up
ara

Baran Yusuf

'' Ne gelir elimizden insan olmaktan başka..''
Doğum Tarihi : 7 Eylül Perşembe
Katılım Tarihi : 2 Aralık Salı 2014 2:51 - 1668 gün
Cinsiyet : Erkek
Şehir : Rosario / Arjantin (Argentina)
Üniversite :
'' Ne gelir elimizden insan olmaktan başka..''
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Rosario

Van Gölü  paylaşım fotoğrafı
Van Gölü
. . ."Ve neşeli bir ıslık
tutturmuş şimdi ova
nice acıya karşılıkAşkı savunmada doğa"
Ahmet Telli
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Rosario

 paylaşım fotoğrafı
Victor Hugo der ki ; “Sadece bedenleri, şekilleri, görüntüleri sevenlere ne yazık. Ölüm her şeyi yok edecek. Ruhları sevmeyi deneyin.”
6 yorum
rozella (@sunaaa)
Tabii tabii bunu yapan cok erkek var Turkiye'de
02.11.18 beğen cevap
Müzeyyen (@buderinnbirtutku)
🌾
02.11.18 beğen cevap
Elif DB (@elifdemirbuken)
Yeter ki sevecek kadar yürekli olun gerisi çorap söküğü.
03.11.18 beğen cevap
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Rosario

15.08.17

naif İle nahif arasındaki fark nedir?

Tınıları hoş fakat anlamları birbirinden farklı olan kelimelerdir ‘’naif ‘’ ve ‘’ nahif ‘’.
Saf, tecrübesiz , deneyimsiz, acemice davranışlar sergileyen kişilere ‘’ naif ‘’ ; ince , hassas kişiliklerde de ‘’nahif ‘’ kullanılır, kullanılması gereken de bence budur.

Naif insan , aklından ne geçiyorsa onu dile getirir zira düşünüp de dile getirdiklerini yalnız kendi düşünüp de dile getirdiği anlamda anlaşılacağını düşünür ( saftır , tecrübesizdir ,sütten ağzı yanacaktır ve sonraki evrelerde yoğurdu üfleyerek yiyecektir ) ; nahif insan ise bir söylemek için bin düşünür , (incedir , hassastır) düşündüklerini dile getirmeden evvel iyice bir muhasebe eder de öyle dile getirir düşündüklerini zira farkındadır insanın dilinin ayarının olmadığını ve hiç olmadık anlarda öylece söylenen sözlerin , kurulan cümlelerin bir bıçak misali insan kalbinde yaralar açacağının.( Fakat yine de tam olarak beceremez illa acemiliğine denk gelen durumlar olacaktır. )

Naif insanın henüz yüreği ve aklı kirlenmemiş , kirletilmemiştir . Bir çocuk saflığı ve kalbinin temizliğiyle durumlara yaklaşır ve davranışlar sergiler , nezaketi , saflığı ve insanlığı sömürüye açık olup ezik görülür ; nahif insan ise naif insanın bir üst versiyonudur , kirletilmiş bir dünyada temiz kalmayı başaramayanlardandır. Aklı da kalbi de kir pas içindedir fakat her iki insan türü de duygulu ve kırılgandır . İlkinin duygulu ve kırılgan oluşu saflığından , ikincisinin ise o saflık i acemilik evresini geçirmiş olmasındandır.

Bu iki kelime arasındaki farkı insana indirgeyip daha da örneklendirebiliriz fakat düşüncem şudur ki her insan evladı naif ve bir o kadar da nahiftir .Naif insan iyidir güzeldir hoştur lakin bir evreden sonra bıkkınlık verir nahif olan daha bir iyi, daha bir güzel ve daha bir hoştur.
Örn: ''Bu dünya insanın nahifliğini de (naif değil ) almaya çalışıyor elinden , hâlâ nahif kalabilen insanlar çıksın karşınıza.''
yorum
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Rosario

15.06.17

Ezberlenen en saçma şey nedir?

