up
ara

Açelya Batur

#6teen animals&art&cool stuff
Açelya Batur

Açelya Batur

@acelyabatur - İstanbul

John Green beyin sıradışı bi yazar olduğunu kanıtlamak için ıkınıp sıkınıp ortaya çıkardığı bir kitap olmuş bence. Yazarın diğer kitaplarına göre ortalamanın altında. Okurken sıkıldım,bunaldım,şiştim. Dili akıcı ama kitap akmıyor. Okurken heyecan aradım ama sayfayı her çevirdiğimde daha da sıkıldım. Her okurun farklı bir zevki vardır tabii olarak lakin bu kitap zevkin ötesinde bir şeylerin ispatı için yazılmış hissi uyandırdı.
ataç ikon İlk Aşk
kitaba 2 verdi
0 yorum
Açelya Batur

Açelya Batur

@acelyabatur - İstanbul

eğer hızlı ve çok kitap okuyorsanız, arkadaşlarınızın " ya şu kitabı bi okusana güzel miğğ?" baskılarına maruz kalmanız olası bi durumdur. Aynı yıldızın altında kitabı benim için öyleydi. John Green ile ilk tanışmam bu kitapla oldu. Üzülerek belirtiyorum ki popülariteye kurban edilmiş bi kitap haline geldi kendisi. Kurgu olarak güzel bi kitap, beni cezbeden yönlerinden bir tanesi Anne Frank ile bağlantı kurmasıydı. Karakterler güzel seçilmiş, olağanın dışında olayların gerçekleşmesi kitabı daha özel kılıyor. Tabi sonra filmini de biz izleyelim bari ziyan olmasın diyorsunuz ve klasik hayal kırıklığı sizi kucaklıyor.
Roman olarak ele alındığında biçimde bi ağırlık bulamadım belki de sebebi çeviriden kaynaklanıyor. Sonuçta kitabı anadilinden çevirmek her zaman orjinalliğini bozuyor, bu yüzden de basit bir dile sahip kitap. Mutlaka okuyun kategorisinde olmasa da kafa dinlemek için okunabilir diye düşünüyorüm.
0 yorum
Açelya Batur

Açelya Batur

@acelyabatur - İstanbul

ÇÖP
Belki acımasız olacak fakat sonuna kadar çöp olduğunu düşünüyorum.
Elif şafak bu kitabı yazarken neler düşünmüş, neler yaşamış merak ettim doğrusu. Kendisinin diğer eserlerini de okudum ve takdir edilesi bir bayan olduğu aleni lakin tarihi roman yazmadan önce etraflıca araştırılması gerektiğini düşünüyorum.
Mevlana ve Şems gibi AŞKın özünden kopup gelen iki muhteşem insanın, ucuz bi kurguyla aşağılanmasına göz yumulmuş resmen. Gerçekle yakından uzaktan ilişkisi olmayan bilgilerle Mevlana ve Şems'e hakaret edildiğini düşünüyorum. Keşke yazar araştırsaydı mı diyim ne diyim bilemedim.
Bu kadar kızgın olmamın sebebi Mevlana ve Şems'e olan ilgimdir belki de. Aşkın özünü yaşayan insanların maneviyatı ayaklar altına alınmış. Tarihi roman okuyacaksanız, özellikle de Mevlana ve Şems hakkında kesinlikle bu eseri okumayın! Sağlam kaynaklar ve hak ettiği değerleri yaşatan eserler okumanızı tavsiye ederim. Gerekli gerçekliği elde ettikten sonra bu kitabı okumanız hem değerlendirme hem de kıyaslama açısından daha sağlıklı olur. Edebi yönden dil olsun, akıcılık,açıklık falan bir kusuru yok lakin kurgu beni kan ağlattı
ataç ikon Aşk
kitaba 4 verdi
4 yorum
merve gelir (@mervegelir)
çok doğru
02.09.15 beğen cevap
Açelya Batur (@acelyabatur)
kitap hakkında fikir birliği yaşadığım ender kişilerdensiniz, teşekkür ederim ^-^
02.09.15 beğen cevap
merve gelir (@mervegelir)
rica ederim, yıllar evvel okudum ve okurken sinirlendim sizin gibi, şems ve mevlana elif şafak a bir kaç beden büyük gelmiş, hiç bulaşmasaymış keşke. ucuz bir kitap.
02.09.15 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Ama bu "roman" Açelya @acelyabatur.Roman olduğu için okunabilir.Mevlana ile Şems ile ilgili araştırma yapmak isteyen başka kaynaklara başvursun diyelim.
07.10.18 beğen cevap
Açelya Batur

Açelya Batur

@acelyabatur - İstanbul

HANNIBAL
Sıkı bir Hannibal takipçisi olarak dizinin malum finali ile kitabı bitirmem çakıştı. Her ne kadar dizi yayınlanan sezonlarda yazarın serinin ilk kitabı olan Red Dragon'dan temel alınsa da üzücü finali içimde ukde bıraktı. Kuzuların Sessizliği Thomas Harris'in 3.ü, Hannibal'ı yarattığı serinin ise 2.kitabı. Kitabın yayımlanmasından 4 yıl kadar sonra beyaz perdeye aktarılıyor yanlış hatırlamıyorsam. Zaten zilyon farklı yerde filmin oscar canavarı olduğunu görmüşsünüzdür.
Temelde psikolojik gerilim-korku kitabı.Çeviride bi sıkıntıya denk gelmedim ki elimdeki 92 basım olmasına rağmen. Akıcı bi kitap, sizi sıkmıyor ama ilk defa okuyacaklar için önermem. Öncesinde Hannibal'ı tanımak gerekiyor zaten kitapta eskilere atıf var.En cazip yanı psikolojik olarak karakterlerle ilişki kurabildim. Ortada bir değil birden fazla psikopat var ve de Hannibal var. Bu benim için oldukça güzel bi sebepti. Nefesimi tuttuğum yerler oldu, fark etmeden tırnaklarımı falan yedim.
Eğer psikolojik gerilim korku türü seviyorsanız hemen Hannibal baba ile tanışın derim, vakit kaybetmeyin!
ataç ikon Kuzuların Sessizliği
kitaba 10 verdi
0 yorum