up
ara

sıradanlık nedir ?

lelalpkos

lelalpkos

@lelalpkos

23.07.19

sıradanlık nedir?

herkes villa da yaşasaydı seni gecekonduda yaşamaya itecek dürtünün tersi
yorum
23.09.17

sıradanlık nedir?

Mesela, her sabah aynı durakta aynı otobüsü bekleyip otobüsün ters istikamette soldan yedinci koltuğuna (boşsa) oturmaktır. Yine aynı durakta inip 15 yıldır hiç değişmeyen pastanenin hiç değişmeyen sahibine günaydın demek ve sana ne istediğini sormadan (sadece aynından mı? der) iki patatesli poğaça uzatmasıdır.
Her öğlen gittiğin kafenin o her zaman oturduğun köşe masasına oturup orta şekerli türk kahveni getirmelerini beklemek ve kafenin sahibiyle gelen geçeni seyretmektir.
Velhasıl-ı kelam, sıradanlık öyle kötü bir şey değildir. Kişinin karakterini ve değerlerini gösteren bir kılavuzdur.
Sıradanlık iyidir.
yorum
Dahlia Clarke

Dahlia Clarke

@caglaakun

18.09.17

sıradanlık nedir?

Sıradanlık sıkıcı ve herkeste olan bir şeyse eğer, o zaman herkesin bambaşka bir insan olması sıradanlık değil midir? Herkes farklıysa farklılık sıradanlık mıdır?
yorum
gizem demirel

gizem demirel

@gizemdemirel

02.08.17

sıradanlık nedir?

Sıradanım en ön sıradan.
yorum
kişibaşınadüşenmilligelir

kişibaşınadüşenmilligelir.

@kisibasinadusenmilligelir

02.08.17

sıradanlık nedir?

-rahatsız edici kelime(ler) ihtiva etmektedir!-

Bilhassa sosyal medya denen modern maske çıktığından beri farklı olduğunu göze sokma refleksi su yüzüne çıktı. Su yüzüne çıktı dedim de aklıma geldi, tuvalete girdiğimde ilk olarak delik dikkatimi çeker. Çünkü birazdan kendisi ile bir teşrik-i mesaimiz olacağını bilirim. Nasıl bir sözleşme imzalandığında taraflar birbirinin gözünün içine bakarsa ben de deliğe kararlı gözlerle nazar ederim. Bugüne kadar binlerce farklı tuvalet deliği ve binlerce farklı bok gördüm. Kısa ve küt, uzun ve hayreti mucip derecede azametli, koyun tersi gibi bir kilo zeytin miktarınca, at tersi gibi maddenin plazma halinde her neviden bok ile birbirimize baktık. Bu boksör nevinden nazariyelerde boklar hep su yüzünde yüzüyordu.(ulan bak şu an aydınlandım yüzmek suyun yüzünde durduğumuzdan mülhem imal edilmiş bir fiil olmalı,hiç bu açıdan düşünmemiştim.) Fakat boklarla olan mesaimde iki şeyi keşfetmem uzun sürmedi. Birincisi boklar ne kadar farklı olursa olsun hep aynı mesefade ve tonda bir duruş sergiliyordum. İkincisi kendi bokuma hiç bakmıyordum. Benim bokumla benden sonra tuvalete giren şahıs kesişiyordu. Enteresan bir durum. Benden sonra gelen kişi benim bokuma bakıyordu ve benim bokumu diğer boklarla kıyaslıyordu. Acaba benden sonra gelen kişinin entelektüel birikimi ve zekası benim bokumu analiz etmek ve bokum hakkında bir hüküm vermek için yeterli miydi? Ya da onun bokunu kim değerlendirecekti? Benim için bütün boklar aynıydı ve tiksiniyordum, peki ya benim bokum?

Bu soruların cavabını ise sıçarken çok kere düşündüm. Zaten ben en iyi sıçarken düşünürüm. Bir kaç sonuca vardım. Evvela tüm boklar benim için sıradan boklardı ama kendi bokumu hiç değerlendirmiyordum. Kendi bokumun farklı olduğuna o kadar emindim ki ne başka boklarla kıyaslıyordum ne de ona bakıyordum. Halbuki benim bokum da sıradandı. Saniyen ben böyle düşünüyorsam herkes böyle düşünüyordur dedim. Herkese kendi boku farklı geliyordu ve dahi kendi osuruğu kendisine kokmuyordu. Demek ki boklar hep aynıydı ama insanlar bunu göremiyordu. Salisen son tahlilde şunu düşündüm ki kendi bokuna bakan ve diğer boklarla aynı olduğunu düşünen adam aslında en farklı kişiydi. Bokuna objektif bir gözle bakmak ve diğer boklarla aynı olduğunu kabul etmek... işte bütün mesele bu...Buna sıradanlık paradoksu dedim işte.

Sıradanlık Paradoksu: Herkesin farklı olduğunu düşündüğü yerde en farklı kişi sıradanlığı kabul etmiş kişidir.
yorum
FanatikCimBomlu

FanatikCimBomlu

@azaleakyc

24.10.16

sıradanlık nedir?

sıradan insanlar
yorum
Burcu Hatipoğlu

Burcu Hatipoğlu

@burcuhatipoglu

24.10.16

sıradanlık nedir?

Aynı tarz kitap okumak
yorum
Malik Bera

Malik Bera

@ensar25

24.10.16

sıradanlık nedir?

Çay içip Neşet Ertaş dinlemektir.
yorum