ara
Rojda Öztürk
9.088 325

Rojda Öztürk

neokur.com/rojdaoztrk
Acımamışlar. Hiç acımamışlar. Ne bulut bırakmışlar, ne çocuk. Ne bahar bırakmışlar ne de yolculuk. Zulmü yurdumda unutmuşlar ! Yılmaz Odabaşı

Rojda Öztürk .

@rojdaoztrk

1 0.0
Çocuk öykülerinin büyüklere hitap etmesinin, büyüklere göre yazılan öykülerin küçüklere hitap edememesinin en iyi sebebi,büyüklerin içinde yaşayan o küçük çocuklardır.Wilde harika didaktik kalemiyle okuyucuya, hayal dünyasındaki düşlerle gerçek dünyadaki olayları o denli anlamli yazmış ki her yaş grubunda farklı anlamlar çıkarılabilir. Herkesin okumasını tavsiye ederim.
413 karakter
4 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Rojda Öztürk .

@rojdaoztrk

93 8.4
Puan: 10
Felsefe'yi merak edenler için okunacak iyi bir kitap.
Sofie'nin her sabah posta kutusunda bulduğu gizli mektuplarla,ünlü filozofların düşüncelerini dile getiren Josteın harika bir uyum içinde kitabı yazmış. Felsefe' yi merak edenlerin okuması gereken bir kitap. Sofie'nin yerinde olsak ve o mektuplar bize gelse acaba ne yapardık diye düşünmeden edemiyor insan. Ben olsam nasıl bir çözüm yolu arardım diye düşünmeden edemedim.Bu kitap insana çok şey katıyor. Okumadan geçmeyin derim bir felsefeci olarak... :)
488 karakter
11 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Rojda Öztürk .

@rojdaoztrk

57 7.8
Puan: 7
Baba ve Piç
Gerçek tarihi içerisine serpiştirilmiş kitapları çok severek okuyorum. Ermeni- Türk ilişkilerini konu alan bu kitabı da severek okudum. Ben bazılarının aksine objektif buldum.
188 karakter
3 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Rojda Öztürk .

@rojdaoztrk

25 9.0
Puan: 7
Okudum ve bitti.
Tek kelime ile bayıldım.
Elime aldım, okudum ve bitti. Annesi ile birlikte ceza evinde yaşayan bir çocuğun ona ablalık eden ve bir süre sonra ceza evinden çıkan İnci ablasına yazdığı mektuplardan oluşuyor. Okumanın, düşünmenin, şiir yazmanın suç olduğu bir dönemde yaşayan Barış'ın masum ama çarpıcı soruları yer yer güldürüyor insanı. Düşünmeye itiyor sizleri.
403 karakter
10 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Rojda Öztürk .

@rojdaoztrk

21 7.7
Puan: 2
Ahmet Cemil
Hayallerin mai hayatın ise siyah olduğu bir yaşam. Ahmet Cemil hayalleri olan bir genç. İdealist çalışkan ama kardeşi öyle yanlış bir izdivaç yapmıştır ki ne hayallerine ulaşabilir ne aşık olduğu kadına.
224 karakter
7 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Rojda Öztürk .

@rojdaoztrk

5 9.0
Puan: 8
Dört Kardeştiler
Annesi babası ölen dört kardeşin başına gelebilecek her türlü olay öyle işlenmiştir ki okuyanın benim gibi ciğeri solar. Çocuklar için ağır bir ruh hali bence. Okuduğum dönemde ortaokuldaydım galiba, bir günde okumuştum ve haftalarca aklımdan çıkmamıştı...
284 karakter
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Rojda Öztürk .

@rojdaoztrk

523 9.2
Puan: 10
Hasan ve Emir
Her sayfada insanın içini yakan bir başyapıt.
Ana karakterden nefret ettiren yazar zamanla onu affettirmeyi amaçlamış olmalı. Fakat ben yapamadım. Hasan'ın hikayesi, Emir'e karşı taparcasına olan çocuksu sevgisi harikaydı. Fakat; böyle bir sevgiye ihanet ettiği için onu bağışlayamadım.. Hasan karakteri ile bize masumiyetin aslında nasıl olduğunu tekrardan hatırlatan yazara teşekkür etmek isterdim. Filmini izleyenler kitabı okumuş kadar olduklarını zannetmesinler. Şu filmi bir kenara bırakın ve gidip okuyun.
Bu sizin kendinize yapmış olduğunuz en büyük iyilik olacaktır.
618 karakter
4 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Rojda Öztürk .

@rojdaoztrk

280 9.2
Puan: 10
Etkilenmek.
Çocuk psikolojisini, çocukların kafalarından geçen bir çok düşünceyi çok güzel anlatan bir kitap. Özellikle yoksulluk ile ilgili kısımlar tam da böyle. Çocukların en küçük şeylerden ne kadar etkilendiklerini fark ettiriyor. Ucundan kıyısından da olsa yoksulluğu tadan her bünye Zeze'yi çok iyi anlayabilir. Olay pek yok. Daha çok bir psikoloji kitabı gibi duruyor. Fakat gene de çok sürükleyici. Kitabın içeriği dilinin çok ötesinde. Hayvan Çiftliği gibi bu kitap da çocuk kitabı gibi gözükmesinin aksine yetişkinlere daha çok hitap eden bir kitap. Bu kitabı doğru düzgün okuyan her yetişkinin çocuklara yaklaşımı bir nebze de olsa olumlu anlamda gelişir diye düşünüyorum. Sonuç olarak insanı doyuran, çok güzel bir kitaptı. Okumanızı tavsiye ederim.
817 karakter
3 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Rojda Öztürk .

@rojdaoztrk

7 9.1
Puan: 10
Acı...
Mehmed uzun çok değerli bir yazar. bu eseriyle tanıştım bu güzel insanla. dilinden koparılmanın acısının,memleket hasretinin roman kurgusu içinde eridiği bir eser. belki daha önce hiç düşünmediğimiz şeyleri düşündürdüğü için de can acıtıcı.
271 karakter
3 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Rojda Öztürk .

@rojdaoztrk

102 7.7
Puan: 8
Soru Güzel ama Cevap...
Arkadaşını uyuşturucu batağından kurtarmaya çalışan bir genç kızın kendinin de adım adım batağa saplandığından haberi yoktur ...

Genel olarak kitaba bakıldığında Canan Tan'ın seçtiği öbür kız karakterlerinden farklı bir karakterle karşılaşmadım.Yine o aynı bildik ben egosuyla bol olan Canan Tan'ın tipik kızları. Ama bunları bir tarafa bırakıp kitaba dönersek, toplum sorunlarını, gençleri bu yola iten sebepleri iyi açıklamış yazar.Sıkılmadan okudum desem abartmam bence. Kendimi hiç uyuşturucu kullanan birinin yerine koymamıştım bunu sorgulattı kitap... Bir de benzer durumda bir arkadaşım olsaydı ne yapardım dedim? Onu kendi kaderine terk edip kendimi kurtarır mıydım ya da Eylül gibi dibe gittiğimi bile bile sahip çıkar mıydım? Soru güzel. Ama cevap....
835 karakter
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme
/ 3