ara
Ömer Aydemir.
15.233 399

Ömer Aydemir.

neokur.com/seyyah73
bazen sadece satır aralarındadır hayat...

Ömer Aydemir. .

@seyyah73

PENCERE
İnsanı tanıyan şiiri bırakıyor, ticarete başlıyor...

Zift - İsahag Uygar Eskiciyan
19 beğeni · 0 yorum · Anın Fotosu

Ömer Aydemir. .

@seyyah73

çünkü
İçimdeki yaranın hesabını bilmediğim için borcumu ödeme ihtimalim yoktu...
En masum halimi indirdim gardıroptan...
Söylesene bu aldırmazlıkla kaç yaşındasın...
İçimde bir gaz ocağı ve arsız yerleşik birine ait düşler eski bir ayna gibi kazınmış ve leke içinde. Ve inşa edilmiş kimi pencelerin altında ağırbaşlı bir ses tonuyla ilk cümleyi okumakla başladı bu gece, sonra gözlerini çıkardı ve sakin sakin yazmaya koyuldu.

Zift -İsahag Uygar Eskiciyan.
21 beğeni · 0 yorum · Anın Fotosu

Ömer Aydemir. .

@seyyah73

Aksam sefasi
"İnsanlar boşluğu hiçlik sanırlar, oysa öyle değildir. Boşluk uyumsuz bir doluluktur, ruhun keşfe çıktığı kalabalık bir hayaletler dünyası."
Henry Miller.

"Siz her şeyi o kadar temiz bir biçimde halletmiştiniz ki, hiç kimse, ölümün kendisi bile, sizi cinayetle suçlayamazdı."
Julio Cortazar.

Çok sevdiğim bir dehanın öykü kitabı ve sansasyonel bir yazar olan Henry Miller ın bir o kadar fırtınalı kitabı Oğlak Dönencesi. Cortazar'ın yeri ayrı benim için. Bakalım Miller neler vadediyor...
20 beğeni · 0 yorum · Anın Fotosu

Ömer Aydemir. .

@seyyah73

Cebe sığmak
En sonunda oldu; katlanıp kendi cebime sığdım. Yanımda taşıyorum artık kıvrılmış kırışmış eskimiş beni. Şikayetçi değilim doğrusu, sıcaklığı yetiyor bana. Çoğu zaman cebime elimi atıp varlığını hissediyorum. Kenarları kesecek diye de korkmuyor değilim hani. Ne kadar yıpransa eskise ve kıvrılıp buruşsa da kenar kesiği zor işte acıtıyor elini. Çıkaramıyorum onu cebimden tekrar katlayıp sokamam diye. Kıvrımlarını ezbere biliyorum artık. En çok neresi eski yıpranmış bilmem gerek çünkü. Cebimde bile olsa arada tutmalıyım. Tutuğum yer önemli işte o zaman. Yanlış bir dokunuş bunca emeği ziyan eder. Sonra işin yoksa tekrar çıkar, neresi yıpranmış bak, tekrar katla ve cebine sok. Onsuz yapamadığım için taşıyorum yanımda. Yoksa öğrendim uzlaşmayı. Yaşıyorsun yani kendin olarak; kimliksiz. Daha mutlu olduğumu söylüyorlar artık. Hayattan daha çok keyif alıyormuşum, yani öyle diyorlar. Ben biliyorum sebebini; cebimdeki varlıktır itici güç. Katlayabildiğimden beri kolay oldu kimseye çaktırmadan taşımak onu. Ama sanırım özlüyorum onu, keşke diyorum başka bir yolu olsaydı. Ama bulamadım ben. Yüzüne renk geldi aynadan gördüğüm silüetin. Bu benim sanırım, tanımadığım. Alışmak istemiyorum bu yüze yabancı bir gülümsemesi var; içten değil. İçi ben değil de ondan sanırım. En çok korktuğum şeylerden biri de cebin astarının yırtılması. Kayıp giderse ve bir daha bulamazsam ne yaparım ki. İşin yoksa "elbisenin" içinde kendini ara. Bulunca biliyoruz kaybettiğimizin değerini ya da hiç bilemiyoruz ne kaybettiğimizi...
36 beğeni · 10 yorum · Kalemimden
Merve T. (@mtrv)
Kaleminize sağlık @seyyah73 hocam :) - 16.01.17
Ömer Aydemir. (@seyyah73)
Kendi çapımızda karalıyoruz işte teşekkürler efenim :) - 16.01.17
Zeynep (@zeynep3)
Elinize saglik, Ahmet Hamdi Tanpınarın satırlarını hatırlattı bana "En iyisi düşünmemekti. Kaçmaktı. Kendi içime kaçmak. Fakat bir içim var mıydı? Hatta ben var mıydım? Ben dediğim şey, bir yığın ihtiyaç, azap ve korku idi." - 16.01.17

Ömer Aydemir. .

@seyyah73

Alacakaranlık
Düşüş sf:84

Ömer Aydemir. .

