up
ara

sobalı evde oturmak nedir ?

Merve

Merve

@merve226

26.05.19

sobalı evde oturmak nedir?

O zamanlar küçüğüm evde kovaya bir talaş bir kömür giriyor çıkıyor. Bazen küllerin savaşı ortalığı ele geçiriyordu. Çoğu zaman sobaya ayağımı bir uzatıyorum bir çekiyorum mazoşist gibiymişim :) Soba borusundaki askılık bana bakıyor ben ona bakıyorum. En güzel yanı çay sürekli kaynıyordu hiç soğumuyordu suyu tazele dur ama şimdi ocakta 2 kere falan ısınma hakkı veriyoruz.(Sıcak çay sevdiğimi belli etmemeliydim) Neyse güzel günlerdi samimiyet vardı ama çok meşakkatliydi yav.
Örn: Vallahi sobayı falan özlemiyorum. Evde hep bi telaş hakimdi sanki sobalar birliği tombul masa toplantısı yapılıyordu.
yorum
Emin Aydın

Emin Aydın

@kursunasker

11.02.17

sobalı evde oturmak nedir?

Eşitsizliği ve samimiyeti hissetmektir. Toplumsal bir durumdan falan bahsetmiyorum yanlış anlaşılmasın, sobalı evde evin her odası eşit ısınmaz, eşitsizlikten kasıt o.Evde tek oda sıcak olduğu için aile bireyleri bir arada takılır, samimiyetin sıcaklığına kendilerini teslim ederler.
Örn: Sobalı evde oturmak çocukluk gibidir, bir an önce bitsin istersin bitince de özlersin.
yorum
Şener

Şener

@msnr

10.02.17

sobalı evde oturmak nedir?

Her gün yedek kovaların külü dökülür dibe kömür üste kuru yaş odunlar dizilir. Bir de sığmaz tek tek odun aranır ... Üstün başın toz olur , pek de güzel anısı yok bence
yorum
ketumpinokyo

ketumpinokyo

@ketum

10.02.17

sobalı evde oturmak nedir?

Portakal kabugu, kestane falan bunlar güzel şey tabi ama sobali evde oturmak sıkıntılı is , sobayı yakma görevi sizinse sormayın gitsin... Sabahın o soğuğunda, sıcacık yataktan kalkıp kova doldurmaya gitmek, hele ki hava yağmurluysa sırılsıklam bir halde eve girip sobayı tutusturmaya çalışmak büyük zorluk.. Bir de gece ailenizdeki bireyler o odada yatıyorsa korkulu bir şekilde uykuya dalmak, geceleri kabus gormek vs....
yorum
mevsimbaharolunca

mevsimbaharolunca

@3yaprakliyonca

09.02.17

sobalı evde oturmak nedir?

Dokunsan yanacağım uzaklaşsam donacağım .
Her sobalı evde doğan çocuğun gönlünde bir kalorifer yatar :)
Misafirliğe giden anne babamın bizleride (3çocuk) , evde yalnız bırakmamasının baş sebebi , aman sobaya düşerler ,aman sobayla oynarlar .
yorum
Meursault

Meursault

@httpsyoutubeu5xuageds6i

06.02.17

sobalı evde oturmak nedir?

Çocukların üşümesin diye biraz daha kömür atarsın içine. En küçüğü 2 en büyüğü 8 yaşındaki çocukların ile ısınmaya çalışırken yerdeki baza'sız yatağın üzerinde, onlara mutlu hikayeler anlatmaya başlarsın. Yarı aç halde olan karnının ağrısı ile sarılıp koklarsın çocuklarını. Sonra hain bir rüzgar çocuklarının kokusunu da taşıyan o dumanı kabul etmez gökyüzüne. O duman boğar seninle birlikte 3 evladını ve hayallerinizi. Geriye kalansa; sabah herşeyden habersiz evine dönen gece bekçisi babanın feryatları ve içinde 2 ekmekle ucuzundan 3 tane çikolata olan poşettir. Yani sizin anlayacağınız herkese kestane ve portal kabuğu kokusunu hatırlatmaz soba.
yorum
05.02.17

sobalı evde oturmak nedir?

1. Güğümde her daim sıcak suyunuzun olmasıdır. (Bulaşık yıkayan her Türk kızı o güğüme platonik aşk duymuştur.)
2. 'Çıtırdayarak yanan odun kokusu sevdası' bu evlerde yaşayan nesile mahsus bir sevdadır.
3. Soba boruları temizlenirken, soba borusunun içindeki kurum ile yüzünüze Kızılderili maskesi yaparak annenizi cıldırtmışsınızdır.
4. Portakal ve mandalina fantezisini konuşmuyorum bile.
5. Bronşit ve astım hiç olmamışınızdır.
6. Samimiyetdir. Aile olmaktır. (Şimdi herkes kendi odasına çekilmekte)
yorum
POST_MORTEM

POST_MORTEM

@postmortem

04.02.17

sobalı evde oturmak nedir?

Türlü boşaltım yolu hastalıklarının müsebbibidir sobalı evde oturmak. Sobanın yandığı güvenli bölgeyi terk etmeyi ve boşaltım işlemlerinin türlüsünü reddetmek, ilerde oluşacak rahatsızlıkların giriş biletidir. Yapmayınız...
Örn: Anca beş dakika donarsınız ne olacak yahu :D
yorum
Saykolog

Saykolog

@saykolog19

04.02.17

sobalı evde oturmak nedir?

Öğrencilerin öğrenci evlerinde sobanın etrafında toplanıp muhabbet ederken aniden lavabo ihtiyacı doğan öğrenci kişinin güzel ortamı ve sıcak sohbeti bırakıp gitmeme isteğinin sabaha kadar lavaboya çıkma isteğinden daha ağır basması üstüne üstü o sobada kestane de varsa değme gitsin. Ortam şahane söyleyince bile özledim o ortamı :)
Örn: Öğrencilik bir başka...
yorum
Masivaa_

Masivaa_

@asenakrt

03.02.17

sobalı evde oturmak nedir?

Bazen üşüyüp, bazen aşırı ısınmaktır. Üstünde pişen patatesin ısınırken kabuklarının buruşmasını izlemektir. Hafif tazeliğini yitirip yumuşayan somunu üzerine koyup çıtır hale getirmektir. Bayramdan kalan limonlu ve alkollü kolanyayı atmayıp ateşin hızlı tutuşması için saklamaktır.
Örn: Ben en çokta sobanın kapağını açıp içine çikolata veya şeker kabuğu atıp eriyerek kül olmasını izlemeyi seviyorum. :)
yorum
/ 2