up
ara

Cezeri.... kimdir ?

AcupOfCoffee

AcupOfCoffee

@sherlock

14.06.19

Cezeri.... kimdir?

Belki ben bulamadım, ünlü kişi adı girilen yerde, ismi çıkmadı. Olsun.. Cez yazdım.. Umut ettim, Cezeri çıksın diye. Fıs.

Belli bir seviyede eğitim almış insanların aklında da bu isim yok. Olsun ne yapalım..
Einstein, Tesla..... bunlar var zaten.

Sürekli bilim ile uğraşan, Televizyon programları ile bilime ayak uydurmaya çalışıp Discovery Channel'den teknolojiyi takip edenlerin de bilmediği biri isim.

Maalesef böyle.. Olsun olsun..

Gelelim konuya.

İslam'ın Altın Çağında çalışmalar yapan Müslüman Arabī bilim insanı ve mühendis. İlk robotu yapıp çalıştırdığı kabul edilen Ebû’l İz El Cezeri'nin Leonardo da Vinci'ye ilham kaynağı olduğu düşünülür.
Sibernetik alanın kurucusu kabul edilir, fizikçi, robot ve matrix ustası bilim adamı Uzun adı da, İsmail Ebul İz Bin Rezzaz El-Cezeri ..
Sibernetik ne mi.? kısaca insan müdahalesi olmadan çalışan sisteme verilen ad.

1206'te Cizre'de öldü. Lakabını yaşadığı şehirden alan El Cezeri, öğrenimini Camia Medresesi'nde tamamlayarak, fizik ve mekanik alanlarında yoğunlaştı ve pek çok ilke ve buluşa imza attı.

Müslüman olduğu için olacak ki, parlatılmadı. Cila onlarda, deklanşör onlarda. Goy goy onlarda.

Mesela uğraştığı bir konu. Hemen basit gelmesin.
Hani o dönercilerin elle çevirip kestiği dönerler varya. İŞte onu lokantalarda öyle bir sistem yapmışki. Otomatik dönerin kendisi hafiften dönüyor. Bir yandan da pişiyor.
Mevcut lokantadaki su buharını kullanarak, döneri bir sistemle döndürerek pişiriyor.
İşin ilginç kısmı bu değil.
İngiltere sanayi devrimini yaparken, O gemilerdeki su buharı ile dönen pervaneler varya. Hani gemi gitsin diye dönen, işte onu, Cezeri'nin döner et sisteminden esinlenip yapmışlar.
Bunun gibi daha neler var..

Kendimizi tanımıyoruz, ama Cilalanmış, Deklanşörün arkasındaki insanların istediğini maalesef tanıyoruz.
yorum