up
ara

Utanması Olmayanın Sefası Bitmez ne demek ?

14.02.19
HANIMCI BEYZADE

HANIMCI BEYZADE

@koraycem

Utanması Olmayanın Sefası Bitmez ne demek?

Hûb olmayana neyler âyîne-i mücellâ
(Güzel olmayan için, lekesiz bir ayna ne yapa­bilir?)

Şeyh'ül-İslâm Yahya Efendi


Hiç utanma duygusu olmayan insanlar yüzsüz, utanmaz, ar damarı çatlamış gibi kelimelerle tanımlanır. Utanma duygusu ile baş edebilmenin temelinde kendini iyi tanıma ve kabullenme yatar. Ama bazen utanmak gerekir. Utanmak gerekir ki kendimizi kontrol edebilelim, hatalarımızı azaltabilelim ve yaşadığımız toplumun ilişkileri daha sağlıklı olabilsin.

DP'nin 2008 yılında başkanı olan sn. Süleyman Soylu'nun "Beyaz Yürüyüş Konuşmaları-1" diye 320 sayfalık propaganda kitabını okudum. Çok ilginç geldi. DP genel başkanlığına geliş serüveni bile çok ilginç. Bu kitapta ve mitinglerinde AKP'ye ve sn. Erdoğan'a ettiği laflar ile şu anda AKP ve sn. Erdoğan'ın muhaliflerine ettiği laflar bana rahmetli Süleyman Demirel'in bir kıssasını hatırlattı. Ve sn. Erdoğan'ın taktiksel olarak iyi bir siyasetçi olduğunu bir kez daha gösterdi. Derin Devletin kara kutusu olanların desteklediği siyasetçileri ve bürokratları kendi saflarına katarak saflarını güçlendirdiği artık aşikârane biçimde ortada...

Demirel, Ankara Güniz sokağındaki evinden  bir sabah çıkışında, komşunun bahçesinde köpekleri her zamanki havlamaya başlayınca, hemen korumalarını çağırır ve: ”Yarın komşudaki o köpekleri bahçemde istiyorum, onları ne yapıp yapıp alın ve benim bahçeme bağlayın.” A takımından bir kurmayı hemen atılır: "Beyefendi, ne oldu böyle? Siz köpekleri sevmezsiniz ve hoşlanmazsınız. Bu köpeklerin özelliği ne de bizden onları alarak, bahçenize bağlamamızı istediniz.”

-Demirel cevap verir: ”Bu köpekler her sabah çıktığımda bana havlıyorlar. Biz alalım, bizim bahçemize bağlayalım, o zaman ne olacak; Bana havlayan köpekler, bu defa başkasına havlayacak.”
2 beğen · yorum