ara

Feyzanur

Hislerine güvenen biri. Dünyanın haline aldırmadan güzel hayaller kurabilen biri. Kelimelere ve kardelene aşık biri, ikisine de dokunamasa da... Anılarını seven bir Feyzanur, Vareste'yi ruhuna hapsetmiş biri... Bu yazıyı şuan okuyan okuyucu; sen bunları okurken ben kelimeler arasında boğuluyor olacağım. En doğrusunu bulmak haddinden fazla zor. Bir yol, ve ben yolcu...

Feyzanur

@vareste

Başlıksız
Bir mektep açan, bir hapishane kapar atasözü, atalarla ölmüş gitmiş; şimdi bir yandan mektep yapılıyordu, bir yandan hapishane... Suçları önleyici tedbirler düşünülmüyor da , suçluları cezalandırma gaye edinildiğinden, gün geçtikçe suçluların sayısı artıyordu. Mahkemeler bir günde doksan karar vermenin rekorunu kırıyor ve bununla iftihar ediliyorlardı. Avukatlar ve hakimler suçluların çok olmasına seviniyor; böylece rızıklarına bereket düştüğünü sanıyordu. İçtimai nizamın bozukluğundan istifade edenler , sülük olmuş, cemiyetin kanını emiyordu.

....bir baykuş damda oturmuş, halkın uğursuz yaşayışını dile getirirken , halk zavallı kuşu uğursuz sayıyordu.(****)

...fikrin çölünde çınar gibi ulu ve köklü fikirler aramak boştur. Olsa olsa orada , birkaç funda ve birkaç diken olur. İşte alim dediklerimiz bunlar... Dünyada ilim sahibi olan çoktur fakat İslamiyet'i yaşayan, ilmi ile amil olan Müslüman alimin hareketleri ve sözleri öylesine tesir eder ki, buna dayanan az olur. Her şeyi öğrenmeye çalışan, kafasını ilmin çöplüğü haline getiren insanlar, İslam alimine dayanamaz. Hasta insan nasıl güçlü yemekler yeyince kusarsa, hasta beyinler de gerçek ilim karşısında kusar, isyana varan hallere girer.
- Hekimoğlu İsmail
8.1 (45 oy)

Feyzanur

@vareste

İlim
Adam öldürmek ve ölmek çok basit bir şey, maharet bu değil! Maharet ilim öğrenmek ve insanlığa faydalı olmaktır. Beş dakika sabrettin mi bir namlu karşısında can verirsin. Fakat ilim öyle mi? Nokta nokta, parça parça ölmek, hem senelerce...
Kitap almak bir dert, okumak ikinci dert, kitaba yer bulmak üçüncü dert. En büyük dert onu anlatmak!.. işte insanlık bu. Öyle gidip şahsi düşüncelerle adam öldürmek pek insanlığa yakışmaz.
- Hekimoğlu İsmail
8.1 (45 oy)

Feyzanur

@vareste

Bir buluşma mevzusu
Bir buluşma mevzusu
üç hafta önce... bir perşembe günü saat 17:00
telefon çalar,
+ Feyza yarın buluşalım mı?
-Kübra bir bakayım , yarın müsait miyim belli değil.
+ Feyza o zaman hızlı cevap ver bana.
-.....


aynı gece saat 01:00
-Kübra ben yarın gelemiyorum. işlerim var.
+ Feyza keşke daha geç cevap verseydin bu çok erken oldu.
- ne demek sen iste Yeter ki. bir daha daha geç cevap veririm :)

bu konuşmalar üç hafta boyunca devam eder. ta ki tarihler 18.08.2017'ye kadar...
nitekim iki dost buluşmak için uygun zemini hazırlamışlar, birkaç saat sonra buluşacak olmalarına rağmen ve neredeyse her gün irtibat halinde olmalarına rağmen heyecanlılar. çünkü neden? ruhlarında heyecan var, her daim. her neyse, saat ikide buluşmak üzre sözleştiler. zavallı Feyza saat ikide buluşmak yerlerine varmıştı lakin Kübra ortada yoktu. aradan yarım saat geçtikten sonra, Feyza halen yalnız ve kimsesiz bekliyordur orada... yine telefon çalar:
+ alo Feyza, kusura bakma geciktim.
- tamam sorun değil nerdesin çabuk gel.
+ Feyza amcam doğurdu.
- Kübra iyi misin sıcak sende kafa mı yaptı. psikopat misin?
+Feyza gelince anlatırım, ama on dakika içerisinde gelmezsem polise haber ver , Feyzağğ
- ???...
telefon kapanır.


