up
ara

Bedrozan

"Bir millette okumaya rağbet umumileşmedikçe, gaflet ve gafletten doğacak felâket azalamaz" M.K. ATATÜRK
Bedrozan

Bedrozan

@bedrozan - İzmir

9.Kadıköy Kitap Günleri paylaşım fotoğrafı
9.Kadıköy Kitap Günleri
Bu zamana kadar gördüğüm en merkezi(kitap okuyanlara yakın) , en doğal , en sade, kuru kalabalığı olmayan kitap fuarıydı benim için. Standların önünde "Buyrun" diyip ticari kaygı güderek okurları rahatsız eden görevliler yok, 100 desibel ses yapan çoluk çocuk yok.Gelen insanlar nitelikli, yayın evleri çeşitliliği güzeldi.

Kitap kurtları, gitmeleri halinde oldukça zevk alacağı bir gün geçireceklerdir bence..İzmir kitap fuarıyla karşılaştırınca kesinlikle burayı tercih edeceğimi söyleyebilirim. Ordaki gibi göz yoran büyük büyük kitap standları yok.Alıcısı geliyor zaten.

Hafif hoparlörden bir müzik dinletisi..Açık hava , güzel güler yüzlü nezih insanlar...

Hele tarihi vagonları da açmışlar ki inanın içeri girince çıkmak istemiyorsunuz. Size eşlik eden bir arkadaşınız ya da yariniz varsa yanınızda daha ne olsun ?

İzmir'den bir arkadaşımı görmek için günübirlik gelmiştim, gelmişken de buraya uğradık.Bende çok özel bir yeri var artık bu fuarın.

Elimde katalog tebessüm ediyorum baktıkça.
8 yorum
Ezgi Sertel (@ezgisertel)
Bana da fazla sessiz geldi aslinda.
08.06.17 beğen 1 cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
Size katılıyorum bende çok feyz aldım hele Hulki Cevizoğlu ve İhsan Eliaçık ile hoşsohbet etmek bir başka idi .
08.06.17 beğen 2 cevap
Ihsan Eliacik mi zujajahahaha zuhahaha jfjfjfkfkf
08.06.17 beğen 1 cevap
Bedrozan

Bedrozan

@bedrozan - İzmir

Çocuğumuz düşüp kafasını masaya çarpınca biz hemen masayı
döveriz, “he masa ehhhh sen niye orada duruyorsun” diye. Çocuk, masa orada
durmasa kafasını çarpmayacağını sanır ve büyüdükçe yaptığı her hatayı yükleyecek birini veya bir şeyi mutlaka bulur.'
Malum...
Mesela, bizim Balkan harbinden kalma, dandik vagonlara 160 Kilometre hız yaptırdılar. İlk virajda sizlere ömür... Kimin üstüne kaldı?
Makinistin.. .
Gelene geçene ayran, tost falan satan, kendi halinde sakin bir kasabaydı, Susurluk... İçişleri Bakanlığı, MİT, Jitem, generaller, özel tim polisleri, kumarhaneciler, bakanlar, milletvekilleri, işadamları... 1000 kişi falan yargılandı. Her şey kimin başının altından çıkmış?
Yeşil'in...
Deprem oldu... 7 vilayette 50 bin kişi öldü. Binlerce bina yıkıldı, on binleri ağır hasarlı. Hepsinin sorumlusu olarak kimi kulağından tutup hapse tıktık?
Veli Göçer'i...
Edirne'de bebeler şakır şakır öldü... Hiç utanmadan biskuvi kolilerine koyup, gömdüler. 'Araştırdık, ihmal yok' dediler. Peki neden öldü bu yavrular?
Klima'dan... Dikkat isterim, klimacı bile değil, klima.
Rakıdan öldük. O gün ile bu gün arasında ne değişti?..
Kapağın rengi...
Sanal 'sorumlumuz' bile var... Yollarda her gün 20 insanımız heba oluyor.
Trafik Canavarı'ndan...
Dolar patlarsa?
Enflasyon Canavarı'ndan...
Hatta 'sorumlu olmayan sorumlumuz' da var... Milli takım oynayıp yeniliyor. Suçlusu kim?
Takıma alınmayan Hakan...
Domatesleri Ruslara kakalayamıyoruz. ..
Sinekten...
Deli dana geliyor.
İnekten...
Millet hormonlu diye tavuk yemiyor.
Erman Toroğlu'ndan...
Evleri su basıyor.
Yağmurdan...
Ormanlar yanıyor.
Sigaradan...
Gemi batıyor.
Dalgadan...
İyi de kardeşim, uçak neden düşüyor?
Rahmetli pilottan...
Peki bu şartlarda hayatta kalmayı nasıl başarıyoruz?
Allah'tan...
EK 1: -Üstün Dökmen 30.05.17
0 yorum
Bedrozan

