ara

Feyzanur

Kalem kalemden, kelam kelamdan üstün. Kalemimden ve kelamımdan üstün olanı bulmaya geldim... Kitaplara gömülmüşüm apansız, kendi içimde gömülü kitabımı arıyorum.

Feyzanur

@vareste

Burası Brezilya olsa beğenirdiniz ama... Arka balkon burası. Bildiğimiz balkon.

Öyle yeşilleri gördüm beni mest eden... Öyle yeşiller gördüm bir göze hapsolmuş.
Öyle yeşiller gördüm kağıt üzerinde harikalar.

Bir zamanlar yeşil rengi severdim. Severdim çünkü doğaydı. Yumuşak kolları, huzurlu dokunuşları vardı sanki. Sonra zevklerimi kaybettim. Zevkleri zevklere takas ettim. Bir ömür bağlanamazdım kimi şeylere. Kafamda yaşaması gereken tonlarca şey vardı. Değişiyordum, fazlaca.
Böyle böyle halen takas ediyorum nice şeyleri. Medcezir misali fikirlerle yaşıyorum.
Maksat?
Bugünkü maksat yeşillik elbette. Yani öyle olmalı. Ve geldim yine buraya, açtım kutuyu.
***

@yesilflr , ismi kadar yeşil, ismi kadar tuhaf ve samimi.
@dunyali-perizan , (ona peri dediklerini gördüm, belki de kabullendim) , gezgin ruhlu bir dünyalı.
Teşekkür ederim derken unutulmadığımın sevincini altına gizliyorum.

@namtenahi
@reyhankurt
Şuraya da sevdiklerimi bırakayım, uğrarlar da duyarlar belki. :)
Neler Sordular
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
46 beğeni · 9 yorum
yeşilflr (@birkul)
@vareste bu samimi ifadeler için çok teşekkür ederim, mutlu ettin. Duygulandım mı ne?! ? Muhatabımın samimiyeti; samimiyetimi gerektirdi ? ince ruhlu insan..
26.05.18 beğen 2 cevap
Dünyalı (@dunyaliperizan)
?? Ne güzel yazmışsın öyle sevgili Feyzanur. ?? Şu son bir yıldır kendimi fena halde yollara vurduğum doğrudur. Gezgin ruhum varmış, biraz kullanayım onu dedim. ??
Ama bir yeşil bir de mavi hiçbir şeye takas edilmemeli. Geriye bazen seni rahatlatan, derdini dinleyen bir onlar oluyor. Mavi, yeşil ve sevgiyle kal. ??
26.05.18 beğen 4 cevap
Reyhan Kurt (@reyhankurt)
Günlerdir girmiyor oluşuma rağmen bugün siteye girmem? Bildirim kutusunda kırmızı kutu içinde 1 yazdığı zaman gördüğüm ''X kişisi rafındaki x kitabına inceleme ekledi.'' ifadeleri yerine bir güzel insanın paylaşımında benden bahsettiğini görmem? İçimin hoş oluşu? Çok teşekkür ederim Feyzacan. Duydum geldim, gördüm, mutlu oldum. Şükür olsun. :))
26.05.18 beğen 3 cevap

Feyzanur

@vareste

Bookstagram. Yine bu odada bir gün ...
İdefix ve Neokur'a teşekkürlerimi sunarım.
(Halen aklımda bir yerlere " Neokur sağolsun!" şeklinde bir kamyon arkası yazısı yazdırmak gibi fikirler dolanıyor.)

O görülen resimde halen bir kitap gelmedi, ama olsundu. Merak ettiğim bir kalem olan Gökhan Özcan ile tanışacağım bu kez. Bu yarışma da iyi ki olmuş, dedim kendi kendime. Sıcak ve sıkıcı bir günde heyecan dolu dakikalar yaşadım. (İnsan paketin içinde ne olduğunu bilse dahi heyecanlanıyor.) Bu da benim ufak sevincim olsun.
:)
Bu tarz kitap kazanmalarımız bol ola.
Bol okumalı günler.
43 beğeni · 6 yorum
Keyifli okumalar @vareste
25.04.18 beğen 1 cevap
'Büteyra (@huznunlalesidirdunya)
Allah azmini artırsın. Serçe Parmağı'nı aramaktayım ben de. Bu kitaplar açık izan diletir :) tabi keyifsiz olmaz. Hayrını gör :)
26.04.18 beğen 1 cevap
Tokmakan ♌️ (@tokmakan)
Keyifli okumalar olsun :)
26.04.18 beğen 1 cevap

Feyzanur

@vareste

Sırrıydı dağların.
Emaneti yüklenmeyi istemeyenlerin sırrı.
Vahye şahitlik eden, bağrında nice sır saklayanların.
Tepesinde zaferler kazanılan taşlar.
Vakti geldiğinde un ufak olacakların sırrı.
Gül bahçesi, inziva köşesi, şehrin koruyucusu. Destanların yuvası.
***

Taştan duvarlar, soğuk dağlar gördüm. Taşlardan fışkıran güller gördüm.
Dağların ev sahipliği yaptığı hikayelere bir lahza göz atma vakti.
Zihnimde duran dağlara atfen.