Çocukken ekseriyetle okul siralarinda ezberletilip de bilinçaltımizda yer edinen ve hiç olmadik anlarda içimizden yahut disimizdan tekrar ettiğimiz ; dua , tekerleme , tekerlememsi şarkı ve şiirlerdir . Tekerleme ,şarkı ,şiir hadi neyse de hiçbir anlamını bilmediğimiz arapca dulari ezberletmenin mantığı nedir anlamış değilim. Maalesef bende de var onlardan bir cok tane, essek kadar adam olmama rağmen tekrarlıyorum bazen hiç farkında olmadan sonra da "ne oluyo lan sana oğlum başlama yine " deyip kendime kızsam da hiç olmadık zamanlarda tekrarlamaya devam ediyorum. Hele bir tekerleme var ki tekrarlayincs kendimden tiksiniyorum ,iyyy falan oluyorum yani, ne kadar derinlere işlemişse artık bir türlü silemiyorum . Hazır olun geliyor ?.
Örn: aboneyim abone
aboneysem sanane
sus konuşma geveze
matematik dersinde
hem hastayım diyorsun
dondurmalar yiyorsan
erkeklere gelince
mini mini etek giyorsun
kızlara gelince
uzun etek giyorsun
erkeklerin kafası
çamaşır makinesi
bizim evin arkası
dondurma fabrikası
annem babam başbakan
var mı bana yan bakan
ali bana yan baktı
beş yıl hapiste yattı
beş beş beş numara
on on on numara
maykıl ceksın madonna
bir numara gir çuvala
salla salla vur duvara.
(şimdi dağılabilirsiniz ??)
yorum
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Rosario

‘’Kelimeler bile yanyana gelerek beni tanımlamak istemezlerdi.
Ne olurdu benim de kelimelerim olsaydı; bana ait bir cümle, bir düşünce olsaydı.
Binlerce yıldır söylenen milyonlarca sözden biri, beni içine alsaydı!’’
ataç ikon Korkuyu Beklerken
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Rosario

"Bir yerde sevmeye devam edebilir miydim?
Çünkü sevmek yarıda kalan bir kitaba devam etmek kadar kolay bir iş değildi."
ataç ikon Korkuyu Beklerken
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Rosario

‘’Yalnızlığı yaşayan insanların, kendi içlerinde başlayıp biten eğlenceleri vardır.’
ataç ikon Korkuyu Beklerken
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Rosario

''Duygular, duygular, duygular. Bırak kentleri, bırak yapıların görkemini, yoksulluğunu, bırak yolları, istasyonları, insanları, yabancıları, sevdiklerini, çocukluğunu, ölen uzaklardaki insanlarını, bırak, bırak, bırak içinde seni kemiren seni bırak. Bak nerelere varıyor gökyüzü. Hangi zamanlara, hangi sonsuzluğa.. ''
Yıllar öncesindeki kitapçı gezmelerimin birinde bir kitabın ön sayfasında bir kadın resmiyle karşılaştım. Uzun kumraldı saçları , hafif yana yatıktı başı ve tebessüm içindeydi gözleri…
Daha önce hiçbir yerde hiçbir şekilde görmediğim o yüz öylesine tanıdık geldi ki bana … O yüzün büyüsündeyken kitabın üzerinde yazan yazılar ilişti gözlerim ‘’ Yaşamın Ucuna Yolculuk ‘’ ‘’Tezer Özlü

Kitabı alıp ,çok yakın birinden çok değerli bir armağan almışçasına bir mutlulukla kitapçıdan çıktım, kendimi bir çırpıda eve attım ve o kadınla muhabbete başladım .
O anlattı ben dinledim , o anlattı ben dinledim..

Yolculuğa çıkmış Cesare Pavese hayranı bir kadın vardı karşımda .

İlginçtir yolculuğu . İnsanlardan geçilir. Dağlardan, deniz kıyılarından, kentlerden, gecelerden geçilir. Irmaklar görülür. insanlar görülür. kalabalık ya da bomboş istasyonlar belirir. yeni bir yaşam bulma arayışıdır bu yolculuk.
Kelimeleri de yolculuğu kadar ağırdır . Sadece gitmek için; bir otel odasından diğerine, bir trenden bir otobüse, bir şehirden bir kasaba’ya.. Tespitleri çarpıcı, hayal kırıklıkları gerçekçi, baş ağrıları bulaşıcı.

Kitabı okurken çoğu yerinde dejavu hissine kapıldım ve çoğu yerinde de keşke Tezer Özlü gibi bir kadınım olsaydı dedim , berebaer mutsuz olabiceğim bir kadınım..
İnanın kitabın ben de nasıl bir etki yarattığını anlatmam çok güç , belki de böylesine çok sevmem kendimi onunla çok fazla özdeşleştirmemden , bazı satırları okuyorken sanki kendi yazdığım bir günlüğü okuyor gibi hissedecek kadar yakındı duygular..

