up
ara

Aslı Atay

Aslı Atay

Aslı Atay

@asliatay

Aslında ne düşüneceğimi bilemedim ama kesinlikle çok çarpıcı bir kitap. Yani insan okuyup bitirdiği zaman kalakalıyor, rahatsız edici buldum biraz ama neden rahatsız edici bulduğumu da tam olarak bilmiyorum, sanki huzursuzluk verdi bana. Kitap bir anda bitiyor zaten ama çok da bir şey anlamadım, ne oldu, o kadın var mıydı? yoksa her şey bir yanılsama mıydı? Bu kitabı bir kere daha okumam gerekiyor daha bol bir vakitte, hatta bir hafta sonunu bile ayırabilirim.
Bu kitabı merak edip, okumama sebep olan Semih Oktay Bey'e çok teşekkür ederim, sayesinde gerçekten okurken ve sonrasında bile beni düşündürüp, etkileyen bir kitap okumuş oldum.
ataç ikon Kör Baykuş
kitaba 10 verdi
1 beğen · 1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Kör Baykuş romanını okuduğuna,rahatsız edici bulduğuna,sana huzursuzluk verdiğine,çok da bir şey anlamadığına inanıyorum! Güldüm.Bence bu kitabı bir defa daha okuman gerekiyor! İyisi mi sen bir hafta sonunu ayır da,baştan sona bir defa daha oku romanı! Şöyle sindire sindire,huzursuzluk duyarak,rahatsız olarak...Teşekkürlerini kabul ediyorum Aslı;bir şey değil.
12.11.14 beğen cevap
Aslı Atay

Aslı Atay

@asliatay

Ruhlu, cinli, medyumlu, şeytanlı garip hikayelerle dolu bir kitap, eğlenceli bir şeyler okumak istiyorsanız bu kitabı deneyebilirsiniz. Ama her kitap bir şeyler kazandırmalı, gerisi vakit kaybı diyenlerdenseniz o zaman vakit kaybetmeyin :)
ataç ikon Hayal Et Hikayeleri
kitaba 6 verdi
0 beğen · 0 yorum
Aslı Atay

Aslı Atay

@asliatay

En sevdiğim yazar olan "Ursula"nın kitabın kapağındaki yazısını görünce merak ettim ve kitabı alıp, okudum. Değişik bir kitap, içinde farklı kısa hikayeler var. Farklı ilişkiler ve aşk türleri.. Gerçekten de dünyada kitabın ismini verdiği Zeplin hikayesinde yer alan aşk türünü yaşayan insanlar var, belki okursunuz diye çok konuya değinmek istemiyorum aslında. 2-3 saat içinde bitirebileceğiniz bir kitap, değişik hikayeler okumak isteyenlere...
ataç ikon Zeplin
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum
Aslı Atay

Aslı Atay

@asliatay

İnsanların hissettiklerini, yaşananları, açlığı, öfkeyi, madencinin hayatını, fakirliği, insanın içindeki "yükselme" tutkusunu o kadar harika anlatmış ki... Herkese tavsiye ediyorum..
ataç ikon Germinal
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Aslı Atay

Aslı Atay

@asliatay

"Deliduman" son zamanlarda okuduğum en eğlenceli, en gerçek, en güzel kitap... Emrah Serbes'in tüm kitaplarını seven biriyim ama Deliduman çok daha farklı bir kitap, o kadar günün içinden ki, o kadar bugünün kitabı ki.. Mutlaka okuyun derim...
ataç ikon Deliduman
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Aslı Atay

Aslı Atay

@asliatay

Elif Şafak'ın Mahrem'deki, Araf'taki o kendine özgü dilini, kelime oyunlarını, Aşk'taki konu ve araştırma derinliğini sevenler için biraz hayal kırıklığı olabilir. İskender'den sonra bu kitapta da Elif Şafak'ın o çok özel dilini, anlatımını bulamadım. Ayrıca eksiklikler de vardı, Mimar Sinan'ın Mihrimah Sultana olan aşkı yoktu mesela kitapta..
Kitabın benim için tek artısı Mimar Sinan'ı biraz daha araştırma, okuma isteği oluşturması oldu.
ataç ikon Ustam ve Ben
kitaba 6 verdi
0 beğen · 0 yorum
Aslı Atay

Aslı Atay

@asliatay

Elif Şafak sevdiğim yazarlardan biridir. Tüm kitaplarını okudum, çoğunu da severek okudum. Ama İskender, benim bile yazabileceğim bir kitap gibi. İnsanı etkileyen bir dil yok mesela, çok üzücü ama çok bilindik bir konu var ortada. Açıkçası Elif Şafak'ın en az beğendiğim kitabı diyebilirim.
ataç ikon İskender
kitaba 6 verdi
0 beğen · 0 yorum
Aslı Atay

Aslı Atay

@asliatay

Kız taifesinin yüz vermemesi, İdris Amil Hazretleri'nin kendisinden haksız yere az buçuk şüpheye düşmesine yol açmış gibiydi. Ama şüphesi yersiz olsa gerekti: Mecmuada gördüğü o daire içinde kollarını bacaklarını açmış "mükemmel adem" bedeni pek doğru çizilmemiş olmalıydı. Ressam eğer Efendimiz'in suretini bir görmüş olsaydı, daireyi yukarıdan az bastırır, kol ve bacakları daha güdük, daha bir derli toplu çizme şansına nail olurdu. Evet! Evropa sanatçıları hayatlarında hiç mükemmel bir erkek bedeni görmemişler, çünkü Kasımpaşa'ya hiç gelmemişlerdi. Yunan hendeseciler de altın oranı yanlış hesaplamış olmalıydılar, öyle ki, oranın hakiki kıymetini bulmaları için Efendimiz'in mübarek suratına bir bakmaları yeterliydi!
ataç ikon Galiz Kahraman
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum
Aslı Atay

Aslı Atay

@asliatay

Bir adam tarafından kaçırılıp, bahçede bulunan özel yapım, ses geçirmez bir odaya kapatılan ve burada bir çocuk büyüten bir kadının ve oğlunun hikayesi. Kitabı okurken hep "oda"dan kurtuldukları zaman bu kötü olayın biteceğini düşünüyor insan ama dışarısı ayrı bir mücadele.. Kitabın dışarısı ile ilgili kısmı da vermiş olması bence çok iyiydi. Akıcı bir kitap ama illa ki okunması gerekenlerden değil bence.
ataç ikon Oda
kitaba 4 verdi
2 beğen · 0 yorum
Aslı Atay

Aslı Atay

@asliatay

Yazar tarihte bazı anları tanımlamış ve o anlarda yapılan seçimlerin ya da o andaki fırsatı görmüş olmanın çok şeyi değiştireceği gibi bir noktaya gelmiş ama bir şeylerin biraz hafife alındığını düşündürdü bana. Okuyacak arkadaşlar için çok ayrıntı vermek istemiyorum ama özellikle İstanbul ile ilgili olan bölümün çok da gerçekçi bulmadım.
2 beğen · 0 yorum
/ 3