up
ara

Memnuniyet nedir ve memnun nasıl olunur?

zeyrek

zeyrek

@zeyrek

04.12.17

Memnuniyet nedir ve memnun nasıl olunur?

Memnuniyet insanın içinde olup biten bir şeydir. Çevreye bağlı hale geldiğinde hayalkırıklığı neredeyse kesindir.

Mevlana'nın tabiriyle "Ne varsa içindedir."

Yapmam gereken neydi? Gerekeni yapmak için emek sarfettim mi? Bunları yaptıysam vicdanımı rahat ettirmek en doğal hakkım diyebilmeliyim. Yoksa kesinlikle mutlu olamam.
yorum
Nisf

Nisf

@nisf

03.12.17

Memnuniyet nedir ve memnun nasıl olunur?

Bundan 2 ay öncesine kadar insanlara karşı acayip bir derecede sempati duyuyor ve iyimser olmaya çabalıyordum. Belki kötü bir gün geçiriyordur, aslında iyi birisi ama içindekileri dışavurmakta zorlanıyor vs. düşüncelerle kendimi avutuyordum. Ama ne zaman çalışma hayatına girdim ve kendimi hırpalarcasına çalışıp da hak ettiğim muameleyi göremedim, işte bu kısımda tam da bu kısımda herkesi memnun etmenin gerçek anlamda imkansız olduğunu ve birilerinin şu beyinsiz aptal varlıklara (kibirleri altında ezilmiş bencil mahluklardan bahsediyorum) memnuniyetin ne olduğunu ve nasıl memnun olunacağını öğretmeleri gerektiğine kanaat getirdim. Özür dileyerek söylüyorum ama sürekli bir şeyleri bahane ederek her şey hakkında şikayet edip ve şikayet ettiğiniz konu hakkında hiçbir şey yapmayıp sadece konuşup çekiliyorsanız ve karşınızdaki kişinin (sırf siz üstün olduğunuzu düşünüyorsunuz diye) haklarına saygısızlık yapıyorsanız ve karşınızdakini dinlemeden arkasından iş çeviriyorsanız tam bir terbiyesizsiniz! Sürekli şu neden yapılmıyor, bunun burası olmamış, o niye muallakta bilmem ne lütfen etrafınıza bakın, karşınızdaki insanların çabalarını takdir etmeyi öğrenin. Yanlış bir şeyler varsa siz doğrusunu bulun ve onu uygulayın. Memnun olmak çok kolay, ne zorluklar yaşayan insanlar var nefes alabildiğinize şükredin, görebildiğinize, yürüyebildiğinize, konuşabildiğinize, sevebildiğinize şükredin. Kalpsiz insanlar var, çocuklarınızın yaşama haklarını elinden alabilecek insanlar onlarla hiç karşılaşmadığınıza şükredin. Akşam eve gelebildiğinize, evinizi temizleyebildiğinize bile şükredin. Evleri yağmalanan insanlar var. Kötü örneklere bakıp sevinin demiyorum, ŞÜKREDİN diyorum hala yapabiliyorken. Teşekkür edin. İnsanlara sevgi verin sevgi almayın! Karşınızdakinin enerjisini çalmak da bir tür hırsızlıktır. Memnun olmayı öğrenin başta kendiniz sonra başkalarından memnuniyet beklersiniz ki bunu da yapmayın. Beklenti hayal kırıklığına sebep olabilir, sadece öğrenin ve öğretin. Öğrenmek huzuru öğretmek mutluluğu getirir. En önemlisi de memnun olmayı öğrendikten sonra SAYGIYI öğrenin. Olur ya bir gün lazım olur, böylece size de saygısızlık edilmez. Bunlardan hiçbirini yapamıyorsanız lütfen ölün karşınızdakileri de zehirlememiş olursunuz. Üzgünüm ama, maruz kalmış insanlar olarak travmalarla yaşamak zorunda değiliz!
Not: Birilerine çok kızdım ve bu kızgınlığımı hem kendime hem de başkalarına ders çıkarmak mantığıyla mümkün olabilecek en iyi yoldan gidermeye çalışıyorum. Kibirli pislik olmayan minnoşlar üzerine alınmasın :(
yorum