ara

Ömer Aydemir.

bazen sadece satır aralarındadır hayat...

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Kibir
Kibir
Hakikatin inkarıdır. Kendinden habersizliktir.
Her şey yerli yerinde sanır. Başta kendi varlığını.
Masumiyetini unutmuş bir algının yanılsamasıdır.
Kendini gerçekleştirme adına kendinden geçer; kendi’nden hiç vazgeçmeden.
Abartır, aşırı geneller, indirger.
Özel seçilmiş üstün olmak ister.
EGO’nun taşan kısmıdır.
Zamanın ruhunda pornografik bir kültür inşasıdır.
Teşhir edilmek ister. Kendini çerçeveler, sergiler, kendini beğenmişliğini beğendirmek ister.
Nazar Tüysüzoğlu.
8 beğeni · 0 yorum

Ömer Aydemir.

@seyyah73

İhanet.
Aşağıdaki satırları okurken bir çok şey geçti aklımdan ama ihanet ve düzen denilince ilk aklıma gelen o müthiş film üçlemesi oldu. Kadrosu ve konusuyla çok iyi bir seri tıpkı bu kitap gibi.
“...herhangi birinin temsil etmeye kalkışabileceği soyut ve muğlak bir fikirdense bir bireye ihanet etmek daima daha güvenilirdir; fikre ihanet edildiğinde insan her an eylemlerinden ya da eylemsizliğinden ötürü ihanete uğradığını düşünen, tanımadığı kişiler, hayatta görmediği Bayraktar’lar tarafından suçlanabilir; fikirlerin kötü yanı da budur, her köşede, her taşın altından fikirlerin temsilcileri çıkar, herkes öksüzlüğünden ötürü ya da işine geldiği için fikirlere bağlanabilir ve o fikirleri süngüyle ve ispiyonlayarak, zülümle ve tanklarla, havan topuyla ve karalayarak, gaddarlıkla ve hançerle, ne şekilde olursa olsun savunacağını ilan edebilir. “
Javier Marías
Yarınki Yüzün Cilt 3: Zehir, Gölge, Veda...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 0 yorum

Ömer Aydemir.

@seyyah73

MOLA
MOLA
Javier Marías muhteşem bir üçleme yazmış. Tüm ayrıntıları uzun uzun anlatıyor. Yarınki yüzün’de son kitap öncesi bu makalelerden oluşan kitabı okumak istedim. Konu başlıkları ve kitabın ismi beni kendisine çekti doğrusu.
Yasak Olmayan Hazlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
23 beğeni · 8 yorum
Gülcan (@gulcann)
Abi doktorlar reçeteye ilaç dışında kitap da yazabiliyor mu? Misal adam üşütmüş hasta olmuş yatacak evde 3 gün. Bu adam 3 gün boyunca sadece uyuyup ilaç mı içecek? Boş boş vakit mi geçirecek? Bu adama okunacak kitap şart değil mi? Şart. Sağlık bakanlığı bunu düşünmeli. Ayrıca Tıp bayramın kutlu olsun. Bu bayramda eli öpülen doktor para vermiyordu di mi? neyse...
14.03.18 beğen 8 cevap
zeyrek (@zeyrek)
Bu yazarın "Kaçırdıklarımız" adlı bir kitabını okumuş ve çok beğenmiştim. Bu kitabı da merak ettim şimdi. :)
14.03.18 beğen 1 cevap

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Otobiyografi
Otobiyografi
Eğer insan ne ya pahasına olursa olsun vicdanını rahatlatmak istiyorsan ya da buna ihtiyaç duyuyorsa, kendi vicdanına kendini bağışlatmak çoğunlukla zor değildir; hele vicdanen daha büyük, kollektif bir vicdani, hatta yığınların vicdanının bir parçasıysa, işi daha da kolaydır: “Bir tek ben değildim, ben canavar değildim, başkalarından farklı değildim, göze batıyordum; hayatta kalmak zorundaydım, neredeyse herkesle aynı şeyi yaptık, o sırada hayatta olan herkeste yapardı.”...
Sonuçta bütün bunlar insanların işini kolaylaştırıyordu, ama gerekli de değildir. İnsanların kendi işledikleri suçları isteyerek unutma kapasitesi, yalnız başkaları nezdinde değil -bu konudaki kapasiteleri sonsuzdur, sınırsızdır- kendileri nezdinde de kanlı geçmişlerini silip atma kapasitesi inanılır gibi değildir... Çoğumuz kendi biyografimizi allayıp pullama ya da yumuşatma sanatında ustayızdır. Düşünceleri yerle bir etmek, anıları gömmek, sefil ya da canice bir geçmişi, gün geçtikçe, yani hayatımız devam ettikçe yoğun gerçekliğinden kaçıp kurtulduğumuz bir rüyadan ibaret görmek ürkütücü derecede kolaydır.
Javier Marías.
Yarınki Yüzün Cilt: 2 Dans ve Rüya
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
11 beğeni · 0 yorum

