up
ara
profil foto

Cevher

"Death is so terribly final, while life is full of possibilities."
Cevher

Cevher

@yalnizucankus

Şiir
şiire ilgim var ve bununla ilgili daha çok bilgi edinebileceğim bir uygulama-site vb biliyor musunuz sadece şiir odaklı
1 beğeni · 10 yorum beğen ikon
Pelinsu (@pelinsu480)
Laf adlı bir uygulama var.Şiir hakkındaki terimler gibi konularda ne kadar bilgi edinirsiniz bir fikrim yok lakin her gün uygulama size özel bildirimle herhangi bir şairden şiir gönderiyor.Ayrıyeten ruh halinize uygun bir renk seçiyorsunuz ve o renge göre size şiir gösteriyor.Ve de kendi yazdığınız şiirleri paylaşma imkanına sahipsiniz.Belki siz de geleceğin büyük şairlerinden biri olabilirsiniz. :) (Not:Play Store’da olduğundan emin değilim.)
21.07.18 beğen 2 cevap
Beyza Uyar (@beyzauyar)
Şiirler diye bir uygulama var. Kesinlikle bakman gerek. Çok severek takip ettiğim bir aplikasyon. Koş indir derim :)
21.07.18 beğen 1 cevap
Muhayyel (@balanced)
http://www.leblebitozu.com harika bir site şair ve şiirlerin alası var.
😊
21.07.18 beğen 1 cevap
Cevher

Cevher

@yalnizucankus

Siteyi kullandığımdan beri uygulamasının çıkmasını bekliyordum şu an çok mutluyum vallahi
1 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Cevher

Cevher

@yalnizucankus

kısa safhalı uyku 1.HAFTA
Takip edenler bilir kısa safhalı uyku denemesi yapıyordum. İlk paylaşımımda. 4 saat uyuyup günde 2 kere şekerleyeceğimi söylemiştim fakat onu biraz değiştirdim. 5 saat uyuyup günde 1 kere şekerlemeye karar verdim. Okula gittiğim için böyle daha rahat oldu. Bazı günler istediğim saatte kalkamadım daha geç kalktım ve fark ettim ki geç kalkmak beni daha yorgun hissettiriyor. Bazı günler de erken kalkmama rağmen öğlen uykusuna ihtiyaç duymadım. Uyanacağım saati uyuduğum saate göre belirliyorum mutlaka şu saatte uyuyup şu saatte kalkıcam diye bir program yapmıyorum çünkü neyin ne olacağı belli olmuyor çoğu zaman. Sadede gelecek olursam kısa safhalı uykuya bu sene devam edeceğim aşikar. Bedenimde veya zihnimde herhangi olumsuz bir etkisini görmedim sınav senem olmasa kesinlikle denemeyeceğim bir şeydi. Ama bana çok vakit kazandırdığı için hayatımın geri kalanında da böyle yaşamayı sürdürebilirim
17 beğeni · 8 yorum beğen ikon
Film adam (@serserimsi)
Bence kullan sınavdan sonra bırak. Zaman kazandırsa da erken yaşlanırsın.
11.03.18 beğen 1 cevap
Cevher

Cevher

@yalnizucankus

Kısa safhalı uyku GÜN3
Bugün maalesef biraz geç yatıyorum çünkü programa uyamadım. Sabah erkenden kalktım yüzümü yıkadım 5 dakika daha gözümü kapatayım dedim ışık açık olduğu için uyumam sandım. Bir buçuk saat uyumuşum... Şöyle bir şey var ki gün içinde daha yorgundum o yüzden 20dakika daha kestirdim. Yani fazla uyumak enerjimi düşürmeye başladı. Geç kalktığım için yeterli dersi çalışamadım sabah o yüzden geç yatıyorum bugün. Gün içinde kahve de içmedim etkisi olabileceğini düşünüyorum
3 beğeni · 4 yorum beğen ikon
fatih ozan (@fatihozan)
Seni unuttuk sanma :) devamı yok mu hikayenin
09.03.18 beğen cevap
Film adam (@serserimsi)
Bence kafein tüketme fazla. ?
09.03.18 beğen cevap
Hakan (@hakani)
İki gündür sesi çıkmıyor. Sanırım vazgeçti.
09.03.18 beğen cevap
Cevher