Dağların Sırrı
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
27 beğeni · 1 yorum
kübra (@namtenahi)
?
12.04.18 beğen 2 cevap

Feyzanur

@vareste

Maviye dair yapılan edebiyattan da bir hayli sıkılmıştı. Hatta çoğunluğun bu denli popüler olması nedeniyle maviyi sevdiğini düşünüyordu. Ama maviydi, insanlar sevdiklerini bir şekilde kelimelerle anlatmak zorundaydılar. Kelimeler onların silahıydı, ve silahını kullanmayan insan kendini ispatlayamazdı. (!) Yani çoğunlukla öyleydi. Nitekim kimi yerlerde ses yoktu; siyah, böceklere benzeyen harfler vardı. Ve harflerin işe yaradığı tek nokta kelimelerdi. Silaha dönüşen böcekler, ne hoş.
***
Son gün gözlerimin mekik dokuduğu sayfalarla bir bonus yapayım dedim. Elime yeni geçenlerden.

Biraz sıradanlaşma tutuşturuldu ellerime.
Cesur Yeni Dünya
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
51 beğeni · 18 yorum
erhan (@munzevi)
REK-LAM-LAR
09.04.18 beğen 2 cevap
BEDEVI (@nusretk)
Mavi en güzel huydur?
09.04.18 beğen 2 cevap
Esra (@naringelincik)
Canım çok geç geldin ??
09.04.18 beğen 1 cevap

Feyzanur

@vareste

Kanatları çıktı okuyanın ve yine...
Kanatları çıktı okuyanın ve yine...
Son dönemlerde meşguliyet hasebiyle kitaplara ufak bir ara vermiştim, lakin insan özlüyor okumayı. Ben de , evdeki kitaplığı kurcalarken annemin bir kitabına rastladım. Annedir, okur;okursa güzel okur, dedim ve başladım. Annemin altını çizdiği yerlerde bir yolculuk yaptım.
Hiç derinine inilmemiş bir konu var karşımda bu kez: hicret. İslam'ın sosyolojisine iniyorum.
O minnak kaplumbağa da köşede, belki belli değil ama boynunda mavi bir ip var. Leonardo olabilmenin ağırlığını taşımaya çalışıyor yavrucak.

***

"Bilgisizliğin hakim olduğu bir çağda bilmek suç sayılıyordu."

"Kendinden hicret etmeye niyetlenen kişi , işe ölümle başlar. 'ölmeden önce ölünüz.'"

"Gelin dostlar Avrupa'yı terk edelim; onu maymunca taklit etmekten vazgeçelim. Durup dinlenmeden insanlıktan söz eden, ama nerede insanlara rastlarsa onların kökünü kurutmaya kalkışan bu Avrupa'yı kendi kaderiyle baş başa bırakalım."

"Şimdiye kadar tüm yaptığımız iş yakınmak, ağlayıp sızlamaktı. Artık bunu bir kenara bırakmamız gerektiğine inanıyorum. Bunun yerine, dertlerimizi konuşalım; ama dertlenmeden, bilimsel açıdan konuşalım."

"Bütün medeniyetler , ilkel toplulukların hicretinden doğmuştur."

"Dinde ilk görüldükleri anda açıkça anlaşılmamış bazı kavramlar vardır. Eğer din , düşüncelerini bir yandan düşüncelerini ortak dilde ifade etmemiş olsaydı , o dönemin insanları onu anlamayacaklardı; ama eğer düşüncelerini ortak dilde ifade etmiş olsaydı , daha sonraki dönemlerde bir anlamı kalmayacaktı. Bu yüzden, dinin; insan düşüncesinin ve bilimin gelişmesiyle anlaşılabilirlik kazanacak olan ve sembollerle konuşması zorunluydu."