"Yaşamın sonu hiçbir zaman bana ırak gözükmedi. Her yüzde, her solukta, her büyüyende, her yaşlananda, her sarılmada, her sabahta gördüm yaşamın sonunu. Çocukken bile, buğday tarlalarında, yaz gecesi mehtabında ve çocukluk gecelerinin derin karanlığında gördüm yaşamın sonunu, ama ben giderken, ben ya da tren görünümlerin içinden, kentlerden, köylerden, tarlalardan, dağ sıraları önünden, ardından, bir göl kıyısından, bir nehir yatağı ya da gri bir deniz yüzeyi boyunca ilerlerken, yol alırken, tanımadığım insanlar hızla gidiş yolunun aksi yönde yitip giderken, her görüntüyle birlikte ardımda benden uzaklaşırken, yitip giderken, işte o zaman uzaklaştım yaşamın sonundan."

Böylesi içten kelimeleri az duydum ben , hiçbir kitap böylesi bir etki bırakmadı bende..
Okuyun , okuttun vesselam..
ataç ikon Yaşamın Ucuna Yolculuk
kitaba puan vermedi
0 yorum
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Rosario

Buf-i Kur
Kör baykuş kitabıyla karşılaşmam sitenin güzel abisi @semih-oktay abi sayesinde oldu , yapmış olduğu inceleme ve kitaba ait alıntıları gördükten sonra bu kitabı muhakkak okumam gereken bir kitap olduğuna kanaat getirdim ,aylar öncesinde çıktığım 25 saat süren bir tren yolculuğum süresinde de heyecanla ve keyifle okudum . (Kitabı okumam 2 saatten az bir süre mi almış olsa da daha sonra sık sık sayfalarını karıştırıp bende hayranlık uyandıran satırları tekrar tekrar okudum. )

Kitap yüreğinde acılar biriktiren fiziken ve ruhen hastalıkla boğuşan bir şahsın yorucu ,üzücü, ve bazen de korkutucu düşüncelerini aktaran bir roman
.Roman kısançlık ve ölüm metaforları üzerine kurulu olması her sayfasını ayrı bir heyacanla , sabırsızlıkla okunmasını sağlıyor.
Mekanların, zamanların, hatta insanların iç içe girmesi kitabın sıkıcı bir hal almasına sebep olmalıyken tam tersi bir hal almış .

Daha önce okuduğum onlarca kitabı göz önüne alarak dile getiriyorum Kör Baykuş büyük bir roman,doksan beş sayfa olmasına rağmen koca koca kitaplardan daha çok keyif veren , sorgulatan aynı zamanda da insanın içini karartan insanı halden hale sokan efsunlu ,tuhaf bir roman .
Okuyun okutun vesselam..
ataç ikon Kör Baykuş
kitaba 7 verdi
3 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Hoş geldin Kör Baykuş duldasına Baran.Eseri beğenmişsin.Sevindim.
05.03.16 beğen cevap
Baran Yusuf (@baranyusuf)
Aylar öncesinde okuduğum halde hala etkisindeyim Semih Abi , kitap içime işledi gibi bazen durduk yere herhangi bir sayfasının herhangi bir satırını yineliyorum , bu kitapta bir efsun var olmalı :) .
05.03.16 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Ben de tam on yıl önce okumuştum.Sonra bir daha okudum.Ve sonra bir defa daha okudum.Ve sonra dört defa daha okudum...Kaç etti.Doğru:Tam yedi defa devrettim KÖR BAYKUŞ novellasını.Anlayamadım! Anlayabilmek adına galiba okuyacağım bir kez daha...
06.03.16 beğen cevap
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Rosario

