ara

zeynep yüksel

zeynep yüksel

@zeynepyuksel

Sahne seninmiş meğer
Ama, dedim içimden. Ama hani sen beni anlıyordun? Hani beni dinlemiştin ve anlattıklarımı bizzat tecrübe etmiştin? Öyleyse neden şimdi bana üç maymunu oynuyorsun? Sana olan güvenim daha da sarsılıyor bu oyunu izledikçe. Ben daha fazla dayanamıyorum, anlamam nasıl dayanıyor bu seyirciler? Lütfen artık ver selamını ve kapansın şu kırmızı perdeler.
3 beğeni · 0 yorum

zeynep yüksel

@zeynepyuksel

Yoruluyorum.
İşten güçten ziyade,
İnsanlardan en çok.
Kendini bilmezlerden;
Az okuyup çok bilenlerden,
Had hudut bilmeyenlerden..
20 beğeni · 4 yorum
Elif (@julioco)
Ben en çok kendimden
06.11.18 beğen 1 cevap

zeynep yüksel

@zeynepyuksel

Hedef belirlemek
Çok küçük yaşlardan beri (anne-baba-kardeşim de dahil olmak üzere) hayatıma giren tüm insanlar tarafından sözlerimin kâle alınmayışını ve bu sebeple; insanlara bir şeyler anlatıp, faydalı olabilme arzusunu, içimi dökmek istediğimden paylaşıyorum sizlerle. Kendimi bildim bileli çok düşünen, çok gözlemleyen, çok soru soran ve çok konuşan bir insanımdır. Ancak yine kendimi bildim bileli hiçbir dinleyicim, yardımcım, fikir paylaşımı yapabileceğim insan yoktur hayatımda. Öyle ki ergenlik çağına girişimle birlikte kimseyle fikir paylaşımında bulunamadığımın farkına vardığımda; büyük bir depresyon ve türlü psikolojik sıkıntılar bu süreçte bana eşlik etmişti. Neyse ki bu süreçler son bulmuş ve kendi kendime çözümler üretebilmiştim. Bu çözümler; paylaşmak istediğim fikirleri yazıya dökmek, daha fazla kitap okuyup, ilgilendiğim konular hakkında ilgili yazarların verdiği röportajları dinlemek ve yazarlarla kendi kafamın içinde sohbet etmekti. Ancak kitap okudukça daha fazla bilgi ediniyor, bilgi edindikçe daha fazla gözlem yapıyor, gözlem yaptıkça daha fazla soru soruyor ve soru sordukça daha fazla fikir paylaşımına ve konuşmaya ihtiyaç duyuyordum. Arkadaş edinmeye karar verdim. Ancak edindiğim tüm arkadaşlarımın, benim ilgilendiğim konularla ilgilenmediğini hatta bir süre sonra beni hiç dinlememiş olduklarını ve kendi kendime konuştuğumu fark ettim. Çok zoruma gitmişti. Onlara çok çok önemli olaylardan, bilmeleri gereken ve hatta onlara anlattığım için bana teşekkür dahi edebilecekleri konulardan bahsediyordum. Çünkü araştırmıyor, okumuyor, dinlemiyor ve öğrenmiyorlardı. Kulaklarını kapatmış ve sadece günlük hayatta zerre onlara faydası dokunmayacak işlere kafa patlatmakla meşgullerdi. Ve sonra önümde çok uzun bir yol olduğunu ve bu yolda neler yapmam gerektiğini hatırladım. Kendime bir rota çizmem gerekiyordu. Bu rotayı ise ideallerimi göz önünde bulundurarak çizecektim. Ben ne istiyordum? Öğrenmek, araştırmak, dinlemek, yazmak, konuşmak, anlatmak, anlamak... Ben insanlara insanlığı öğreten bir insan olmak istiyordum ve rotamı buna göre çizdim. Akademisyen olmak ve yaptığım işte başarılı oldukça yükselmek beni bu hayatta tatmin edebilecek yegâne şeydi. Hayatım boyunca söyledikleri dinlenmeyen, anlattıkları anlaşılmayan, sorduğu sorular cevapsız bırakılan bir insandım. Ama benim gibi insanlar yetiştirebilmek; onları anlamak, onları dinlemek, onlara öğretmek ve fikirleri paylaşabilmek adına akademisyen olmayı seçtim. Umarım bu yazıyı okuyan ve henüz kendine hedef belirleyememiş olanlara yardımcı olabilmiş ve derdimi biraz olsun izah edebilmişimdir.
33 beğeni · 4 yorum
yeni.baştan (@yenibastan)
Harika... çok güzel anlattınız ve siz gibilere ses oldunuz bence... Bir çok cümlede yapmak istediklerimi gördüm . Düşüncelerinizi gerçekleştirmenizi dilerim .
04.11.18 beğen 2 cevap
Şevval Uysal (@sevvaluysalll)
Yalnız kalmamak için asla değişmeyin.Her zaman kendiniz olun lütfen.Böyle mükemmelsiniz.
12.11.18 beğen 2 cevap

