up
ara

Ahmet Rıza etkisi

ruh-u revan.🦋

ruh-u revan.🦋

@the

02.06.19

Ahmet Arif kimdir?

Ahmed Arif, 23 Nisan 1927 tarihinde Diyarbakır’da doğdu. Bebekken annesi Sâre'yi kaybetti, bu yüzden hayatı babasının yeni eşleriyle devam edecekti. Sekiz Kardeşin en küçüğü olan Ahmed Arif Diyarbakır’dan babasının memur olması sebebiyle Diyarbakır'dan sonra Siverek’le tanışmıştır. Okuma yazmayı ilkokuldan önce anaokulunda öğrenen Ahmed Arif, ortaokulu Urfa’da, liseyi yatılı olarak Afyon’da okudu ve şiir sanatı en fazla Afyon’da kendini gösterdi. İlk şiiri Seçme Şiirler Demeti Dergisi'nde 1940’da yayımlandı ve 10 lira telif ücreti aldı. Askerliğini İstanbul Riva’da yaptı ve üniversiteyi Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü’nde okudu. 1951 ve 52 de iki kez tutuklandı be sebeple yükseköğrenimini tamamlayamadı. Çeşitli gazetelerde çalıştı. 1968 yılında Hasretinden Prangalar Eskittim kitabı çıktı ve korsan hariciden 23 baskı yaptı. Yine aynı adla kendi seslendirdiği şiir kaseti 20 binden fazla sattı. Gerçek adı Ahmed Önal şair bir kalp krizi sonucu 2 Haziran 1991 yılında hayata veda etti.
yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

29.06.18

Ahmet Cemal kimdir?

Kelimeleri dans ettiren insan...
Kullandığı kelimeler hepimizin günlük hayatımızda kullandığımız kelimeler olmasına rağmen, okurken “Bu konuyu nasıl ifade etmiş, bu ne güzel bir üslup...” dedirtiyor insana. Cümlelerini, söz öbeklerini, tanımlamalarını okudukça yeni farkındalıklar kazandırıyor, belki o ana kadar bilinen ancak bir türlü bu kadar doğru ifade edilemeyen birçok konuyu gözler önüne seriyor.
yorum
Elif Gümüş

Elif Gümüş

@elifgum

26.03.18

Ahmet Erhan kimdir?

Artık yaşamaktan öte bir seçim kalmıyor bana... Bugün günlerden Ahmet Erhan olsun...
yorum
Nfk

Nfk

@nfk

19.02.18

Ahmet Kaya kimdir?

İslamcıların sessizce , Solcuların son ses , Ülkücülerin gizlice dinlediği sanatçıdır .
yorum
Fatih Oğuz

Fatih Oğuz

@oguzlardanfatih

Romanda Ahmet Rıza'nın etkisi ve tesiri belli oluyor. Özellikle Enver Paşa'ya karşı soğukluk romanda bir hayli hissedilmekte. Ahmet Ümit dünya görüşünü ve olaylara bakışını Ahmet Riza üzerinden yöneltmiş.

Biraz Kemal Tahir sezinleyebildim. Kemal Tahir Osmanlıcıdır ve İttihatçılardan haz almaz. Lakin Mustafa Kemal Paşa'nın yönetiminden de haz almaz. Ve Mustafa Kemal'i İttihatçılar üzerinden ele alır.

Bu metodu Ahmet Ümit'in de kullandığını düşünüyorum. Kapak ve kitabın başlığı celbediyor. Ve özellikle fedainin kahramanlıkları, serdengeçtiliği, herkesi ve her şeyi bu uğurda ezip geçebileceği kararlılığı özellikle genç okurları heyecanlandıracağını düşünüyorum.
ataç ikon Elveda Güzel Vatanım
8.3 (155 oy)
0 yorum