ara

Sude Korkmaz

Sude Korkmaz

@sude-korkmaz

İlber Ortaylı'nın Arka Kapak Yorumuyla
Bu kitapta ilk dikkatimi çeken İlber Ortaylı'nın arka kapak yorumu oldu. Bunun üzerine alıp okumaya başladım ve beklentimin çok çok üzerinde bir kitap olduğuna karar verdim. Roman, Otacı Durak karakterinin ailesi ve dostlarıyla 19. yüzyılda sürgüne zorlanması ve Kafkasya, Dağıstan bölgesinden Osmanlı topraklarına göç etmesini konu alıyor.

Kitabın daha başlarında onların çektikleri eziyetleri ve yapılan zulümleri iliklerinizde hissediyorsunuz. Ben okurken kendimi tam anlamıyla bütünleştirdim karakterlerle ve anlatılanlarla çünkü o derece dokunaklı ve bir o kadar da sürükleyiciydi. Tabii tarihi bir roman oluşu, gerçek insanları anlatması daha da bir etkileyici oldu benim için.

Ben Otacı Durak Bey'i ve ailesini çok sevdim, okurken kendimi onlardan biri gibi gördüm çünkü ne de olsa bizim insanımızı anlatıyor...

Tarih okurken yalnızca kuru kuru o kazandı bu kaybetti diye öğreniyoruz ancak orada yaşayan buna maruz kalan insanların neler çektiklerini hiç bilmiyoruz. O açıdan bu kitabın çok önemli bir yeri var bende. Herkese de tavsiye ederim...
Kış Güneşi
kitaba 10 verdi
6 beğen · 0 yorum

Sude Korkmaz

@sude-korkmaz

Dövüş Kulübü
Dövüş Kulübü, kapitalizmin insanları nasıl sömürdüğünü anlatan güzel kitaplardan biri fakat filmini izlemiş ve hastası olmuş biri olarak kitabını o kadar da başarılı bulduğumu söyleyemeyeceğim. Çünkü filmini izlemesem kitabın birçok yerini anlamayacaktım. Biraz karışık bir anlatımı var. Dikkatle okunması gereken bir kitap. Ama onun dışında değindiği konunun günümüz toplumlarında çok önemli olduğunu düşünüyorum. Amerika'nın özellikle de dev şirketlerinin insanları üç beş kuruşluk maaşa masabaşı işlerine hayat boyu mahkum ederek insan hayatının nasıl da hiçe sayıldığını anlatıyor. Ve bu konuyu da çok ilginç bir konsepte oturtuyor yazar.
Biraz karışık anlatımına rağmen yine de güzel bir kitaptı. Fakat esas olarak filmini izlemenizi öneririm. O efsaneydi işte :)
Dövüş Kulübü
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum

Sude Korkmaz

@sude-korkmaz

Sürükleyici ötesi bir anlatım
Beni en çok etkileyen kitaplardan biri Umuda Uyanmak oldu. Hala etkisindeyim... Yazarın duygusal ama bir o kadar da eleştirel anlatımı mükemmeldi. İki kardeş arasındaki bağ ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Karakterler o kadar gerçekçiydi ki olay örgüsü klişelerden tamamen uzaktı. Spoiler vermemek adına kitabın içeriğinden bahsetmek istemiyorum ama bu kitabı alıp okumalısınız. Benim açımdan çok gerçek bir deneyimdi ve ara ara gözlerimin dolduğu, ara ara da çok güldüğüm sayfalar oldu. Yüzeysellikten çok uzak, derin anlatımı ve hayata dair derin konuları irdeleyen Umuda Uyanmak'ı herkese tavsiye ediyorum. Okuyun!!
Umuda Uyanmak
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Sude Korkmaz

@sude-korkmaz

Çok Hoş Bir Aşk Romanı
Kitabın arka kapak yazısı çok ilgimi çektiği için alıp okudum. İyi ki de okumuşum. Oldukça duygusal ve güzeldi. Avuntu, hamileyken kocasını askeri bir görev esnasında kaybeden Natalie'nin hikayesini anlatıyor. Genç yaşında eşini kaybedip kızını bekar bir anne olarak büyütmenin ve kızının babasını asla tanıyamayacak oluşunun ne kadar acı bir durum olduğunu yazar çok güzel ve duygusal bir dille anlatmış.

Romanda açığa çıkan sırlar da var sizi ikilemde bırakan. Ve tabii daha başka soru işaretleri de. Mesela Natalie çok sevdiği kocasının ölümü ardından bir daha aşkı bulabilecek mi? Ya da sonunda mutlu olabilecek mi?

Bu arada kitap o kadar şok edici bir sonla bitti ki ağzım açık kaldı. İki kitaplık bir seri Avuntu. Bir sonraki kitabın adı Hüküm. Kanes Yayınları ikinci kitabı bir an önce çıkarır da ben de burada merakımdan orta yerimden çatlamam diye ümit ediyorum :)
Avuntu
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum

Sude Korkmaz

@sude-korkmaz

Okuduğum En Değişik Serilerden Biri
Kulüp Serisinin ilk kitabı Saplantı, çok şok edici bir yerde bitmişti benim için. Bundan daha iyi bir final olamaz diye düşünürken bu daha da fena bitti.

