ara

Mavinin Türküsü

Bu kitaplar canlıydılar ve benimle konuştular.

Mavinin Türküsü

@selimaydinaltun

Mutlu yok...
Mutlu yok...
Seni her düşünüşümde genzimi yakan bir kan kokusu beliriyor. Üşüyorum, ellerim titriyor biraz, biraz da aklım tutuluyor. Ben hiç bir kış günü üşümedim böyle üşüdüğüm gibi. İçimi ısıtan ellerin miydi yoksa gülüşün mü bilmem. Ama güneş de yetmiyor sanki artık. Ceplerimde hak etmediklerim’le gidiyorum bu şehirden. Daha fazla kalamam sen kokan bu diyarda. Her an karşıma çıkacakmışsın gibi hissettiriyor bu yerler. Kaçmak diyorlar yaptığıma. Kaçmakla kurtulamazmış insan. Kimden kaçarsa en çok onu götürür yanında. Kaçıyorum evet. Senden değil sevgilim, kendimden...
3 beğeni · 0 yorum

Mavinin Türküsü

@selimaydinaltun

neresinden tutsak elimizde kalıyor. Doğrusu küçük umutlara sarılıp bir kez daha deniyoruz şansımızı. mutluluk peşinde koşan arsız çocuklar gibiyiz. Sonunda terleyip gittiğimiz için fırça yiyoruz annemizden.
en iyisimi yalnızlığımıza sarılmak boş umutlar yerine...
19 beğeni · 2 yorum
Ömer Aydemir. (@seyyah73)
yüreğine sağlık
09.04.18 beğen 1 cevap

Mavinin Türküsü

@selimaydinaltun

Anlamalısın
Sen hangi duyguma hitap edersen ordan cevap alırsın…

Peyami Safa
Peyami Safa
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum

Mavinin Türküsü

@selimaydinaltun

Aziz Nesin , Sabahattin Ali' nin ölümü sonrası sorgulanırken
Aziz Nesin , Sabahattin Ali' nin ölümü sonrası sorgulanırken
"Savcılık odasına önce beni çağırdılar.Aklımda kaldığına göre , savcının adı ya Davas ya da Davaslı'ydı.Savcının masasının karşısındaydım.Savcı,
- Sizi tanıklık için çağırdık, dedi, bazı eşya göstereceğim, kimin olduğunu bilirseniz, söyleyin!
Masanın altında duran ak bezden bir torbadan bir pantolon çıkardı.İlk bakışta SABAHATTİN'in pantolonu olduğunu tanıdım.Yünlü kumaş, boz renkli , kahverengi damalı...
Savcı sordu:
- Kimin olduğunu biliyor musunuz ?
o zamanlar öyle zor koşullarda , bunalımlı , baskılı bir dönemde yaşıyorduk ki, öyle haksızlıklarla karşılaşıyor , öyle uydurma nedenlerle cezaevlerine atılıyorduk ki , herşeyden kuşkulu , çekinir olmuştuk.Savcı, elinde, bir arkadaşınızın pantolonunu tutuyor ve size , "Bu kimin?" diye soruyor.Altından ne çıkacağı hiç belli değil.SUÇSUZ OLMAKLA DA İNSAN CEZADAN KURTULAMIYOR.Suçsuzluğumuz mahkemede anlaşılana dek beş altı ay cezaevinde yatırıldığımız çok olmuştu.
Savcıya ,
- Hayır bilmiyorum... dedim.
Savcı , dinginlik içinde pantolonunu koyduğu torbadan kırılıp iki parça olmuş pipo çıkardı.
- Bunu biliyor musunuz kimindir?
Sabahattin davranışlarıyla , yüzüyle konuşmasıyla olduğu denli , giyinişiyle de özgün bir kişiydi.Eşyası hemen tanınırdı.Sabahattin 'in iki parça olmuş piposunu tanıdım. Bir ürküntü duydum.
- Bilmiyorum, dedim.
Savcı ,bu kez torbadan bir not defteri çıkardı.Sayfalarını açıp gösterdi.Yaazıların çoğu eski yazıydı.Sabahattin'in el yazısını elbet tanımıştım.Herşeyi özgün demiştim ya , SABAHATTİN YEŞİL MÜREKKEPLE YAZARDI.
- Bu yazıların kimin olduğunu biliyor musunuz ?
Açıkcası başıma gelen onca olaydan sonra , UYGULANAN ADALETE HİÇ GÜVENİM KALMAMIŞTI.Onun için doğruyu söylemenin mi , söylememenin mi uygun olacağını kestiremiyordum.Ama YEŞİL MÜREKKEPLE yazılmış Sabahattin' ,in yazılarını görünce , kimin olduğunu söylememezlik edemezdim.İşin içinde bir kötü şey olduğunu sezinleyip ürperdim.
Savcı cevabımı beklemeden , torbadan kırık gözlük camları çıkardı.Sabahattin 'in çerçevesiz gümüş saplı gözlüğünün camları , kırık camları...
Ne denli sarsılıp bozulduğumu savcıda anlamış olmalı ki, bu kez sormadı açıkladı:
- Bulgaristan sınırında çalılar arasında bir yerde bir ceset bulunmuş.Cesedin üstünden bu eşya çıkmış.Eşyanın Sabahattin Ali' nin olduğu sanılıyor.
Savcının elindeki kırık gözlük camlarına baktım, gözlerim doldu.
Savcı , torbadan Sabahattin Ali'nin pantolonun kumaşından spor ceketini çıkardı.
- Evet Sabahattin' in... dedim.,
Sesim titriyordu.
Ceketin üzerinde kurumuş kan lekeleri vardı.
Savcının yazılı ifademi alıp almadığını şimdi anımsayamıyorum.
Savcı,
- Bir cinayetin üzerinde duruyoruz .Kovuşturmanın güvence altında yürütülebilmesi için , Sabahattin Ali' nin eşyasını gördüğünüzü , burdaki konuşmamızı hiçkimseye söylemeyin... dedi.
Kendimi tutup ağlamamak için sesimi çıkarmadım.Dışarı çıktım...