"İnsan savaş alanıdır. İslam'ın düalizmi , tabiatta değil , insanın içindedir. Tabiatta tek bir esas yürürlüktedir, o da Allah'a tabidir."
İslam Sosyolojisi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
15 beğeni · 0 yorum

Feyzanur

@vareste

Baudelaire der ki :''Gerçek yolcu , yalnızca gitmek için gidendir."
Hiçbir zaman gerçek yolcu olmadım ben, varmak için gittim her yere. Yolculuğa yabancıydım ben, belki kendime. Her yolculukta başka yönümü keşfederdim. Ayrılık, insanı hizaya getiriyor belki, bilmiyorum. Gözlerimi kapatsam aklıma gelecek yol şeritleriyle bütün ama büsbütün dışında. Her yolculukta yabancı olduğum şeyleri keşfediyorum yine ve yeniden.
Gidiyordum ben, ardıma da bakıyordum. Uğruna girdiğim yolda o uğurda kalabilmek için.
***

Bu geçmişe ait, sanatsal değeri olsun diye çekilmiş bir fotoğraf değil. Bu, memleketi ile gurbet arasında sürekli mekik dokuyan bir garip öğrencinin yol arkadaşları.

Ne profeyşınıl bir makinem, ne de efsane bir ortamım var. Hatta ne de gücüm var, şuan bunu hasta yatağında yazıyorum, bundandır yeni bir fotoğraf dahi çekemedim.
Ama tümüyle beni yansıtıyor fotoğraf, bir valiz, bir çanta, bir kitap ve yollar. Twitter da, daha önceden yoktu, kısa bir zaman önce bir kuruluşa ulaşabilmek için açmıştım, bugün işime yarayacak. Güzel denk geldi vesselam. Kalsın bu foto da şurada.

@__vareste
Yabancı
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
71 beğeni · 26 yorum
erhan (@munzevi)
Tam da sen niye eklemedin diyecektim:) Geçmiş olsun bu arada. Çabuk ıhlamur, karabiberli su iç çabuk.
04.04.18 beğen 1 cevap
kübra (@namtenahi)
Sitede bir işler dönüyor nedir bilmem ama benim oyum sana. Geçmiş olsun.
04.04.18 beğen 3 cevap
DenizP. (@denizp)
+
04.04.18 beğen 2 cevap

Feyzanur

@vareste

Mücerret-müşahhas
Mücerret-müşahhas
Sene başında okuduğum kitaba dair aldığım notlara rast geldim, tekrar gözden geçirdim, kayda değer pek çok şey buldum.
Şimdi ise;
Bilge Kral'a bırakıyorum sahneyi.

***


Bir lisanın lügati ile bu lisanda olan bir şiirin arasındaki fark gibidir bu... Şiirin manası ve erişilemez mahiyeti vardır.
Meğer ki onun harici, tesadüfi, mekanik ve manada yoksun tarafını dikkate almış olalım... Bu misalde resim, mabed, şiir ne ise , insan da odur; bunların yapıldığı malzeme değildir. İnsan tüm ilimlerin onun hakkında söyleyebildiklerinden fazlasıdır.
(...)
Şu paradoks nasıl izah edilebilir: kazılar sırasında karşılıklı bir münasebet içinde bulunan veya muayyen bir gayeye uygun bir şekilde düzenlenmiş iki taşa rastlandığında, bunların çok eski bir zamanda yaşamış insanların bir eseri olduğu kanaatine varırız. Fakat bu taşların yanında bir insan kafatası bulunsa -ki taştan yapılan bir aletten namütenahi daha mükemmeldir- o zamana kafatasının şuur sahibi bir varlığın eseri olduğu tasavvuruna yanaşmak bile istemeyiz. O kadar mükemmel bir şekilde yapılan kafatası veya iskelet, aklın yahut şuurun tavassutu olmadan kendiliğinden veya tesadüfen oluşmuş (!). Allah'ı inkar etmekte insan ne kadar inatçıdır, değil mi?
(...)
Şiir, nağme ve resimde biz kelimenin metafizik manasında nitelik denen sırla karşı karşıya bulunmaktayız. Mesela, bir resmin orjinali ile kopyası arasındaki fark nicelikle nasıl izah edilebilir? Orijinal güzellik vasfına sahiptir; buna karşı "her kopya çirkindir". Fark apaçık, kopyada kelimenin nicelik manasında bir şeyin ilave edilmiş veya eksiltilmiş olmasında değildir. Fark, eser ile sanatkar arasındaki şahsi temasın bir hususiyetindendir. Nitelik ancak ve ancak şahsiyetle olan temas içinde bulunabilir.
(...)
Ahlak ne fonksiyonel, ne de rasyoneldir. Eğer hayatımı tehlikeye atmak suretiyle, komşumun çocuğunu kurtarmak üzre yanan eve girip, kucağımda ölmüş çocukla dönsem, neticesiz kalan hareketimin kıymetsiz olduğu söylenebilir mi? Faydasız olan bu fedakarlığa , neticesiz bu teşebbüse kıymet veren şey işte ahlaktır, tıpkı "harabeleri güzel kılan şey"in mimari oluşu gibi.
(...)
Ahlak istektir, hareket tarzı değil. Yoksa bir hadımın afîf, mide hastasının da itidal örneği sayılması gerekirdi ki, böyle değildir.
Doğu ve Batı Arasında İslam
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
15 beğeni · 0 yorum

Feyzanur

@vareste

GÖLGE
" Peygamber Efendimiz'in gölgesi yere düşmezdi. Çünkü üstünde bulut gezerdi. Allah, gölgelendirirdi.

