up
ara

Ayşe Yılmaz

İyi ki kitaplar var..
Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

Soluksuz okuduğum, Ahmet Ümit'in gerçekten "hahhh tam Ahmet Ümit işte" tadını verdiren kitaplarından. Kitap kendisinden kat be kat fazla bilgi yüklüyor insana, yani kitabın içindekinden daha da fazla şey öğreniyorsunuz çünkü hemen eliniz araştırmaya gidiyor. Kutluyorum! Türk yazarlardan en sevdiğim kişidir kendisi, keza en başarılı bulduğum. İçinde cinayet var, kıyısından köşesinden aşk, sevgi var. Sorgulayan, sorgulatan insanlar.. Tarih var.. Hem eski hem yakın tarihi birbirine bu kadar güzel harmanlayan başka yazar okudum mu inanın hatırlamıyorum ama yazar bu işin ustası. Yine olay örgüsünün içinde bir sürü şey öğreniyorsunuz, kültür birikiminiz artıyor. Hem de katil tam 'şu' derken en acayip şekilde ters köşe oluyorsunuz. Ama artık sıkı bir Ahmet Ümit takipçisi olarak kitap süresince okların gösterdiği yönü değil de tam tersini izlemeyi öğrendim. Yine de ters köşe oldum ve buna bayıldım! ? Şu an elimde sadece Patasana ve Kukla kaldı okunmayan. Onları da su gibi okuyup bitireceğim ama elim gitmiyor. Çünkü bitirmek demek yazarımız yeni kitaplar çıkarana kadar bir daha okuyamayacak olmak demek ? umarım en kısa zamanda yeni yeni kitaplarını okuruz..
ataç ikon Kavim
kitaba 10 verdi
5 beğen · 0 yorum
Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

Dan Brown en sevdiğim yazar olarak gönlümde taht kurmuştur yıllardır. Başlangıç kitabını daha çıktığı gün aldım ve uzuuun uzun, sindirerek okudum. Ve ilk defa bir Dan Brown kitabını tahmin ettim. Winston.. Muazzam bir sentetik zeka ve bu sayede bilim kurgu - tarih - teknoloji karışımı bir olay örgüsü çıkmış karşımıza.. Ama önceki top kitaplarının üstüne çıkamadığını görmek beni üzdü, sonu tatmin etmedi. Çünkü kitap boyunca "DİNLERİ KESİNLİKLE YIKACAK" şeklinde yansıtılan buluş bana kalırsa o etkiye sahip değildi. Zira evrimi kanıtlayan fosil bulunduğunda 'Tanrı inancımızı sınamak için o fosili oraya kendi koydu' diyebilen bilim(!) insanlarından bahsedilmiş kitapta, dinleri kökten yıkacak bir buluş değil. Olsa olsa, insanların dini biraz sorgulayacağı bir buluş. Tabii insanlar dininden vazgeçmeyeceği için yoksa buluş son derece düşündürücü. Fakat yine de gerek sanat tarihi gerekse siyasi olaylar açısından son derece ufuk açıcı bir kitap olmuş. Severek okudum, sadece sonu hayal kırıklığı oldu sayılır. Üstat! Umarım bir sonraki kitapta Kayıp Sembol, Melekler ve Şeytanlar gibi efsane kitaplarının üzerine çıkar.
ataç ikon Başlangıç - Dan Brown
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

Cadılık, büyücülük, kadim güçler vs.. Bu tarz kitaplara bayılırım! Telema da onlardan bolca barındıran bir kitap olarak tabiki elimden düşmedi. Heyecandan ve meraktan. Tabi ki buna rağmen 10 değil 8 vermemin sebepleri var. Örneğin yazım yanlışları var kitapta, tabiki bu baskıyla alakalı ama kafa karıştırıyordu yer yer. Bunun dışında Morgan cadı olduğunu anladı, eee? Nasıl bu kadar kolay kabullendi? Hele arkadaş çevresi? Bir kişi bile çıkıp dalga geçmedi, ne saçmalıyorsunuz demedi sanki cadılık doğduklarından beri bildikleri ve her gün sokakta karşılaştıkları bir şeymiş gibi.. Morgan'ın ve çevresinin Wicca olaylarını bu kadar çabuk benimsemesi benim garibime gitti. O kadar yüzeyseldi ki.. Cal ve Morgan aşkını da hissedemeden, o da çok yüzeyseldi. Ve kitabın arka tanıtım yazısında Morgan çok geçmeden Cal'ın ondan bir sır sakladığından şüphelenecekti gibi şeyler yazıyor ama kitabın sonuna gelinmesine rağmen Morgan tam bir ergen gibi körü körüne inanmaya devam etti yani içerik ve kapak yazısı bu noktada çelişti bence. Yine de elimden bırakamadım ve şu an ikinci kitap " Cadı " ya geçiyorum. Etkisinden çıkamadım ^^
ataç ikon Telema
kitaba 8 verdi
4 beğen · 0 yorum
Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

Az önce bitti ve tek bir cümlem var. Bu neydi şimdi ? Gerçekten ama bu neydi ? Neyi neden anlattığını anlamadım, ne anlattığını da anlamadım. Suyun içinde yüzen kıyafetler ve bir iki ayak sesinden başka gizem uyandıracak tek bir şey yok. Diyaloglar tekdüze. Sıkıcı. Ve sürekli konuşmalarda tekrara düşülmüş, başarılı bir şekilde de yapılmamış. Bir kitaba kolay kolay 1 puan vermem ama 1.5 saatte okudum, okuduğum o saatlere tamamen yazık. Kapak inanılmaz başarılı, kapağın dokusuna aşık oldum. E yazarın da adı var, tabii ki aldanmış olmamız çok doğal.. Herkes Kafes kitabından sonra yazarın bu kitapla çuvalladığını yazmıştı, sırf bu yüzden ilk bunu okudum ki Kafesten sonra beklentim yükselmesin diye. Bakalım Kafes nasıl çıkacak.
ataç ikon Gölün Dibindeki Ev
kitaba 1 verdi
7 beğen · 0 yorum
Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

