ara

Ömer Aydemir.

bazen sadece satır aralarındadır hayat...

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Ön görü.
Ön görü.
Yıllar önce yazılmış bir roman. Yer İsviçre ve yıl birinci dünya savaşı sonrası. Yazar kurşun kalemle oraya buraya karınca duası gibi yazmış bu romanı. Öldükten sonra yayınlanmış büyük bir zahmet ile toplanıp. Keşke iki oda seçme şansım olsaydı bir de arenaya sor kısmını isterdim. Sadece şunu sormak için: “ya sizce?”

“Yani insanlar yalnızca kötünün içindeki kötülüğü değil, onun bir bütün olarak güzelliğini de görmeyi denemelidir; çünkü kötü, güzel bir şeydir de aynı zamanda; kötülük, fotoğrafçıya poz verirken takınılan ve bir deneyim noksanlığını sergilediği için hiçbir değer taşımayan tüm o sevimli-yavan suratlardan çok ama çok daha güzel bir şeydir.”
Robert Walser
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğeni · 2 yorum
Bearded Angler (@beardedangler)
@seyyah73 abi
fotoğraf üzerine tüm düşüncelerını kabul ettiğim SUSAN SONTAG der ki;

''Bir fotoğraf,
belli bir şeyin meydana geldiğinin değiştirilemez kanıtıdır''der.

insan devinim halinde_akıcı ve statik bir yapıya sahip olduğu için,herşeye gebedir elbetde.
cansız_haraketsiz ve mekanik bir varlık olsaydık,kötü ve kötüye dair herşeyı reddeder!
o yavan suratları ggörmezden gelir!içina mana yüklemeye girişmezdik.
dediğin gibi,kötü de güzele ait bir şeydır!
tıpkı güzelin,kötüye ait ollduğu gibi...
işte o yüzdendir ki;bir bütünü görmek için vardır fotoğraflar.
fotoğraf söz ile gösterılmeyen içi gösteren en güzel konuşma biçidir.
fotoğrafın içinde kı sanmasın kı;
o fotoğrafta herkesın gördüğünü görme isteği vardır.o fotoğrafta,herkesten saklananı görme_görebilmedir esas olan.
ınsan durup baktığında,
durana baktığında görür kendince belırlediği kötüyü ve güzeli...
5 sa beğen 2 cevap

Ömer Aydemir.

@seyyah73

anlatım
anlatım
Çok iyi bir anlatım. Keyfini çıkarmak gerek.
“Ne sıradan ne de çok uçuk, şartsız şurtsuz bir hayat bu hepimizi kurtaran; eninde sonunda sürü ruhuyla yapılan herhangi bir uzlaşmaya ya da isyana kolayca kapılmamızı engelleyen zorlu bir güç; bir şelale, ardında beyaz bir fon olan vesikalık fotoğraflarımız ve sağ başparmağımızın iziyle belirlenen kimliğimizle hiç alakası olmayan gecikmeli bir hareketle döküldüğü için asla yere ulaşmayan bir şelale; yabancı bir şey olan ama yine de özen gösterilmesi gereken hayat, annesinin işi çıkınca birine bırakılmış bir çocuk, haftada üç kez sulamamız ama bozmamak için lütfen fazla sulamamamız gereken begonya saksısı.”
62 Maket Seti
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
15 beğeni · 11 yorum
vaji orhan (@vaj)
Kat'i sanatı bu hocam cok güzeldir
18.10.18 beğen 1 cevap
Tam Bağımsız Proton (@tambagimsizproton)
Kıymetli @seyyah73 üyesi, öncelikle şahsınızı muhabbetle selamlarım. Elinize sağlık, ince ince işlemişsiniz, gayet zarif bir eser meydana getirmişsiniz. Ancak gel gelelim bir eksiğiniz var, yeterli vitamin almıyorsunuz. Lütfen beslenmenize dikkat edin, bedenin ihtiyacı olan vitamini almazsanız hafazanallah o tırnaklarınızın üzeri hep beyaz beyaz, derin derin çizgilerle dolar taşar. Şimdiden ufak ufak başlamış zaten. ( Sadık takipçiniz ve sağlık polisiniz Proton) 0 dakika önce
18.10.18 beğen 1 cevap

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Tren yolculuğu her zaman ilgimi çekti rahat bir yolculuk şekli benim için. Son zamanlarda da iyice popüler oldu tabii. Özellikle uzun Doğu ekspresi yolculuğu. Ama kalemi beni derinden etkileyen yazarın şu anlatımı beni benden aldı. Manzaradan karşısındaki insana geçişi ve insanı izole edip yalnızlaştırıp etrafı flu bir hale getirişini okuyorsunuz:

“O ekşi koku... Trenle yolculuğun eskilerden beri bilinen ebedi hüznü; elektrik tellerinin ya da hendeğin yükselen, inen çizgisi; pencerenin içine bir ağacın, direğin, kulübenin aniden dalıvermesi; her şeyin hızla kayması geriye, kayış... Orada, uzakta, ufukta, bir baca ya da tepe... görünür oluyor ve usul bir yuvarlanışla hiçliğin içinde düşmedikleri müddetçe en birinci bir endişe gibi, baskın bir endişe gibi uzun uzun, inatla görünür olmayı sürdürüyorlarken... iki kafa uzağımdaki Frederick artık tam önümdeydi, kafası hemen şuracıkta ve onu görebiliyordum: Susuyor ve gidiyordu; küstah, sürtünen, ittiren yabancı bedenlerin varlığı ise onunla baş başalığımı derinleştiriyordu sadece... tek kelime etmeden... öyle çok derinleştiriyordu ki, yeminle söylüyorum, keşke onunla yolculuk etmiyor olaydım, bu yolculuk fikri hiç gerçekleşmemiş olaydı! Zira bedenselliğin içine sokulmuş haldeyken bedenler içinde bir fazla beden dahaydı o, hepsi bu... ama aynı zamanda vardı da... Ve bir biçimde ayrı olarak vardı, acımasızca vardı... Bu ortadan kaldırılamazdı. Bundan kurtulmak, onu halletmek, silmek mümkün değildi, bu sıkışıklığın içinde o vardı ha vardı... Ve onun gidişi boşluktaki bu hızı, diğerlerinin gidişiyle kıyaslanamazdı; çok daha anlamlı bir gidişti bu, hatta belki tehlikeli...”
Pornografi
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
11 beğeni · 2 yorum
Gülcan (@gulcann)
😁
09.10.18 beğen 1 cevap

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Arkeolojik
Arkeolojik
Yeni kitaba başlamak daima heyecan verici olmuştur benim için. Basım yılına bakmaksızın okurum genelde kitapları ama bu alıntıyı yazmaya karar verince tarihine baktım. İlk basım 1992 çok uzak olmayan bu tarih şaşırttı beni. Çünkü alıntının en son cümleleri ile şu an yaşadığım gerçeklik uymuyor. Bu kadar kısa sürede neler değişmiş. Michel Foucault’ arkeolojik çalışmaları sonucu çıkarımlarının haklı olduğana tekrar ikna etti beni. Zaman, kültür ve ahlak üzerinde yani insan doğası ve sosyolojisi üzerinde önemli bir etkiye sahip.

“İnsanın biricik yüzü onun kişisel serüveninin biricikliğine karşılık verir. Buna karşın, toplumsal ve kültürel Wheeler onun biçimini ve hareketlerini belirler. 100 ortak yönelimler ile her oyuncunun sergilediği kişisel tavrı arasında bir uzlaşma sunar dünyaya. Onu katleden mimikler ve duygular, görüntüsünün sahnelenişi(saç biçimi, makyaj vs.) oyuncunun kendince bir şeyler çıkardığı toplumsal bir simge alanına bağlıdır.
Kişi yüz çizgilerinde yalnız değildir, başkalarının yüzleri de açıkça oradadır. Ama yabanıl çocuk, otistik ya da doğuştan kör, yalnızca kendisiyle ilgilenen çevreden gelecek müdahelenin toplumsallaştırabildiği dilsiz bir yüz sergiler. Dolayısıyla, yüz ötekinin yeridir; toplumsal bağın merkezinde, çocukla annesinin (ilk yüz) başlangıçtaki karşılaşmasından doğar ve gündelik yaşamda kurulup bozulan sayısız ilişkide sürer.
Yüz bir simge konusudur. Ama insanın kendisi için, çoğunlukla sorunlu, muğlak bir yerdir. Bu anlamda Rimbaud’un “Ben bir başkasıdır.” sözünün yüzün bir başkası olması olgusunda bedendeki en şaşırtıcı ifadesini bulduğu söylenebilir. Sorular ondan doğar: Neden, bu çizgiler var? Benimle ne ilgisi var? Filme ya da videoya çekilmeyi duraksamadan kabul eden kişilere seyrek rastlanır. Kimi toplumlar portrenin her türlüsüne karşı tabular geliştirmiştir, fotoğrafı reddederler. Görüntünün insanın kendisi olmasından ve görüntüyü ele geçiren kişiye objektifin tuzağına düşmüş o safdile karşı ölümcül ya da zararlı bir güç vermesinden korkarlar.”
Yüz Üzerine
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
13 beğeni · 4 yorum

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Antropoloji benim daima ilgimi çekti ve bu konuda az okuduğumun farkına vardım. Bir yerden başlamak gerek diye düşünürken bu kitap geçti elime.