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Kelimeler.
Kelimeler.
“Kelimeler bize en az ait olan şeylerdir, eylemlerimizden de az, çünkü eylemler iyisiyle kötüsüyle bizde kalır, gasp ve sahtecilik gibi aşikar vakalar haricinde başkası sahiplenmez onları; bu vakaları da er veya geç açığa çıkarma, geçersiz kılma, telafi etme ihtimali, maskelerini düşürme imkanı vardır. Hiçbir şey sözlerle olduğu kadar çok ve bütünüyle teslim edilemez. Sözler telaffuz edildiği anda bize ait olmaktan çıkıp dinleyene ait olur.”
Javier Marías.
17 beğeni · 2 yorum
Gülşah Sönmez (@gulsah-sonmez)
Keyifli okumalar dilerim. Kitabı merak ettim. İncelemenizi bekliyorum.
08.03.18 beğen 1 cevap

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Firar
Firar
Hilde Domin. Bir garip aşevi ve anda yaşadığım şiir mutluluğu.
25 beğeni · 27 yorum
Semih Oktay (@semih-oktay)
Hemşehrimmiş benim Hilde Domin.Kaç yıl aynı şehirde yaşamışız birbirimizden habersiz.Ve yıllar sonra sayende tanışıyoruz kendisiyle.Neler oluyor şu yeryüzünde! Ne acayip...Ne acayip!
07.03.18 beğen 1 cevap

Ömer Aydemir.

@seyyah73

“Ben” ve diğerleri
“Ben” ve diğerleri
Güvenmeye böylesine eğilimli olmamız ne kadar garip! Belki de güvenmeye değil, görmek, öğrenmek istememeye, iyimserliye, hoşgörüyle aldanmaya eğilimliyizdir, Belki de gururumuz yüzünden benzerlerimizin başına gelen, öteden beri gelmiş olan şeyin bizim başımıza gelmeyeceğini inanırız; başkalarına -üstelik gözümüzün önünde- sadakatsizlik etmiş kişilerin, sanki biz diğerlerinden farklıymışız gibi bize saygı göstereceğine inanırız; aynı gurur, hiçbir nedeni olmadığı halde, bizden önce yaşamış olanların maruz kaldığı aksiliklerin, hatta çağdaşlarımızın uğradığı hayal kırıklıklarının bizim başımıza gelmeyeceğini düşündürür bize; herhalde bütün bunların “ben” olmayanların, şu anda, gelecekte de, geçmişte de “ben” olmayanların başına gelebileceğine inanırz. Sanıyorum günün birinde kuralların, bakışın, geleneğin ve tarihin tersine döneceğini ve bunun bize, bizim deneyimimize rahatlayacağını, bunu görmenin sadece bize -yani sadece bana- nasip olacağına dair itiraf edemediğimiz bir umut besleriz. Muhtemelen daima seçilmişler arasında olmayı umarız; aksi taktirde kısa da olsa uzun da olsa bize boyun eğdiren bütün bir hayatı yaşamaya pek hazır olamazdık.
Javier Marias.

