ara

Tokmakan ♌️

Zâhidâ sûret gözetme içeri gel câna bak.

Tokmakan ♌️

@tokmakan

ÖZ'e yolculuk.
Siddhartha Hermann Hesse'nin okuduğum ilk kitabı oldu.Kesinlikle aldığı ödülü hak eden,biraz felfese biraz kişisel gelişim tadında,sade ve akıcı bir kitap.

Kitapta kendi özbenliğini arayan ve hiçbir öğretiye bağlı kalmadan da kendi gerçeğini bulan,bazen bir yolcu,bazen bir keşiş,bazen bir samana,bazen de dünya hevesine kapılıp giden bir adamın yolculuğu anlatılıyor.

"Yazmak iyidir, ama düşünmek daha iyi; akıllılık iyidir, ama sabretmek daha iyi."
Siddhartha
kitaba 10 verdi
15 beğen · 0 yorum

Tokmakan ♌️

@tokmakan

'' Akşam,Marie beni görmeye geldi,kendisiyle evlenmek isteyip istemediğimi sordu.Benim için fark etmediğini,eğer o istiyorsa evlenebileceğimizi söyledim.O zaman da,onu sevip sevmediğimi sordu.Bende daha önceki gibi cevapladım,bunun bir anlamı olmadığını ama elbette onu sevmediğimi söyledim.'' Öyleyse neden evleneceksin benimle ? '' dedi.Ben de ona bunun bir anlamı olmadığını,ama o arzu ediyorsa evlenebileceğimizi anlattım.Zaten bunu isteyen oydu,bana düşen de evet,demekti. O da evliliğin ciddi bir iş olduğunu belirtti.Ben, ''Yoo,'' diye cevap verdim.Bir an sustu,ses çıkartmadan yüzüme baktı.Sonra konuştum bilmek istediği tek bi şey vardı;aynı şekilde başka bir kadına bağlı olsam ve aynı teklif ondan gelse kabul eder miymişim.Ben de, ''Tabi!'' dedim.O zaman,kendisinin beni sevip sevmediğimi sorguladı,ben bu konuda bir şey bilemezdim.Yine bir süre sustuktan sonra,tuhaf biri olduğumu,beni kuşkusuz bu yüzden sevdiğini ama belki günün birinde yine aynı sebepten nefret edebileceğini mırıldandı.Verecek cevabım olmadığı için susuyordum ki,o gülümseyerek kolumu tuttu ve benimle evlenmek istediğini ilan etti. ''

Bu satırları okuduğumda yüzümde şaşkın bir gülümseme oldu.İnsan nasıl bu kadar duyarsız,boş vermiş,umursamaz ve her şeyi kabullenmiş olabilir dedim (Üstelik sevgilisi neşeli, cıvıl cıvıl, hayatına neşe ve heyecan katıp kendi hareketlerine ve umursamazlığına karşı gayet sabırlı olabiliyorken) ve okudukça bu sözlerimi sık sık tekrarladım.

Kitapta hiçbir şeye ilgi duymayan hatta sadece nefes alan bir insanın hayata, yapılanlara,yaşadıklarına, duygulara, çevreye, beklentilere ve insanın kendisine yabancılaşması çok yalın bir dille anlatılmış.Etkileyici,düşündüren,sorgulatan ve tavsiye edebileceğim bir kitap.Sanırım uzun süre etkisinden kurtulamayacağım.

"İnsan madem ki ölecektir, bunun nasıl ve ne zaman olacağının önemi yoktur’
Yabancı
kitaba 9 verdi
19 beğen · 3 yorum
Red Red (@khaos)
"Veba" romanı da çok sağlamdır. Eğer A.Camus okumayı bir daha dusunurseniz tavsiye ederim.
20.10.16 beğen 2 cevap
Tokmakan ♌️ (@tokmakan)
Evet devam etmeyi düşünüyorum.Listeme ekleyeyim.Teşekkürler @khaos
20.10.16 beğen cevap
Red Red (@khaos)
Rica ederim, iyi okumalar..
20.10.16 beğen cevap

Tokmakan ♌️

@tokmakan

Saplantı
Bir kadının daha çocuk yaşlarda platonik bir şekilde başlayıp daha sonra saplantı haline gelen aşkını son anda aşık olduğu adama itiraf ettiği bir mektup.Karşılıksız hatta kendisinin farkında bile olmadığı halde bu kadar bağlanıp kalması beni hem üzdü hem kızdırdı.
Anlatım güzel,duygular çok yoğun hissediliyor.
18 beğen · 1 yorum
Stargeh (@stargeh)
Tokmakan
12.09.16 beğen cevap

