up
ara

Ilımlı İslam Projesi nedir ?

Hanımcı Beyza ོde

Hanımcı Beyza ོde

@koraycem

27.05.19

Ilımlı İslam Projesi nedir?

Ak Parti, batı emperyalizminin prensiplerine uygun olan muhafazakâr demokrat bir partidir; Missouri Zırhlısını 5 Nisan 1946 tarihinde İstanbul'da ağırlayan Milli Şef Chp'siyle başlayan, Menderes, Demirel, Özal çizgisiyle devam eden, ABD merkezli ev ödevi ekonomipolitiğin uygulayıcısı bir partidir. ABD ve AB'nin desteğiyle iktidara getirilmiştir. Ak Parti'yi ilişkilendirebileceğimiz İslam da NATO konseptinde oluşturulmuş ılımlı İslam projesidir. Arapça ezan, Başörtüsü, Sakal, İmam-Hatip, Kur'an kursu, Misvak, Gümüş yüzük olacak ama yasal tefeciliğe, yasal kumara, sermayenin temerküzüne, ABD ve İsrail'in çıkarlarına müdahale etmeyecek bir ılımlı İslam projesidir. Yasal tefeciliği, yasal kumarı, sermayenin temerküzünü, kolonyalist ekonomipolitiğin ev ödevlerini problem olarak görmeyip de bu süreci Arapça ezan-Türkçe ezan, Siyasal islamcı-Sekülerci, Eşi/kızı başörtülü - Eşinin/kızının başı açık tartışmalarına indirgemek bir yanlıştan diğerine savrulmaktır. Eduardo Galeano, Türkiye gibi ülkelerdeki mekanizmayı keman metaforuyla açıklıyor: "Sol elle tutulur, sağ elle çalınır" kimlik siyaseti yapmak yerine tek tek meseleleri ve çözümünü konuşalım. Her insan için yaşamı kolaylaştıracak ve güzelleştirecek programı konuşalım.
yorum
Berkay Yalçınkaya (@berkayyalcinkaya)
"ABD ve İsrail'in çıkarlarına müdahale etmeyecek bir ılımlı İslam projesidir."Açıkçası bu kısma çok katılamıyorum eğer ; • Seymour Hersh “The Red Line and the Rat Line” London Review of Books 17 April 2014 okumasını yaparsanız ne demek istediğimi anlayacaksınız.Lübnan'da Kaddifi'yi indirmek için Amerika Obama yönetimi adı altında El kaide iş birliği yaptı.Fakat tahmin edeceğiniz üzere El kaide bir terör örgütü ve açıktan anlaşma yapılamaz. Obama yönetimi El Kaide'yi (Local Fighters ) olarak dünya basınına tanıttı ve silah verdi.Amerika neden kendi kara ordusunu kullanmadı derseniz , o yıllarda "Hegomony on the Cheap" politikası vardı.Amaç askeri gideri azaltmak için bölgedeki dostları , Amerika'nın çıkarlarını devam ettirecek şekilde ayarlamaktı.Amerika
27.05.19 beğen cevap
Berkay Yalçınkaya (@berkayyalcinkaya)
Amerika'nın bölgedeki dostları; Turkiye ve Suudi Arabistandı. Amerika Kaddafi olayını çözdükten sonra El Kaide'nin elinden silahları alıp ,Suriye'deki muhalefe iletmesi için Turkiye'ye verdi.Fakat Turkiye bu silahları El Nusra terör örgütüne iletti.Türkiye'nin amacı Orta Doğu'ya hakim olmaktı.Bu olayı öğrenen Obama yönetimi hemen Türkiye ile görüşme ayarladı.R.Erdoğan ve Hakan Fidan bu görüşmenin konuklarıydılar.Türkiye Suriye'de nÜkleer silah kullanıldığını bu yüzden yaptığını söylerken , Obama "Biz sizin ne yapmaya çalıştığınızı çok iyi biliyoruz"ifadesini kullanıyordu.Suriye'de kullanılan nükleer silahların bir kısım parçalarının Türkiye'de toprakları üzerinde üretildiğinden bahsediyor.Bu olaydan sonra Amerika ile bağlarımız kopuyor ve Bugün Orta Doğu'ya baktığımızda Amerika hegomonyasını kaybetmiş durumda.Bunun en açık 2 örneği ; Iran ve Rusya bölgede çok büyük söz hakkı elde etti ve Amerika'nın bölgedeki kuvvetli ortağı olarak görülen Türkiye , Rusya ve Iran birliğine yakınlaştı.Şimdi düşünce çokta Proje gibi durmuyoruz sanki ya da öyle düşünmek istiyorum .Umarım haksız çıkmam
27.05.19 beğen cevap
Hanımcı Beyza ོde (@koraycem)