Zeki Demirkubuz'
Film insanlara olan inancını kaybetmek istemeyen Muharrem isminde bir adamın hayata olan isyanını konu alıyor .
Film Dostoyevskinin Yeraltından Notlar kitabının serbest bir uyarlaması şeklinde. Muharrem karakteri hayatının bir döneminde yazar olmayı arzulayıp sonra bu arzusundan vazgeçmiş bir karakter.
Film , Ankara'da memur hayatı süren Muharrem'in içler acısı hayatı gözlerimizin önüne seriliyor. Filmin oyuncu kadrosunun çok iyi oyunculardan oluştuğunu söylemek gerek. Engin günaydın , Serkan Keskin ve Nihal yalçın gibi son dönemlerin popüler oyuncularının yanı sıra; Serhat Tutumluer, Nergis Öztürk gibi yönetmenin sık sık filmlerinde yer alan oyuncular da filmde boy göstermiş.
Zeki demirkubuz'un yüksek kalitedeki yönetmenliğine ve filmin harkulade kurgusuna rağmen türkiye'de tam olarak oluşmuş bir sinema kültüründe söz etmek mümkün değil maalesef. Bu durum çeşitli önem derecesi yüksek festivallerden, değerli ödüllerle dönmüş filmlerin, yakaladığı gişe verilerinde de gayet iyi anlaşılıyor zaten. Bu tarz sinema kültürü gelişmeye açık (gelişmemiş) bir ortamda, çok yavaş bir anlatıma sahip ve yönetmeni Zeki Demirkubuz olan bir Dostoyevski uyarlamasının, büyük kitleler tarafından izlenmeyeceği oldukça aşikar. Bu yüzden filmi izlemeden önce izleyeceklerin sıkılmayı ve darlanmayı göze almalarında fayda var. Yönetmenin de hep söylediği gibi filmi izlerken eğlenmeyi bekleyenler Demirkubuz filmi izlemsin
Yeraltı
filme 10 verdi
0 yorum
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Rosario

 paylaşım fotoğrafı
"Dünya on binlerce çiçekli bir kültür bahçesidir; her çiçeğin ayrı bir rengi ve kokusu vardır. Bir çiçeğin koparılması bir rengin, bir kokunun yok olmasıdır. Tek dile, tek renge kalmış bir dünya hapı yutmuştur."
Yaşar Kemal
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
Nihalyurtsever (@nihalyurtsever744)
👏👏
19.06.19 beğen 1 cevap
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Rosario

 paylaşım fotoğrafı
Denizi kimse anlatamaz,
Hiç
Hiç kimse.

Homeros anlatamadı,
Dante anlatamadı,
Anlatamadı Şekspir

Deniz,
Yalnız deniz
Anlatır kendini,
Ben de dinlerim...
Arif Damar
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Rosario

Neşet Ertaş
Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş'ı aramızdan ayrılışının 6. yılında rahmet ve sevgiyle anıyorum , ruhu şad olsun.
Neşet Ertaş
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 yorum
nmsy (@sorgulayan)
''Sessiziliğini duymayan birine sevdanı verme. Göynün incilir, uykuların ziyan olur. '' demiş üstad, saygıyla..
25.09.18 beğen 6 cevap
erguvani (@erguvankapisi)
ne güzel demiş "Evvelim sen oldun ahirim sensin" diline, eline, yüreğine sağlık Neşet Ertaş baba, nurlar içinde uyuyasın
25.09.18 beğen 5 cevap
Baran Yusuf (@baranyusuf)
Her sözünün ayrı bir güzelliği olsa da bu sözünün bendeki yeri bir başkadır. "Can yakıp da kaIp kırma ey insanoğIu. Senin de güI benzin soIacak bir gün. Her canIının kaIbi AIIah’a bağIı. Herkes ettiğini buIacak bir gün. " Haydé kalın sağlıcakla.
25.09.18 beğen 4 cevap
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Rosario

09.08.17

Buzdolabının kapağını açıp sebepsizce önünde durmak nedir?

"Buzdolabı'nın kapısını açıp sebepsizce önünde durmak nedir ? " Şeklinde yazılmasının doğru olacağını düşündüğüm ,( kapak deyince aklıma
gelen şişe ve kavanozdur , buzdolabı'nın türüne göre bir yahut iki kapısı vardır ) ekseriyetle ne yapacağını bilememe , can sıkıntısı , kafa karışıklığı ,durduk ya da durmadik yere strese girme halleri sonucunda vuku bulan beyhude bir dikizleme eylemidir . Zira o dolabın kapısını açıp da tabiri caizse önünde dakikalarca mal mal durup bir şeyler alıp yiyene pek rastlamadım , eğer hava sıcaklığı bugünlerde olduğu gibi mevsim normallerinin uzerindeyse eee bari bir bardak soğuk su alayım denilip su içildikten sonra kapı kapatılır, verdiği serinlik de cabasıdır.
yorum
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Rosario

29.05.17

kullanıcı adınızın anlamı nedir?

Kullanıcı adımın anlamından ziyade , adımın ne olduğu sorusuyla daha bir karşılaşıyorum. Bilenler bilir , adım 'Yusuf ' soyismim 'Baran' .