Tokmakan ♌️

@tokmakan

İmkansızlıkların ve zorlukların içinden aydınlığa ulaşmak.
Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen oldukça başarılı buldum ben.Herkesin kendi hayatından kesitler bulacağı,sıkılmadan,severek okuyabileceği bir kitap.Aşktan yana acılar çekmiş tesadüfler sonucu birbirini bulan iki insan,bir annenin kızı ile arasında kurduğu kağıttan bir köprü olan güncenin ortaya çıkışıyla sırların aralanması,güçlü aile bağları ve Mavi Lotus Çiçeği’nin anlamının da anlatıldığı muhteşem bir kurgu ve mutlu bir son.
Budizm’de saflığı, sadakati ve ruhsal uyanışı temsil eden Mavi Lotus Çiçeği insanın ışığa doğru yükselmesine benzer bir şekilde,çamurlu su üstünde yukarı doğru büyüyen bu çiçek sembolik olarak manevi aydınlanmaya ulaşmanın anahtarı olarak kabul edilirmiş.Bu konulara ilgisi olanların özellikle beğeneceğini düşünüyorum.
Söylemek istediğim tek olumsuz nokta;bazı yerler çok kısa anlatılırken(Aden ve Tarık'ın evliliği)bazı cümleler ise gereksiz uzatılmış gibi geldi bana.
Son olarak,bahsi geçen müzikleri kitabı okurken dinlemeniz naçizane önerimdir.
Kağıttan Köprüler
kitaba 9 verdi
15 beğen · 0 yorum

Tokmakan ♌️

@tokmakan

Ahh Martin :(
Martin Eden Jack London'un okuduğum ilk kitabı.Martin'le birlikte Jack London ile de tanışmış oldum.Kitap ilk sayfadan itibaren sizi içine alıyor.Sıkılmadan,yorulmadan okuyabileceğiniz sürükleyici,etkileyici,hüzünlü bir kitap.
Martin karakterinin ise insanın içine işleyen bir hayat hikayesi var.Azmi,saflığı,dik duruşu ve kendi oluşu beni derinden etkiledi.Onu çok yakın ve tanıdık hissettim kendime.Çok sevdim.Okumayanlar kesinlikle okuma listelerinin başına almalı.
Martin Eden
kitaba 10 verdi
26 beğen · 4 yorum
Emel Cesur (@emel-cesur)
kitap budur...çok iyinin de iyisi...
14.10.16 beğen cevap
Tokmakan ♌️ (@tokmakan)
Evet...benim için hep ayrı bir yeri olacak sanırım.
14.10.16 beğen cevap
Hilal Okur (@hilal-okur)
Okumaya başladım şimdi. Teşekkür ederim
10.11.16 beğen cevap
Tokmakan ♌️ (@tokmakan)
Keyifli okumalar @hilal-okur
10.11.16 beğen cevap

Tokmakan ♌️

@tokmakan

Çaresizlik
Çok acıklı,duygu yüklü bir film.Sadece çocuğu için yapması gerekeni yapan bir kadının nasıl da çaresizce bir sona sürüklendiğini izledikçe hem üzüldüm,hem kızdım,hem insanlıktan utandım,sorguladım.Sonuç olarak çok etkilendiğim filmlerden biri oldu.Kesinlikle izlenilesi.
Film kimlere hitap ediyor?: Drama ve Müzikal sevenler izlemeli
Filmin mesajı: Konu klasik bir dram filmi gibi olsa da oyuncular ve çekim tarzı ile bambaşka bir hale gelmiş.
Senaryo üzerine: Senaryo ve akıcılık mükemmel.Müzikal filme çok yakışmış bence.
Oyuncular: Björk'ün oyunculuğu muhteşemdi.Bazen küçük bir kız gibi,Bazen güçlü,bazen o kadar masum ve sakin .Çok çok iyiydi.
En iyi sahnesi: Jeff: Görebiliyor musun? Selma: Görülecek ne var ki…?
Karanlıkta Dans
filme 10 verdi
5 beğen · 0 yorum

Tokmakan ♌️

@tokmakan


Film kimlere hitap ediyor?: Festival filmi sevenler mutlaka izlemeli.Aksiyon ve görsellik dolu filmlerden hoşlananlara durgun gelebilir.
Nerede, ne zaman, kimle: Evde tek başıma :)
Filmin mesajı: İnsana vicdanını sorgulatıyor bana göre.İnsanların kötülükte ne kadar ileri gidebileceklerini,çıkarları için ne kadar alçalabileceklerini iyi niyetin böyleleri karşısında hiç önemi olmadığını gösteriyor.İnsanlardan bir kez daha soğudum :( ..
Senaryo üzerine: Akış çok iyiydi sıkmadan filmin içine alıyor.Özellikle tebeşirle çizilmiş duvarları olmayan evler,tiyatro sahnesi,hikaye tarzında seslendirme,müzik çok iyiydi. Tamamen hikaye ön plana çıkmış.
Oyuncular: Hepsi gerçekten çok iyi.Abartısız,sakin,soğuk,olması gerektiği gibi.
En iyi sahnesi: Son sahne.Kasabalının yaptıklarının bir bedeli olmalıydı. Tüm yapılanlar cezasız kalırsa tekrar ederdi.Dogville yıkılmalıydı, yakılmalıydı.Öyle de oldu.
Filmin sonu: Tam da olması gerektiği gibi.Ben de olsam aynını yapardım dedirtti bana.
Dogville
filme 9 verdi
12 beğen · 1 yorum
(@)
Kesinlikle! olması gerektiği gibi bitti ne eksik ne fazla.
04.07.16 beğen cevap