ara

thebookthief

Kitapsız yaşamak kör,sağır,dilsiz yaşamaktır.SENECA

thebookthief

@tc-basak-gurel

İsmail saymazdan Rize anıları ve Rize den kısa hikayeler... Samimi, okuması keyifli. Kimi hikaye gülümsetti kimi hüzünlendirdi. Okumanızı tavsiye ederim. Bir solukta bitiyor.
Çay Güzeli
kitaba 9 verdi
3 beğen · 0 yorum

thebookthief

@tc-basak-gurel

İnternette tesadüfen gördüm imzalı kitap diye merak edip aldım. Yazarın okuduğum ilk kitabı. Dili oldukça akıcı, anlaşılır, kurgusu da başarılı bir polisiye. Şaşırtıcı bir sonu var. Keyif alarak okudum. Tavsiye ederim. Diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum.
Akıl Tutulması
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum

thebookthief

@tc-basak-gurel

Animal Planet kanalında ''My Cat From Hell'' adlı program da Jackson Galaxy'i ilk gördüğümde onun bir kedisever hatta bir kedi psikoloğu olduğuna inanamamıştım. Kel, sakallı, küpeli, her tarafı dövmeli bir adam kedilerle ilgileniyor, onlarla oynuyor seviyor, okşuyor, onların dilinden anlıyor. Bana çok garip gelmişti. ''My Cat From Hell'' 'in izlediğim bir bölümünde çok hırçın olduğu için sahipleri tarafından uyutulmak istenen bir kediyi iyileştirmiş, hayata döndürmüştü o zaman hayran kalmıştım kendisine.
Jackson Galaxy ''kedi babası'' adlı kitabında kendi hayatından, uyuşturucu ve alkol bağımlılığından ve bunun getirdiği sonuçlardan bahsediyor. Kedilerle nasıl tanıştığını, onların dilinden nasıl konuşmaya başladığını, hayatına giren ve onu değiştiren kedisi Benny ile geçirdiği yılları anlatıyor. Ayrıca kitap da kedilerle ilgili kısa notlar şeklinde bilgilerde var. Bu notlar çok hoş olmuş. Özellikle kitabının sonunda kedisi Benny ile son anlarını anlattı kısım beni çok etkiledi. Benimde 11 yaşında bir kedim var ve o kaçınılmaz an geldiğinde ben ne yaparım bilmiyorum.
Jacson Galaxy ''kendi Benny'nizin fotoğrafını çekin, onu bir madalyonun içine koyun, avucunuzun içine koyun ve onu ellerinizin arasında hissettikten sonra kendi kendinizin simyacısı haline gelin. Bir canlıya duyduğunuz aşk, herkese duyduğunuz aşk haline gelir. İçinizdeki hissettiğiniz Benny aşkının genişlemesine ve Benny'nize olan aşkın herkese duyabileceğiniz bir aşk haline gelmesine izin verin'' diyor. Kedi sevin sevmeyin kitabı okumanızı tavsiye ederim.
Kedi Babası
kitaba 10 verdi
4 beğen · 0 yorum

thebookthief

@tc-basak-gurel

Atam tavsiye ettiyse vardır bir bildiği dedim. Aldım. Okudum ve daha önce okumadığım için kızdım kendime. Bir ülkenin varoluş, uyanış hikayesi… Kitabın her kelimesi beni çok etkiledi. Okudukça köy Enstitülerinin ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlıyorsunuz.
Kitap da ‘’Etrafınız tamamen aydınlanana kadar kendiniz yanın, başkalarının da yanması için çaba gösterin. Yürüyeceğiniz yol dikenlidir, hemen başarılı olmaya şartlanmayın. Takdir ve anlayış beklediğiniz anda sizinle alay edebilirler. Onur ve şöhret yerine iftira ve nefretle, yardım yerine gizli entrikalar ve hatta açık savaşla karşılaşabilirsiniz. Onlarca, yüzlerce ve binlerce karanlık güç aydınlık emellerinizi söndürmek için çaba gösterecek ve söndürecektir de ama siz yanmaya devam edin. Yanın ve diğerlerini de ateşleyin’’ diyor. Ayrıca Fin halkının da içinde varmış onları bataklıktan aydınlığa bir ateş çıkarmış ama Fin halkıda yanmak istemiş. Mutlaka okuyun okutun. Tavsiye ederim.
Beyaz Zambaklar Ülkesinde
kitaba 10 verdi
7 beğen · 0 yorum

thebookthief

@tc-basak-gurel

Ay ışığı sokağı - leporella - nişan - leman gölü kıyısında olay - avare olmak üzere 5 kısa hikayeden oluşan bir eser. Her zamanki gibi akıcı bir anlatımı var. Hikayeler bana bir ''korku'' ya da ''satranç'' kadar tat vermese de her hikaye toplumsal bir mesaj veriyor. Hikayelerdeki ana karakterlerin intihar etmesinde yazarda karamsarlık umutsuzluk hissettim. Yine de Stefan Zweig yazmışsa mutlaka okunmalı. Tavsiye ederim.
Ay Işığı Sokağı
kitaba 9 verdi
5 beğen · 0 yorum