Bu söylediklerinizi tam olarak ispat ile belgeleyecek izler yok. Ama bunun yerine yazıda yer alan şu bilgileri ispat ile belgeleyecek var : "Ak Parti'yi ilişkilendirebileceğimiz İslam da NATO konseptinde oluşturulmuş ılımlı İslam projesidir. Arapça ezan, Başörtüsü, Sakal, İmam-Hatip, Kur'an kursu, Misvak, Gümüş yüzük olacak ama yasal tefeciliğe, yasal kumara, sermayenin temerküzüne, ABD ve İsrail'in çıkarlarına müdahale etmeyecek bir ılımlı İslam projesidir. Yasal tefeciliği, yasal kumarı, sermayenin temerküzünü, kolonyalist ekonomipolitiğin ev ödevlerini problem olarak görmeyip de bu süreci Arapça ezan-Türkçe ezan, Siyasal islamcı-Sekülerci, Eşi/kızı başörtülü - Eşinin/kızının başı açık tartışmalarına indirgemek bir yanlıştan diğerine savrulmaktır."
27.05.19 beğen cevap
Berkay Yalçınkaya (@berkayyalcinkaya)
https://www.lrb.co.uk/v36...nd-the-rat-line / izler yok diyorsunuz ama 2014 yılında Obama neden Politikasını değiştirdi o zaman ? Mantıklı bir analiz yapınca Rusya ve Iranın söz hakkı olması , Amerika çıkarlarına uygun mudur ? Bence izler yerine oturmakta . sadece ismini verdiğim makaley
27.05.19 beğen cevap
Berkay Yalçınkaya (@berkayyalcinkaya)
*ismini verdiğim makaleyi önce okumanız gerekmekte. Bu makaleyi Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü olarak derste görmekteyiz.
27.05.19 beğen cevap
Berkay Yalçınkaya (@berkayyalcinkaya)
[silindi]
27.05.19 beğen cevap
Berkay Yalçınkaya (@berkayyalcinkaya)
[silindi]
27.05.19 beğen cevap
Berkay Yalçınkaya (@berkayyalcinkaya)
Sizden bir ricam var.Takipçi sayınız benden yüksek.Ben çok uzun yıllar giriş yapmadım.Akp projemi değil mi , yerine Akdeniz problemini açıklarsanız sevinirim. 2004 yılından sonra 18 tane ada ya da adacık Yunanistan'a geçti ve bugün bizim Münhasır Ekonomik Bölgemizi işgal ediyorlar.Takipçilerinize kesin ve önümüzdeki 500 yılı ilgilendiren bu olayı yazmanızı rica ediyorum.
27.05.19 beğen cevap
Hanımcı Beyza ོde (@koraycem)
Bilgi üniversitesindeki hocalarınız 2000 senesinden itibaren Ak parti konseptini desteklerken ne düşündüler, bir sorun. Yetmez ama evet dedikleri 12 Eylul referandumu ve sonrasıni unuttular mi? 7 şubat 2012 Mit krizinden beri aklını fikirlerini İrancı tayfaya yönelttiler. 1990 larda aydınlara yapılan suikastlere karışan bu tayfanın kime destek verdigini unutup neden siyasal islamcılara destek verdiler. Makaledeki belgelerin aslı varsa neden yeni bir İran a silah satışı davası benzeri dava açılmamış ya da yeni bir watergate skandalı gibi lanse edilip Obama koltugunu birakmak zorunda kalmamis?
27.05.19 beğen cevap
Berkay Yalçınkaya (@berkayyalcinkaya)
Akp nin 2008 öncesi siyasetine benden daha hakim olduğunuzu düşünüyorum.İlk dönemde çıkışı bir çok kesime hitap ediyordu.Bu yüzen kimseyi suçlayamam.Geri kalan olaylar içinde Obama başarısızlığından dolayı zaten halk tarafından siyasetten uzaklaştırıldı. Gerek 2008 krizi sonrası kaçırılan paraların halka geri verilmemesi , gerekse yanlış yürütülen süper lider politikası. Nixon, kendi başına karar aldığı ve bunu Pentagon'dan sakladığı için watergate oldu. Burada Obama'nın gizlice planladığı bir olay yok.
27.05.19 beğen cevap
Berkay Yalçınkaya (@berkayyalcinkaya)
Bilgi Üniversitesi son yıllarda zaten kendi ayağına sıkıyor. Aşırı derecede öğrenci alımı yapıldı.Tamamen ticari amaçlar güdülüyor.Sayılı birkaç hoca kaldı.Bu sene Hükümete yakınlığı ile bilinen bir billboard şirketi okulu satın aldı.Bu konulara hakim olmadığım için yazınızı cevapsız bırakıyorum.Bilmediğim konu hakkında yorum yapmayı doğru bulmuyorum.Her şey için teşekkür ederim iyi günler...
27.05.19 beğen 1 cevap