ara

sanatçı Sözleri ve Kitap Alıntıları

İçerisinde sanatçı geçen, sanatçı temalı, sanatçı tarafından söylenmiş veya sanatçı hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.

Bennu Akay

@mebruresuskun

Bir Nesil Türkan Şorayla Mektuplaştı
Kitaptan ilginç bilgiler

◊ Türkan Şoray’a her gün gelen mektup sayısı ortalama 100 civarındaydı. 14 yılda 511 bin ve her mektup boyutunun 16 cm olduğu hesaba katılırsa, 81.760 metreye eşittir.
◊ Türkan Şoray 24–25 yaşlarındayken ve daha kendisi için bir ev bile satın almamışken kazandığı parayla okul yaptıran ilk sanatçıdır.
◊ 223 film ile dünyanın en çok film çeken kadın oyuncusudur.
◊ Türk sinemasının en parlak yılları olan 1960-1970’lerde Türkan Şoray senede 10–12 film çevirmiştir.
◊ Türkan Şoray üst üste tam 23 kez halkın oylarıyla verilen “Altın Kelebek” ödülüne layık görülmüştür.
3 beğen · 0 yorum · alıntı ·

Ahme't Sessiz

@ahmet-sessiz

Duygu belleği diyebileceğim bellek, sanatçı kişide vardır. Evrensel insan, ancak bu ikisinin, yani duygu belleği ile seninkisi gibi akıl belleğinin bir araya gelmesiyle oluşur.
- Elias Canetti
8.2 (20 oy)
0 beğen · 0 yorum · alıntı ·

Eduşka

@edaa

Sanatçının sezgisi yanılmaz.
- Yusuf Atılgan
8.6 (990 oy)
1 beğen · 0 yorum · alıntı ·

Sena Taylan

@sena-taylan

"Bir insan kendini Napolyon sanıp bundan da mutluluk duyabiliyorsa, onu sözde tedavi edip mutsuz kılmak doğru mu?" "Sırf çoğunluğun normallik anlayışına ters düşüyor diye birine deli yaftası yapıştırıp onu bir tımarhaneye kilitlemek insanlık dışı değil mi?" "Neden insanları değiştirmektense insanlara dünyayı değiştirecek gücü vermeyi denemiyorsunuz?" "Ya deliler haklıysa!" "Delilere özgürlük!" "Ve en sinir bozucusu da bana normalin tanımını yapabilir misiniz?" sorusuydu elbette. Daha da ileri gidip kendisini şizofren ilan eden sanatçı bozuntuları bile vardı. Tüm ruh hastaları Dostoyevski, Lincoln, Van Gogh ya da Mayakovski ve tüm ruh hekimleri de bu kokuşmuş toplum düzenini korumak için onları kilit altında tutmaya çalışan gaddar gardiyanlardı.
- Alper Canıgüz
8.2 (201 oy)
7 beğen · 0 yorum · alıntı ·

imge

@belkibirazflu

Ben bir sözcük sanatçısı olmalıyım.
- Sylvia Plath
9.38 (13 oy)
1 beğen · 0 yorum · alıntı ·

Karartı

@kararti

Gözlerimiz yerine kalplerimizle görürsek, işte o zaman sanatçı oluruz.
1 beğen · 0 yorum · alıntı ·

Karartı

@kararti

Zarar veren değil, iyileştiren kişiye sanatçı denir.
- Mehmet Çağan
8 (1 oy)
0 beğen · 0 yorum · alıntı ·

Misafir

@misafir000

Dostoyevski, bir kurtarıcı ve bir tanrı-arayıcı haline geldi. Kendi tanrısını, öteki yarı-uyanıklar ve hayalcilerden çok daha kesinlikle ve şiddetle hissetti. «Ben bir psikolog değil», bir «gerçekçiyim» demişti. Bunu söylerken, kendisini, çağımızın bütün sanatçılarından ve psikologlarından en kesin biçimde ayıran noktaya değinmişti. Dostoyevski, bizim yeterince bilmediğimiz ama kavramak istediğimiz o hakikî gerçeklikle, yani toplumun asıl temeli olan topluluk duygusu ile içten içe ilinti halindeydi. Kendisine «gerçekçi» demesi de bundan ötürüydü.
- Sigmund Freud
8.5 (4 oy)
5 beğen · 0 yorum · alıntı ·

Misafir

@misafir000

Tarih isimlerini kaydetmemiş olmakla beraber kuşkusuz bu tür bunalımlara dayanaksızlıkları yüzünden bilim yapmaktan vazgeçmek zorunda kalan pek çok kişi olmuştur. Sanatçılar gibi yaratıcı bilim adamları da sırasında rayından çıkmış bir dünyada yaşayabilmelidirler. Sanırım karşı-örneklerin de tek başlarına yol açabilecekleri tek paradigma değişikliği budur, yani insanların bilimi terk edip başka bir mesleğe yönelmeleridir.
- Thomas S. Kuhn
9 (5 oy)
1 beğen · 0 yorum · alıntı ·

Misafir

@misafir000

... "Evimde gereksiz eşyaların hepsi var şüphesiz. Sadece gerekli olan şey eksik: buradaki gibi kocaman bir gökyüzü parçası. Hayatınızın üstünde hep bir gökyüzü parçası bulundurmaya çalışın yavrucuğum," diye eklerdi bana dönerek. "Ender bulunur nitelikte, zengin bir ruha, bir sanatçı mizacına sahipsiniz, ihtiyaçlarını karşılayın onun."
- Marcel Proust
8.6 (17 oy)
0 beğen · 0 yorum · alıntı ·
/ 2