Cevher

@yalnizucankus

Kısa safhalı uyku GÜN2
Bugün ikinci gün ve sanıyordum ki dünden daha kötü olurum. Oysa tam tersi bugün daha dincim. Erken yatma sebebim ise tüm çalışmamı bitirmiş olmam. Bugün yaklaşık 5 saat uyudum ve gün içinde 40 dakikalık(dalma süresi falan da dahil) şekerledim. Dediğim gibi bugün daha dincim. Git gide daha iyi olacakmış gibi hissediyorum hadi bakalım.
EK 1
Hatta uyumadan önce kitap okuyacağım 05.03.18
7 beğeni · 8 yorum beğen ikon
fatih ozan (@fatihozan)
Bu paylaşımların çok ilgimi çekti, hatta dünden beri hesabını arıyordum, bugün tesadüfen bir yazının altında yakaladım adını :). Bir yorum yapacağım, demotive etmek istemem ama uyku önemli bir meseledir, mesela yemeğe ara verirsen zayıflarsın, spora başlarsan gelişirsin, ama uyku üzerinde bir oynama yaparsan sanrılar, hayaller görürsün, hafıza zayıflar ,iştahsızlıktan tut moral bozukluklarına kadar bir çok şeye kapı açarsın. Bununla birlikte az uyuma projeni destekliyorum. Ama yöntem bıçak gibi bir anda mı olmalı, azar azar mı geçiş olmalı bunu düşünmeni istiyorum. Sanırım 20'li yaşlardasın, bir de ailenden bir kişi dış göz olarak seni takip etse güzel olur. Böylece senin farkına varamayacağın şeyleri, moral bozukluğu, keyifsizlik,iştah kaybı gibi durumları sana bildirebilir. Allah kolaylık versin :)
06.03.18 beğen 1 cevap
Film adam (@serserimsi)
Da vinci, Churchill, Lincoln ve daha bir kaç kişi de bu uyku rituelini uygulayan insanlar. Ben de araştırmistm. Al pacino nun insomnia diye bir filmi var tavsiye ederim bu arada. Ben bundan 2 yıl önce özel bir fabrikada gece bekçiliği yapıyordum. Ancak o zaman benim de üniversite planlarım olduğu için gündüzleri saat kurup uyanıp bir kaç saat ders çalışıp sonra tekrar uyuyup gece işime geri dönüyordum. Ancak Fatih beyin dediği çok doğru psikolojim bozulmuştu gün kavramı tamamen değişmişti. En son halisunasyon bile görmeye başladım. Tabi bunlar 6 aylık periyotta yaşadım bir günde olmadı. Ama hala uyku problemim düzelmedi. Gece yat sabah kalk yok ama idare eder durumdayım. Senin periyodik olmasa da kendi düzenimi kurdum.
06.03.18 beğen 1 cevap
Feyzanur (@vareste)
Beş saat uyku? Genelde ben de beş-altı saat civarı uyuyorum. Hatta Hz Muhammed (s.a.v.) kaylule denilen yarım saatlik bir öğle uykusunu da tavsiye etmiş. Bir sene oldu sanırım, kimi vakitler sabah namazında uyanmaya alışmaya çalışıyorum. Çok uyumak günün bereketini kaçırıyor, değil mi ki eskiden büyüklerimiz de az uyur, erken kalkarlarmış. şuanda yaşadığım hayat formu bunu pek desteklemese de ilerideki hedeflerim arasında uyku konusunda ciddi bir düzene ihtiyacım olacağı kanaatindeyim. Ve paylaşımları da takipteyim. Allah kolaylık versin.
06.03.18 beğen 3 cevap
Cevher