“İnsan yüzü, gerçekten de bir Doğu dini tanrısı gibi, ayrı düzeylerde yan yana gelmiş, hepsi bir anda görülemeyen bir çehreler kümesi gibidir.”
Marcel Proust.
“Yüzleri dışarıya dönmeye görsün, insanlar kendilerini görmez olurlar. En büyük eksikliğimiz budur işte. Kendimizi görmediğimizden, kafamızda canlandırırız. Herkes başkalarının karşısında kendini düşlediği için, yüzünün ardında yalnız kalır.”
Rene Daumal.
Yüz Üzerine
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
16 beğeni · 2 yorum
Nisf (@nisf)
Antropoloji Tarihi ni tavsiye ederim ☺
05.10.18 beğen 1 cevap

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Güney Amerika’lı yazarları Kuzey Amerika’lı yazarlara kesinlikle tercih ediyorum. Onlar daha farklı kuzeyli komşularından. Bakalım bu yolculuk nelere gebe.

“Her insan ebeveynini yeniden doğurmak ister; bu başarısız girişimden evlatlar doğar.”
Eski Bengal atasözü.
Yabancı bir baba
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
27 beğeni · 4 yorum
kübra (@namtenahi)
O zaman canlıya!
30.09.18 beğen 5 cevap
Eseflal (@eseflal)
Atasözünü çok beğendim. :) fazla haklı :)
01.10.18 beğen 2 cevap

Ömer Aydemir.

@seyyah73

örümcek ağı
örümcek ağı
“Günümüzde ikiyüzlüğünün ağları iki alanın sınırları arasına gerilmiştir ve bu iki alan arasında muallakta kalan çağımız hem başkasını hem kendini kandırmanın narin iplikleri bu ağa iliştirilir. Ne şüphe duymadan ve gücünü yitirmeden ahlaklılığa hizmet edecek yapıya sahiptir ne de egoizmi yaşayacak kadar aldırışsızdır, bu durumda ikiyüzlülüğün ağında titreyerek bir o yana bir bu yana savrulmakta ve yarım kalmışlığın laneti sonucu felç olarak sadece aptal ve aç birkaç sivrisinek yakalayabilmektedir. “Özgür” bir talepte bulunma cesareti gösteren kişi, hiç gecikmeden talebi hemen aşk gösterileriyle sulandırır ve -sahte bir teslimiyet sergiler; öte yandan güven ve benzeri duygular ileri sürerek talebi geri çevirme cesaretine sahip olan da ahlaki cesaretini anında yitirerek özgür sempatiyle karşıladığını ileri sürer- sahte takdir sergiler. “
Max Stirner.
Bu bağlamda soru şu efendim. Neron, sadece “iyilerin” gözünde “kötü” bir insandır? Ya sizin için?
Biricik ve Mülkiyeti
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
13 beğeni · 9 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
İyi veya kötü insan demek yerine iyi davranış veya kötü davranış demek daha doğru olur diye düşünüyorum.
26.09.18 beğen 1 cevap
Tam Bağımsız Proton (@tambagimsizproton)
"Dünya üç beş bilgisizin elinde. Onlarca her bilgi kendilerinde. Üzülme; eşek eşeği beğenir; hayır var sana “kötü” demelerinde" demiş Hayyam. Ve fakat korkarım Neron bu dizeleri duysa idi Hayyamı da vahşi hayvanlara ham yaptırır idi.
27.09.18 beğen 1 cevap

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Cinsiyetlenme
Cinsiyetlenme
Lacan’a göre “cinsiyetlenme” , öznenin oluşunun, öznenin simgesel alana dahil olmasının bedelidir. Başka deyişle cinsiyetlenme öznenin ortaya çıkışının ilksel koşuludur.

O zaman soruyu soralım. Eş cinsellerin oluşturduğu bir topluma yetişmesi için gönderilen bir yenidoğan’ın öznesini belirleyen nedir ve koşulları nelerdir?
Jacques Lacan
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
10 beğeni · 19 yorum
Orhan Şahin (@orhansahin)
- Genetiğinde ki dürtüler ? 🤔
17.09.18 beğen 2 cevap
kader.cmln (@naturmort)
Psikolojik etmenler sonucu oluşan hormonal bozukluklar..?
17.09.18 beğen cevap
Nisf (@nisf)
Karakter ve kişilik oluşumunu etkileyen faktörlerden biri çevredir. Kişi doğduğu topluma genellikle uyum sağlar. Genellikle diyorum çünkü toplumun normları kişiye bebeklikten aşılanmıştır. Dogma gibi ilerleyen zamanlarda aşılanan bu kurallar ortaya çıkar. Çok anlamsız olsa dahi farkına varmadığı davranışlar geliştirmesi olasıdır. Soruya gelicek olursak eşcinsellerin oluşturduğu toplum sıradan aile kavramının dışına çıkıp farklı cinsiyetlerin aile içinde farklı rollere büründüğü kombinasyonlarla karşılaşırız. Anne ve babanın erkek çocuğun kız olduğu, annenin erkek babanın kadın çocuğun erkek olduğu vs. birçok farklı kombinasyonlar oluşur. Her biri farklı ailede yetişen farklı cinsiyetteki çocuklar ele alınmalı. Böyle bir durumda sanırım ortak bir norma gidilmesi gerekir. Cinsiyetlerin rolleri değil de cinsiyetin anlamına gidilir. Varoluşun meydana geldiği nokta öğretilip öğrenildikten sonra eşcinsel toplumda doğan bir çocuk kendinin farkına varabilir. Sadece şu an oynadığımız roller konusunda bir ayrışmaya gider ve ileride hangi role bürüneceğine karar verirken çevreye uyabilir diye düşünüyorum. Cinsiyetlenmeyi kişinin seçimi belirler. Bunda kesinlikle şöyle olur böyle olur diyemeyiz sanki :)
18.09.18 beğen 2 cevap

