up
ara

Ayşe

Ayşe

Ayşe

@aysecek

Kitabı tavsiye etmem. Yani böyle, ''mutlaka alın okuyun'' kategorisine girecek türde bir kitap değil. Çerezlik bir kitap.
İlk başı iyi başladı, ama ne zaman ki karakterimiz aşık oldu boğulmaya başladım. Nasıl anlatsam? İşin içine aşk girdi mi yorulmaya başlıyorsunuz sürekli aynı şeylerin tekrarını okuyoruz.
Bayan Akasya'yı kitabın en gereksiz ve en saçma karakteri ilan ediyorum. Midesiz şey. Tiksindim.
Her şeye rağmen sonu güzeldi. Zaten sırf sonu için iki puan.
ataç ikon Mekanik Kalp
kitaba 4 verdi
0 beğen · 0 yorum
Ayşe

Ayşe

@aysecek

Düşünüyorum da aynı konu bambaşka bir yazarın kaleminden okumak güzel olabilirdi. Yani bu duygusal bir hikaye konu olarak hassas bir konu. Yazarın tek derdi okuyucu ağlatmak olsun demiyorum; ama hissettirsin.
http://pembeayrac.blogspot.com.tr/2014/07/petey.html
ataç ikon Petey
kitaba 4 verdi
0 beğen · 0 yorum
Ayşe

Ayşe

@aysecek

''Ben niye telekinetik değilim belki de telekinetiğimdir. Bükül kaşık, bükül hadi! '' diye saçma sapan triplere sokan kitaptır.
http://pembeayrac.blogspot.com.tr/2014/07/goz-stephen-king.html
ataç ikon Göz
kitaba 4 verdi
0 beğen · 0 yorum
Ayşe

Ayşe

@aysecek

Bu aralar cin ali okusam çok güzel kitaptı ya, diyecek havada olduğum için dört puan verdim, sanırım. İkinci Harlan, kitabımdı. Orman'a göre temposu düşüktü; ama başka kitaplarla kıyaslarsak temposu düşük sayılır mı: hayır.
Harlan, okumak istiyorsanız Harlan'a göre bu kitabından başlamamalıymışsınız kitabın başında da okuyacağım ilk kitabınızsa başka alın diye bir uyarı var, çünkü yazarın yazdığı ilk kitabı. Bence ilk kitabı olmasına rağmen Orman'dan daha iyiydi(Orman'a sırf o aptal son, yüzünden üç puan vermiştim). Uyarıya takılmadan alıp okuyabilirsiniz.
...
http://pembeayrac.blogspot.com.tr/2014/08/hosca-kal-demeden-harlan-coben.html
ataç ikon Hoşça Kal Demeden
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
Ayşe

Ayşe

@aysecek

Paradokya, Timaş yayınlarından fantastik kurgu türünde çıkmış bir kitap.Arkadaşımın önerisiyle okumaya başladığım bir kitap oldu.

Kitabın kapağını sevdim arka kapak yazısına ise ba-yııl-dıım.

Ve büyük bir heyecanla okumaya başladım.

Giriş kısmında ''Tamam,'' dedim ''bu kitap harika bir şey çıkacak.''Ama yanılşmışım.Kitapta o kadar çok eksik var ki hangi birisinden başlayacağımı şaşırdım.

Birden çok karakter barındırıyor ve bu karakterlerin bir tanesi bile favori karakterim diyebileceğiniz karakterlerden değil.Sanki içi hava dolu şişme balon gibiler. Onların karakter olduklarını biliyorsunuz ama hepsi şişirilmiş.Kişiliklerine dair hiçbir bilgimiz yok. Yazarın donatması lazımdı onlara bir ruh vermeyi unutmuş gibi.Oktay çıkarcı birisi olabilirdi mesela, Kemal sinirli. Ama bizimkiler o kadar masumlarki kitabı okurken ''çocuk kitabı mı okuyorum ben ? '' düşüncesine kapıldım.

