ara

Yavuz Selim Kıyak

Emaneti Dolaştıran Adamın Okudukları
Elma Sizi Kullanıyor Olabilir Mi?
Oldukça kışkırtıcı bir başlık ve fikirle karşımıza çıkan kitap dört bölümden oluşuyor: Elma, Lale, Kenevir (Marihuana), Patates. Yazar her bölümde bu bitkilerin insanlarla tarih boyunca süregelmiş ilişkisini inceleyerek bizlere şunu sordurmaya çalışıyor: Biz mi onları yetiştiriyoruz yoksa onlar bizi, kendilerini dünyanın dört bir yanına yaymak için kullanıyorlar mı? Soru gerçekten ufuk açıcı.

Evrim gerçeğiyle tanıştığımdan bu yana hep insanmerkezci kof bakışı yıkacak gerçekleri bir şekilde yazabilsem diye düşünmüşümdür. Bu kitabı görünce de heyecanlandım. Düşündüklerimin, benim sunabileceğimden daha yetkin bir şekilde, hem de şahane kapağıyla ve şık kağıda basılı görecek olmaktı beni heyecanlandıran. Ancak kitabın ilk bölümünü okuyup bitirdiğimde hayal kırıklığına uğradım. Bu hayal kırıklığının nedeni, bölümün; Kızılderililer ve diğer yerliler için ana vatan, Avrupalı zalimler için Yeni Kıta'nın bir parçası olan ABD'nin göreli kısa tarihinde önemli yere sahip efsane John Chapman -namıdiğer Johnny Appleseed- ile ilgili olması olabilir. Çünkü bugün bir Amerikalı'ya Koca Yusuf'un üzerine kurulu bir kırk dört sayfalık anlatım sunsak sanırım ilgisini çekmeyecektir. (Hoş, çoğu Türkiyeli'nin de ilgisini çekmeyecektir ama neyse.)

Kitabın ikinci bölümünde lalenin serüveninden bahsediliyor. Bu kısım ilk bölümde oluşan hayal kırıklığını bir parça dağıtmayı başardı. Ama esas güzel bölüm kenevir yani marihuana bölümüydü. Bu üçüncü bölümün, benim gibi "bilinç" meselesi üzerine kafa yoranlar adına güzel olabileceğini söyleyebilirim. Yazarın bilincin halleri ve bunun oluşturduğu evrimsel avantajlar hakkında yaptığı çıkarımlar yer yer basit, yer yer ufuk açıcı olmuş. Ayrıca verdiği emek de takdir edilesi. Hollanda'nın başkenti olmaktan çok kenevirin başkenti olduğunu düşündüğüm Amsterdam'a gidip keneviri gizli saklı ama profesyonel biçimde üretenlerle görüşmesi ve bunun üzerine yazması kitap adına kaliteyi getiren unsurlardan olmuş.

Son bölüm ise patates üzerine. Ancak daha çok Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) hakkında da diyebiliriz. Dilimize yapışan ifadeyle "GDO'lu" ürünlerin faydası/zararı üzerine var olan kafa karışıklığını gidermiyor, kaldı ki şu an bunu giderebilecek bir Allah'ın kulu olmadığını da anlıyorsunuz okuyunca. Çünkü henüz yeteri kadar bilgi üretememiş durumdayız bu konuda. Bunun yanında patatesin tarihte özellikle İrlandalılar için -dışımızdaki İrlandalılar tabii ki- ne kadar önemi haiz olduğunu, "patates" deyip geçmemek gerektiğini anlıyoruz. Bir de Mc Donald's var ama onu da siz okursunuz.

Kısacası; beni kitap yazma zahmetine sokmadan, insanların genelindeki insanmerkezci kof bakışı yıkma amacıma ulaşma ihtimalimin var olduğunu düşündürdüğünden başta çok heyecanlandıran ancak anlatmayı vaat ettiği konudan uzaklaşması nedeniyle bunu başaramayan, ancak bu sapışlarla kendini rahat rahat okutmayı başaran -düşünmeyi seven insanlar için- eğlenceli bir kitap. Tavsiye edilir.

twitter.com/yskiyak
Arzunun Botaniği
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
Zamanın Kısa Tarihi yerine Ferit Uslu'nun "Tanrı ve Fizik" adlı kitabını okumanız daha faydalı olacaktır. Hawking'in kitabına göre daha anlaşılır ve kesinlikle daha tarafsız bir anlatımı var.

Çeviri olması sebebiyle anlatımı biraz sıkıntılı. Ferit Uslu ise çok daha anlaşılır anlatmış, pek fizik bilmeyenler bile faydalanabilir. Ama Zamanın Kısa Tarihi'ni anlamak için fizikle bir geçmişinizin olması gerekiyor. Ayrıca, şahsi görüşlerini "bilim" olarak sunma hatasına yer yer düşmüş Hawking. Ama Ferit Uslu Tanrı ve Fizik'te bu hataya düşmüyor.

Kitabın neokur bağlantısı: http://www.neokur.com/kitap/66555/tanri-ve-fizik
Zamanın Kısa Tarihi
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum
Bu kitabı okuyunca kitabın 1980'de yazıldığına inanamayacaksınız.

Einstein'ın alışılageldik fizik kurallarını alt üst etmesinin üzerinden yaklaşık 100 yıl geçmesine rağmen insanların zihni hâlâ o basit Newton fiziğine göre işliyor, her ne kadar kendileri farkında olmasa da. Bu Newtoncu zihniyetin dünyayı adım adım uçuruma götürdüğünü, gelecek nesillerin hakkını çaldığını çok güzel anlatmış Rifkin ve Howard.

Kitabın orta kısımlarında iddiasını ispat için istatistiki verilere kendini kaptırması okuyucu için sıkıcı anlar oluşturabilir ama bu kısımların haricindeki değerlendirmeler bugünün insanı için bile devrim niteliğinde. 70'li yıllarda bunları düşünüp yayınlayabilmek gerçekten ciddi bir fikir işçiliği ve sunulan duvarları yıkabilme yetisi gerektiriyor.

Rifkin ve Howard'ın sunduğu alternatif, günümüz dünyası için ütopik gelse de bir gün "enerji akışımızı yavaşlatma"ya ihtiyacımız olacağı kesin.
Entropi
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
Fizik alanında evrenin başlangıcı ile ilgili gelişmeleri derleyip toparlayan, en son gelişmeleri ortaya koyan ve ardından bu gelişmelerle tanrı arasındaki bağın var olup olmadığını, birbirini destekleyip desteklemediğini sonuç bölümünde kaleme alan yazar ortaya çok iyi bir iş çıkarmış. Tamamen objektif davranmaya ve istediği yere yontmayan bir tavırla kendince makul olanı ortaya koymaya çalışmış.

Bu konulara tümden uzak değilseniz ve biraz kulak dolgunluğunuz ve merakınız varsa kesinlikle okunması gereken bir kitaptır zannımca.
Tanrı ve Fizik
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum