up
ara

Abdullah Göçer

Abdullah Göçer

Abdullah Göçer

@abdullahgocer

Youtube da dolaşırken gözüme çarpan bir video kesitinden sonra diziyi izlemek istedim.Cumartesi günü ilk bölümüyle başladım hikaye hoşuma gitti perşembe akşamı son bölümünü izledim 44 bölümü 5 günde izlemiştim.Final sahnesinin etkisinden çıkamadım.Defalarca belki 10 kez 20 kez izledim sonra kitabını okumaya karar verdim sabah başladığım kitabı daha yeni bitirdim.Okurken hep diziden kesitler gözümde canlandı.Çarpıcı cümlelerle basit ve anlaşılır bir dille insanın içine işleyen bir hikaye,kitabın finalı dizideki bitmediği için içimde bir sevinç oluştu.Ama kitabın son cümlesi de dizinin son kadar olmasada çok etkileyici idi.
"Bazen başladığın yere dönebilmek için dünyayı dolaşman gerekiyordu."
ataç ikon Kahperengi
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
Abdullah Göçer

Abdullah Göçer

@abdullahgocer

Ubor-Metenga
"Kalabalık bir topluluk içindeydi,başarısızdı." cümlesiyle başlayan "Seni çok mu yalnız bıraktılar sevgilim?" cümlesiyle insanı derinden etkileyen ve "Ben buradayım sevgili okuyucum,sen neredesin acaba" cümlesiyle son bulan 8 öyküden oluşan bir Oğuz Atay klasiği.
Bireyin kendine ve içinde yaşadığı topluma yabancılaşmasını konu alan bir başyapıt.
Unutulan,Korkuyu Beklerken,Babama Mektup ve Demiryolu Hikayecileri-Bir Rüya en güzelleri.Her ne kadar hikayeler kısa olsada hepsi tam bir roman tadında.
ataç ikon Korkuyu Beklerken
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Abdullah Göçer

Abdullah Göçer

@abdullahgocer

Bay C.
Kitabın kapağını yeni kapamış olmanın verdiği heyecan ve hangi kelimelerle,nasıl anlatacağımı bilememenin verdiği şaşkınlık...Yazmak istediğim çok şey var ama kelimeleri kafamda toparlayamıyorum.
Çocukluğunda yaşadıkları yüzünden hayatında hep tutunacak bir dal aramış,esas kadını bulma arayışında geçen bir ömür.Söylemeye cesaret edilemeyecek şeyleri kolayca söyleyen(içi dışı bir),o ne der bunlar ne söyler millet nasıl karşılar düşüncelerinden tamamen sıyrılmış, herkesten farklı olarak içinden geldiği gibi yaşayan vurdumduymaz bir adam.
Kitabın başlarındaki 'ne yamansınız dökme kalıplarınızla; bir şeyi onlara uydurmadan rahat etmezsiniz.' cümlesiyle C. nin tavrını hayata bakışını özetler nitelikte.
Belkide bu kitabı bu kadar farklı kılan Bay C. nin aradığı esas kadının yakınlarında dolaşıp onu hiç bulamamış olması.Sonlara yaklaştıkça hep bulacağını ümit ederek sayfalar geçirdikten sonra bulamaış oluşu içimde bir burukluk yarattı.
Son zamanlarda okuduğum Tutunamayanlar,Kürk Mantolu Madonna ve Aylak Adam'da hep aynı hikayenin farklı şekillerde anlatımı dikkatimi çekti.Bay C. nin hayata tutunmak için bir dal araması, Raif Bey'in(K.M.M) sevdiği kadını kaybedişinden sonra ölü gibi yaşaması hep Selim Işık'ın izlerini taşıyor.
Kitabın en beğendim yerlerden biriyle incelemeye son vermek istiyorum:
"Sustu.Konuşmak gereksizdi.Bundan sonra kimseye ondan söz etmeyecekti.Biliyordu anlamazlardı."
ataç ikon Aylak Adam
kitaba 10 verdi
8 beğen · 0 yorum
Abdullah Göçer

Abdullah Göçer

@abdullahgocer

Tek solukta okunan muhteşem bir aşk hikayesi.Berlin sokaklarında gezerken tesadüf eseri girdiği sergide gördüğü bir tablo sonra Raif efendinin değişen hayatı.
Tabloyu ilk gördüğü anda yapılan başarılı tasvirleri ve akıcı analtımı ile ara verdirmeden okunan bir kitap.
Bir tablodan doğan bir aşk ,hislerine karşılık bulamasada sevdiğinin yanında durmanın bile yetebilecği fikri,tam aşkına karşılık bulmuşken Türkiyeden gelen haber,Raif efendi Türkiye iken karşılıklı gönderilen mektuplar ve sonraları bir daha mektuplarına cevap alamayışı,Raif efendinin terk edildiğini düşünerek insanlara olan güvenini yitirişi,adeta intihar edercesine başka bir kadınla yapılan evlilik ve yıllar sonra öğrenilen gerçekler...
Okurken Raif efendinin yaşadığı duyguları sırayla içinde yaşıyor insan,ümit,sevgi ,aşk,özlem,umutsuzluk ve gerçekler karşısında pişmanlık ....
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Abdullah Göçer

Abdullah Göçer

@abdullahgocer

-Dün gece nerdeydin
-Çok uzun zaman geçti, hatırlamıyorum
-Bu akşam seni görebilecek miyim?
-O kadar uzun süreli planlar yapmıyorum.

Ilsa: Sana iki kelimelik, sonunu bilmediğim bir hikaye anlatayım mı?
Rick: Evet
Ilsa: Seni seviyorum.

Replikleriyle hafızama kazınan daha önce tavsiye edilmesine rağmen izlemediğim için kendime kızdığım düşük bütçeli ,sınırlı bir alanda geçen, tarihin en iyi aşk filmlerinden birisi.
Kazablanka
filme 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Abdullah Göçer

Abdullah Göçer

@abdullahgocer

Disconnectus Erectus
Kitabı yeni bitirmenin vermiş olduğu burukluk,daha önce okumamış olmaktan dolayı insanın kendine duyduğu öfke,Turgut Özben,Selim Işık,Günseli Ediz,Süleyman Kargı'yı tanımış olmanın verdiği mutluluk,Oğuz Atayın diğer kitaplarınıda okumak için bir başlangıç...
İlk sayfalarda pek birşey anlaşılamayan ,200 lü sayfalardan itibaren okuyucuyu kendine bağlayan,karakterleri derinlemesine irdeleyen,sonlarına doğru kitabın bitmemesi için ağır ağır okunan,bittiğinde herşeyin anlamlandığı bir kitap.
Selim Işık'ın intiharı üzerine ona bunu yakıştıramayan Turgut'un olayı araştırması sonucunda Selim'in herkes için farklı bir kişilik olduğunu ortaya çıkardığı ancak tüm arkadaşları için ifade ettiği kişiliklerde de tutunamamış,baş tutunamayan...
Bireyin kalabalıklar arasında ki yalnızlığının anlatıldığı bir başyapıt.En etkileyici yerlerinden biri;
''ben karagöz filan değilim. herkes birikmiş bizi seyrediyor. dağılın! kukla oynatmıyoruz burada. acı çekiyoruz. kapı kapı dolaşıp dileniyoruz. son kapıya geldik. insaf sahiplerine sesleniyoruz. ey insaf sahipleri! ben ve olric sizleri sarsmaya geldik. dünya tarihinde eşi görülmemiş bir duygululukla ve kendini beğenmişçesine ve kendinibeğenmişçesinesankibizdenöncebirşeysöylenmemişçesinegillerden olmaktan korkmadan kapınızı yumrukluyoruz. dilenciler krallığının en küstah soylusu olarak kişiliğimizi burnunuza dayıyoruz........ sizi ağlatmaya ve burnunuzdan getirmeye geldik. size dünyanın dörtten fazla bucağı olduğunu göstermeye geldik. bitmez tükenmez sızlanmalarımızla ananızı ağlatmaya niyetliyiz .''
ataç ikon Tutunamayanlar
kitaba 10 verdi
8 beğen · 0 yorum