up
ara

Ali Gaffar Okkan kimdir ?

FİLOZOF

FİLOZOF

@kulturelcisi - İstanbul

25.01.19

Ali Gaffar Okkan kimdir?

Her polis sevilmez ama bu polis başka bir polisti. Diyarbakırlılar bu adamı o günden sonra hiç unutmadilar .
Geçen yıl bir taksiye bindim. Taksi şoförü Diyarbakırlıymış. Muhabbet bir yerde Gaffar Okkan’a geldi, şoförün gözleri oldu. “Gaffar baba Diyarbakır’dayken ben orada esnaftım. Bizim babamızdı” dedi. Gözleri doldu. İneceğim yere geldiğimde, “Sen Gaffar babayı biliyorsun senden para almam” dedi. O an anladım; yıllar geçmiş olsa da daha yıllar geçecek olsa da Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ın izi hiç silinmeyecekti.

Akşama doğruydu, polis telsizlerine bilgi geldi, saldırıya uğramışlardı. Haberi alan polislerden biri “3310’a bir şey oldu mu” diye sordu. 3310 Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ın telsiz koduydu. O saldırıda Gaffar Okkan hayatını kaybetti. Olay yerine gelenler enkaza dönmüş makam aracıyla, 469 kalaşnikof mermisiyle ve yerde yatan altı şehit polisle karşılaştılar.

Ali Gaffar Okkan 24 Şubat 1952 yılında Hendek’te doğdu. Henüz kısa pantolonla dolaştığı yaştaydı ama o zaman da polis olmak istiyordu. 15 yaşındayken polis kolejine girdi, ardından polis akademisine devam etti. İlk görev yeri İzmir’di. O artık komiser yardımcısıydı. 1.5 yıl sonra terörle mücadele şubesine geçti. 12 Eylül’ün yaklaştığı zamanlardı. Polisler bile sağcı ve solcu olarak ayrılmıştı

1983’de tayini Şanlıurfa’ya çıktı. 12 Eylül Darbesi’nin etkisi sürüyordu. Fakat Okkan ve ekibi beş faili meçhul cinayeti üç ay içinde aydınlattı. Üç yıl sonra tayini bu kez Eskişehir’e çıktı. Polislerin sosyal hayatta da, sporda da başarılı olmasını istiyordu. Ona göre polis halktan ve hayattan uzak duramazdı. Beraber çalıştığı ekip arkadaşlarını da hep bu bakış açısıyla yönlendirdi.

1991 yılında tayini Kars’a çıktı. Faili meçhullerin ardı arkasının kesilmediği bir yıldı ve Okkan artık Emniyet Genel Müdürü’ydü. Gaffar Okkan iyi bir emniyet müdürünün yazılı görev tanımına tutsak olmaması gerektiğine inanıyordu. Kars’ta da bu öğretisiyle görev yaptı.

1997 yılında bu kez Diyarbakır’a tayini çıktı. Okkan bunu bir fırsat olarak gördü. O dönemin en sıkıntılı şehirlerinden birinde fark yaratırsa hayalini kurduğu İstanbul’a atanabilirdi. Fakat Diyarbakır, Okkan’ın son görev yeri oldu.
yorum
Hayrat-ı Süvari

Hayrat-ı Süvari

@yldrmerk4n - Kayseri

24.01.19

Ali Gaffar Okkan kimdir?

DİYARBAKIR halkının unutmadığı evlerinde mutlaka bir fotoğrafının bulunduğu Diyarbakıra sayısız yenilikler getirip insanların gönlünü kazanan. Sakarya lı olmasına rağmen Diyarbakır benim ikinci evim diyen.Devletle halkı bütünleştiren ülkenin gördüğü en büyük adamlardan biri olan Diyarbakır İl Emniyet müdürü 18 yıl önce bugün şehadete kavuştu. mekanın cennet, şehadetin kabul olsun Gaffar Baba.
yorum
özkan (@ozkan15)
Allah şehadetini kabul etsin.Ali Gaffar OKAN gibi yiğitlerin ülkemizde sayısını arttırsın inşallah
24.01.19 beğen 1 cevap