up
ara

Ayşegül

Burası benim kendime ait bir odam.
Doğum Tarihi : 9 Kasım Perşembe
Katılım Tarihi : 8 Kasım Cuma 2013 7:58 - 2078 gün
Cinsiyet : Kadın
Şehir : Gümüşhane / Türkiye (Turkey)
Üniversite :
Burası benim kendime ait bir odam.
Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

" Senin gibi birinin mevcut olduğunu hiç düşünmediğim bu dünyada olduğun için teşekkür ederim. "
ataç ikon Milena'ya Mektuplar
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

" Her şeye rağmen, mutluluktan ölünebiliyorsa, o zaman kesinlikle bu şekilde öleceğim. Ayrıca, ölüm döşeğindeki biri, mutluluk sayesinde hayata tutunabiliyorsa o zaman ben de hayatta kalacağım. "
ataç ikon Milena'ya Mektuplar
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

Hepimizin hayatında, daha başımızdan geçerken, bundan sonra hiç unutmayacağımız bir şeyi yaşamakta olduğumuzu anladığımız anlar vardır.
0 yorum
Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

 paylaşım fotoğrafı
Sevgili @bs ' yi kıramadım daveti üzerine ben de masamı paylaşıyorum.
Bu masada kedi göremezsiniz çünkü bu evdeki tek kedi benim :) Jelibon yiyerek sizleri okuyorum :)
Benim için bir masanın olmazsa olmazı fotoğraflardır. Gördüğünüz mavi çerçevedeki fotoğraf yıllardır masamda durur, ilk öğrencilerimle olan fotoğrafımdır. Çalışırken her zaman benim için motivasyon kaynağı olmuştur. Bana amacımı hatırlatır, şu an neden burada olduğumu hatırlatır. Diğer fotoğraf ise ben küçük bir kızken babamla olan en sevdiğim fotoğrafımız. Arkadaşlarımın bana yazdığı küçük küçük notlar var. Kutularda ise benim için önemli olan insanlardan ve anlardan kalan şeyler var. Masada dikkatimi dağıtabilecek bir sürü unsur var gerçekten.
Herkes kalemlerini kalem kutusuna koymuş ben Pringles kabını kalem kutusu yapmışım.
Bu masada çalışarak üniversitenin sonuna geldim. Sabahlara kadar kah üzüldüm, kah üzüldüm, yeri geldi üzüldüm. Zaman zaman üzüldüğüm günler de oldu :)) böyle böyle bitiriyorum... Bu zor üniversite hayatında yüklerimi benimle beraber taşıdığı için masama binlerce teşekkür ^^
6 yorum
Burcu S. (@bs)
Renkli ve dolu masa. Sen de bizdensin. =) @aysegulce'yi etiketleyeyim de o da görsün =)
19.10.17 beğen 4 cevap
Yaser (@yaserarslan)
Bu tablo bize ne anlatıyor öğretmenim :)
19.10.17 beğen 1 cevap
odalık (@odalik)
Pink Floyd albüm kapakları diyoruz ona
19.10.17 beğen 6 cevap
Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

Dünyanın En Tatlı Mandalinası  paylaşım fotoğrafı
Dünyanın En Tatlı Mandalinası
'' Öğretmenim size mandalina soydum beyaz yerlerini bile ayıkladım! ''
işte bu yüzden bu mandalina dünyanın en tatlı mandalinası. Yüzüm ekşimeden yedim :)
0 yorum
Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

Sadece yalnız kalmaktan korkanlar birini yalnız bırakarak cezalandırabileceklerini düşünürler.
0 yorum
Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

