ara

thebookthief

Kitapsız yaşamak kör,sağır,dilsiz yaşamaktır.SENECA

thebookthief

@tc-basak-gurel

Ay ışığı sokağı - leporella - nişan - leman gölü kıyısında olay - avare olmak üzere 5 kısa hikayeden oluşan bir eser. Her zamanki gibi akıcı bir anlatımı var. Hikayeler bana bir ''korku'' ya da ''satranç'' kadar tat vermese de her hikaye toplumsal bir mesaj veriyor. Hikayelerdeki ana karakterlerin intihar etmesinde yazarda karamsarlık umutsuzluk hissettim. Yine de Stefan Zweig yazmışsa mutlaka okunmalı. Tavsiye ederim.
Ay Işığı Sokağı
kitaba 9 verdi
5 beğen · 0 yorum

thebookthief

@tc-basak-gurel

Stefan Zweig duyguları öyle güzel yansıtıyor ki okurken adeta yaşıyorsunuz aynı duyguları. Zweig kısacık kitapların da insanın hayatında unutulmayacak etkiler bırakıyor. Bir kadının kumarhane de tanıştığı bir adamla yaşadıkları ve yaşamını bütünüyle değiştiren yirmi dört saatlik deneyimi anlatan güzel bir kitap. Okumanızı tavsiye ederim.
4 beğen · 3 yorum
CEVİZKABUĞU (@karacurin)
bir kadın el parmaklara bakıp ta erkeğe aşık olabilirmi?
12.12.17 beğen cevap

thebookthief

@tc-basak-gurel

Cumhuriyet'in ilk tanıkları olan Atatürk'ün çocukları Atatürk'ü ve Cumhuriyet'in ilk yıllarını anlatıyor...

Muazzez İlmiye Çığ,
Cahit Kayra,
Kamran İnan,
Tahsin Yücel,
Orhan Karaveli,
Ayten Aygen,
Şerafettin Turan,
Hasan Pulur,
Güner Özalp,
Haldun Dormen,
Halit Deringör,
Hıfzı Topuz,
Dr.Beşir Doster,
İlham Gencer,
Talip Apaydın,
Orhan Koloğlu,
Müfit Ekdal,
Nuriye İdil,
Korkut Boratav,
Tevfik Çavdar,
Semavi Eyice,
Hayrettin Karaca,
Oktay Yenal ve
Turgut Özakman

Söyleşi tarzında o dönemleri ve Atatürk'ü anlatıyorlar. O dönemleri dönemin tanıklarından okumak çok güzel. Okurken bir çok yerde ağladım. Keşke o dönemde yaşasaydım. O dönemler çok daha güzelmiş.Okumanızı tavsiye ederim.
2 beğen · 0 yorum

thebookthief

@tc-basak-gurel

etkileyici
S1-B10 1.sezonu yeni bitirdim. Hem drama yapısı hem anlatımı hem de çekim teknikleri açısından muhteşem bir dizi. Oyunculuk da çok iyi.Müzikleri etkileyci özellikle bölüm bitişlerin de çalan keman müziği harikaydı.Her ne kadarda gerçek olmasına çok da inanmasamda etkileyici bir sezondu. İzlemenizi tavsiye derim.
Fargo
filme 10 verdi
3 beğen · 0 yorum

thebookthief

@tc-basak-gurel

‘’Sineklerin Tanrısı’’ uçak kazası sonucu ıssız bir adaya düşen çocukların adada hayatta kalmaya çalışırken aralarında geçen dostlukları ve düşmanlıkları anlatılıyor. Başlangıçta kararların toplantıda alınması, şeytanminaresini elinde bulundurana söz hakkı verilmesi, şefin oylamayla seçilmesi gibi demokratça bir düzen oluşuyor. Çocuklar büyükler yokken bu cennet gibi adada eğlenmeyi düşünüyorlar.
Ralph ile Jack arasındaki iktidar ve güç savaşı, adadan kurtulmak için ateş yakma mücadelesi ve avcılık tutkusu ‘’masum’’ olarak tanınan çocukları vahşileştiriyor. Zamanla cennet ada cehenneme dönüşüyor. Sineklerin Tanrısı da üzerine sineklerin konduğu kazığa geçirilmiş bir domuz başıdır ve kötülüğü simgelemektedir. Sırf görünüşünden dolayı alay edilen aralarında en akıllı olanı olan ve gerçek adını öğrenemediğimiz ‘’domuzcuk’’ lakaplı çocuğa çok üzüldüm. Çocuk dahi olsalar hem iyilik hem kötülük insanın içindedir. Yaşanan koşullar bunları ortaya çıkarır ve hangisinin ön plana çıkacağı insanın kendi tercihidir. Kitaptaki Mina Uygan’ın son sözü de çok anlamlı olmuş. Okumanızı tavsiye ederim.
Sineklerin Tanrısı
kitaba 10 verdi
5 beğen · 0 yorum