beş dakika sonra , @Kübra94 ve yanında @kassiopeia Feyza ile buluştular.
ve şimdi gerçek zamana geçiyoruz.

Kübranin anlattığına göre, bir adam onları takip etmiş. hayır bu dünyada kız olmaktan hakikaten zor bir iş. sokakta dahi dolanmak korkutucu bir hal aldı. gerçi Kübranin amcam doğurdu mesajını ben anlamasam da, adam anlamış olacak ki ondan sonra peşlerini bırakmış. zaten yolda yürüdüğüm bir insanın amcam doğurdu dediğini ben dahi duysam yolumu değiştiririm. sanıyorum adam da bu tabirden korktu . :)
her neyse, çok sevgili kassiopeia da bizimle beraberdi. birlikte oturduk yemek yedik ama ne yemek!?
çok sevgili Kübra iki kere boğulma tehlikesi atlattı, tabi benim centilmen ve atik müdahelelerim olmasa ... bilmem ne olurdu. :) ( tamam burada kabul ediyorum ki benim yüzümden boğulma tehlikesi atlattı. yani insanlar ben konuşurken bir şey içmesin sonra puhahaha diye gülmeye çalışırken boğuluyorlar. sonra da Feyza suçlu hep. ben hakimim masum bey! )
ardından yine çok kararsız olan bizler , içecek konusunda anlaşmazlığa düştük. bu sıcakta sevgili Kassi, salep içti. (saygım sonsuz ) , Kübra ise karar veremedi. o kararsızlığı içerisinde , ben de hemen bir hainlik yapıp garson çağırdım. o da ne yazık ki (şeytani gülüş atıyorum), hemen ilk aklına geleni sipariş etmek zorunda kaldı. ama o muhteşem hayal gücünde aklına ilk gelen şey limonlu gazoz oldu. ne hoş ama :D
bolca sohbetli muhabbetli, eğlenceli, maceralı, enfes bir buluşma oldu kısaca. siz siz olun, dostlarınızı bırakmayın. eğer kötü adamlar takip ederse, amcam doğurdu deyin, direkt uzaklaşırlar.
sanıyorum oradaki garsonlar bizden soğudu. ama her zamanki mekanımızdan vazgeçecek değiliz, o ayrı bir konu. :)
bu güzel gün için sevgili Kübra ve sevgili Kassi' ye teşekkürlerimi ve sevgilerimi sunarım. :)
EK 1
@kubra94 18.08.17
kübra (@kubra94)
Olayı çarptırarak anlatmışsın Feyza Hanım. 1.si amcam doğurdu dediğim için değil, polisi ara dediğim için peşimizi bıraktı. 2.si senin yüzünden boğulma tehlikesi atlattım, hiç centilmence bir harekette bulunmadın üstüne üstülük karşımda güldün -_- o içecek olayına gelirsekte intikamım acı olacak :D. Her şeye rağmen güzel bir gündü. Tekrarlamak dilekleriyle...
18.08.17 beğen 3 cevap
Kassiopeia (@kassiopeia)
Asıl ben teşekkür ederim reiz 😉 Bu güzel buluşmada eşlik ettiğin için. Bol ekşınlı, amca doğurtmalı ve boğulma tehlikesi atlatmalı buluşmayı uzun süre unutacagimi zannetmiyorum 😁. Zaten sy. Sapığın " amcam doğuruyordu" lafını duyduktan sonra hayata küstüğüne eminim 😁.
18.08.17 beğen 3 cevap
E.A. (@ea)
"Salak ile Avanak" diye film var, izlemediyseniz izleyin. Güzel film.
18.08.17 beğen 1 cevap

Feyzanur

@vareste

Felaket
Felaket görmemişsin, derdimi eylersin istihfaf
Felaket olsa layıktır bu halka sendeki evsaf...