Güçlü ve Cesur Kalem
Kitap birkaç bölümden oluşuyor. Ana bölümde Furuğ'un ilk dönem şiirlerini kapsayan üç kitap; Tutsak'tan, Duvar'dan, İsyan'dan şiirler var. Bu üç kitap Furuğ kendi sesi ve havasını bulmadan önceki dönemlere denk gelir. Gençlik, serpilmeler ve bunalım yılları. Ayrıca ikinci dönem şiirlerini kapsayan Yeniden Doğuş ve İnanalım Soğuk Mevsimin Başlangıcına kitaplarından şiirler var.
Kitabın ikinci bölümünde Furuğ'un babasına yazmış olduğu iki mektup ve İbrahim Golestan'a yazmış olduğu mektuplardan bazı bölümler var. Bu mektuplar Furuğ'un iç dünyasıyla doğrudan tanışmamızı sağlıyor. Özellikle mektuplar beni çok etkiledi, okurken ağlattı.
Furuğ çok güçlü, cesur, duyarlı ve talihsiz bir kadın. İran'da ataerkilliğin ve gelenekçiliğin içinde yetişmesi, 16 yaşında aile baskısından kurtuluşu evlilikte araması ancak bu evliliğin de çukurdan çıkıp kuyuya düşmeye benzemesi, boşandıktan sonra bir daha asla oğlunu görememesi bütün bu acılarını şiirleriyle dışa vurmuş.
Furuğ'un kitapta da geçen Günah şiirinden sonra hayatı değişmiş baba evinden men edilmiş ve toplum tarafından 'akıl hastası' , 'şiirden ne anlar' , 'aile düzenini hiçe sayan bir fahişe' gibi çeşitli damga ve iftiralara maruz kalmış. Her yönden gelen eril baskıyla yaşam ona dar edilmiş. Ama o inatla yazmış kadın sesininin bayrağını eril İran Edebiyatı'nın zirvelerinde dalgalandırmış.
Furuğ'dan önce, hiçbir kadın ne aşıkâne şiir söylemiş, ne kadın bedeni ve cinsel hisleri üzerine yazmış, ne de bir erkeğe hitaben şiir yazmıştır. 1950'li yılların İran'ında bir kadının kendi bedeni ve hisleri hakkında yazması müthiş bir cesaret. Bu yüzden Furuğ cesurdur ve erilliğe başkaldıran kalemiyle İran'da biriciktir. Bütün baskıları kenara itip kendi yolunu açan güçlü bir kadın ve güçlü bir kalem. Şiirleri de onun acılarını, yalnızlığını, ezilen tarafını, seven tarafını ve başkaldırışını gözler önüne seriyor. 50 yıl sonra bile hala kelimeleriyle insanlara sarılabiliyor canım Furuğ, istediği de buydu.
ataç ikon Yaralarım Aşktandır
kitaba 10 verdi
0 yorum
Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

10.04.17

öğretmen nedir?

Canlı bir ruha, sabıra, umuda ve bilgiye sahip fedakar insan, öğreten, aydın kişi, yol gösteren, rehber.
yorum
Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

Tüyler ürpertici, rahatsız edici bir film. Çok gerçekçi diyerek izledim izledikten sonra öğrendim ki zaten gerçek bir olaydan esinlenilmiş. Rahatsız edici çünkü film bittikten sonra ''eeh yok artık daha neler zaten film bu'' diye kendini rahatlatamıyorsun.
Barda
filme 8 verdi
0 yorum
Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

21.01.17

sevmek nedir?

''Ya nolcak en fazla üzülürüm'' diyerek girip en az bir adet iç organını kaybederek çıktığın eylem.
yorum
Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

" Biraz üzüntü varmış, olsun, ne çıkar ki? Bir çocuk gibi daha derin uyumanı sağlar. ama üzüntü demek; gece gündüz, uykuda olsun, uyanık olsun, vücuduna saplanmış bir oku taşımak demek. Çekilir şey değil bu. "
ataç ikon Milena'ya Mektuplar
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

" Mesela neden, sandalyene veya masana oturduğunda, uzandığında veya uyuduğunda odanda, seni tamamıyla görebileceğim mutlu bir gardırop olamıyorum? Neden olamıyorum? "
ataç ikon Milena'ya Mektuplar
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

" Asıl konu bu değil Milena, bana göre sen bir kadın değilsin, sen küçük bir kızsın, senin içinde masum bir küçük kızdan başka bir şey yok ve senin gibi küçük bir kızın elini kirli, titreyen, pençe gibi, berbat, güvenilmez ve soğuk elimle hiç tutamam. "
ataç ikon Milena'ya Mektuplar
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

01.11.17

arkadaş kimdir?

Hayatının belli bir döneminde belli bir güzergaha kadar sana eşlik eden kimse.
yorum
Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