thebookthief

@tc-basak-gurel

Stefan Zweig duyguları öyle güzel yansıtıyor ki okurken adeta yaşıyorsunuz aynı duyguları. Zweig kısacık kitapların da insanın hayatında unutulmayacak etkiler bırakıyor. Bir kadının kumarhane de tanıştığı bir adamla yaşadıkları ve yaşamını bütünüyle değiştiren yirmi dört saatlik deneyimi anlatan güzel bir kitap. Okumanızı tavsiye ederim.
4 beğen · 3 yorum
Yrd.Doç.CEVİZKABUĞU (@karacurin)
bir kadın el parmaklara bakıp ta erkeğe aşık olabilirmi?
12.12.17 beğen cevap

thebookthief

@tc-basak-gurel

Cumhuriyet'in ilk tanıkları olan Atatürk'ün çocukları Atatürk'ü ve Cumhuriyet'in ilk yıllarını anlatıyor...

Muazzez İlmiye Çığ,
Cahit Kayra,
Kamran İnan,
Tahsin Yücel,
Orhan Karaveli,
Ayten Aygen,
Şerafettin Turan,
Hasan Pulur,
Güner Özalp,
Haldun Dormen,
Halit Deringör,
Hıfzı Topuz,
Dr.Beşir Doster,
İlham Gencer,
Talip Apaydın,
Orhan Koloğlu,
Müfit Ekdal,
Nuriye İdil,
Korkut Boratav,
Tevfik Çavdar,
Semavi Eyice,
Hayrettin Karaca,
Oktay Yenal ve
Turgut Özakman

Söyleşi tarzında o dönemleri ve Atatürk'ü anlatıyorlar. O dönemleri dönemin tanıklarından okumak çok güzel. Okurken bir çok yerde ağladım. Keşke o dönemde yaşasaydım. O dönemler çok daha güzelmiş.Okumanızı tavsiye ederim.
2 beğen · 0 yorum

thebookthief

@tc-basak-gurel

etkileyici
S1-B10 1.sezonu yeni bitirdim. Hem drama yapısı hem anlatımı hem de çekim teknikleri açısından muhteşem bir dizi. Oyunculuk da çok iyi.Müzikleri etkileyci özellikle bölüm bitişlerin de çalan keman müziği harikaydı.Her ne kadarda gerçek olmasına çok da inanmasamda etkileyici bir sezondu. İzlemenizi tavsiye derim.
Fargo
filme 10 verdi
3 beğen · 0 yorum

thebookthief

@tc-basak-gurel

‘’Sineklerin Tanrısı’’ uçak kazası sonucu ıssız bir adaya düşen çocukların adada hayatta kalmaya çalışırken aralarında geçen dostlukları ve düşmanlıkları anlatılıyor. Başlangıçta kararların toplantıda alınması, şeytanminaresini elinde bulundurana söz hakkı verilmesi, şefin oylamayla seçilmesi gibi demokratça bir düzen oluşuyor. Çocuklar büyükler yokken bu cennet gibi adada eğlenmeyi düşünüyorlar.
Ralph ile Jack arasındaki iktidar ve güç savaşı, adadan kurtulmak için ateş yakma mücadelesi ve avcılık tutkusu ‘’masum’’ olarak tanınan çocukları vahşileştiriyor. Zamanla cennet ada cehenneme dönüşüyor. Sineklerin Tanrısı da üzerine sineklerin konduğu kazığa geçirilmiş bir domuz başıdır ve kötülüğü simgelemektedir. Sırf görünüşünden dolayı alay edilen aralarında en akıllı olanı olan ve gerçek adını öğrenemediğimiz ‘’domuzcuk’’ lakaplı çocuğa çok üzüldüm. Çocuk dahi olsalar hem iyilik hem kötülük insanın içindedir. Yaşanan koşullar bunları ortaya çıkarır ve hangisinin ön plana çıkacağı insanın kendi tercihidir. Kitaptaki Mina Uygan’ın son sözü de çok anlamlı olmuş. Okumanızı tavsiye ederim.
Sineklerin Tanrısı
kitaba 10 verdi
5 beğen · 0 yorum

thebookthief

@tc-basak-gurel

Sunay ana temanın ayakkabı olduğu tarihten küçük kesitler veriyor. Bilmediğimiz küçücük ayrıntıları anlatıyor bizlere sohbet edasında. Bu kitap sizlere çok şeyler öğretir. Okumanızı tavsiye ederim.
Bir Çift Ayakkabı
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
/ 13