Cevher

@yalnizucankus

Kısa safhalı uyku GÜN1
Bildiğiniz üzere dün bir programa başladım gün içinde program istediğim gibi oturmadı ama yarın okul olduğu için daha net olacağına inanıyorum. Sabah 4 saatlik uykumdan alarm sonucu kalktım sıcak yataktan çıkmak istemediğim için ders çalışmaya yatakta başladım. Büyük bir ihtimal bu yüzden yeniden uykum geldi ve 1 saat daha uyudum ardından tekrar uyandım ders çalıştım gün içinde dershaneye gittim eve geldim ve bugün şu saate kadar ekstradan uyumadım. Sabahleyin bir termos kahve içmiştim onun etkisinden mi bilmiyorum gün içinde tekrar uykuya ihtiyaç duymadım. Verim açısından konuşmak gerekirse verim aldığımı düşünüyorum tek sıkıntı annemler uyanana kadar yemek yiyememem. Bugün biraz daha ders çalışıp uyuyacağım. Yarın bu kadar dinç olur muyum bilmiyorum.
6 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Cevher

Cevher

@yalnizucankus

Kısa safhalı uyku
Bugün itibariyle kısa safhalı uyku düzenine geçiyorum ilk 1 hafta sıkıntı yaşayacağım eminim ama sonrasında çok güzel olacağına inanıyorum. 1 hafta boyunca deneyimlerimi bu gönderinin altında paylaşıcam.
18 beğeni · 23 yorum beğen ikon
Cevher (@yalnizucankus)
Günde 4 saat uyku ve gün içinde 2 kere 25 dakikalık kısa şekerlemelerden oluşucak
03.03.18 beğen 3 cevap
Beşer (@ado)
Merak ediyorum sonucunu.
04.03.18 beğen 1 cevap
Havva (@havvagyd)
Bende merak ettım doğrusu inşallah güzel sonuçlanır :)
04.03.18 beğen 1 cevap
Cevher

Cevher

@yalnizucankus

Üniversiteye geçince rahatlarsın
Aslında ilkokuldan beri devam eden ortaokula geçince rahatlarsın liseye geçince rahatlarsın silsilesinin üniversiteye geçince rahatlarsın bölümündeyim. Şu sıralar hayatım bir termos kahve ve test kitaplarından ibaret. Daha ne olmak istediğime bile karar veremedim ne uğruna çalıştığım hakkında hiçbir fikrim yok. Sadece çalışıyorum. İyi bir gelecek için sadece çalışıyorum. Umarım seneye, işe başlayınca rahatlarsın evresine geçebilirim.
27 beğeni · 20 yorum beğen ikon
Lacivert___ (@lacivert62)
Kpss'yi kazan rahatlarsın??
03.03.18 beğen 4 cevap
Semih (@sc)
Türkiye'nin eğitim sisteminin(!) özeti. Ne yazık ki.
03.03.18 beğen 3 cevap
Cevher

Cevher

@yalnizucankus

Şu üniversite sınavım geçsin ben de sizin gibi her ay kitap bitirmek için can atıyorum o kadar özledim ki kitap okumayı ama sadece otobüste dershaneye giderken okuyabiliyorum 2-3 ayda anca bitiyor kitaplarım
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Cevher

Cevher

@yalnizucankus

İnsana insan olarak bakmak
Geçen sene müfredat gereği psikoloji dersi alıyorduk ve nadirdir dersi veren öğretmenimiz bu alanda eğitimliydi. Psikoloji bildiğiniz gibi bir bilim doğal olarak dersi işlerken değindiğimiz konular da bilimseldi. Fakat şöyle bir şey var sınıf az kişi olduğu için çoğu zaman bir çok görüş hakkında uzun uzun tartışmalar yapardık bu davranışın sebebi nedir bu davranış nasıl ortaya çıkar niye ortaya çıkar gibi... Fark ettim ki geçen sene aldığım eğitimden beri kalbimi dinlemekte çok zorlanıyorum. Her davranışın sebebini bilimsel açıdan düşünüyorum geçmişte göz pınarlarımı kurutan olaylara şimdi aşırı mantıklı yaklaşıyorum ve bu kalbimle hissetmeme engel oluyor. Kısacası insanlara insan olarak bakıyorum.
13 beğeni · 2 yorum beğen ikon
orhan (@orhanc3lik)
evet kalp duygular ile hareket ettiğinden size zarar veren bir davranışın arka yüzüne bakamaz fakat beyinde bunu parçalara ayırarak incelediğimiz de mantığın önemi ortaya çıkıyor . ve kişinin davranışına sebep olan şeyi keşfetmiş oluyoruz.
11.02.18 beğen 3 cevap
/ 2