ara

Kuyucaklı Yusuf Sözleri ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Kuyucaklı Yusuf geçen, Kuyucaklı Yusuf temalı, Kuyucaklı Yusuf tarafından söylenmiş veya Kuyucaklı Yusuf hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.

Kübra

@kubrausta

Yalnız, gökyüzündeki yıldızlardan çayın dibindeki çakıllara, doğu tarafından kopup gelen bulutlardan batı tarafındaki denize kadar uzanan ve yayılan bu kocaman gecenin içinde, yapayalnızdı. Düşüncelerini hangi istikamete koşturursa koştursun, karşısına kimse çıkmıyordu. Şu anda bu koskoca dünya üzerinde kendisini düşünen bir tek kişi bile mevcut olmadığına o kadar emniyeti vardı ki, acı bir kabadayılıkla kendisi de hiç kimseyi düşünülmeye layık bulmuyor; fakat bundan sebebini anlayamadığı bir üzüntü duyuyordu. Acaba onu sahiden hiç düşünen yok muydu ve o hiç kimseyi düşünmemekte, kendini yalnız bulmakta bu kadar haklı mıydı?
- Sabahattin Ali
8.6 (1303 oy)
11 beğen · 0 yorum · alıntı ·

Barış Altınbıça.

@baris-altinbicak

İçindeki bütün yıkıntılara, bütün kederlere rağmen başını yere eğmek istemiyordu. Matemini ortaya vurmadan tek başına yüklenecek ve yeni bir hayata doğru yürüyecekti.
- Sabahattin Ali
8.6 (1303 oy)
2 beğen · 0 yorum · alıntı ·

Barış Altınbıça.

@baris-altinbicak

Hayatı olduğu gibi kabul etmeli ve ona ne bir şey ilave etmeli, ne de ondan bir şey eksiltmeli... Bazı şeyler vardır, canımızı sıkar; "Bu neden böyle? Böyle şeyleri dünyadan kaldırmalı!" deriz. Bazı şeyler de mevcut değildir. İçimizden, bunların olmasını ister, hatta bu uğurda çalışırız. İkisi de saçma ve faydasızdır. İnsan dediğin mahluk hiçbir şeyi değiştiremez. Bunun için, gönlünün rahat olmasını istersen, gördüğün fenalıkların bile bir hikmeti olduğunu düşün ve yeryüzünde olmayan iyilikleri oraya getirmek sevdasına kapılma...
- Sabahattin Ali
8.6 (1303 oy)
7 beğen · 0 yorum · alıntı ·

elmas

@elmassahin

Ömrünün en güzel gecesini, ömrünün en korkunç gününün takip etmesi mi mukadderdi? Neydi bu içinden çıkılmaz meseleler? Neydi bu mavi göğe veya sevgili bir yüze bakmayı zevk olmaktan çıkaran hisler ve üzüntüler?.. Yusuf bunlara alışık değildi. Vaziyeti onu o kadar sıkıyordu ki, bir arşın eninde ve boyunda bir kafesin içine kapatılmış gibi, çırpınmak arzusu duyuyordu.
Kalbinin derinlerinde yerleşen bir saadet hissi şimdi ona, mevcut fakat erişilmez bir şey gibi görünüyor ve onun hırsını daha çok arttırıyordu.
Hayatta hiçbir şey ona kıymetli görünmemiş, peşinden koşmak, erişmek, sahip olmak arzusunu vermemişti. Etrafına daima bir yabancı gözüyle bakmış, hiçbir yere bağlanmak arzusu duymamış, bu yalnızlığının gururu içinde memnun olmaya çalışmıştı. Şimdi ilk defa bir şey istiyor, hem de korkunç bir şiddetle istiyordu. Fakat niçin bu istek bir imkansızlıkla beraber gelmişti? Niçin hayatının en büyük arzusunu, şimdiye kadar belki yine içinde, fakat en gizli yerlerde saklı duran bu arzuyu, hapsedildiği yeri parçalayarak ortaya çıkar çıkmaz, öldürmeye mecbur kalıyordu?.. Niçin? Kimin için?..
- Sabahattin Ali
8.6 (1303 oy)
5 beğen · 0 yorum · alıntı ·

Melek Şeyda Çel.

@melek-seyda-celik452

"Geçen gün Ceza Reisi bir kitap verdi. Şöyle karıştırdım. Derin bir şey. İsmi Âmak-ı Hayal, senin anlayacağın, hayalin dibi. Orda şöyle yazıyor: Bir gün Allah peygamberleri çağırıp sormuş,saadet nedir? demiş. Her biri kendilerine göre cevap vermişler. Musa: Arzı Mev'uda gitmektir; İsa: Bir yanağına vurana ötekini uzatmaktır. Buda: Hayatta hiçbir arzusu olmamaktır, yollu şeyler söylemiş. Sıra bizim Muhammed'e gelince: ' Saadet,hayatı olduğu gibi kabul etmektir...' demiş. "
- Sabahattin Ali
8.6 (1303 oy)
9 beğen · 0 yorum · alıntı ·

Melek Şeyda Çel.

@melek-seyda-celik452

"Bazen kendisine:
Niçin ben hiçbir şey değilim?' diye sorar ve buna kandırıcı bir cevap bulup vermezdi. Kendisinin dünyaya bir iş için geldiğini müphem bir şekilde hissediyor fakat bu işin ne olduğunu bilmiyor ve etrafında kendisine 'Bu benim işim! ' dedirtecek bir şey göremiyordu."
- Sabahattin Ali
8.6 (1303 oy)
8 beğen · 0 yorum · alıntı ·

İsmail Bahadır .

@smlbhdrtkn

Kuyucaklı Yusuf
Hiç geçmeyen,hiç unutulmayan şeyler de var, beyefendi!
Ölünceye kadar insanın sırtından atamayacağı şeyler de var..."
- Sabahattin Ali
8.6 (1303 oy)
1 beğen · 0 yorum · alıntı ·

Eyyubi

@eyyubi

Hapishane ancak serseriler, köylüler ve aşağı tabakadan insanlar içindi; bir Hilmi Bey'in oğlu, adam öldürse bile, onlarla bir tutulamazdı.
- Sabahattin Ali
8.6 (1303 oy)
1 beğen · 0 yorum · alıntı ·

arda polat

@ekspres

"Niçin durup dururken yalan söylemek ihtiyacını duyuyorlardı? "

" Hiç geçmeyen, hiç unutulmayan şeyler de var, beyefendi! Ölünceye kadar insanın sırtından atamayacağı şeyler de var. "
- Sabahattin Ali
8.6 (1303 oy)
1 beğen · 0 yorum · alıntı ·

Misafir

@misafir000

Yusuf hayatında bir gün bile kendinden şüphe etmemişti. Dünyada her şeyi yapabileceğine inanıyor , gelecek günlerden korkmuyordu. Onu üzen bugündü. Devam etmemesi icap ettiği halde sürüp giden bu hayat onun nefsine olan itimatını da kemiriyor ve içinde şüpheler uyandırıyordu. Bazen kendi kendine : Niçin ben hiçbir şey değilim? diye sorar ve buna kandırıcı bir cevap bulup veremezdi.
- Sabahattin Ali
8.6 (1303 oy)
0 beğen · 0 yorum · alıntı ·
/ 9