ara

Sabahattin Ali Sözleri ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Sabahattin Ali geçen, Sabahattin Ali temalı, Sabahattin Ali tarafından söylenmiş veya Sabahattin Ali hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.

Kübra

@kubrausta

Yalnız, gökyüzündeki yıldızlardan çayın dibindeki çakıllara, doğu tarafından kopup gelen bulutlardan batı tarafındaki denize kadar uzanan ve yayılan bu kocaman gecenin içinde, yapayalnızdı. Düşüncelerini hangi istikamete koşturursa koştursun, karşısına kimse çıkmıyordu. Şu anda bu koskoca dünya üzerinde kendisini düşünen bir tek kişi bile mevcut olmadığına o kadar emniyeti vardı ki, acı bir kabadayılıkla kendisi de hiç kimseyi düşünülmeye layık bulmuyor; fakat bundan sebebini anlayamadığı bir üzüntü duyuyordu. Acaba onu sahiden hiç düşünen yok muydu ve o hiç kimseyi düşünmemekte, kendini yalnız bulmakta bu kadar haklı mıydı?
- Sabahattin Ali
8.6 (1308 oy)
11 beğen · 0 yorum · alıntı ·

Taner Aksoy

@taner-aksoy

Bu akşam anladım ki,bir insan diğer bir insana bazan hayata bağlandığından çok daha kuvvetli bağlarla sarılabilirmiş.
- Sabahattin Ali
9.1 (4572 oy)
18 beğen · 0 yorum · alıntı ·

Taner Aksoy

@taner-aksoy

İnsanların en zayıf tarafları,sormadan,araştırmadan,düşünmeden,kafalarını patlatmadan inanmak hususundaki hayret verici temayülleridir. Dünyadaki yalancı peygamberleri yetiştirmek ve beslemek için en iyi gübre, işte bu bilmeden inanmak için çırpınan kalabalıktır.
- Sabahattin Ali
8.9 (843 oy)
12 beğen · 0 yorum · alıntı ·

Gece

@siyahsiirler

Dünyada bana hiçbir şey, tabiatta melül bir insanın zorla gülmeye çalışması kadar acı gelmemiştir.
- Sabahattin Ali
9.1 (4572 oy)
18 beğen · 0 yorum · alıntı ·

Barış Altınbıça.

@baris-altinbicak

Öyle adamlar vardır ki, haysiyet, şeref gibi kayıtlara aşina olmadıkları halde, gurur ve nahvetlerine (kibirlerine) dokunulur, acizleri yüzlerine çarpılırsa kendilerini kaybedecek kadar hiddetlenirler.
- Sabahattin Ali
8.3 (227 oy)
15 beğen · 0 yorum · alıntı ·

Barış Altınbıça.

@baris-altinbicak

Çumra Kanalı'nın suları Beyşehir Gölü'nden çıkarken su rengindedir; Konya Ovası'nda kan renginde...
Siz buna, ovanın kırmızı toprağının rengidir diyeceksiniz; ben, Dedemköylü Mehmet'le kardeşinin kanlarının rengidir diyeceğim.
Konya Ovası'nın ufukları mavi değil, sarıdır, sapsarıdır...
Siz bunun, rüzgârın kaldırdığı tozlardan böyle olduğunu söyleyeceksiniz; ben, Konya hapishanesinde yatan Zağar Mehmet'in benzinin sarılığından diyeceğim.
- Sabahattin Ali
8.3 (227 oy)
2 beğen · 0 yorum · alıntı ·

Barış Altınbıça.

@baris-altinbicak

"Bu da ne? Yeni moda mı bunlar? Bana bak! Sahiden anlamıyorum ne demek istiyorsun?.. Sen buraya neden geldin kızım? Başka şey mi bekliyordun? Yoksa böyle birdenbire başlayışım namusuna mı dokundu? Yanına oturmalı, evvela elini yakalamalı, bakışıp gülüşmeli, yarım saat cilveleşmeliydi, değil mi? Yook yavrum, ben iş güç sahibi adamım, şu kitapları görüyor musun, okuyacak adam bekliyorlar. Ben her zaman en kısa yoldan giderim... İşte bu kadar..."
- Sabahattin Ali
8.3 (227 oy)
3 beğen · 0 yorum · alıntı ·

Melek Şeyda Çel.

@melek-seyda-celik452

"Geçen gün Ceza Reisi bir kitap verdi. Şöyle karıştırdım. Derin bir şey. İsmi Âmak-ı Hayal, senin anlayacağın, hayalin dibi. Orda şöyle yazıyor: Bir gün Allah peygamberleri çağırıp sormuş,saadet nedir? demiş. Her biri kendilerine göre cevap vermişler. Musa: Arzı Mev'uda gitmektir; İsa: Bir yanağına vurana ötekini uzatmaktır. Buda: Hayatta hiçbir arzusu olmamaktır, yollu şeyler söylemiş. Sıra bizim Muhammed'e gelince: ' Saadet,hayatı olduğu gibi kabul etmektir...' demiş. "
- Sabahattin Ali
8.6 (1308 oy)
9 beğen · 0 yorum · alıntı ·

Barış Altınbıça.

@baris-altinbicak

Heyhat, saadet dedikleri el, insanları okşamakta pek hasistir (cimridir). Yalnız gülümsemek ve sevişmek için yaratıldıklarını sanan bu gençler de o elin mukadder tokadını yemekte geç kalmadılar.
- Sabahattin Ali
8.3 (227 oy)
1 beğen · 0 yorum · alıntı ·

Damlanur

@damlanur-alkan

Hoş tutulan bir oyuncak olmak, onlara insan olmaktan daha kolay ve cazip geliyordu.
- Sabahattin Ali
9.1 (4572 oy)
6 beğen · 0 yorum · alıntı ·
/ 153