up
ara

Feminist Kadınlar kimdir ?

08.10.17
zerdali

zerdali

@zerdali

Feminist Kadınlar kimdir?

'istediğimee giyereem, erkekler ölsün, istediğimle yatarım! Kimse karışamazz!!!!' denilen kavram olmadığını biliyorum..

Benim lügatımda ki feminizm.. feminist. 'cinsiyette eşitçiliği savunan' dır. ERKEKLER ÖLSÜN değil.. Erkekler kadar kadın da yapabilir.. güçlüdür diyendir.

Ha bu da sokaklara çıkıp slogan atmakla olmuyor efendim..İcraat gerek.. İlk kadın pilot gibi..
İlk marangozcu kadın gibi..
yoksa orada burada 'yatarım, içerim,karışılmaz' sloganlarıyla değil..

Ha şunu da ekleyeyim.. yoksa duramayacağım..

Öyle bir hanım kızlarımız var ki

çirkin bey bakınca 'aa pis tacizci nasıl bakıyor! İdam edilmeli böylelereee' derler..

güzel bey bakınca 'aa şu beni mi kesiyoor dur azıcık daha eteğimi kaldırayım, dikkat çekici konuşayım' derler..

ha şimdi sahte duyarlılar çıkar aranızda çirkin güzel kimi giri niyi giri diye. Umrumda değilsiniz. Bu ülkede bilmeden çok abartırız her şeyi nefret söylevi haline getiririz..
9 beğen · yorum
23.08.17
rumeysa

rumeysa

@islakizmarit

Feminist Kadınlar kimdir?

Bu ülkede sosyolog Dicle Koğacıoğlu kadın cinayetlerini araştırırken ''çok acı var dayanamıyorum'' diyerek boğazdan attı kendisini daha ötesi mi var. Özelliklede türkiyede gerçek feministlik desteklenmeli.
11 beğen · yorum
19.08.17
Yonca Tezman

Yonca Tezman

@kitapokumakhuzurverir

Feminist Kadınlar kimdir?

Bir erkekten vurgun yiyene kadar sorun yoktur hele bir terk edilmeye canı yakılmaya görsün erkek düsmanı kesilir valla kaçabilene ask olsun.!
5 beğen · yorum
14.08.17
kişibaşınadüşenmilligelir

kişibaşınadüşenmilligelir.

@kisibasinadusenmilligelir

Feminist Kadınlar kimdir?

@mauser kardeşim gereken izahatı ziyadesi ile yapmış. Kısaca bir iki kelam da ben edeyim. Efendim evvela Feminist kadınların sorunu feminist olmaları yani sadece feminist olmaları. İdeoloji ya da inanç belirli bir entelektüel birikim ya da zeka olmadığı zaman karakter haline geliyor. Alakası olsun ya da olmasın inandığı ideolojiyi veya fikri kendisine aptalca bir temayül ile şiar edinen eşhas yobazca bir taarruzla mezkur fikri müdaafa ediyor. Bu fikri kendileri için üst kimlik olarak belirlemelerine itirazım yok lakin tek kimlik olarak bunu kabul edince absürt bir hal tezahür ediyor. Aynı şey eşcinseller ya da fundamentaller için de meri. Bunlar için ondan değilsen onun düşmanısın mottosu geçerli. Sözgelimi feminist bir hanıma bir kompliman yapsanız bunu hemen cinsiyetçi bir söylem olarak telakki edip size pavkırıyor(iç anadoluda sözlü taarruz:pavkırmak). Makul bir şekilde izah edeyim karşı tarafı da ikna edeyim gailesi yok direkt tahkir tahrik ve yıldırma suretiyle haklı olduğunu beyan etme çabası. Bunun ırkçılıktan ya da holiganizmden bir farkı yok. Ayrıca feminst kadınların ekseriyetle çirkin olması da samimiyetsizliklerinin delilidir.
Örn: Meali:Feminist olmayan güzel kızlar eqlesin
39 beğen · yorum
14.08.17
erhan

erhan

@munzevi

Feminist Kadınlar kimdir?

Ne istediklerini kendileri dahi tam anlamıyla bilmeyen ve söyle(ye)medikleri şeyleri içten içe kabul edenler...

https://www.resimag.com/
22 beğen · yorum
14.08.17
Uğur Çam

Uğur Çam

@ugurcam967

Feminist Kadınlar kimdir?

Feminizmin ne olduğu hususunda anlatımda bulunmayacağımı, sadece tanıdığım kadarıyla feminist olan kadınlar hakkında bir kaç kelam edeceğimi belirterek başlayalım. Üniversite dönemlerinde aktivist bir yaşam sürmemden mütevellit üniversitede aktivist feminist kadınlarla fazlasıyla tanışma fırsatı elde ettin. Çıkardığım sonuç kendisine feminist diyen kadınların iki türe ayrıldığı yönünde.
Bunlardan ilki zamanında dünya hayatı üzerine düşünmeyi reddetmiş, kendi hayatından bir adım ötesini görememiş üniversite birinci sınıfta partilerden partilere gezilerden gezilere koşmuş ve buralarda çıkabileceği çocukların listesini kalem kalem tutmuş arkadaşlardan mütevellit tır. Bu arkadaşlar listesini tuttuğu erkeklerden en gereksiz olanını bulmayı başarmış ve hayatın sillesini çok büyük yemiştir. Zira bu çocuklar tarafından ya aşağılanmış ya aldatılmış yada başka türlü insanın yaşaması gereken olaylar yaşamışlardır. Bu olaylar neticesinde etkiye tepki misali feminist olmuşlardır ki sorsanız feminizm ne diye üzerine uretebilecekleri iki cümle yoktur.
Gelelim ikinci tur feminist kadınlara. Onlar dünya üzerine düşünmüş feminizmin araştırmış ve doğru olduğuna inandıkları için bu akıma dahil olmuşlardır. Bu arkadaşlar sadece feminist olmaz asla. Aynı zamanda sıkı birer hayvan hakları savunucuları olurlar. Sıkı birer çevreci olurlar. Mahalledeki bakkaldan şantiyede ki işçiye kadar insanların sıkıntıları hakkında düşünürler çözüm üretirler ve bu çözümleri gerçekleştirmek adına örgütlenmeler. Böylesi insanlar Soma faciasına da katledilen kadınlara da araba çarpan köpeğe de aynı şiddetle tepki gösterirler. Asla kadın olduklarından dolayı üstün olduklarını düşünmez sadece kadın ve erkeğin hakları bakımından eşitliğini savunurlar. Birinci kisimdaki arkadaşlardan bazıları kısa bir dönem sonra ikinci kategoriye dahil olabilirler. Yaşadıkları olaylara tepki olarak geliştirdikleri feministliklerini daha sonraları okuyarak, araştırarak en önemlisi üzerine düşünerek geliştirirler.
İlginç bir nokta var ki ikinci kısımda giren feminist arkadaşlar daha ılımlı, daha konuşmaya tartışmaya açık insanlardan oluşurken birinci kısma giren arkadaşlar feminizmi genellikle erkeklerin tamamına düşmanlığa kadar vardiriyorlar. Bu da şu önermeyi doğruluyor herhalde "Bilgi arttıkça ego azalır." Neyse ikinci kısma giren feminist kadınlara iyi davranır zira dünyanın onlara fazlasıyla ihtiyacı var.
Not; başlık "feminist kadinlar" olduğu için sadece kadınları baz aldım. Feminist erkekler diye başlık açılırsa eğer oraya da erkekler hakkındaki dusuncelerimi karalarım.
Örn: Bilgi ve ego ters orantılıdır. Birisi artarsa diğeri azalır. O yüzden siz siz olun bir şeyi savunmayı egonuz haline getirmeyin. Aksi takdirde savunduğunuz şeyin tersine dönüşebilirsiniz.
14 beğen · yorum
13.08.17
Nil

Nil

@nill

Feminist Kadınlar kimdir?

Bir kadının feminist olma sebepleri farklıdır. Bunları saymaya gerek yok. Ama asıl önemli konu ve soru; Bir erkek neden feminist olmaz? Bir erkek feminizmden neden korkar? Bir erkek feminist kadınlardan neden nefret eder? Asıl bu sorular önemlidir.
19 beğen · yorum
13.08.17
Gülcan

Gülcan

@gulcann

Feminist Kadınlar kimdir?

Olayın aslı erkek düşmanlığı ya da cinsiyet ayrımcılığı değil aslında. Kadınlarla aynı yönden baksanız olayın feministlik olmadığını anlarsınız. Şimdi bu benim düşüncem tabii ki de tüm erkekler aynıdır demiyorum ama genel olarak erkeklerde bir tembellik sorunu var. Bu kanıya nereden vardığımı söylemeden önce merak ettiğim bir nokta var. İki ya da daha fazla erkek aynı evde yaşamak zorunda olduklarında hiç yemek yapmıyorlar mı? Bulaşık yıkamıyorlar mı? evi temizlemiyorlar mı? çamaşır makinesi çalıştırmıyorlar mı acabaaaa? bu erkekler nasıl yaşıyor bunları yapmadan yaşayabiliyorlarsa bize de öğretseler de rahat etsek.Çünkü evlenince çoğu erkek bunları katiyen yapmıyor da!

Eyyy Erkekler! kadınlar da sizin gibi insandır. Nasıl ki iki erkek kaldığınız da tüm işi diğerine yıkarsanız isyan ederse aynı isyanı biz kadınlarda ediyoruz. Çünkü insanız. Çünkü biz de yoruluyoruz, bıkıyoruz, üzülüyoruz farklı farklı şeyler yaşıyoruz sizin gibi. Ve aynı evi paylaştığımız kişiyle tüm işi biz yaparız diye doğuştan bir anlaşmaya sahip değiliz. O yüzden belki yemek konusunda yetenekli değilsinizdir ama sofrayı kurabilirsiniz. Elinize bir bez alıp iki üç toz silseniz mikrop kapıp ölmezsiniz. "Temizlik imandandır" hadisi kadınlara gelmedi hadise erkekler de dahil. Ne bileyim çıkardığınız çorabı oraya burayı savurmak yerine makineye atabilirsiniz. Eşiniz yoğunsa ya da yorgunsa yıkanmış çamaşırları asabilirsiniz. Yıkanmış donunuzu çamaşır teline ya da ipine asmak insanlıktan, adamlıktan bir şey kaybettirmez size. Dolap dağıldıysa arada toplayıverin, çamaşır dürülecekse dürün, kırışık iki kıyafet ütülemekle incileriniz dökülmez. Bunları yapmak ne bileyim bir yetenek ya da zeka işi değil. Öz bakım becerileri bunlar. Kadınlar yapabiliyorsa siz haylii hayli yaparsınız.Artık kadın erkek herkes çalışıyor. Siz işten yorgun geliyorsunuz da karınız dinlenmiş mi geliyor? O da insan, yoruluyor. Karşımızdakinin de insan olduğunu unutmaz isek aynı düşünce de olabileceğiz. İşte erkekler tüm bu işleri sadece kadın yapar gözüyle bakınca bunun cahillik değil, tembellik için bahane olduğunu düşünmeye başlıyorum. Bu yüzden de çoğu erkeği tembel görüyorum.

Bunların dışında gece sokağa çıkmak, kız kıza takılmak vs hep erkekler için sorun oluyor nedense. Halbuki bizim de canımız sıkılıyor. Gece dolaşmak istiyoruz. Misal erkekler neden gece sokağa çıkıyor? İçinizden verdiğiniz cevap kadınlar için de geçerli. Yani bir erkeğin bir şeyi yapmak istemesi ile kadının yapmak istemesi arasında fark yok. Sen iki tur atıp sigara içmek için çıkıyorsan kızlarda aynı şey için çıkıyordur. Diyorum ya biz kadınlar acayip yaratıklar değiliz. İnsanız. Nasıl ki tuvalete gitme ihtiyacı sadece erkeklere özgü değilse dışarı çıkma ihitiyacı da öyle. Aslında çok basit karşınızdaki kadını bir erkek gibi düşününce isteklerinin mantıklı olduğunu anlayacaksınız. Tabii çikolata isteğini ya da dopdolu gardolabını boş görme durumunu anlamaya bilirsiniz. Üzülmeyin. Her şeyi anlamak zorunda değilsiniz.

Sadece şunu söylüyorum. Erkekler bize bir hizmetli, bir köle, bir eşya gibi ya da ne bileyim zevk objesi gibi bakınca anlaşamıyoruz. O zaman düşman oluyoruz. Halbuki türümüz aynı, cinsiyetimiz farklı. Dediğim gibi baktıkları durum feminizme yol açıyor. İstekler, duygular, zevkler vs insana ait ne varsa kadında da erkekte de var. Sadece erkekler kendi canlarını can bizimkini patlican olarak görmesinler.
24 beğen · yorum
11.08.17
hidogan

hidogan

@hlldgn

Feminist Kadınlar kimdir?

Kocayi bulana kadar ideolojik takilan hanimciklar.
20 beğen · yorum
11.08.17
Fakat Müzeyyen ?

Fakat Müzeyyen ?

@buderinbirtutku

Feminist Kadınlar kimdir?

Erkegin ve kadinin haklarinin esit oldugunu ,her ikisinin de ayni özgürlüğe sahip oldugunu savunan kadinlardir. Malesef günümüzde anlamini ve amacini bilmeden feministim diye dolasip feministligi erkek düşmanlığı olarak gören cok kadın var..
17 beğen · yorum
/ 2