up
ara

Victor Jara kimdir ?

Çizmeli Kedi

Çizmeli Kedi

@cizmelikedi

08.05.19

Victor Jara kimdir?

uzak çok uzak ülkelerden birinde bir oğlan doğmuş, atalarına benzeyen bu oğlana victor adını koymuş anası, kimbilir belki de ilerde olacakları bir ana sezisiyle sezerek. karayağız bu delikanlı büyümüş; toprağının, insanının sesi olmuş ama o topraklarda çok kötü insanlar yaşarmış. o korkunçlu insanlardan biri, adı pinoşe olanı, şerefsizin önde gideni, seçilmiş hükümeti dış destekli bir askeri darbeyle devireni; evet adı beddualarda sonsuza dek anılası o kötülük abidesi, binlerce devrimciyi bir stadyuma toplatmış.

stada atılanların arasında olan, parmakları gitar, dudakları isyan için yaratılmış victor susmamış, bir yandan gitarını çalarken diğer yandan isyan marşını söylemeye başlamış. staddaki binler de victora katılmış, bir ağızdan söylenmiş Venseremos, sesler yükselmiş, ruhlar gönenmiş, eller havaya yükselmiş, gögüslere alınan nefes tutsak değilmiş artık.

bunu gören albay, 2 piyonunu yanına çağırmış, dıştan insan gibi görünen bu canlıların içleri pislikle, kötülükle, nefretle, karanlıklarla doluymuş, ama kime karşıymış bu duyguları? 2 pis piyon binlerce insanı dipçikleyerek yol açmışlar kendilerine, ilginç değil mi, 2 pislik ve binlerce olduğu söylenen insan ve açılabilen bir yol, victora giden yol açılmış böylece.

önce gitarını alıp parçalamışlar, sonra sıra ellerine gelmiş, teller üzerinde bir kelebek hafifliğinde uçuşan parmaklarına gelmiş sıra, önce sağ elini dipçikle parçalamışlar, sonra sol elini... dudaklarından dökülen sesleri duymuşlar sonra, devrimin, inancın sesini duymuşlar fısıltı halinde, parçalanmış parmaklarının canhıraş acısını tımar etmek istercesine dökülüyormuş notalar dudaklarından, iniltiyle karışık pes etmiyormuş güzelim victor... dipçikle ağzına vurmuşlar, dişleri dökülmüş, dudakları parçalanmış, ağzı kan dolmuş cancağızımın ama hırıltılı bir solukla şarkı söylüyormuş hala, şarkıyı söyleyen ağzı değilmiş çünkü victorun, ruhu söylüyormuş, inancı söylüyormuş, tutkusu söylüyormuş...

kesilmiyormuş sesi, piyonların kulaklarından içeriye sızmaya başlamış devrimin o isyankarlıkta haklı ruhu, bedenlerinden dışarıya taşan kötülüklerinin rahatsız eden kokusunu almaya başlayan piyonlar daha bir nefretle dolmuşlar; parçalanmış ağzı parçalanmış şakaklar ve paramparça edilmiş bir kafatası izlemiş. sesi kesilene dek ezmişler beynini, sararmış çimlerin üzerinde kırmızı, beyaz, kemik, can, ruh, hepsi karmakarışık olana kadar...

victor ölmüş, insanlar ölür zaten... pinoşe ölmüş, albay ölmüş, tüm piyonlar ölmüş...

victor ölmüş mü, peki o zaman bu ne https://www.youtube.com/w...h?v=DeT_wc4sdVk
yorum