Bilindiği üzere 'Yusuf ' ismi İbrani Peygamberlerinden Yakup'un oğlu Yosef 'ten gelir , Türkçeye uydurunca Yusuf halini almış , almasayış daha iyiymiş aslında ama şimdi orasını karıştırmayalım.
Yakup oğluna o ismi vermeden , oğullarına o ismi verenler olmuşsa da orasını bilmiyorum. Her neyse 'yosef ' İbranice'de : İnleyen, inilti , ah eden anlamlarına geliyormuş.

Baran ise (şapkalı olan cinsinden) Kürtçe ve Farsça'da ortak kullanılıp da aynı anlama gelen bir kelimedir 'yağmur demektir, ıslatır karşısına çıkanı'.

Dikkat : Burası gereksiz bilgi içerebilir.

Bilmeyenlerde öğrendiğine göre neden soyisimimin ismimden önce geldiği mevzusuna gelebiliriz.
Bunun için epey geçmişe gideceğiz ama . Bundan 28 sene önce sipariş olarak bir eylül akşmanında dünyaya gözlerimi açmışım . Sipariş terimini kullandım çünkü evvelden cinsiyetimden tutun da ten rengime göz rengime kadar her şeyim yüce yaratıcıdan istenmiş ve o cinsiyete renge şemale göre de bir isim verilmiş , 'Yusuf '.
Her neyse efenim ' Yusuf ' adında her şeyi tastamam öylesi güzel bir çocuk dünyaya gelince ; bizim konu komşunun çoğu da benden sonra doğan erkek çocuklarına aynı ismi vermiş . Abarttığım düşünüyor olabilirsiniz ama ciddiyim , düşünün dört yakın sayılacak kadar uzak akrabamın 4 çocuğu ile aynı isme ve soyisme sahibim. Mahallede her 3 çucuktan birinin adı yusuf yaşadığım dramı sizlere anlatamam mahallede 1. ,2. ,3. Yusuf diye numaralandırılmışız duyan da Osmanlı'ya padişahız sanacak.
Ne de olsa benim ile aynı ada sahip olanlar ile aynı yaşta değilim okula başlarken dramım sona erecek diye düşünürken okula başladığım ilk günü kabusum devam etti , benden ziyade 2 yusuf daha var sınıfta. Her ne kadar sevgili öğetmenimiz soyismimizi iliştirse de ismimizin önüne yine de bir karışıklığa neden oluyor.
Durum böyle olunca o da kendince bir çözüm yürüttüğünden olsa gerek ; ben ve yusuflardan ikisine soyismi ile diğerine de ismiyle seslenmye başlayınca sınıftaki kargaşa sona ermiş oldu.
Yusuf oldu size Baran . Hiç kimselerin düşünemeyip de zeki öğrtmenin düşünmesi sonucu mahalledeki kargaşa da sona ermiş oldu ayrıca . Yusuf gitti Baran geldi..

Bir çok yerini kesmiş olsam da laf uzadı da uzadı , okuyanların gözlerinden öpüp cümlelerime bu söz ile sona erdirmek istiyorum.

''Eğer uzunca yıllar soyisminiz ,isminizden önce gelirse bir ömür isminiz gibi size yapışır haliyle..''
yorum
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Rosario

'’Bizim gibilerin hayatında mutluluklar, kısa suren aydınlıklardır.'
ataç ikon Korkuyu Beklerken
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Rosario

"Her şeye yeniden başlamak mümkün değildi. İstesem de mümkün değildi. Nerede kaldığımı unuttuğuma göre, baştan başlamak için de birtakım yetenekler gerekliydi; daha talihli doğmuş olmak gerekliydi mesela. Yeni bir dil öğrenebilmek için, hiç dil bilmemek gerekliydi."
ataç ikon Korkuyu Beklerken
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Rosario

22.05.17

Her şeyde bir hayır var nedir?

Bir bardak düşünün , düşündünüz mü ?
Şimdi o bardağın yarısının boş olduğunu düşünün.
Bunu düşündüyseniz yarısının da dolu olduğunu düşünmeniz muhtemeldir ama o öyle değil işte. Yani demem o ki yarısını boş gördüğünüz bardağın yarısı dolu , yarısını dolu gördüğünüz bardağı yarısı da boş değil.. O gördüğünüz Pollyanna'dır polly-anna ..
yorum
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Rosario

''Hayallerinizin peşini bırakmayın.'' dedirten bir şaheser.
Uzunca zaman önce okuduğum ve uzunca süre etkisinde kaldığım Paulo Coelho'nun şaheserlerinden biri .
Brezilyalı yazarın bu şaheseri , Mesnevi’de geçen kısa bir hikayeden yola çıkarak yazdığı da söylenir Mesnevi de geçen bu hikaye Arakiyeci(Takkeci) İbrahim Ağa'nın hikayesi mi bilemiyorum ama Santiago'nun hikayesiyle baya bir benzer yönleri var bu hikayemizin .