zeynep yüksel

@zeynepyuksel

Uzun zamandır okumalar ve araştırmalar yapıyorum. Öyle ki geldiğim noktada epey yorulmuş vaziyette ancak halen öğrenmek için istekliyim. Her gün neredeyse çevremdeki tüm insanların; hakkında yanlış bilgi sahibi olduğu konularda -hatta bilgi sahibi olmadığı konularda da- kendi fikirlerini nesnel&bilimsel bir bilgiymiş gibi diğer insanlara sunarak bilgi kirliliğine ve çok büyük yanlış anlaşılmaların yanı sıra tarihe atılan büyük iftiralara sebep olduklarını görmekteyim. Söyleyin a dostlar, bir insan bir konuda bilgisiz olduğu halde neden halen inatla bilgili olduğunu savunur ve üste çıkmaya çalışır? Yanlış yapıyoruz. Bilmediğimizi kabul etmek ve artık en başından başlayıp öğrenmemiz gerekiyor. İnsanlığı öğrenmemiz gerekiyor, doğru bilgiyi nereden edinmemiz gerektiğini öğrenmemiz gerekiyor, kime güvenmemiz gerektiğini öğrenmemiz gerekiyor..
22 beğeni · 6 yorum
Baran Kaygusuz (@barankaygusuz)
Sorun şu bildiğini sanan kişinin kaynağını aldığı nokta ya bilgisiz tv ikonları , dizilerde konunun profesörlerinden alınmayan bilgiler, insanları kütüphanelere teşvik edilmemesi
04.11.18 beğen 1 cevap
Baran Kaygusuz (@barankaygusuz)
Dönemsel kişilerin yönetim veya yönlendirmesi ile alakalı
04.11.18 beğen 1 cevap
Baran Kaygusuz (@barankaygusuz)
İnsanlar doğrular ile duymak istedikleri arasında seçim yaparlar ve çoğu duymak istediklerini seçer
04.11.18 beğen 3 cevap

zeynep yüksel

@zeynepyuksel

Saklambaç
Saklambaç
Bazı geceler kendime bile yalan söylerdim. Saklanırdım kendimden. Gün yüzüne çıkaramazdım o kafamda dönüp duran tilkilerimi. Kimselere anlatmadığım yetmezmiş gibi, kendimle bile dertleşemezdim. Boğazımda yumru, kalbimde sancı eksik olmazdı. Belki de aşk denen o zehirdi, zihnimi bulandıran. İşte tam da bundan korkuyordum.
14 beğeni · 1 yorum
GÖLGE (@golge3434)
Korkuyorum evet; seni kaybetmekten ve seni daha fazla üzmekten… Bir çiçek misali ne ellemeye nede koparmaya kıyamıyorum uzaktan seyrediyorum çünkü seni daha fazla incitmekten korkuyorum. Ömründe yasadığın mutluluğu huzuru sana yaşatamamaktan korkuyorum....
25.08.18 beğen 3 cevap

