up
ara

Öğretmenler üç ay tatil yapıyor nedir ?

26.10.17
erhan

erhan

@munzevi

Öğretmenler üç ay tatil yapıyor nedir?

Kandırmayalım birbirimizi. Eğer bir ülkede "hiç bir şey olamazsa öğretmenlik okur" deniyorsa bu güzide konumun ağırlığı ortadan kalkmış demektir. Konum, çünkü bu peşinden para beklenecek bir meslek olmamalı. Milletvekilliği de öyle mesela. Gönüllü olmalı bu işler ki nesil nesil olsun, yönetici de yönetici. Ne diyorduk, öğretmenliğin ağırlığı kalkmış, hükmü yok. Önüne gelen öğretmen olmak istiyor. Yakın zamanda yapılan bir ankette 15 yaşındaki çocuklara "ne olmak istiyorsun" diye sorulmuş. Türkiye'deki çocukların büyük çoğunluğu öğretmen diye cevap vermiş. Şaşırmadım. Çünkü iş rahat. Bundan ötürü öğretmenliği seçenler değil 3 ay komple bir sene yatıyorlar, tatil yapıyorlar. Maaş o biçim, çalışma saatleri o biçim, ders desen zaten müfredatla önüne koyulmuş vaziyette, oku geç... Gidecek başka bölüm bulamayınca sırf okumuş gözükmek için öğretmenliği seçenlerden olmayıp onu bir görev bilen vicdan ve dert sahiplerininse ellerinden öperim.

Bir de şunu diyeyim; 18 yıla yakın öğrenim hayatımda bana ciddi bir şeyler kattığını düşündüğüm öğretmen sayısı belki üç , hani olur ya, belki beştir. Sizde?
9 beğen · yorum
26.10.17
hidogan

hidogan

@hlldgn

Öğretmenler üç ay tatil yapıyor nedir?

ne saçma bi soru bu! öğretmenler üç ay tatil yapıyor demek öğretmenler üç ay tatil yapıyor demektir. şimdi öğretmen arkadaşlar çıkıp seminerlerimiz var diyecektir. haklılar da, evet seminerleri var; 10'da gidip 15'te çıktıkları ve çay, kahve, kek eşliğinde sohbet ettikleri türden. Ayrıca öğretmenlik vicdan sahibi, idealist bir insan için zordur. ötekiler için derse girip 40 dakika boş laf anlatmaktan başka birsey degildir.
23 beğen · yorum
26.10.17
Gülcan

Gülcan

@gulcann

Öğretmenler üç ay tatil yapıyor nedir?

Aslı olmayan söz dizisi. Ama üç değil altı ay tatili de hak ediyoruz bence. Ağzını yamulta yamulta "Öğretmenlik de çok rahat, öğretmenler üç ay tatil yapıyor" diyenlerin ağzına ıslak odunla vurmak istiyorum. Rahat görmemişler. Arkadaş! evde çocuğu tüm gün tv ve bilgisayar karşısına oturtarak sözde 1-2 çocuğa bakmaya benzemiyor bu iş.

Şu sözü söyleyenleri koyacaksın sınıfa, 25-30 çocuğu da vereceksin. Pc ve Tv olmadan 6 saat boyunca itişip kakışmamalarını önleyecek, bir şeyler öğretmeye çalışacak, ihtiyaçlarını giderecek, sordukları sorulara cevap verecek, sessiz olmalarını sağlayacak.(Sessizlik imkansız.) Bir de gün sonunda veliler dırdır edecek. Bakalım tuvalete gitmeye, çay içmeye, oturmaya vakit bulabilecekler mi? Kuyruk sokumlarından damla damla teri alacaksın. ? Onlarda rahatlayacak biz de ?
23 beğen · yorum