Karakterlerin dış görünümünü anlatan tek bir cümle yok. Sen kitap yazıyorsun sayın yazar anlat biraz. Kafamda bir şablon belirsin onun içini sen kelimelerini kullanarak boya, doldur.

Okuduğum bir kitapta her zaman yakın hissettiğimiz bir karakter olur. Onun ne yapacağını, ağzından hangi kelimenin çıkacağını öğrenmek için çeviririz sayfaları.Burada bunun eksikliğini çok hissettim.

Ve duygu eksikliği. Bu benim olmazsa olmazlarımdan. O kitabı hissetmem gerekiyor. Zaten biz neden kitap okuyoruz ? Çünkü bir şeyler hissetmek için. Kendi sıkıcı monoton hayatımıza yeni bir heyecan yeni bir doku katmak için. Sanki buzdan bir küpün içine konulmuşuz ve çevremizi alevler sarmış yazar yanımıza gelip kulağımıza ‘’birazdan alevden yanacaksın.’’ Diyerek fısıldıyor. Fakat biz soğuktan başka bir şey hissedemiyoruz çünkü yazar buzdan kabuğumuzu kıramıyor.
Yazarın bizi doyurması gerekiyor.Bize bir yemek hazırlaması gerekiyor fakat o elimize peynir ekmek veriyor. Kurduğu cümleler o kadar basitki. O şunu yaptı . O heyecanlandı. O üzgün hissetti. Duygu suyuna batırılmadan önümüze konulmuş.
Elimde okunacak kitabım kalmamıştı bu yüzden biraz daha oku Ayşe dedim. Ve kitabın ilk bölümünü bitirdim.
İkinci bölümde ise –yarısını okudum- birinci bölümdeki olaylarla neredeyse aynı olaylar yaşanıyor. Örneğin : birinci bölümde çocuk, kitabı okuduktan uykuya yenik düşmemeye çalışıyor ve ardından ‘’yi de ne kadar dayanabilirim ki ? ‘’ diye düşünüyor. İkinci kısımda ise başka bir çocuk aynı şeyleri tekrar ediyor.
Bunca eleştiri saydın döktün ama niye 224 sayfa okudun diye sorarsanız şöyle açıklayayım: kitapta çözmemiz için bize verilen şifreler. Onları çözmek çok eğlenceliydi. Kitaptan zevk aldığım tek kısım şifrelerdi.
Kitaplar için açılmış bir de web sitesi var. Şifrelerin çözümü için oraya tıklıyorsunuz. Fakat bu ne derece doğru ? Yani belki internetim yok. Ya da kitabı okuduğum yerde internet yok.
Lisede değilde ortaokulda olsaydım ya da fazla kitap okumamış olsaydım hoşuma giderdi herhalde. Fakat benim için fazla basit bir kitap oldu.
http://pembeayrac.blogspot.com.tr/2014/06/paravan.html
1 beğen · 0 yorum
Ayşe

