ara

Robin argin

Her kesin küçük bir hikayesi vardır.

Robin argin

@robinargin

İçmek,
Gözlerinde içmek ayışığını.
Varmak,
Gözlerinde varmak can tılsımına.
Gözlerin hani?

Ahmed Arif
6 beğeni · 0 yorum

Robin argin

@robinargin

Kafamın içi düşünce mezarlığı
2 beğeni · 0 yorum

Robin argin

@robinargin

Tatlım, ben senin bildiğin Leyla'lardan deliyim.
Mecnun'u Leyla eden kadınım ben.
Ama mevzu bu değil.
Mevzu derin.
Çakmağın var mı?
6 beğeni · 0 yorum

Robin argin

@robinargin

'Aklımın içinde adım atacak yer yoktu. Uyuyamıyordum.' - Steinbeck
8 beğeni · 0 yorum

Robin argin

@robinargin

İnsan her şeye alışır diyorlar ya, öyle değil aslında. Başka çaren olmadığı için katlanıyorsun ama alışmıyorsun.

Ahmet Ümit
5 beğeni · 0 yorum

Robin argin

@robinargin

Seni soruyorlar… Öldü mü diyeyim yoksa dönecek mi? İkiside imkansız değil mi? Çünkü biliyorum; asla geri dönmezsin ve biliyorsun; sen benim için asla ölmezsin!
6 beğeni · 0 yorum

Robin argin

@robinargin

Yüreğimden,
dirhem , dirhem alıyor seni felek.
Acilen bir tebessümün, veya bir bakışın gerek!

Ahmed Arif
3 beğeni · 0 yorum

Robin argin

@robinargin

Bu cumartesi gecesi 4 bira (30₺),
1 paket sigara (10₺) alıp eve gittiğinizde ödediğiniz 40₺'nin 26,16₺'si vergidir.
12 beğeni · 2 yorum
Reşat (@resat-demirbilekli)
Aynen, biradan %60 vergi alınıyor. 30 liranın 18 lirası vergi. Sigarada durum daha da vahim. 10 liralık sigaranın, 8 lira 16 kuruşu vergi. Sigarayı bırakın diyorlar da, ülke ekonomisi, sigaradan alınan vergilerle ayakta. Millet sigarayı bıraksa ekonomi çökecek
11.03.18 beğen 9 cevap
Okan Yırtıcı (@okanyrtc)
Peki vergi en çok sigara ve alkolden kazanılıyor ama en çok para diyanete harcanıyor . Enteresan 😂😂
13.03.18 beğen 3 cevap

Robin argin

@robinargin

Duruşunda asalet var 😊😊
6 beğeni · 0 yorum

Robin argin

@robinargin

Dünya Emekçi Kadınlar Günü Tarihçesi

Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.

Tarihçe
8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.

26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda (3. Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı) gerçekleşti. Adı da "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak belirlendi. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler'in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York'ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır.

Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü
Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Kadınlar Günü" kutlanmaya devam ediliyor.
3 beğeni · 0 yorum
/ 12