Küçük Prens bu zamana kadar okumayı ertelediğim bir kitaptı. 5. sınıf Türkçe ders kitaplarına Küçük Prensle ilgili kısa bir metin koymuşlar. Ben de işleyeceğim derse hazırlık amaçlı Küçük Prensi bir solukta okudum. Hem küçüklere hem de büyüklere hitap ediyor. Çocuklar genellikle animasyonunu izlemiştir diye düşünmüştüm ama kitabı okuyanların sayısı da bir hayli fazlaydı. Öğrencilerimle okuduğum ilk kitap olduğu için bendeki yeri ayrı olacak. İstedikleri zaman okusunlar diye de kitabı sınıf kitaplığına koydum.
Küçük Prensin büyükleri anlamadığında utanmadan, çekinmeden soru sorması, tatmin edici bir yanıta ulaşana kadar soruyu sormaya devam etmesi üzerinde durdum. Öğrencileri sorgulamaya teşvik ettim.
Yetiştirilme tarzımıza göre veya yıllar geçtikçe içimizdeki çocuğun sesi kayboluyor ve onun yerini gaddar, otoriter, mükemmeliyetçi ve yargılayıcı bir iç ses alıyor. Özellikle içindeki çocuğun sesini artık duyamayan yetişkinlerin okumasını isterim.
ataç ikon Küçük Prens
kitaba 10 verdi
2 yorum
Desert Rain (@seaa)
[silindi]
13.10.17 beğen cevap
Desert Rain (@seaa)
Güzel kitaplardan kuşkusuz biride Küçük Prens bende ilk okudumda hiç bitmesin istemiştim altı yaşındayken bu kadar çok şeyleri bilmesi masumlu ön yargısız farkı anlam taşıyan okunması gereken kitaplardan biridir!
13.10.17 beğen cevap
Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

Balkonda son demler paylaşım fotoğrafı
Balkonda son demler
" İnsanlar bize ya hınç ya da korku yüzünden, kötülük ederler. " Nicola Machiavelli
2 yorum
bülent yaşar (@bulentyasar)
joker
20.09.17 beğen cevap
Halil HIDIROGLU (@halilhidiroglu)
Bu kitap guzell suoer
18.07.18 beğen cevap
Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

Çocukluk travmam
Okumayı söktüğüm ve tek başıma okuyabilmenin keyfini çıkaracağım zaman elime geçen masal. Masallar genelde mutlu sonla biter ama bu çok acımasız bir masal. Tek derdimin yediğim fazla şekerlerin dişlerimi çürütüp çürütmeyeceği olduğu hayatımın bu döneminde beni sarsan kitap. Okurken ağlıyordum zavallı kız ısınmak için kibritleri yakıyordu, kibrit hemen sönüyordu, ısınamıyordu, kibritler azaldıkça endişem artıyordu. Elimden hiçbir şey gelmiyordu onun için kendimi o kadar çaresiz ,kötü ve suçlu hissetmiştim. Sonunda kız öldüğünde ise inanamamıştım. Yedi yaşındaydım ve o zamana kadarki yaşantımda yaşlı insanların hep ölüme daha yakın olduğunu düşünürdüm. Ama kibritçi kız ölmüştü.Uzun süre uyku uyuyamamıştım. Çocuklara böyle masallar okunmamalı. Zaten büyüyünce dünyanın ne kadar berbat bir yer olduğunu anlayacaklar bari bırakın çocukken mutlu olsunlar.
ataç ikon Kibritçi Kız
kitaba 10 verdi
1 yorum
Portakal Dedektifi (@yagmuralbayir)
bu kitabı okuduğumda ben de bir şok geçirmiştim çünkü masallar hep iyi biterdi o yüzden sonu iyi olacak diye beklerken bir an kalakalmıştım :(
07.05.17 beğen cevap
Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

23.04.17

Aşk nedir?

Sevilenin ruhuna karışma, onu tanıyıp kaybetsen dahi bir parçasını kalbinin bir yerinde sonsuzluğa taşıma isteme hali. Bir çeşit ölümsüzlük.
yorum
Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

Kesinlikle İzlenmeli
Film çok farklı açılardan bakmanızı sağlıyor. Kesinlikle izlenmesi gerektiğini düşünüyorum. İşitme engellilerle işim gereği birlikteyim ve Mert Fırat'ın oyunculuğunda tek bir kusur bulamadım, hayranlıkla izledim. İşaretleri hem bu kadar hızlı hem de duyguyu yansıtarak yapabilmesi çok büyük bir başarı ve bu başarının arkasındaki emeği o kadar net görebiliyorum ki. Bu filmle hem işitme engelli bireylerin, hem çevresindekilerin hem de ailelerinin neler düşündüğü, hissettiği hakkında fikir edinebilirsiniz. Sadece filmde olduğu gibi gerçekte işitme engellilerin bu kadar iyi dudak okuyabildiğini düşünmeyin bu kişiye göre değişir. Umarım bu filmle engellilere olan bakışınız olumlu yönde değişir, iyi seyirler.
Başka Dilde Aşk
filme 10 verdi
0 yorum
Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

21.01.17

sevmek nedir?

Sıcak süte batırılmış bisküviye dönmek.
yorum