ara

ruhadam

Yarınlar kalleş dolu, mert olan her düne yan

ruhadam

@ruhadam

Bu kitabı günümüz çocukları için masal niyetine okunabilir mi diye okumaya başlamıştım, ancak çağımıza uygun içerikli değil. Yazar 1861 yılında doğmuş bir de masalların evveliyatı vardır, 18.-19. yüzyılları kapsadığı kesin en azından, yani tarihsel açıdan bakarsak o dönemde bu tarz olaylar oluyormuş bir nebze bazı olaylar kabul görebilir. İçinde akraba evlilikleri, babasının kızının evlenmek istememesi üzerine kızını öldürmek istemesi vb. olaylar geçiyor. Aslında verilen mesajlar güzel ancak çağımız çocukları için uygun bir kitap değil.
Seçme Türk Halk Masalları
kitaba puan vermedi
14 beğen · 13 yorum
SweetHexe (@glbn)
Çağımıza uygun değil ama maalesef bu yıl ilkokul öğrencileri için piyasaya çılan masal kitapları da pek farklı değil :/
16.11.17 beğen 1 cevap

ruhadam

@ruhadam

GECE KİTAPLIĞI YAYINEVİNDEN ALMAYIN
Ben farklı yayınevinden almıştım bu kitabı (Gece Kitaplığı) Gece Kitaplığından uzak durun. Her sayfada imla hataları yazım hataları var, o kadar çok ki hata bazı şiirleri anlayamadım, internetten bulup anlamaya çalıştım. Ciddiyetsiz bir iş yapmışlar, hazırlanış-diziliş açısından bu kadar dandik kitap görmedim. Karacaoğlan gibi çok sevdiğim bir şahsiyette bu yayıneviyle karşılaşmam kötü oldu. Ben internetten aldığım için içeriğini görememiştim, internetten kitap alırken böyle sorunlar olabiliyor malesef.
Karacaoğlan - Bütün Şiirleri
kitaba puan vermedi
14 beğen · 4 yorum
ayse gülce (@aysegulce)
Yayınevi önemli gerçekten. Aynı şeyi Fahrenheit 451 adlı kitapta yaşamıştım. 3 kere okuduğum halde anlamadığım cümleler olunca sorun bende değil diye düşünerek farklı bir yayın evinden yeniden almıştım kitabı. Ve evet, sorun bende değilmiş :)
13.11.17 beğen 4 cevap

ruhadam

@ruhadam

Eğlenceli bir kitap, Hakas Türklerinin 3000 yıllık destanını konu alıyor. Alıntılardan da anlayacağınız gibi betimlemeler çok farklı ve benim çok hoşuma gitti. İkinci mitolojik romanımdı, ilki yine aynı yazarın Han Mirgen kitabıydı. Mitoloji tarzına meraklıysanız bu kitabı seversiniz diye düşünüyorum.
3 beğen · 0 yorum

ruhadam

@ruhadam

GİZLİ KAHRAMANLAR
Bu kitap bana Ahmet Yesevi'nin "Din Seçim Türklük Kaderdir" sözünü hatırlattı. Anadolu'nun fethiyle beraber başlayan süreçte Müsüman Türklerle beraber Hristiyan Türklerde gelmişti Anadoluya. Bu kitapta Hristiyan Türklerin Kurtuluş Savaşı döneminden başlayarak Ergenekon Davasına kadar olan süreçteki oldukça yararlı işleri anlatılıyor. Bu tarz kitaplar bazı okuyuculara sıkıcı gelebilir, çünkü akıcı değillerdir içinde yoğun bilgiler vardır, bu nedenle edebi yönden beklentileriniz olmasın, tarih meraklıysanız ve yakın tarihimizdeki süreçleri öğrenmek istiyorsanız çok faydalı bir kitap.

Atatürk, Papa Eftim için “bu memlekete bir ordu kadar yardım etti” ve “Papa Eftim benden daha Türktür” sözleri benim bu kitabı almamdaki esastı. Okudukça ülkemizin Atatürk'ten sonra ne kadar yanlış politikalarla yönetildiğini bir kez daha anlamış oldum. Lozan Antlaşmasında hiçbir yetkisi kalmayan Fener Rum Patrikhanesinin yetkilerinin nasıl, ne amaçla ve bu yetkilerin hangi sonuçları doğuracağını anlamış oldum. Papa Eftim'in torunu Sevgi Erenerol'un Ergenekon Davası kapsamında Zekeriya Öz tarafından yargılandığını öğrendim. Lozan Antlaşmasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış oldum. Kıbrıs olaylarında Fener Rum Patrikhanesinin ortalığı nasıl karıştırdığını öğrendim... Bunun gibi birçok bilgiyi bu kitapta bulabilirsiniz, bu bilgilerin dipnotlarla ve kaynaklarıyla verilmeside yazarın özverisini ve kitabında içerik olarak güvenirliğini ıspatlar. Hristiyan ama Türk olan ve bize anlatılmayan-öğretilmeyen bu gizli kahramanların mücadelesini öğrenmek ve ülkemiz üzerinde dönen fitneleri öğrenmek istiyorsanız kesinlikle okumalısınız...
Türk Papa
kitaba 10 verdi
8 beğen · 0 yorum