@seyyah73

Cam kırığı
Kırılan cam kadar değeri yok sanırım; yüreğinize batan can kırıklarının. Ses çıkarmadığı için mi maddi değeri olmadığı için mi bilinmez; kimsenin dikkatini çekmez kırık bir insanın yüreği. Cam öylemi ama tam olunca ses geçirmez soğuk geçirmez su geçirmez. Kırıldığında tamir etmekte kolaydır; biraz macun yeter bir de kesmek için elmas. Kesilip uygun hale getirirsin ve macunla yapıştırırsın. Ve eğer şanslı isen kırık parçalarda yarar işe. Daha küçük bir deliği örtmek için kullanırsın. Hem kırık cam bedavadır. Yerine konan cama ödenen bedel parçayı almayı garantiletmiştir. Ya can kırıkları ne tamir olur macunla ne de işe yarar kırık parçalar. Uğraş dur işin yoksa kırık parçayı bulmaya. Çünkü yenisini Elmas'la kesip yapıştıramazsın macunla. Haa umursamamakta mümkün; ses çıkarmaz kalp, kırılırken bile. Toplamaz etrafına kalabalık. Camcı bile gelmez elini ovuşturarak. Olsa olsa bir iki dost fark eder kanayan yüreği. Dokunmak isterse şanslısıdır. Dokununca yine acırsa da yaşadığını hissedersin o acının koynunda. Anlayacağın kimsenin dikkatini çekmez. İçin üşür olsa olsa bir sürü kırıktan kalan yarıkların ayazında....
30 beğeni · 8 yorum · Kalemimden
lavina (@lavina)
Üşür için ayaz olmadan bile.... - 14.01.17
Ömer Aydemir. (@seyyah73)
Bu şarkı geldi aklıma sen yorum yazınca
- 14.01.17
tabula rasa (@tabula-rasa)
- 14.01.17

Ömer Aydemir. .

@seyyah73

Budalalık
"Budalalığı doğuran iktidardır... Bilincine pek varmadığımız şey, iktidarın aptallaştırdığı ve çoğunlukla budalalık ürettiğidir; emir verme gücünün sonucu çoğunlukla düşüncenin durdurulmasıdır..."

Barbara W. Tuchmann.

Bu kadının kitapları çok ilgimi çekse de Türkçe' ye hiçbirisi çevrilmemiş. Üzücü ne diyeyim.
EK 1
Kolaylıkla bir dış düşman tarafından tehdit edildikleri duygusuna kapılırlar. Kendimizi rahatlatmak için böyle dış düşmanlara ne ölçüde ihtiyacımız olduğu ise, bize bir dış düşman sunacak bir liderin peşine takılmaya ne kadar hazır olduğumuzu belirler.
Normalliğin Deliliği -Arno Gruen. Sf: 168 14.01.17

Ömer Aydemir. .

@seyyah73

Sabah sabah bu şarkı iyi geldi bana
11 beğeni · 0 yorum · Müzik Kutusu

Ömer Aydemir. .

@seyyah73

İkilem
Bu ağır bir ikilem: İnsan, ona karşı bir şey yapmadan kendinlik nefreti duyguları içinde yaşayamaz. Kendinlik nefretiyle yüzleşirse de kendi kendisine ihanet edişinin acısıyla karşı karşıya gelecektir. Bu durumda kendinlik nefreti yadsınır. İnsanın kendi kendisine saygı duyma ihtiyacıyla, boyun eğerek iktidarla işbirliği yapma eğilimi arasındaki çelişki, bu nedenle insan ruhundaki en temel ve belki de ilk ayrılmadır. Bu yalnızca bir bastırma değil, aksine kökten bir bölünmedir; kendinden vazgeçmiş olmayı bilmek ve bundan doğan kendinlik nefreti arasında bölünme. Bu bütün bir yaşamın esası haline gelir. Bu yarılma içselleşmiştir ve itaatle sorumluluğu özdeşleştiren toplumsal ideoloji tarafından desteklenir: İtaat etmek iyi olmak demektir. Buna karşın özgür olmak itaatsizliktir, itaatsiz olan hoşnutsuzluk yaratır ve güçlülerin himayesini, dolaysıyla iktidardan pay alma şansını riske atar.

Sf:18

Ömer Aydemir. .

@seyyah73

Gece ve kitap
Çocuk, kendi benlik bilincini kaybetmeye başlarsa bu bir kendine ihanet eylemidir. Bu süreç, çocuğun anne babanın duygularını artık dolaysız olarak algılayamaması bunun yerine, onların kendilerini nasıl gördüklerine bağlı olarak kendini yönlendirmesiyle başlar. Anne babanın iktidar gereksinimlerine böyle bir "uzlaşma" çocuğun ruhsal yapısında bir yarılmaya yol açar. Bu, çocuğun iç dünyasını dış dünyayla etkileşiminden kopartır. Böylece edimler ve nedenler arasındaki bağ ve etkileşim kaybolur. Kendisine boyun eğdiren iktidarda pay sahibi olabilmek için çocukta, kendi eyleminin sorumluluğunu duymanın yerini tabi olma ve uzlaşma alır. Kişi, kendi içiyle olan ilgisini yitirdiyse artık ancak çarpıtılmış bir kendiliğe; dış dünyanın hoşuna gidecek belli davranış ve duygu durumlarına uygun bir görüntüye yaslanabilir. Böyle bir görüntüyü ayakta tutma ihtiyacı; belki de baskısı, kişinin kendi algılayışı, kendi duygusu ve duygudaşlığı olabilecek her şeyi hükmü altına alır. Kendi içinde köklenememesi, yıkıcı kötücül davranışlara yol açar.

Önsözden.
33 beğeni · 4 yorum · Anın Fotosu
Beyhude (@mamafih)
Aaaa Ömer çok güzel bir kitap, iyi okumalar! - 11.01.17
Özge (@ozge-selcuk)
Çok ilgi çekici bir kitaba benziyor, bitirdiniz mi? - 11.01.17
Ömer Aydemir. (@seyyah73)
Teşekkür ederim @mamafih incelemeniz etkili oldu. Yok henüz bitirmedim. - 11.01.17
/ 100