up
ara

Eric Hoffer kimdir ?

Elsa Rose

Elsa Rose

@elsarosee

29.05.19

Eric Hoffer kimdir?

1902'de New York'ta Alman Yahudisi göçmen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gözlerini açmış. 5 yaşındayken annesini kaybeden Hoffer'ın nedeni bilinmeyen bir hastalıkla iki gözü birden kör olmuş.Bu nedenle hiçbir zaman okula gidemeyen Hoffer'in yine nedeni bilinmeyen bir şekilde 15 yaşında gözleri yeniden görmeye başlamış.Tekrar gözlerini kaybetme korkusuyla durmadan kitap okumaya başlayan Eric, bu alışkanlığı ömrünün sonuna kadar devam ettirmiş.
Annesinin ardından babasını da kaybeden Hoffer, genç yaşta büyük bir yaşam mücadelesine başlamak zorunda kalmış.Bir dönem intihar etmeyi bile deneyen Eric bir çok değişik işte çalışmıştır. Tarlalarda ırgatlık, madenlerde işçilik, pazarlarda işportacılık yapmış,tüm bu zorluklar içinde okumaktan asla vazgeçmemiş, bu sayede hayata tutunmayı başarmıştır.
Eric Hoffer'in hayatındaki dönüm noktalarından bir tanesi Montaigne'nin Denemeler kitabını okuması olup, bu kitabı okuduktan sonra yazmaya karar veren Hoffer, ilk ve en önemli eseri olan The True Believer (Kesin İnançlılar) kitabını yazar. Kitabı milyonlar satan Hoffer bir anda ünlü olmuş, fakat bunu hamal olarak çalıştığı limandaki arkadaşlarına belli etmemiş, buradaki işine de devam etmiştir.
1983 yılında ABD başkanı Ronald Reagan tarafından Amerika'nın en önemli sivil nişanı olarak kabul edilen Presidential Medal of Freedom ile ödüllendirilmiş, bu ödülü aldıktan bir kaç ay sonra da hayatını kaybetmiştir.
Bir çok kişi Hoffer'ın bu başarısını hiç eğitim almamış olmasına bağlamaktadır. Eğitim müfredatlarının insanları soktuğu kalıba girmediği için bu kadar orjinal kalmayı başarabildiği aşikardır. İncecik denilebilecek bir kitap olan Kesin İnançlılar, içeriğinin derinliği sayesinde tüm dünyaya yayılmayı başarmıştır.Bu kitabında kısa bir bölümde Atatürk ve Türk Devrimi'nden de bahsetmiştir.
En beğenilen iki sözü;

-Düşmanınızın neden korktuğunu anlamak için sizi ne ile korkuttuğuna bakın.

-Küstahlık zayıf insanın güçlü olma taklididir.

Yazarın 10 eseri bulunmaktadır.

Türkçeye çevirisi yapılmış ve yayınlanmış üç eseri bulunmaktadır.

1-Kesin İnançlılar

2-Aklın Muhteris Çağı

3-Değişim Sancısı

~~~~~

Eserlerileri kadar hayatıda da roman niteliğinde bir yazar Eric Hoffer. Kesin inançlılar kitabında ele aldığı konu başlıklarını derin ama yormayan, düşündüren bir üslup kullanarak her türlü okuyucuğa hitap eden bir kitap. Baskısı maalesef olmayan bir kitap. Artık ya sahaflarda ya da PDF olarak temin edebilirsiniz. Hoffer amcamı gözardı etmeyin derim, sevgili okurdaşlarım.
yorum