up
ara

Hüseyin Nihal ATSIZ kimdir ?

28.01.19

Hüseyin Nihal ATSIZ kimdir?

Rahmetli Sabahattin Ali'ye etmediği hakareti ve küfrü bırakmamış kitabında... Rum dönmesi demiş. Sabahattin Ali'nin Trabzon Of'lu olduğundan hareketle Rum dönmesi olduğuna dair ettiği hakaretler ve küfürler sebebiyle araştırdım. Araştırma sonucumda ortaya çıkan durum kara mizah... Bu ırkçılık ne vahim bir hastalık. Adolf Hitler'in babaannesi de zenginbir Yahudi'nin evinde çalışırken evin küçük beyi tarafından hamile bırakılıp sokağa atılmış. Sonrasında Alman olmayan bütün milletlere savaş açıp soykırıma girişmişti. Atsız da oğluna vasiyetinde içte ve dışta düşman ilan etmediği millet kalmamıştı.

Hüseyin Nihâl Atsız (12 Ocak 1905, Kadıköy, İstanbul – 11 Aralık 1975, İstanbul- kabri Üsküdar Karacaahmet'te)
Babası, aslen Gümüşhane'nin Torul kazasının Karamustafa Köyünün Midi Mahallesinden olan Çiftçioğulları ailesinden Mehmet Nail Beydir. Çiftçioğulları ailesinin tesbit edilen ceddi 19. asrın başlarında yaşadığı tahmin edilen Ahmed Ağa'dır. Ahmet Ağa'nın İsmail, Süleyman, Hüseyin ve Şakir adlı dört oğlu olmuştur. İsmail Ağa'nın çocukları Midi'den, Yozgat'ın Akdağ Madeni kazasının Dayılı köyüne göçmüşlerdir. Şakir Ağa'nın evladı olup olmadığı bilinmemektedir. Ahmet Ağa'nın üçüncü çocuğu olan Hüseyin Ağa (1832 - 1894) ise 1850-1852 şıralarında Deniz eri olarak Istanbul'a gelmiş, okumayı ve yazmayı asker ocağında öğrenmiştir. Hüseyin Ağa'nın eşi Emine Hayriye Hanım'dır. İki çocukları olmuştur. Nevber Hanım ile Mehmet Nail Bey'dir (1877- 1944). Mehmet Nail Bey'in ilk eşi 1903 yılında evlendiği Fatma Zehra Hanım (1884 - 1930)'dır. Fatma Zehra Hanım, Osman Fevzi Bey ile Tevfika Hanım'ın kızıdır. Osman Fevzi Bey, Trabzon'lu olup ailesi Kadıoğulları namı ile maruftur. Mehmet Nail Bey'in ilk eşinden üç çocuğu olmuştur. 12 Ocak 1905'de Hüseyin Nihal (Atsız) ailesinin göç etmesi nedeni ile İstanbul Kadıköy’de dünyaya gelmiştir. 1 Mayıs 1910'da Ahmet Nejdet (Sançar) ve Aralık 1912'de Fatma Nezihe (Çiftçioğlu) dünyaya geldi. 1930 yılında ilk eşinin damar sertliğinden vefatı üzerine Mehmed Nail Bey, 1931 yılında yeniden evlenmiştir. İkinci eşinin adı da Fatma Zehra'dır. İkinci eşinden 1932 yılında Necla (Çiftçioğlu) adlı bir kızı olan Mehmed Nail Bey ikinci eşiyle geçinememiş ve iki yıl sonra ayrılmıştır.

Kardeşleri ile soyadlarının neden ayrı olduğu daima merak edilmiştir. Bunun sebebini Nihal Bey; “Soyadı kanunu çıktığında ayrı şehirlerde idik. Hemen haberleşme imkânımız olmadı. Bu yüzden babam ‘Çiftçioğlu’, kardeşim ‘Sançar’ soyadını almışlar; ben de ‘Atsız’ı aldım. Sonra da “onları değiştirmeyi doğru bulmadık” diyerek anlatır. 
yorum
Ebru (@kubraebru)
Neden hakaret etmiş peki?Merak ettim gece gece...
28.01.19 beğen cevap