( Felaket denen şeyi yaşamadığın için derdimi hafife alıyorsun,
Bu halk için senin bu halin felakettir...)

*Akif Ersoy'un sevdiği mısralar

Feyzanur

@vareste

Akif Bey
Mithat Cemal'in deyimiyle;
Akif beye göre kelimelerin ifade ettiği mana tekti. Bu manaların rengi de tekti. "Renkler kalın çizgilerle ayrılmıştı." Birinin nerede başlayıp ötekinin nerede bittiği belli olmayan ve bir kavrama girmiş iki renk , onun dünyasında yoktu.
Bir işin takribenliği ( yaklaşık olarak ifade edilmesi) onun gözünde yalan kadar çirkindi. Kırmızıya pembe diyorsanız, suçtu.
Ona dörtte gidecekken , dördü on geçe girmişseniz, geç kaldığınız bu on dakika kabahatti. Bu durumdan o, kocaman bir namus mefhumu çıkarıyordu.
Ben de bu iri yarı namusa bazen kızıyor bazen gülüyordum. Mesela treni kaçıramazdınız. Çünkü namusa aykırıydı.
- Vehbi Vakkasoğlu
8 (8 oy)
Nina Sayers (@alfa)
Akif Ersoy...
13.08.17 beğen cevap

Feyzanur

@vareste

Nefes
Nefes
......
19 beğeni · 19 yorum · Edebiyat Köşesi ·
erhan newage (@munzevi)
Nefes çıkmadığı sürece nefis (hoşa giden, leziz anlamına geldiği için kullanılması pek doğru değil kanımca; nefs) savaşır/ister/durmaz.

"değişir" demek bir tarafıyla iyiyi de imler. Halbuki bunda o yok.
10.08.17 beğen 2 cevap
Red Red (@khaos)
Kendimden biliyorum çok doğru 😯
10.08.17 beğen 1 cevap

Feyzanur

@vareste

Ve onu gördüm ...
Ve onu gördüm ...
EK 1
500. Gün paylaşımı :) 09.08.17
- Dursun Ali Taşçı
8 (1 oy)

Feyzanur

@vareste

Ve onu gördüm
Ve onu gördüm
- Dursun Ali Taşçı
8 (1 oy)
Feyzanur (@vareste)
Goremiyorsan boşuna gözlerini ovalama , dedi meczup. Önce kalbinin tozunu sil.
14.08.17 beğen 2 cevap

Feyzanur

@vareste

Parçalı tutulmuş ay
Parçalı tutulmuş ay
Aya bakıp aşık olmalı...
33 beğeni · 48 yorum · Anın Fotosu ·
kübra (@kubra94)
07.08.17 beğen 6 cevap
Mehmet ayan (@mehmet-ayan696)
07.08.17 beğen cevap
hidogan (@hlldgn)
07.08.17 beğen 6 cevap

Feyzanur

@vareste

Kardelen günceleri; no(k)tasız
Kardelen günceleri; no(k)tasız
........ Ve mürekkep tekrar kağıda damlar.
19 beğeni · 6 yorum · Kalemimden ·
Seyr-i Sükut (@seyrisukut)
Yorum yaptım ve gelmemiş 😡
04.08.17 beğen 2 cevap
Seyr-i Sükut (@seyrisukut)
İyi yazılarda insanı vuran kısımlar olur. Diriltir okuyucu ya da dinleyiciyi. Tetiğe geçirip algılarını odağını keskince toplar. Sana da alıntılar bırakmak istiyorum senden : Kardelen 8 harf 10 anı bin düşünce.. kaybolmaya yüz tutan kalem , kaç kalem ucu tükendi de gönül sayfaları tükenmedi , vuslata eren kalem mutlu o ise umutlu , alıntı cümlen , ve son paragraf... AAAA O DA NE HEPSİNDEN BİRACCIK AZ MI OLMUUUŞ 😱😍👏🏻👏🏻👏🏻
04.08.17 beğen 3 cevap
/ 12