thebookthief

@tc-basak-gurel

Sunay ana temanın ayakkabı olduğu tarihten küçük kesitler veriyor. Bilmediğimiz küçücük ayrıntıları anlatıyor bizlere sohbet edasında. Bu kitap sizlere çok şeyler öğretir. Okumanızı tavsiye ederim.
Bir Çift Ayakkabı
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum

thebookthief

@tc-basak-gurel

İzleyin...
Kore savaşı sırasında yaşanmış gerçek bir olay anlatan Ayla filmi gerçekten çok etkileyiciydi. Ayrıca filmin sonunda hikayenin gerçek kahramanlarının gösterilmesi de çok iyi olmuş. Filmin müzikleri de çok etkileyiciydi. Oyunculuklarda çok güzel özellikle Çetin Tekindor farkını hissettiriyor. Oscar'ı alabileceğini düşünmüyorum ama inşallah Oscar 'a aday olur.
Ayla
filme 10 verdi
6 beğen · 0 yorum

thebookthief

@tc-basak-gurel

Gerilim-polisiye türünü sevdiğimden kitabı indirimde görüp aldım. Kitap, bir ormanın içinde cam bir evde toplanıp bekarlığa veda partisi yapan bir grup gencin başına gelen olaylar üzerine. Kitap yaşanan olayların en sonundan başlıyor. Sonra başa dönüyor ve nelerin yaşandığını yavaş yavaş anlatıyor.
Aslında kitabın arka kapağında Karanlık, kapkaranlık bir ev vardı; Ve o karanlık evde karanlık, kapkaranlık bir oda...O karanlık odada....Yazıyor. Burasını okuyunca merak edip aldım. Ama beklentimi tam karşılamadı. Beklediğim o kapkaranlık odayı kitabın sonuna kadar arayıp durdum. 3.sınıf korku gerilim filmlerini anımsattı bana. Yine de kitap kendini okutuyor. Tabi bunda çevirisinin payı büyük. Finali güzeldi. Kafa dağıtmak için okuyabilirsiniz.
Kapkaranlık Ormanda
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum

thebookthief

@tc-basak-gurel

Çok duygusal ve çok etkileyici bir kitap. Okurken hüzünlendim. Bir savaşın çocuklar üzerinde ki etkisini ve dileklerinin gerçekleşeceğine olan inanç ve umut çok güzel anlatılmış. Kitabın sonundaki turna kuşu origamisinin nasıl yapıldığının gösterilmesi de güzel olmuş Hemen bir kaç tane yaptım. Çocuklara yönelik bir kitap olsa da büyüklerde okumalı. Tavsiye ederim.
1 beğen · 0 yorum

thebookthief

@tc-basak-gurel

Yılmaz Özdil gerçekten çok iyi bir günlük tutuyor. Her şeyi günü gününe yazıyor, kaydediyor. Özdil bu eserinde yine döktürmüş. Bu ülkede neler yaşanmış neler yapılmış neler olmuş bir bir anlatıyor müthiş anlatım tarzıyla. Okudukça hafızanızı tazeliyorsunuz. Sen kimsin? ile kimin ne olduğunu çok iyi anlıyorsunuz. Okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca da okuduklarımızdan ders almamız gerekiyor. İyi bir gelecek için yapılanları asla unutmamalıyız.
Sen Kimsin?
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
/ 13