Kitap çevirilerinde bir iki tane yazım hatası olsa da adı gibi " Efsane " bir kitap olmuş :) Soluksuz, elimden bırakmadan okudum. Uzun zamandır böyle güzel aksiyon dolu bir seriye başlamamıştım. Konu itibariyle distopya benzeri diyebiliriz. Kitapta gözüme çarpan tek bir sıkıcı nokta var, aslında bu genel olarak günümüz kitap karakterlerinin sorunu. Yani şöyle ki, karakterlerin başına bir dünya şey geliyor ve yaşları 15. Ben biraz daha yaş seviyesi olarak 20-21 yaş arası karakterlerin, olgun diyebileceğim insanların hikayesini okumak istiyorum.. Bu genel anlamda bir çok kitapta ortak problemim. Yine de bu kitapta sırıtmamış çünkü yoğun aşk işlemek yerine aksiyon işlemişler. O yüzden muhakkak okumanız gereken bir seri :)
ataç ikon Efsane
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

Yanlış sıralama ile okuduğum Ahmet Ümit kitaplarından olduğu aşikar. Gidip önce Sultanı Öldürmek, İstanbul Hatırası gibi baba eserlerini okursam tabiki çok daha önce yazılmış bu kitap daha az tat verir. Üstelik Sis ve Gece kitabının içinde geçen Yıldırım karakteri de önce bu kitapta kullanılmış. Sanırım Ahmet Ümit'in dev eserlerini bitirdiğim için bundan sonraki tüm ince kitapları bana yavan bir tat verecek ama tabii yine de kötü diyemeyeceğim. Ters köşe olmadığımız bir katil- kurban romanıydı. Çok gizem yoktu, olayları çözmek zor değildi ve ilk defa belki de Ahmet Ümit kitaplarında katilin kim olduğunu önceden tahmin edebildim ve Mehmet'in polis olduğunu.. Yazarın kitaplarına başlamak isteyenler ilk önce bu ve bunun gibi ince diğer kitaplarından başlamalı.
ataç ikon Kar Kokusu
kitaba 7 verdi
2 beğen · 0 yorum
Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

Klasik Sarah Jio deyip yine de okumaktan vazgeçmeyenlerdenim ben, ki bu kitabında biraz olsun çizgisi dışına çıktığını hissettim. En azından bu kez birisi geçmişteki hikayeden birinin oğlu kızı çıkmadı. Okuduklarım arasında en iyi kitap buydu, sonu güzel bitmesine rağmen yine de hüzünlendirdi. Kahramanlar arasındaki aşkı daha yoğun hissetmek isterdim ama gizem konusunda harika bir iş çıkartmış yazar. Çok sevdim
ataç ikon Kelebek Adası
kitaba 9 verdi
3 beğen · 0 yorum
Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

Ay Günlükleri Serisi'nin son ve en güzel kitabı.. O yüzden son kitaba yakışacak kadar kalın. Adrenalin bir an olsun durulmuyor yine, kitabı hem heyecanla bitirmek icin hem de bitmesin diye hüzünle okuyorsunuz resmen.. Bitmesine gerçekten üzüldüm ama keşke Cinder ve Kai'nin , diğer kahramanların hikayelerinin devamını da okuyabilseydik. Umarım devam niteliğinde bir kitap daha çıkar
2 beğen · 0 yorum
Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

Feyza Altun'u kendime idol edinmeye bu kitabı okumaktan çoook önce başlamıştım ama kitabı elimden bıraktığım anda ne kadar doğru bir kadını örnek aldığımı anlamış oldum.. İçinde annelikten kadın haklarına, kadın cinayetlerinden evlilikte kadına yüklenen sorumluluğa, çocuk bakımından tutun da ailenin velayet hakkının kaldırılmasına kadar geniş yelpazeli konular yer alıyor. Savunduğum düşüncelerin haklılığını gördüm, dayanaklarını yani yasaların bazılarını daha iyi anladım.. Kendime saygı duymayı hiç bırakmamayı öğrendim en çokta.. Her kadın okumalı, hatta sadece kadınlar değil okuma yazması olan herkes kadın erkek demeden okumalı. Boş beleş bir kitap kesinlikle değil..
ataç ikon Kadının Fenni
kitaba 10 verdi
6 beğen · 0 yorum
Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

Serinin ara kitabı olarak çıkan Levana, Cress 'ın devamı niteliğinde değil çok çok öncesini, taaa Kraliçe Channary'nin iktidar dönemine kadar uzanıyor ve bize Levana'nın hikayesini anlatıyor. Aslında okurken ister istemez Levana'ya acıdım, üzüldüm ve sempati duydum. Cinder'a yaptığı şeye kadar. Orda bitti fakat acımasızlığının sebebi biaz da ablası bunu anladım.. Yine de Levana, saf bir kötülük abidesi olmasa bunları yapmazdı. Seriye farklı birinin gözünden bakmak için güzel bir ara kitap olmuş.
ataç ikon Levana
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
/ 12