Birlikte Yaşadıklarım Birlikte Öldüklerim, Aziz Nesin (Sayfa 334 )
Birlikte Yaşadıklarım Birlikte Öldükleri...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum

Mavinin Türküsü

@selimaydinaltun

seviyorum
‪Mesafeler birleştirdi bizi‬
‪Bir de sözler‬
‪Razı olma hiçbir sessizliğe‬
‪Biliyorsun, seni seviyorum‬

‪Cemal Süreyya‬
Cemal Süreya
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum

Mavinin Türküsü

@selimaydinaltun

sevgili gibi bir gün
sevgili gibi bir gün
Ne çok severim kapayıp gözlerimi hayaller âleminin dibine düşmeyi. Oysa ne gerçekler ne de gerçekleşirler sevgilim. Ama anlık mutluluklara karşı zaafım var. Gülüşün gibi… İşte o hayaller gibi bir gülüşün var.
Ne çok severim gözlerini her sabah tam da güneş yüzüne düştüğünde. Oysa gözlerin bana ait olmalı sevgilim. Gözlerine karşı zaafım var bunu sende biliyorsun. Gözlerin sanki şafak söküyor… Gözlerinde güneşim doğuyor.
Ne çok severim parmaklarımı parmaklarına kenetlemeyi ve bembeyaz ellerini. Oysa çekinerek dokunabiliyorum sevgilim. Ellerine karşı zaafım var, en çok ellerini sevdiğimi bilmeyeceksin. Ellerin bana ilk gelişin gibi… Ellerin yıldızlar kadar güzel.
Kalmıyor ya bir boşluk içimi acıtan gece gibi soğuk ve ıssız bir senle. Ve bırakmıyor yakamı yalnızlık her saniye asır sanki bir sensiz. Yağmurum yok, güneşim yok, ekmeğim, suyum yok, yok nefesim. Sensiz bir hayat yok. Yaşamak bir kavga ve ben bir senle galip gelebilirim gibi bir hayat.
Hadi gel sevgilim bu gün kadehlerimizi birlikte kaldıralım, bir bugüne içelim bir de yarına. Hadi gel sevgilim. Senle sarhoş olmalıyız. Senle sarhoş kalmalıyız. Akşamdan kalıp yeni bir ömre uyanmalıyız
4 beğeni · 0 yorum

Mavinin Türküsü

@selimaydinaltun

Saygı ve minnetle anıyoruz
Tarihte bugün hayatlarını kaybeden, Türk Kültürü ve Türk Edebiyatı'na tartışılmaz çok büyük katkıları olan, Hasan Hüseyin Korkmazgil ve Hasan Ali Yücel'i sonsuz saygı ve minnetle anıyoruz...
4 beğeni · 0 yorum

Mavinin Türküsü

@selimaydinaltun

happy valentine's day
happy valentine's day
Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel gündür. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır.
1 beğeni · 0 yorum

Mavinin Türküsü

@selimaydinaltun

Yalnızlık
...Fakat susuşu bana ağır geldi. Çünkü bu durumdaki iki kişi tek kişiden daha yalnızdır.
Böyle Buyurdu Zerdüşt
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum

Mavinin Türküsü

@selimaydinaltun

Tam olarak benim dediğim şey bile en çok benim değil.
3 beğeni · 0 yorum
/ 5