up
ara

Frida Kohlo

herşeydenbirkuble

herşeydenbirkuble

@izmiryilmaz

Ahlak ve namus diyince sadece kadından konuşmaya başlayan herkes ahlaksız ve namussuzdur.
0 yorum
serap

serap

@serap1

Frida Kohlo paylaşım fotoğrafı
Bu kadının resim yeteneğine hayranım. Bilinç altındaki acılarını sanata dönüştürmeyi başarmış yaratıcı ve yetenekli bir ressam. Kızım illa Frida Kahlo çizelim deyince kıyamadım. #resim #portre
0 yorum
Yonca

Yonca

@kitapokumakhuzurverir

04.02.19

Frida Kahlo kimdir?

Benim çok sevdiğim güçlü tutkulu ne kadar senden vazgeçiyorum dese de aşkından vazgeçmeyen değerli bir kadın bir nevi özgürlük sembolü.
yorum
ELİF.🍒 (@julioco)
Biz bilmeyelim
04.02.19 beğen 1 cevap
Deniz Atahan

Deniz Atahan

@denizatahan

26.01.19

Frida Kahlo kimdir?

trajik bir hayatın başrolünde yer alan tutkulu bir kadın, bir sanatçı ve bir aşık.

asıl adı magdelena carmen frida kahlo calderon olan ressam, 6 temmuz 1907'de meksika'da mavi evde dört çocuktan üçüncüsü olarak dünyaya gelmiştir. babası almanyadan meksikaya göç etmiş macar yahudisi, annesi ise yerli bir meksikalıydı. ancak kahlo doğum tarihini modern meksikanın doğuş yılı kabul etmiştir. (7 temmuz 1910)

6 yaşında geçirdiği çocuk felci sonucunda topallayan bir ayağa sahip olmuştur. bu büyük acı ruhuna işlemiş. kendisine 'tahta bacak frida' şeklinde takma isim takmıştır çevresi.

frida tam bir erkek çoçuğu olarak yetişmiştir. babasıda onu çok seviyormuş. hatta dönemin en iyi eğitimini veren ve sadece erkeklerin kayıt olabildiği ulusal hazırlik okuluna ilk kız öğrenci olarak kayıt olmuştur. bu okul onun sosyalist çevrelere katılmasına zemin hazırlamıştır. ayrıca sanat, edebiyat ve felsefeylede bu okulda ilgilenmeye başlar.

resimlerinde kendini anlatmıştır kahlo. bu yüzden kendisini sürrealist akımın temsilcisi olarak görmez. çünkü bilinçaltı imgelerinde gerçek yaşam kesitleri var olmuştur.

kahlonun güzel bir sözüyle bu yazıyı noktalıyorum. "bedenim beni bırakacak. oysa ben hep o bedenin kurbanı olmuşumdur; biraz asi de olsa bir kurban işte. biliyorum aslında birbirimizi yok edeceğiz, böylece mücadele sonunda ortaya hiçbir galip çıkmayacak. düşüncenin sırf hasar görmemiş olmasından ötürü, tenden oluşan öteki maddeden kopabileceğini düşünmek, ne hoş bir yanılsama."
yorum