up
ara

Ayşegül

Burası benim kendime ait bir odam.
Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

Küçük Prens bu zamana kadar okumayı ertelediğim bir kitaptı. 5. sınıf Türkçe ders kitaplarına Küçük Prensle ilgili kısa bir metin koymuşlar. Ben de işleyeceğim derse hazırlık amaçlı Küçük Prensi bir solukta okudum. Hem küçüklere hem de büyüklere hitap ediyor. Çocuklar genellikle animasyonunu izlemiştir diye düşünmüştüm ama kitabı okuyanların sayısı da bir hayli fazlaydı. Öğrencilerimle okuduğum ilk kitap olduğu için bendeki yeri ayrı olacak. İstedikleri zaman okusunlar diye de kitabı sınıf kitaplığına koydum.
Küçük Prensin büyükleri anlamadığında utanmadan, çekinmeden soru sorması, tatmin edici bir yanıta ulaşana kadar soruyu sormaya devam etmesi üzerinde durdum. Öğrencileri sorgulamaya teşvik ettim.
Yetiştirilme tarzımıza göre veya yıllar geçtikçe içimizdeki çocuğun sesi kayboluyor ve onun yerini gaddar, otoriter, mükemmeliyetçi ve yargılayıcı bir iç ses alıyor. Özellikle içindeki çocuğun sesini artık duyamayan yetişkinlerin okumasını isterim.
ataç ikon Küçük Prens
9.2 (2511 oy)
2 yorum
Desert Rain (@seaa)
[silindi]
13.10.17 beğen cevap
Desert Rain (@seaa)
Güzel kitaplardan kuşkusuz biride Küçük Prens bende ilk okudumda hiç bitmesin istemiştim altı yaşındayken bu kadar çok şeyleri bilmesi masumlu ön yargısız farkı anlam taşıyan okunması gereken kitaplardan biridir!
13.10.17 beğen cevap
Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

Okumayı söktüğüm ve tek başıma okuyabilmenin keyfini çıkaracağım zaman elime geçen masal. Masallar genelde mutlu sonla biter ama bu çok acımasız bir masal. Tek derdimin yediğim fazla şekerlerin dişlerimi çürütüp çürütmeyeceği olduğu hayatımın bu döneminde beni sarsan kitap. Okurken ağlıyordum zavallı kız ısınmak için kibritleri yakıyordu, kibrit hemen sönüyordu, ısınamıyordu, kibritler azaldıkça endişem artıyordu. Elimden hiçbir şey gelmiyordu onun için kendimi o kadar çaresiz ,kötü ve suçlu hissetmiştim. Sonunda kız öldüğünde ise inanamamıştım. Yedi yaşındaydım ve o zamana kadarki yaşantımda yaşlı insanların hep ölüme daha yakın olduğunu düşünürdüm. Ama kibritçi kız ölmüştü.Uzun süre uyku uyuyamamıştım. Çocuklara böyle masallar okunmamalı. Zaten büyüyünce dünyanın ne kadar berbat bir yer olduğunu anlayacaklar bari bırakın çocukken mutlu olsunlar.
ataç ikon Kibritçi Kız
8.9 (46 oy)
1 yorum
Portakal Dedektifi (@yagmuralbayir)
bu kitabı okuduğumda ben de bir şok geçirmiştim çünkü masallar hep iyi biterdi o yüzden sonu iyi olacak diye beklerken bir an kalakalmıştım :(
07.05.17 beğen 1 cevap
Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

Kitap birkaç bölümden oluşuyor. Ana bölümde Furuğ'un ilk dönem şiirlerini kapsayan üç kitap; Tutsak'tan, Duvar'dan, İsyan'dan şiirler var. Bu üç kitap Furuğ kendi sesi ve havasını bulmadan önceki dönemlere denk gelir. Gençlik, serpilmeler ve bunalım yılları. Ayrıca ikinci dönem şiirlerini kapsayan Yeniden Doğuş ve İnanalım Soğuk Mevsimin Başlangıcına kitaplarından şiirler var.
Kitabın ikinci bölümünde Furuğ'un babasına yazmış olduğu iki mektup ve İbrahim Golestan'a yazmış olduğu mektuplardan bazı bölümler var. Bu mektuplar Furuğ'un iç dünyasıyla doğrudan tanışmamızı sağlıyor. Özellikle mektuplar beni çok etkiledi, okurken ağlattı.
Furuğ çok güçlü, cesur, duyarlı ve talihsiz bir kadın. İran'da ataerkilliğin ve gelenekçiliğin içinde yetişmesi, 16 yaşında aile baskısından kurtuluşu evlilikte araması ancak bu evliliğin de çukurdan çıkıp kuyuya düşmeye benzemesi, boşandıktan sonra bir daha asla oğlunu görememesi bütün bu acılarını şiirleriyle dışa vurmuş.
Furuğ'un kitapta da geçen Günah şiirinden sonra hayatı değişmiş baba evinden men edilmiş ve toplum tarafından 'akıl hastası' , 'şiirden ne anlar' , 'aile düzenini hiçe sayan bir fahişe' gibi çeşitli damga ve iftiralara maruz kalmış. Her yönden gelen eril baskıyla yaşam ona dar edilmiş. Ama o inatla yazmış kadın sesininin bayrağını eril İran Edebiyatı'nın zirvelerinde dalgalandırmış.
Furuğ'dan önce, hiçbir kadın ne aşıkâne şiir söylemiş, ne kadın bedeni ve cinsel hisleri üzerine yazmış, ne de bir erkeğe hitaben şiir yazmıştır. 1950'li yılların İran'ında bir kadının kendi bedeni ve hisleri hakkında yazması müthiş bir cesaret. Bu yüzden Furuğ cesurdur ve erilliğe başkaldıran kalemiyle İran'da biriciktir. Bütün baskıları kenara itip kendi yolunu açan güçlü bir kadın ve güçlü bir kalem. Şiirleri de onun acılarını, yalnızlığını, ezilen tarafını, seven tarafını ve başkaldırışını gözler önüne seriyor. 50 yıl sonra bile hala kelimeleriyle insanlara sarılabiliyor canım Furuğ, istediği de buydu.
0 yorum
Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