Bir şair de; 'Resulullah nurdandı, nurun gölgesi olmaz.' diyor.

O da güzel. Ağzına sağlık mübareğin. Ne güzel söylemiş!"
Sünnet olmadan ümmet olmaz
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
19 beğeni · 0 yorum

Feyzanur

@vareste

Ayna gözleri
Ayna gözleri
"Belki üstümüzden bir helikopter geçer
Kanadından bir vida düşer
İner döne döne gökyüzünden
Hiçbir söz güzel değil, senin sözünden"

Diye evrilmiş bir şarkı sözüyle başladı her şey. Uzun zaman önce. Gökyüzünün maviliğinden sıyrılan helikopterlere bakarken düşünmüştük.
Kuşlara odaklanma devri de böylece başladı bende. Bugün de hala aklımda bir soru: Kuşlar uçarken yorulmazlar mı? Yer çekimine meydan okuyan kahramanlar!

Evrilmiş bir şarkı sözü dedim. Şu sıralar her melodi kulağıma çalınıyor. İyi kötü.

Bir şarkıyı dinleyince onu söyleyen kişinin yüzünü düşünmeye başladım ben şu sıralar. Birinin yüzünü düşününce aklıma ilk gözleri geliyor. Kendinden bıkmış gözler. Bu düşünüş de önceden kalma bir anıya dayalı.

Babam her daim televizyona çıkan insanlar hakkında gözlerinin her şeyi ele verdiğini , yaşadığı tüm mutsuzlukları mimiklerine inat gözlerinin yansıttığını, acınası gözlerinin olduğunu söyler.
Bunu duyduğumdan beri bir insanda ilk dikkat ettiğim şey gözleri oluyor; gözleriyle gülenler, gözleriyle acı çekenler. Doğru okumak önemli.

Şarkıya geri dönüyorum; yüzleri aklıma geliyor. En çok da gözleri. Acı çeken gözler. Zehirli kelimeleri söyleyen dudaklarının acısını çeken gözler. Göz çevresinde birkaç çizgi oluşmuş. Gözlerinin söylediklerini ele vermemek için mücadele etmiş çizgiler! Sonra derin bir sessizlik.

Yavaşlayan, sessizleşen haller var üstümde. Yabancı gözlerini aklıma getirmemek için sözsüz müzik dinleyişlerim. Oluyor ya, arada insan her daim başına kötü bir şey gelecekmiş gibi hissediyor. Alışmadigi bir hal, üstüne iki beden büyük gelmiş bir gömlek misali. Bir neden sorusu.
İnsan alışamadığı bir haldeyken en saçma soruyu dahi düşünüyor.
" Acaba bundan on sene sonra hiç kar yağmayacak mı?" ve yanındakinden bir cevap geliyor: " O zamana kadar her yerde yapay kar makinesi olur. spor yapacaksan bile uygulaması var. Her şeyin bir uygulaması çıktı. Onun da makinesi çıkıversin."

Her şeyin uygulamasını kullana kullana kendimiz milletin bilimsel deneylerini uygulayacağı bir denek haline geliyoruz.
Dedim ya, yabancı.
Sonra aklıma tekrar geliyor yabancı gözleri. Ayna gözleri. Herkesin gözleri.
Biraz bunaltı var şu sıra, geçmek bilmeli ki durulmayı bilsin.
19 beğeni · 1 yorum
Reyhan Kurt (@reyhankurt)
??
27.02.18 beğen 3 cevap

Feyzanur

@vareste

Şubatta bahar başkadır
Şubatta bahar başkadır
Toprak Ana , baharı getirmiş bana eşlik ederek.
Güneş de gülümsüyor.
Biz de gülümsemelerde arıyoruz düşlerimizi.
***
Şişeden cin yerine çiçek çıkmış. Dilek yerine özen istiyor.
***
Yeni bir kütüphane gezmesi sonucu heybeme düşen.
Toprak Ana
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
42 beğeni · 8 yorum
Mizan (@mizanf)
Keyifli okumalar güneş ve bahçe görmek bile bana baharı hissettirdi. Kış galiba burada uzun sürüyor ??
24.02.18 beğen 1 cevap
yeşilflr (@birkul)
Üni.deyken bir sınavda bu kitaptan sorumluyduk..
24.02.18 beğen 1 cevap
/ 15