ay sonra da sözlük olacak şekilde güncellenir o halde.
13.07.18 beğen cevap
EL_NINO (@elnino)
Fark etmemiştim ?. Ama ben bazen yorumda bulunma ihtiyacı hissediyordum bakalım nasıl olacak.
13.07.18 beğen cevap

POST_MORTEM

@postmortem

Biraz geç oldu ama şuraya, Bookstagram yarışması ödülü ile aldığımız kitapları da iliştirelim ? Teşekkürler Neokur, Teşekkürler İdefix (yine bir kitabımı yedin ya hadi neyse)
57 beğeni · 10 yorum
Semih (@sc)
Çok ilginç kitaplar var, sanırım listeme eklemek için incelemelerinizi bekliyeceğim. :) Keyifli okumalar. ( not: o konuda idefix'e ben de çok kırgınım.)
17.05.18 beğen 3 cevap
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Keyifli okumalar dilerim. Benim de merak ettiğim kitaplar var, incelemelerinizi bekliyorum merakla,
17.05.18 beğen 2 cevap
Tokmakan ♌️ (@tokmakan)
Rekora koşuyorsun :)
18.05.18 beğen 1 cevap

POST_MORTEM

@postmortem

23 NİSAN
Teşekkürler Atatürk, Teşekkürler Barış Abi...
21 beğeni · 3 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızın 98’inci yılı kutlu olsun. Teşekkür ediyorum Atatürkümüze bu günü Türk Milletine armağan ettiği için, teşekkür ediyorum Barış Ağabeyimize bu kadar güzel şarkılar söylediği için ve teşekkür ediyorum bu güzel şarkı ile Bayramımı kutladığın için sana @post-mortem.
23.04.18 beğen 1 cevap

POST_MORTEM

@postmortem

Yarışma var dediler, geldik ?

Twitter: LIVOR_MORTIS
EK 1
"Filler hikayesi gibi bu memleket. File dokunan körler hayvanın neresini ellerse öyle tanımlar ellediklerini. Bu, hayvanın dokunduğun yerine göre bir balta sapı olabilir halbuki tenasül organıdır. Hortumunu okşarsın nargile olur, kulaklarını ellersin yelpaze sanırsın. Fili okşayan körlerin hiçbiri anlayamaz neye benzediğini hayvanın. İşte biz de tüm şu olup bitenlere fili elleriyle yoklayan körler gibi bakıyoruz çocuk." 05.04.18
Taksim Bahçesi
kitaba 2 verdi, inceleme ekledi.
90 beğeni · 48 yorum
Merve (@hempa)
Bu hakkaten çok iyi ??
03.04.18 beğen 1 cevap
Hakan (@hakani)
Bu kazanır, benden demesi.
03.04.18 beğen 2 cevap
Eseflal (@eseflal)
Ama bu cidden güzel olmuş ?
03.04.18 beğen 1 cevap

POST_MORTEM

@postmortem

P.M.
..............................
12 beğeni · 0 yorum

POST_MORTEM

@postmortem

Sıradakiii
Sıradakiii
"İnsanın büyük bir kısmı kısa bir süre sonra gübre olmak için toprağa karışır. İnsanlar genellikle zaruret olarak adlandırılan, görünen bir kaderle işe alınır; eski bir kitabın dediği gibi, güve ve pasın çürüteceği ve hırsızların gelip çalacağı hazineler biriktirir. Daha önce değilse bile, hayatlarının sonunda farkına varacakları üzere bu bir ahmağın yaşamıdır."
Walden - Ormanda Yaşam
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
27 beğeni · 2 yorum
Tokmakan ♌️ (@tokmakan)
Keyifli okumalar ?
02.02.18 beğen 1 cevap

POST_MORTEM

@postmortem

Etkinlik
Etkinlik
Evet sevgili dostlar. @kisibasinadusenmilligelir dostumuz bir ortak okuma tertip etti, duyurması da bana düştü :) Ayın 15'inde başlamak üzere, Neil Postman'ın "Televizyon: Öldüren Eğlence" kitabını okuyacağız. Şimdilik @kisibasinadusenmilligelir , @sule10 ve ben varım. Katılmak isterseniz kitabı edinmek için 5 gününüz var :) Eğer pdf de olsa ben de okumak, size katılmak istiyorum derseniz ve link bulamazsanız yardım ederiz ;) Herkese keyifli okumalar.
Televizyon Öldüren Eğlence
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
48 beğeni · 84 yorum
Nemesis (@lacrima)
Ortak kitap okuma organizasyonları çok hoşuma gidiyor ama hiç katılamadım. Misal bu da zor bir kitaba benziyor ve ben hemen uzaklaşıyorum :)
10.01.18 beğen 5 cevap
Bayır gülü (@bayirgulu)
at bakem bir pdf linkini bende okuyayım sonra ne konuşuyorsunuz anlamış olayım. Gerçi entel dantel abilerimiz kadar olmasakta pdf si bulunsun elimde.. Bu arada ben pdf kitap okuyorum. Kitap kokusunu almak için ekranı yalasam ne olur?
10.01.18 beğen 3 cevap
Kübra Ç? (@kedilikitapsever)
Keyifli okumalar efendim @post-mortem @sule10 @kisibasinadusenmilligelir :) Yani aklım kalmadı değil aslında ama pdf okumayacağım son kararım. :)
10.01.18 beğen 2 cevap
/ 9