Film çok farklı açılardan bakmanızı sağlıyor. Kesinlikle izlenmesi gerektiğini düşünüyorum. İşitme engellilerle işim gereği birlikteyim ve Mert Fırat'ın oyunculuğunda tek bir kusur bulamadım, hayranlıkla izledim. İşaretleri hem bu kadar hızlı hem de duyguyu yansıtarak yapabilmesi çok büyük bir başarı ve bu başarının arkasındaki emeği o kadar net görebiliyorum ki. Bu filmle hem işitme engelli bireylerin, hem çevresindekilerin hem de ailelerinin neler düşündüğü, hissettiği hakkında fikir edinebilirsiniz. Sadece filmde olduğu gibi gerçekte işitme engellilerin bu kadar iyi dudak okuyabildiğini düşünmeyin bu kişiye göre değişir. Umarım bu filmle engellilere olan bakışınız olumlu yönde değişir, iyi seyirler.
Başka Dilde Aşk
8.1 (153 oy)
0 yorum
Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

Tüyler ürpertici, rahatsız edici bir film. Çok gerçekçi diyerek izledim izledikten sonra öğrendim ki zaten gerçek bir olaydan esinlenilmiş. Rahatsız edici çünkü film bittikten sonra ''eeh yok artık daha neler zaten film bu'' diye kendini rahatlatamıyorsun.
Barda
6.9 (152 oy)
0 yorum
Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü'nde kadın arkadaşlarımla bu filmi izledik.Erkeklerin zaten sahip oldukları ve bizim ise sahip olmamızı istemedikleri haklarımızı ne koşullarda dişimizle,tırnağımızla,fedakarlıklarımızla didinerek ve çabalayarak elde ettiğimizi görüyoruz.Bu hakların bize bir lütufmuş gibi sunulduğuna inanmamızı isteyen erkekler var hala.Dünya'nın neresinde olursak olalım kadınların mücadelesi her yerde aynı erkek adalete ve devlete karşı.Kadınlar bugünlere kolay gelmedi ve bundan sonra da güçlüklerle elde ettikleri haklarından ve özgürlüklerinden asla vazgeçmezler.Bugün Türkiye'de biz hala direniyoruz.Böyle güzel filmler de biz direnen kadınlara güç veriyor.Tek bir kişi daha eksilmemek için hep bir arada olmalıyız,''kadın,kadının düşmanıdır'' safsatalarına inat birbirimize sarılmalıyız.Unutmayın ki biz güçlüyüz,her evdeyiz,insan ırkının yarısıyız.
Diren
9.1 (39 oy)
0 yorum
Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

Lenin,1917 Devrimi'nden sonra kendisinin olgunluk döneminde bu düşüncelerini kaleme almış.Aynı zamanda bunları Üçüncü Enternasyonalin'e de yetiştirmek istemiş.
1917 Devrimi önemli bir uluslarasası deneyim olmuş,bu devrimin temel çizgilerine baktığımızda bu devrimin sadece yerel değil,sadece Rusya'ya özgü değil,uluslararası nitelikte bir önemi olduğunu görürüz.Çünkü işçi sınıfı her yerde işçi sınıfıdır.
Avrupa'da böyle bir devrim olması zordu çünkü Avrupa Rusya'dan daha az köylüdür.Burjuvazi Avrupa'da çok güçlü,refah yüksektir.
Rusya bu anlamda örnek olmuştur.Rusya o dönemde zor ve berbat bir durumdayken bile bu devrim başarılı olmuş.Devrimin başarılı olmasında 1.Dünya Savaşı'nın da etkisi olduğunu düşünüyorum çünkü öznel olarak ne kadar devrime hazır olunursa olunsun nesnel koşullar uygun olmadıkça başarı gelmez.Lenin'den anladığım kadarıyla da başarının sağlanması için bir parti olmalı,merkezileşme,merkezi komite,çoğunluk ve kitleleşme sağlanmalı.Bu başarının özel bir reçetesi de yok aslında önemli olan ''kafayı çalıştırma'' yani koşulların tahlilini iyi yapmak,hangi durumda ne yapacağını iyi bilmek,kritik anlarda doğru kararlar alabilmek.Kitlelerin fikrini değiştirmek ve o kritik anın iyi değerlendirilebilmesini sağlamakla mümkün.Yani zor.
''Devrim yolu engebelidir,dolambaçlıdır,sarptır.'' Mahir Çayan
0 yorum
Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