https://youtu.be/a3AmdJnCPvY
5 beğeni · 0 yorum

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Biraz ara
Biraz ara
Biraz roman üçlemesine ara vermek istedim. Bu kitap oldukça ilgimi çekti.
“...Yeri geldiğinde "deli dana" hastalığı veya Lady Diana'nın ölümü gibi güncel konulardan hareket eden bu yazılarda, bir yandan antropolojinin ana temaları ele alınıyor, bir yandan da modernliğin getirdiği "yeni" sorunlara daha geniş bir perspektiften bakışlar geliştiriliyor. Lévi-Strauss'un duru bir dille kaleme aldığı konular arasında ilerleme ve ilkellik, mitik düşünce ve ensest yasağı üzerine görüşler, aile ve akrabalık ilişkileri, toplu yaşamın kökeni ve kadın cinselliği hakkındaki biyolojik spekülasyonlar üzerine eleştirel notlar, Noel kutlamalarının yaygınlaşmasının nedenleri veya yamyamlığın Batı'ya ait bir fantazi olup olmadığı gibi sorular, Poussin'in bir tablosu ile Amerika yerlilerinin mitosları arasındaki tematik ilişki yer alıyor.” kitap arkasından.
Bir de ilk makale Noel baba ile ilgili idi. Burada bir kavram çıktı karşıma “uyaran niteliğinde yayılma”. İlk kez karşılaştığım bir kavram. Bu ilk makalede çam ağacı süslerinden ve çam ağacı süsleme mitinden bahsetmiş. Sonra bizim kültürümüzdeki bir bayram geldi aklıma. Tabii eski Türk kültürü. Bu bayramın bir adı da var efendim işte bu da kitabi bilgi:
“NARDUGAN BAYRAMI..Bolluk,bereket ve güzellikler bizimle olsun.Yıl sonu yaklaşıyor.

Türklerde çam süsleme geleneği...

Türklerin, tek Tanrılı dinlere girmesinden önceki inançlarına göre,
yeryüzünün tam ortasında bir akçam ağacı bulunuyor.

Buna hayat ağacı diyorlar. Bu ağacı, imge olarak bizim bütün halı, kilim ve işlemelerimizde görebilirsiniz.

Türklerde güneş çok önemli. İnançlarına göre gecelerin
kısalıp gündüzlerin uzamaya başladığı 22 Aralık'ta gece gündüzle savaşıyor.

Uzun bir savaştan sonra gün geceyi yenerek utku kazanıyor.

İşte bu güneşin utkusu, yeniden doğuşu, Türkler büyük şenliklerle akçam ağacı altında kutluyorlar.

Güneşin yeniden doğuşu, bir yeni doğum olarak algılanıyor.

Bayramın adı
NARDUGAN

(nar=güneş, tugan, dugan=doğan) Doğan güneş.

Güneşi geri verdi diye Tanrı Ülgen'e dualar ediyorlar.

Duaları Tanrıya gitsin diye ağacın altına armağanlar koyuyorlar; dallarına alacalı ipler bağlayarak o yıl için dilekler diliyorlar Tanrıdan...

Bu bayram için, evler temizleniyor. Güzel giysiler giyiliyor. Ağacın
çevresinde yırlar söyleyip oyunlar oynuyorlar.

Yaşlılar,büyük babalar, nineler görmeye gidiliyor; bir araya gelerek birlikte yiyip içiliyor.

Yedikleri; yaş ve kuru meyveler, özel yemek ve şekerleme... Bayram, yakınlarla bir araya gelerek kutlanırsa ömür çoğalır, uğur getirirmiş.

Akçam ağacı yalnız Orta Asya'da yetişiyormuş.
Araplar bu ağacı bilmezlermiş, bu yüzden olayın, Türklerden
Hıristiyanlara geçtiği, bunu da Hunların Avrupa'ya gelişlerinden sonra onlardan görerek aldıkları söyleniyor.

İsa'nın doğumu ile hiç bir ilgisi yok.

"Doğum, güneşin yeniden doğuşu"

Sümerolog
Muazzez İlmiye Çığ.”
Hepimiz Yamyamız
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
16 beğeni · 0 yorum

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Doğumgünü
Doğumgünü
“Tabii onlar bunu hep yaparlar, dünyaya getirir, o günü takvime mıhlar, her yıl bir daha kendilerini övecek olmanın tadına varırlar. Küçücük bir sahiplik bahşederek sahip olurlar. Hediyeler de bunun bir parçasıdır, birer somun gibi yerlerini bulan süslenmiş prangalar, hayat boyu boğaza dizilirler.”
Deniz Gezgin.
YerKuşAğı
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
10 beğeni · 0 yorum

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Çağrılmak
Çağrılmak
“İnsanı ve evcil hayvanları kendi varlığına en çok yaklaştıracak şey ismini unutmaktır ki çağrıldığını duyabilsin. Çağrılmanın sonsuzca sesine karşın bir isimle anılmak alıkonulmaktır. İnsanın ağırlığı, yere var gücüyle basması hep bundan.”
Deniz Gezgin.
YerKuşAğı
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
9 beğeni · 0 yorum
/ 125