Çok keyif alarak okuduğum bir kitap oldu Beklenti. Yazar beni bu kitapta da hayal kırıklığına uğratmadı. Hem kahkahalar attığım, hem de üzülerek okuduğum sayfalar oldu. Jonas ve ikiz kardeşi Josh arasındaki konuşmalara bayıldım zaten inanılmaz espriliydi. İkizler favorim :)

Bu kitapta Jonas'ın geçmişine dair daha fazla bilgi ediniyoruz. Kitap erotik olduğu için tabii cinsel içerikli sahnelerde de yazar uçmuş biraz ve Jonas ile Sarah'ın oldukça fantastik sahnelerini kitabına aktarmış :p

Bunların dışında tabii bir de Kulüp sorunu var ortada çözülmesi gereken. Jonas ona da el atıyor ama aksilikler bir türlü peşlerini bırakmıyor. Zaten kitabın sonu da bu yüzden çok şok edici bir şekilde bitti. Yani ne zaman yazar işte şimdi klişeye düşecek desem her seferinde beni şaşırtmayı başardı.

Serinin devamını sabırsızlıkla bekliyorum. Umarım Kanes Yayınları arayı fazla açmaz da bir an önce kavuşuruz bu güzel serinin devam kitabına.
Beklenti
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum

Sude Korkmaz

@sude-korkmaz

Kadın Hakları İçin Okunmalı
Feminizme olan önyargıları kırmak, kadın haklarını daha iyi anlayabilmek amacıyla kaçırılmaması gereken bir eser. İnsanlık tarihi boyunca kadınların ne çeşit zulümlere maruz kaldığını, devletlerin neden cinselliği tabu haline getirdiğini, kadının neden tarih boyunca cinsel obje muamelesi gördüğünü sade ve akıcı bir dille, tarihsel gerçekler ışığında anlatıyor yazar.

Cinsellik, din aracılığıyla tabu haline getirilmeliydi çünkü yöneticilerin halkı kontrol altında tutup kendi çıkarlarını gözetmesinin tek yolu buydu. Sözde "zayıf" cinsiyet olan kadın ezilmeliydi çünkü erkek cinsinin egemenliğini devam ettirebilmesinin tek yolu buydu.

Kendisi de bir hukukçu olan yazar, tezini tarihsel gerçekler ve yaşanmış olaylar aracılığıyla doğruluyor ve cinselliğin yasal yollarla nasıl tabu haline getirildiğini, kadına şiddetin nasıl yasallaştırıldığını gözler önüne seriyor. Bilinçlenmek adına mutlaka okunması gereken bir kitap.
5 beğen · 0 yorum

Sude Korkmaz

@sude-korkmaz

Afganistan'da Kadın Olmak...
Afganistan'da kadın olmayı başka bir yazar bu kadar güzel anlatabilir miydi emin değilim. Bu kitap tam anlamıyla acı kokuyor. İnsanların, insanlığın, aslında hepimizin ortak acısı... Ve aslında bu insanlık suçu hepimize ait. Şeriatla, baskı ve zulümle yönetilen toplumların uçuruma sürüklendiğinin çok güzel bir örneği. Hem tarihi bilgiler ediniyorsunuz hem de oradaki insanların acılarına ortak oluyorsunuz.

Feminizm açısından kadınların nasıl tahakküm altına alındığını, ne tür işkence ve zulümlerle karşılaştığını yazar erkek olmasına rağmen çok güzel empati kurup eserine aktarmış. Bu kitapta insanlık suçunun yanı sıra kadınlara karşı işlenen korkunç ve gaddarca suçlara ağırlık veriyor yazar, iyi de yapıyor. Hepimizin okuyup ders çıkarması gereken bir kitap olduğuna inanıyorum.
Bin Muhteşem Güneş
kitaba 10 verdi
7 beğen · 0 yorum

Sude Korkmaz

@sude-korkmaz

Size Çok Şey Katacak Bir Kitap
Eğer size bir şeyler katmasını, insanlık tarihi bilginizi genişletmesini ve bunu yaparken hiç sıkmadan sizi kitaba bağımlı yapmasını istiyorsanız bu eser tam size göre. Bir insan türü olan bizler, yani homo sapienslerin konuşma yeteneğini kazanmasıyla bilişsel devrimi, ardından tarım ve sanayi devrimlerini gerçekleştirmesini ve bu süreçte nasıl bir yıkıma sebep olup doğayı ve çevresindeki diğer canlı türlerini tahrip ettiğini anlatıyor. Bu süreçte de insanlık tarihine dair çok yararlı bilgiler öğreniyorsunuz ve ufkunuz iki katına çıkıyor. Dünyamızın tarihi hakkında bilinçlenmek için dört dörtlük bir kitap. Üstelik çok akıcı bir üslubu var yazarın. Sıkılmadan okuyabileceğiniz, hiç de gereksiz ve akademik detaylara girmeden çok sürükleyici bir şekilde anlatılmış bu eseri tüm tarih meraklılarına öneririm.
15 beğen · 1 yorum
firdevs turan (@firdevs-turan)
sude hanım sizden kitapla ilgili bir şey rica edebilir miyim?
09.01.16 beğen cevap

