up
ara

Dünyaya ait hissetmemek nedir ?

18.07.17
Beyhude

Beyhude

@mamafih

Dünyaya ait hissetmemek nedir?

Nasıl dünyaya ait hissetmeyiz ki? Dünyanın içindeyiz işte! Ne komik bir cümle... sanki başka bir yerde yaşadık sonra dünyaya geldik ve uyum sağlayamıyoruz? Yok öyle bir şey. Dünyaya ait hissetmemek; tüm zerrene kadar bu dünyanın algıları ile çevrilisin. Kıyas yapacağın başka bir yaşam formu yok. Mars'a mı ait hissediyorsun? Ya da ay'a mı ait hissediyorsun? Dünya dışında başka bir yerde yaşamadın ki? Keşke yaşasan ve bu dünyaya ait hissetmesen!... senin ki işte laf olsun. Bir nevi mutsuzluğunun tanımı!...
22 beğen · yorum
17.07.17
Motley

Motley

@motley

Dünyaya ait hissetmemek nedir?

Bulunduğunuz yere uyum saglayamadıgınızda ve ayrılık , ölüm gibi nedenlerle sevdiklerinizden uzak kaldığınızda bu hissi yaşamaya başlarsınız. Bazen kaçmak istersiniz , başka yere gitseniz oraya da sığamazsınız. Her yerde kafanızda "ben neredeyim?, " sorusu olur.
Örn: Nerede değilsen, orada mutlu olacakmışsın gibi gelir ..
6 beğen · yorum
16.07.17
erhan

erhan

@munzevi

Dünyaya ait hissetmemek nedir?

Eğer ki yalnızlığı kutsayıp ilgi benim üzerimde olsun nevinden ergenlik yoksa işin içinde ermişlik (ermişlikten kasıt manevi bakımdan tam olma hali değil, hidayete -sıratı müstakim- ermişliktir) namına ilk adımdır kendisi. Biz bu dünyaya ait değiliz! Yaptığımız her şeyden hesaba çekileceğimiz başka bir alem, başka bir "dünya" var. Bunun farkına varıp ona göre hayat sürmeyi düstur edindiğimiz an, ömrümüzün yaşam olacağı andır. İlki tarla, ikincisi hasat. Biri bu dünya, diğeri ahiret.
Örn: Hayy'dan geldik Hû'ya gidiyoruz.
5 beğen · yorum
16.07.17
Bikotti

Bikotti

@bikotti

Dünyaya ait hissetmemek nedir?

Korku veren bir durumdur. Yaşamayana bunu anlatamazsın, denesen bile anlamaz zaten. Bir süre bu hisle savaşırsın ama sonunda o kadar baskın gelir ki kendini bile hissedemez olursun.
Örn: Sanırım ben farklı bir dünyanın insanıyım.
2 beğen · yorum
14.07.17
AFD

AFD

@afd

Dünyaya ait hissetmemek nedir?

Bu dünyaya ait olmadığını mı düşünüyorsun? İçten içe sanki bir şekilde buraya düştüğüne mi inanıyorsun?

O halde yüksek lisansını yap, doktoranı yap, uzay gemini yap, defol git!
21 beğen · yorum