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Tarihsel olaylar göz önüne alınınca, en büyük zulmü iki şeye yapılmış sanki. Birincisi insanın insana ve yaşayan nefes alana yaptığı zulüm, ikincisi ise kitaplar. Yaktık onları, sakladık, yasakladık, ve tutukladık. Evet iki kez iki kitap tutuklanmış bir Bulgakov’un “Köpek Kalbi” ki okudum. İkincisi ise şu an okumaya başladığım bu kitap “Yaşam ve Yazgı”. Yazar da ilginç bir kişilik bu arada. Yahudi bir Rus aslında devrimin taktirini kazanmış sonra da devrim muhalefetinin sesi olmuş. Başlayalım...

“Devrimin canlı bedeninden derisi yüzülüyor, yeni dönem bu derinin içine süzülmek istiyor, proletarya devriminin kanlı canlı eti, dumanı tüten iç organları ise çöpe atılıyordu, yeni dönemin onlara gereksinimi yoktu. Devrimin derisi gerekliydi, bu deriyi de insanlardan diri diri yüzüyorlardı. Devrimin derisini üzerlerine çekenler, onun sözleriyle konuşuyorlar, onun hareketini yineliyorlardı ama farklı bir beyne, farklı ciğerlere, böbreklere, gözlere sahiptiler.”

“Kendisi de sonsuza dek sürecek, ancak hiçbir zaman iyiliği alt edemeyecek olan kötülük tarafından yenilmeyecek iyiliğin doğduğu bir yerde çocuklar ve yaşlılar ölecek, kan akacaktır... İnsanın tarihi, kötülüğü yenmek isteyen iyiliğin savaşı değildi. İnsanın tarihi, insanca olan şeylerin tohumunu ezip öğütmek isteyen büyük kötülüğün savaşıydı.”
EK 1
“İçinde bugüne yabancı bir şey yaşarken ve bu yabancı şey onun bir parçasıyken nasıl davranabilir insan... Kendinle ilişkini koparıp, görüşmeyi kesecek değilsin ya.”
Vasili Grossman. 10.09.18
Yaşam ve Yazgı (3 Kitap Takım)
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
26 beğeni · 2 yorum
Red Red (@khaos)
Keyifli okumalar olsun.
12.09.18 beğen 2 cevap

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Son dönem eserlerini daha çok sevdim yazarın. Bu da son dönem dört beş oyunundan biri. Kış masalı bulamadığım eseri. Tükenmiş basımı. Bulursam onu da okuyacağım elbette.
“INNOGEN: Yüce şeylere olan istek mutsuzluğa mahkummuş meğer. Ne kadar aşağı konumda olursa olsunlar, basit istekleri olanları kutsasın Tanrı’lar.”

Çağrışımlar hayatımda hep önemli bir yer edinmiştir. Bu cümle bugünlerde üzerinde durup araştırdığım bir akımı çağrıştırdı bana: Minimalizm. Bu akım beni etkiliyor. Bakalım neler olacak keyifli okumalar!
EK 1


İronik bir minimalist örneği. 06.09.18
EK 2
“GIACOMO:
Doymak bilmez şehvet, karnı hem tıka basa dolu
Hem aç olan bu sınırsız arzu,
Su ne kadar akarsa aksın,
Delik olduğu için bir türlü dolmayan bu banyo tenekesi
Önce kuzuyla beslenir, sonra da çöplükle.” 06.09.18
Cymbeline
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
25 beğeni · 4 yorum
Red Red (@khaos)
Keyifli okumalar, arena kitapla dolsun artık :)
06.09.18 beğen 3 cevap
Ömer Aydemir. (@seyyah73)
İnceleme ekledim efendim. İlgilenenlere.
06.09.18 beğen 2 cevap
/ 134