Sude Korkmaz

@sude-korkmaz

Toplum Yozlaşmasının En Güzel Tasvirlerinden
Gregor'un geçirdiği dönüşümden belki de çıkarilabilecek en iyi sonuç onun çevresindekilerle arasındaki psikolojik ve duygusal uçurum olacaktır. Gregor'un dönüşümü ailesiyle arasında hem duygusal hem de insani açıdan bir uçurum yaratır. Hatta kendisi bu durumu "mahkumiyet" olarak tanımlıyor. Gregor, geçirdiği dönüşümden sonra kimseyle konuşmadan, çevresindeki herkesten soyutlanmış bir halde odasında bir başına yaşıyor. Dahası konuşma yetisi olmadığından kimseyle iletişim de kuramıyor.

Gregor'un insanlıktan çıkışı, bir böceğe dönüşmesi ve insanlarla olan tüm iletişiminin kopuşu da toplumdaki yozlaşmayı, aile bağlarının kopuşunu, insanların birbirlerini anlamak istemeyişlerini ve kimsenin kimseyi gerçekten dinlemediğini gözler önüne seren en güzel metaforlardan biri olsa gerek. Kafka, Gregor'u böceğe dönüştürmekle bu metaforu kusursuz ve dahiyane bir şekilde okuyucusuna aktarıyor.

Zaten Franz Kafka'nın da kişisel hayatında ailesiyle olan kopuk bağları, insanlara olan mesafesi, babasının despotluklarına katlanmak zorunda kalışı, psikolojik buhranları ve beslenme bozuklukları, bu kısa eserini anlamamızda bize ışık tutuyor. Buna en büyük örnek de Kafka'nın despot babasını, Dönüşüm'deki her şeye gücü yeten ve baskıcı aile reisi rolündeki Gregor'un babası aracılığıyla tasvir edişi olabilir. Bu kısa kitap, Kafka'nın hayli derin bir psikolojik inceleme gerektiren başyapıtı niteliğindedir. Herkese tavsiye ederim, mutlaka okunması gereken bir kitap.
Dönüşüm
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum

Sude Korkmaz

@sude-korkmaz

Sakın Okumayın
Arkadaşlar sakın okumayın :) Başladığım kitabı bitirme takıntım olmasa zorlamazdım kendimi hiç. Ben hayatımda bu kadar yüzeysel ve basite indirgenmiş bir kitap görmedim. Kitap sadece eylemlerden ve diyaloglardan oluşuyor. O bunu dedi şu bunu dedi. O oturdu kalktı yemek yedi gitti geldi vs. Ne karakterlerin ne düşündüğünü anlayabiliyorsunuz ne de ne hissettiğini. Her şey kısaca kestirip atılmış. Laf olsun torba dolsun diye yazılmış bir kitap.

Kitap komik kurgusal zorlamalarla dolu. Kailey, sırf evsiz kalmış Cade ile karşılaşabilsin diye yemek yediği aşırı derecede lüks restorandaki yemeği bitiremeyince paketletmeye karar verip restoranın karşısını kendine mesken edinmiş evsiz Cade'e vereceği tutuyor. Aşırı derecede lüks restoranın civarında da evsizler barınağı mevcut. Tesadüfe bakın ki Cade de orada kalıyormuş. Ayrıca kitaptaki karakterler sürekli evsizlere alkolik damgası yapıştırıyor. Yazarın bir takıntısı var galiba. Evsiz=alkolik ve uyuşturucu bağımlısı denkleminden çok sıkıldım okurken. Bir de Kailey'nin çok rahat ve geniş bir mizaca sahip patronu var ki evlere şenlik. Bu patron sırf Kailey kızımız eski aşkını bulabilsin diye ona bir hafta işe gelmesen de olur diyor falan. Kafasına göre bugün öğleden sonra izinlisin hadi git büyük aşkının peşine düş kafalarında bir patron.

Velhasıl kelam olaylar gerçekleşsin diye her şey çok zorlama bir şekilde oturtulmuş kurguya. Ama buna oturtma denemez bundan anca çömelme olur diye iğrenç esprimi yaptıktan sonra bir kez daha okumamanız gerektiği konusunda sizleri uyarıp hoşça kalın diyorum efendim. :)
Yeşil Deniz Kabuğu
kitaba 2 verdi
4 beğen · 0 yorum
/ 2