Ayşe

@aysecek

Okuyun ve kurgunun ne demek olduğunu görün!
0 beğen · 0 yorum
Ayşe

Ayşe

@aysecek

http://pembeayrac.blogspot.com.tr/2014/01/tatl-bela.html
Söyleyecek çok fazla şeyim var .
Öncellikle kendime bir yasak koymakla başlayacağım.Bir daha asla ve asla şişirilmiş blog turlarından özenipte kitaplarımı seçmeyeceğim.Aslında sadece blog turlarında değil her yerde bakın ciddi söylüyorum her yerde bu kitabın ne kadar mükemmel olduğuyla ilgili yorumlar var ve hal böyle olunca sizde almadan yapamıyorsunuz.Kitabı almaya gittiğim zaman yerimde duramıyorum nasıl mutluyum uzun zamandır aşk kitabı okumuyordum sonunda farklı bir tür okuyacağım diye havalarda uçuyordum.Neyse işte gittim aldım bir heves başladım.İlk sahne güzeldi şu Travis’in Abby’e sulanmasına kadar.Gerçekten bu tarz karakterlerden hoşlanıyor musunuz? Travis’i sevmedim . Belkide benim idol erkek karakterimin çok dışında olduğu için.Travis yakışıklı evet ama çok baskıcı , çocuk gibi , anlamsız sinir krizleri , höt höt tavırlar.Çok rahatsız edici.Abby’e karşı oluşan bir anti grup var mı bilmiyorum ama ben Abby’nin neden bu kadar tepki aldığını anlamıyorum.
Ve son olarak ben her zaman elimdeki kitabın bana duyguyu geçirmesini isterim.Eğer beni güldüremiyorsa , ağlatamıyorsa o kitap benim için boştur.Belki çok peşin hükümlü bir yargı ama ben böyleyim.Dinlediğim bir şarkıda bile geçerlidir bu hissetmek.Bu çok önemli ve bence herkesin yapabileceği bir durum değil.İşte bu kitabın da en büyük eksiği –ve benim için en önemli- hissettirmiyor.Aralarında ki şeyin aşk olduğunu hiç zannetmiyorum.
ataç ikon Tatlı Bela
kitaba 4 verdi
0 beğen · 0 yorum
Ayşe

Ayşe

@aysecek

http://pembeayrac.blogspot.com/2014/01/paravan.html

Paravan hakkında aslında çok da söylenecek söz yok.Basit bir kitap.Mutlaka okunması gereken bir kitap olarak görmüyorum.Birde ben kitap okurken mutlaka giderim kitapyurdu.com'u ziyaret ederim.Orada büyük bir gerilimden bahsediyordu fakat ben çok gerilmedim ama bence bunda kitabı sabah ve okulda okumamında etkisi olmuş olabilir.Toplulukla olunca pek etkilenmedim.Kitabın sonu güzel gerçekten ama hani böyle ''Aaaa böylemiymiş''demiyorsunuz yani bana dedirtmedi.Fakat yine de güzel bir kitaptı.
ataç ikon Paravan
kitaba 6 verdi
0 beğen · 0 yorum
Ayşe

Ayşe

@aysecek

Hani böyle kitaplığınızda süs için duran kitaplar olur.Okuyacak kitap ararsınız bakarsınız bakarsınız ve her seferinde o kitabı ileride okuyacağınızın garantisini vererek erteler durursunuz.İşte ''Orman''da benim için öyleydi.Orada öylece durmuş ve onu alacağım günü bekliyordu.Nihayet buluşmamız gerçekleşti.İki gün gibi bir sürede bitirdim.İlk olarak müthiş akıcı bir kitap abartılı tasvirler yok ve kitabın içinde ki her bölüm en heyecanlı yerinde kesilip yeni bölüme geçiliyor.Tempo hiç düşmüyor.Kitap Paul'un bakış açısıyla anlatılıyor fakat bazı bölümlerde ilahi bakış açısı kullanılarak yazılmış.Yani böyle aman aman bir kitap değil ama yine de güzel.
ataç ikon Orman
kitaba 6 verdi
0 beğen · 0 yorum
Ayşe

Ayşe

@aysecek

Sherlock Holmes ile ''Sherlock '' dizi ile tanıştım.İzlediğim en iyi diziler arasındadır.Öyle iyi bir dizi hiç kuşku duymadan başlayabilirsiniz.Sherlock hayranlığı başlayınca bende,kitaplarını okumaya karar verdim.Bana göre dizisi daha güzel fakat buradan kitabın kötü olduğunu çıkarmayalım gerçekten çok çok iyi fakat dizisi daha iyi olduğu için kitap biraz geride kalıyor. tabi bunlar benim görüşlerim.
 » Kitaba gelecek olursak ilk başı gerçekten iyi ama ben daha öncede belirttiğim gibi dizisini takip ettiğim için o kadar etkilemedi beni.Kitapta bir ara Sherlock kayboluyor bayağı bir sayfa yok ortalarda o zaman belki biraz sıkılabilirsiniz.
1 beğen · 1 yorum
nihan avcioglu (@nihanavcioglu)
Kesinlikle katılıyorum.
19.11.14 beğen cevap
/ 4