Endülüslü bir çoban çocuğu olan Santiago’nun hikayesi işleniyor kitapta. Ailesinin rahip olarak yetiştirmek istediği, ancak başka dünyalar görüp başka maceralar yaşamak isteyen bir çocuğun hikayesi işleniyor kitapta.
Gördüğü bir rüya üzerine yola çıkan ve bu yolu kendisinin “Kişisel Menkıbesi” haline getiren Santiago, hedefine ulaşmak için İspanya’dan yola çıkıp Mısır’a kadar türlü tecrübelerle yol alıyor.

Kişisel Menkıbe kitapta en çok üzerinde durulan kavramlardan biri .Bu kavram kişinin hayatında en çok yapmak istediği şey, onun tutkusu olarak tanımlanıyor. Ve herkesin farklı Kişisel Menkıbeleri olabileceği, gerekli olanın onun peşine düşme cesaretini gösterme olduğu ifade ediliyor. Ve bu yola çıkan, kendi Kişisel Menkıbesini kovalayan kişiye evrenin yardım etme konusunda son derece cömert davranacağı Santiago’nun yolu üzerinde deneyimlediği birçok örnekle vurgulanıyor. .
"Bir şeyi gerçekten istersen," demişti yaşlı adam ona, "onu gerçekleştirmen için bütün evren işbirliği yapar" sözü bu örneklerden en güzeli olsa gerek.
Santiago'nun Piramitlere giderken tanıştığı herkesin, tanık olduğu her olayın amacına ulaşmada kendisine bir faydası olduğu fark ediyor Santiago'nun bu masalsı yolculuğu nihayetinde Piramitlerde son buluyor ve bununla birlikte kitap da Santiago'nun Kişisel Menkıbesini yaşamasına olanak sağlayan her şey için tanrıya tekrar teşekkür etmesiyle son buluyor.

Çok beğenip tadını çıkara çıkara okuduğum kitaplardan biri olmuştu eğer hala okumadıysanız okumanızı şiddetle tavsiye ederim.
Sevgiyle kalın..
ataç ikon Simyacı
kitaba puan vermedi
2 yorum
ayrıksı (@ayriksi)
Üniversite zamanında okumuştum. Ama bazı şeyleri daha iyi anlamak, özümsemek için yaşın ilerlemesi gerekiyor. İncelemenizden sonra tekrar okumam gerektiği hissine kapıldım. Teşekkürler..
20.03.16 beğen cevap
arif emre usul (@arifemreusul)
bu kitapla ilgili pek çok yorum okudum, benimde yorumlarım oldu. Ama yukarıda yazılan yorumun, değerlendirmeler içerisinde en az %60'lık bir alanı kapsadığını düşünüyorum. ... Evet kitapta en çok buna odaklanmış. saygılaraımla.
29.07.16 beğen cevap
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Rosario

Stephen King Sevenler Muhakkak İzlemeli
Usta yazar Stephen King ülkemizde 'Gece Yarısını 2 Geça' ismiyle yayımlanmış kitabında yer alan 'Gizli Pencere/Gizli Bahçe' adlı,kısa öyküsünden sinemaya uyarlanmıştır. Bir dövüş klübü bir zindan adası değil ama psikolojik gerilim türünün en iyi örneklerinden biridir.

Bazı filmler vardı nasıl başladığını vede nasıl bittiğini anlayamazsınız ama sonunda kararsız kalırsınız iyi mi ? kötü mü diye ? düşünsenizde karar veremezsiniz... bence bu filmde böyle bir film ama bunu diğerlerinden ayıran en büyük özellik iki büyük usta stefan king ve johnny deep olması...

Johnny Depp 'i bir psikolojik gerilim filminde görmek harikaydı bence, filmin hakkını vererek çok güzel oynamış.Mort Rainey karakterini muazzam bir şekilde canlandırmış,sanırsam 3 tane gerilim tarzı filmde oynadı,cehennemden gelen hayalet süvari ve gizli pencere.En iyi performansını da Gizli Pencerede göstermiş,finali gerçekten hoştu.
Gizli Pencere
filme puan vermedi
0 yorum