ruhadam

@ruhadam

TARİHİ BİR SERÜVEN
Açıkcası kitabı Sarı Satluk Baba'yı merak ettiğim için almıştım ama bu kadar haz alcağımı zannetmiyordum. Kitap içerik olarak oldukça akıcı ve sade bir dille yazılmış. Sarı Saltuk Baba İslam ve Türklük adına davranışlarıyla örnek olması ve Balkanların türkleşmesini sağlamak için görevlendiren bir derviş-eren aynı zamanda bir savaşçı. Bu görev Ahmed Yesevi tarafından veriliyor. Olaylar o kadar güzel gelişiyorki Holywood tarzında filmi çekilebilir. Bazı ilahi olaylar anlatılıyor kitapta tarihsel açıdan gerçekliğini bilemiyorum ama içerik olarak okuması çok keyifli. Bazen Sarı Saltuk Baba başka bir insanın suretine bürünüyor, bazen kurt oluyor, başka alemlere geçiyor, ejderhalarla savaşıyor, Moğolların büyücü kamları, şamanları ve cadılarıyla savaşıyor... Saltuk Baba'nın en büyük görevi ise o dönemdeki en önemli islam düşmanı ünlü Hülagü Han'ı yenip islamı kurtarmak. Kitapta bolbol dipnotlar var, Saltukname'den, Evliya Çelebi'den, İbn-i Bibi vb. bu da kitabın gelişigüzel yazılmadığının ıspatı. Dikkatimi çeken bir diğer hususta her kesime eleştirilerin olması; mesela Abbasi Halifesi kitapta yer yer eleştiriliyor, bazen Halifeye saldıran Hülagu'yu haklı buluyorsunuz, Selçuklu Sultanları'da eleştiriliyor ama yinede herşeye rağmen İzzeddin Keykavus'a liderlik veriliyor, Haşhaşiler kitapta alışık olmadığımız tarzda şaşırtıcı bir şekilde anlatılmış, tabi eleştiriler rastgele değil tarihsel esaslara dayanıyor. Böyle olunca da kitap bana göre daha kaliteli oluyor. İncelemeleri biraz karışık yazıyor olabilirim kusuruma bakmayın...
Herkese tavsiye ederim güzel bir kitap.
EK 1
Çok ilginç bir tesadüf oldu ve bugün kitabın yazarıyla bir arkadaşım aracılığıyla telefonda görüştüm. İyi ki okumuşum kitabı ve iyi ki yazarı tanımışım. 2 ay içinde yeni bir kitabı çıkıyormuş Ahmed Yesevi romanı sabırsızlıkla bu kitabını bekliyorum. 14.02.17
Sur'a Üflenene Kadar
kitaba 10 verdi
12 beğen · 0 yorum

ruhadam

@ruhadam

Bizim Güzel Kültürümüz
Bu kitabı okuduğum için mutlu oldum, çünkü kültürümüzü yansıtan güzel şiirler var içinde. Saf, temiz ve samimi o kadar güzel şiirlerimiz varmış ki bugüne kadar neden okumamışım dedim. Kitapta halk ozanlarımızın bazılarına ve bazı şiirlerine yer verilmiş, yanlış olmaması adına da alfabetik sıraya göre dizilim yapılmış. Aslında şiirlerin bir kısmını şarkılardan tanıyoruz, Neşet Ertaş, Musa Eroğlu, Cem Karaca, Barış Manço vs... bu şiirleri şarkıya derlemişler, iyide yapmışlar dolaylı yoldanda olsa kulaklarımızda yer etmişler. Ben kitapdan büyük haz aldım, herkese öneririm.
Türk Halk Şiirinden Seçmeler
kitaba puan vermedi
6 beğen · 0 yorum

ruhadam

@ruhadam

ÖZDEYİŞLER
İçeriğe geçmeden önce kitap tasarımını beğenmedim, resimli sayfa tasarımlarını sevmiyorum kitap dediğin sade olmalı ve sayfa sayısı biraz abartılmış sayfalar çok boş, tasarım gereği boş olabilir ama çok boş biraz israf olmuş diyebiliriz. Kitap 233 sayfa normal bir tasarımla yarı yarıya düşebilirdi. Ben internetten aldığım için iç sayfa tasarımlarını görmemiştim. Yazarın özdeyişlerine gelecek olursak; güzel, farklı ve birçok konuya değinen fikirler var. 233 sayfadan 1 sayfa özeti hayatımıza katabilirsek bambaşka bir insan olabiliriz.
Aforizmalar
kitaba 10 verdi
6 beğen · 0 yorum