S2-B5 The Walking Dead'i yıllardır heyecanla ve severek izleyen biri olarak bu dizi başladığında sevinmiştim.TWD yokluğunda aynı tadı vereceğini umut etmiştim.Ama tam anlamıyla hayal kırıklığı oldu,özellikle ikinci sezon.Diziyi izlerken ne gerilip korktum ne şok olduğum sahneler oldu ne de gözlerim doldu.Sadece sinirlendim.Bence oyuncular başarısız çünkü izleyenlere duyguyu veremiyorlar bu yüzden karakterlere de ısınamadım,sevmedim.Özellikle Chris karakterine tahammül edemedim,diziyi bırakmama vesile olan bu karakter oldu.Son derece itici ve sinir bozucu.
Fear the Walking Dead
7.2 (45 oy)
0 yorum
Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

İsterim ki bütün kadınlar bu kitabı okuyabilsin.Ama okuduklarınız karşısında şaşırabilir,çileden çıkabilir,kanınız donabilir,yıkıma uğrayabilirsiniz.Bu yüzden bir çoğunuz yarım bırakacaksınız.Yanlış anlamak isteyeceksiniz,tekrar tekrar okuyacak hatta karşılaştırma yapacaksınız ayetlerle.Biliyorum çünkü ben de yaptım.Gerçekten sorgulayanlar ve cesareti olanlar okusun ama yok ben kabuğumda böyle iyiyim diyorsanız bu kitap sizi rahatsız edecektir.
ataç ikon Şeriat ve Kadın
8.9 (16 oy)
3 yorum
ismet çelik (@ismetcelik)
islama en büyük taarruz kadınlarla ilgili hüküm yorumlarından olmuştur. bunda birazda islamın daha çok erkekler tarfından yorumlanmasının etkisi de vardır. Ama islamın kitabı Allahın ayetlerine göre kadın erkek tamamen eşit tutulmuştur hatta aksine kadın imtiyazlı hale getirilmiştir.uydurma hadislei geçiniz ayetlere bakınız ve doğru yorumlamak gerekiyor. bu kitabı okuyamadım ama soruyorum kuranın şu hükmüne bu kitapta yer vermişmi erkek kadının geçimini ihtiyaçlarını karşılamak zorunda, kadın zengin bile olsa hiç bir harcama yapmak zorunda değil islamda kadın nadide bir çiçek gibi el üstünde tutulmuştur. elbette çalışmak isterse çalışabilir bunu yasaklayan bir hüküm yok ama ailenin geçimini sağlamakla yükümlü tutulmamıştır. bunun dışında genelde tenkit edlen 3 tane hüküm vardır. ticari bir şahitlikteki durumu, miras hukukunda yarısını alma ve dövme durumu bunlar da sanıldığı gibi değl profösör mehmet okuyanın bu konudaki ayet yorumlarına bakını you tube de bulabilirsiniz.durum hiç te sandığınız gibi değildir. Ayrıca şu konuyu gözden uzak tutmayın. her bir ayetin mahiyetini tamolark kavramayabilirsiniz hikmetini anlayamayabilirsiniz nice ayetlr var ilim geliştikçe daha iyi anlaşılıyor. mesel Allah herşeyi çift yarattım diyor. ilim gelişmeden önceki bir insan diyebilirdi ne yani çiçek de mi çift yaratılmış ne saçma şey diyebilirdi ama görüldü ki her şey çift.bir ayetin anlamını kavrayamadım diye inkara giderseniz aldanırsınız. kitap tamamen safsata selam ve esenlikte kalın
08.01.19 beğen cevap
meysemitemar (@meysemitemar)
Gönderin de okuyayım çok merak etti. Şimdi
08.01.19 beğen cevap
Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

Özellikle üç ve dört yaş çocukları için çok uygun.Resimler büyük ve dikkatlerini çekmek için birebir.Yazılar az ve sayfalar arasındaki geçişler çok iyi,birbirinden kopuk değil.Dramatize edilebilecek yerler de var.Gönül rahatlığıyla miniklere okuyabilirsiniz.
0 yorum
/ 2