zeynep yüksel

@zeynepyuksel

Benliğimi kaybettim, ben'liğimi kaybettim.
Oysa eskiden ne güzel şiirler yazar, ne güzel ifade ederdim sözcüklerle kendimi.
Zaman geçti, ben sustum. Kelimelerimi; her kaldırışımda kadehimi, birkaç yudum şarap susturdu. Kendime küstüm, kalemi fırlattım. Kendimle bile konuşamaz oldum. Zaman geçti, benliğimi kaybettim. Zaman geçti, ben'liğimi kaybettim.
14 beğeni · 4 yorum
GÖLGE (@golge3434)
VE ZAMAN GEÇTİ Sessiz akşamlarda sesini soğuk gecelerde nefesini, yalnızlığımda bedenini, sakinliğimde öfkeni, ıssız sokaklarda gölgeni, ben sadece seni düşledim.(SONUNU TAMAMLAMAK İSTEDİM SADECE)
25.08.18 beğen 4 cevap
GÖLGE (@golge3434)
Sizlerinde yüreklerine sağlık☺️
25.08.18 beğen 3 cevap
hiçlik yolcusu (@hiclikyolcusuu)
Bilmezdim kelimelerin dansını, duyguların yansımasını sözü, şiiri... Sonra sustum sustukça duruldum duruldukça kalbimden dilime aksedenleri söze, şiire vurdum.
25.08.18 beğen 4 cevap

zeynep yüksel

@zeynepyuksel

Dargın ve çok çok öfkeli olduğunuz bir insan ile barışma mecburiyetiniz olsaydı, ne hissederdiniz?
7 beğeni · 23 yorum
E.A. (@ea)
Mecburiyet diye bir şey yok.
18.08.18 beğen 4 cevap
Talip Sami (@talipsami)
Öncelikle mecbur hissetmemeye çalışırdım... Diğer türlü durum, iki yüzlü hissettirir sanırım.
18.08.18 beğen 2 cevap
Elsa Rose (@elsarose)
Mecburiyetlik varsa asla istemem
18.08.18 beğen 2 cevap

zeynep yüksel

@zeynepyuksel

🏳️‍🌈 LGBTİ+🏳️‍🌈
Bu konu hakkındaki düşüncelerimin profilimde bir metin olarak kalmasını istiyor ve düşüncelerimi sizlerle paylaşıyorum.
Günümüzdeki bazı lgbti+ toplulukları bu konuyu yanlış şekilde lanse ediyor ve istemeden de olsa dünyadaki, ülkemizdeki homofobinin giderek artmasına sebep oluyor. Hangi cinsiyete, hangi cinsel yönelime hangi görüşe sahip olursak olalım; insanların özgürlüğünü kısıtladığımız anda kendi özgürlüğümüzü savunacak yüzümüz kalmaz. Onur yürüyüşlerinin amacı; katledilen, şiddete-ayrımcılığa maruz kalan lgbti+ bireylerinin de heteroseksüeller gibi normal insanlar olduklarını ve onların sahip oldukları haklara sahip olmaları gerektiğini savunmaktır. Onlarca çocuğun hatta yetişkinin bile psikolojisinde iz bırakacak türden pankartlar, kostümler, sloganlar homofobinin artmasına neden olan unsurlardır. Unutmayalım ki normal karşılanmayı istiyorsak, farklı olmak ve ilgi çekmek için türlü uğraşlar vermemeli ve saygınlığımızı korumalıyız 🌸
6 beğeni · 2 yorum
Selin (@bebrave)
ne güzel tespitler bunlar.ülkemizde homofobinin artmasına sebebiyet veren,bunu isteyerek yapmayan eşcinseller var.daha da üzücüsü sessiz çığlıklarını duyurAmayan eşcinseller var toplum baskisindan.çok haklisiniz Zeynep Hanim 💕
05.11.18 beğen 1 cevap

zeynep yüksel

@zeynepyuksel

Bitirmem gereken 348 sayfalık projem karşımda beni bekliyor, ben ise shakespeare ile hasbihal edip anason çayımı yudumluyorum...
9 beğeni · 3 yorum
Ka!?. (@nfk1)
ahanda ben:) çalışmam gereken sınavlar varken oturup kitap okuyordum:)
10.08.18 beğen 3 cevap

zeynep yüksel

@zeynepyuksel

Öyle ki ne zaman dibe batacak olsam, hakkını vermek isterim. Kahrımı da kederimi de en derinden hisseder; gözlerim kuruyana kadar ağlar, iyice harap ederim kendimi. Ayağa kalktığımda daha sağlam adımlar atıp, kimsenin bir daha kırmasına izin vermemek için kalbimi.
6 beğeni · 0 yorum
/ 2