ruhadam

@ruhadam

GÜZEL İNSAN, GÜZEL KİTAP
Dilaver Cebeci'nin şiirlerini çok beğendim zaten bol bol alıntı ekledim. Aslında yazarı dolaylı yoldan birçoğumuz tanıyoruz "IRMAĞININ AKIŞINA ÖLÜRÜM TÜRKİYEM" şiirinin yazarıdır. Kitabın dili çok sade ve çok anlaşılır, şiirler çok hisli bazı şiirleri okurken çok duygulandım bazılarında ise gururla doldum. Kitabı aldığımda bu kadar kaliteli şiirlerle dolu olduğunu düşünmemiştim, anlamsız bir önyargıda bulunmuşum. Marş ve kahramanlık tarzında şiirleri çok sevmişimdir bu kitapta da bu tarzda birçok şiir var bu nedenle yazara Vatan Şairi diyebiliriz. Vatan aşkı kadar aşk şiirleride çok fazla ve çok başarılı. Yazar Türk-İslam sentezini şiirlerinde çok iyi işlemiş, bir şiirde kendinizi Medinede bulurken başka bir şiirde Göktürk Devletinde buluyorsunuz. Şiirler derin anlam, duygu ve bilgilerle işlenmiş. Kitabı herkese tavsiye ederim.
7 beğen · 0 yorum

ruhadam

@ruhadam

Zekice Kaleme Alınmış
Atsız'ın ince zekasını konuşturduğu bir kitap. Okuması çok keyifli, o kadar güzel eleştiriler ve ironiler var ki. Dalkavuklar Gecesi Hattuşaş dönemi üzerinden Beşeri Şef dönemini eleştiriyor, neredeyse her karakterin gerçekte bir karşılığı var. Bu karakterleri ben biliyorum ama filmin sonunu söylemek gibi olmasın diye siz de okuduktan sonra araştırabilirsiniz. Z Vitamini ise yine aynı şekilde Beşeri Şef dönemini kendi zamanından 50 yıl sonrasına taşıyarak anlatıyor. Bir çırpıda okuyabilirsiniz ince ve sempatik bir kitap, bence felsefi boyutu da var.

"Merhametli Şef , balık neslinin soğuktan yok olmaması için denizleri ısıtmaya karar vermişti. Beşeristan'ın kıyı şehir ve köylerinde oturan herkes günde üç defa denize birer teneke kaynar su dökecekti. Böylelikle denizin soğuğu azalacak ve balıklar ölümden kurtulacaktı."
15 beğen · 2 yorum
Fakat Müzeyyen 🌹 (@buderinbirtutku)
Z vitamini çok çok hoşuma gitmisti. Hepsi birbirinden güzel..
17.01.17 beğen cevap
ruhadam (@ruhadam)
evet eğlenceli ve güzel bir kitap
17.01.17 beğen cevap

ruhadam

@ruhadam

Yine Atsız, Yine Muhteşem
Üslup harika, tertemiz sade bir anlatım, bazı kitaplarda başımıza gelen 10-15 sayfa önce ne oldu gibi geriye dönüp bakmanıza gerek kalmıyor, zaten Atsız'ı büyük bir yazar yapan en iyi özelliklerden birisi de bu bence. Konu-kurgu biryere sırf bu üslubun zevkini yaşamak için Atsız romanlarını okumanızı öneririm.
Osmanlı İmparatorluğunun Fetret Devrini mükemmel bir aşk hikayesiyle anlatmak kolay iş değil. Kitapda kullanılan kelimeler yine farklı ve güzel bazılarını gündelik hayatımda kullanmayada başladım.
Atsız'ın diğer kitaplarında da bunu yaşamıştım, kendinizi kitaplarındaki karakterlerin yerine koyuyorsunuz ya da sevgiliniz arkadaşınız vs. bu kitaplardaki karakterler gibi olsun istiyorsunuz. Aşık olunan Uygur Kızı Gökçen; şimdi gerçek hayatta her tanıdığım ya da tanıyacağım Gökçen'e bu kitabın tesiriyle bakacağım.
Deli Kurt
kitaba 10 verdi
19 beğen · 2 yorum
R.T (@ravza)
Evet Atsız, romanlarındaki kadın karakterterleri adeta mıh gibi aklımıza çakıyor!..
23.08.16 beğen cevap
ruhadam (@ruhadam)
Güntülü, Almila, Gökçen, Ay Hanım... Hepside harikaydı.
25.08.16 beğen cevap
/ 2