Bedrozan

@bedrozan - İzmir

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı paylaşım fotoğrafı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
Keşke değişiklik olsa, bu 23 Nisan'da da siz otursanız çocukların koltuğuna; okulda olmanız gereken yaşta kötü koşullu atölyelerde çalıştırılsanız, gözaltına alınsanız, öldürülseniz, bilyenizle suçlansanız, toplu tecavüze maruz kalsanız, cesediniz çuvalda taşınsa, evlendirilseniz zorla...
3 yorum
Bedrozan (@bedrozan)
.
23.04.17 beğen cevap
:( keşke ya keşke.
23.04.17 beğen cevap
Mehmet Köseler (@mehmetkoseler)
Çok haklisin usta, çok...
23.04.17 beğen cevap
Bedrozan

Bedrozan

@bedrozan - İzmir

16 nisan 2017 Anayasa Değişikliği Referandumu paylaşım fotoğrafı
16 nisan 2017 Anayasa Değişikliği Referandumu
Üniversite sınavına 15 dakika kala öğrencileri sınava almayan "kuralcı" devlet, 1 buçuk milyon mühürsüz pusulayı kabul ediyor. Ben böyle kılıf-minare görmedim.

Bir siyasi düşüncesi olmadan, sorgulamadan sırf inat uğruna verilen oylar yüzünden koskoca ülkenin kaderi değişti! Bugün ülkemiz icin yas günüdür.

Hileyle hurdayla kazandıgınız bu seçimi utanmadan, yüzünüz kızarmadan sokaklarda bağıra bağıra kutlama yüzsüzlüğü de ancak size yakışır.

Bu insanlara, siyasetin bir gruba ait olmak degil, bir duruşa sahip olmak olduğunu hatirlatarak son veriyorum sozlerime.

Bağıra çağıra kutlayın zaferinizi e mi?
Bir korna da benim için çalın.
5 yorum
Bedrozan (@bedrozan)
+++
16.04.17 beğen 1 cevap
AFD (@afd)
Dünya üç beş bilgisizin elinde.
Sanırlar ki tüm bilgiler kendilerinde.
Üzülme, eşek eşeği beğenir.
Bir hayır var sana kötü demelerinde

Ömer Hayyam
16.04.17 beğen 6 cevap
Zeynep (@zeynep3)
.
16.04.17 beğen 1 cevap
Bedrozan

Bedrozan

@bedrozan - İzmir

16 nisan 2017 Anayasa Değişikliği Referandumu paylaşım fotoğrafı
16 nisan 2017 Anayasa Değişikliği Referandumu
Evet sevgili Neokur sakinleri!
Büyük gün geldi çattı.

Yarın oylayacağımız şey herneyse bilin ki sizin kendi varoluş mücadelenizden çok öte bir şey... Yarınlarınızı masaya yatırıyorsunuz, geleceginizi, çocuklarınızı..

Ben somada maden işçisine atılan tekmeyi oylayacagım örneğin, Berkin'in kara kaşlarını, Ali İsmail'in "vurmayın, öldüm" diye bağırırken karanlıkta kaybolan yalnız sesini...

Tecavüzcüsüyle evlendirilmeye çalışılan küçük kızları oylayacağım, 3 aylık bebeğin sağ yanağından giren kurşunu, gar meydanlarında oluk oluk akan kanların içinde oturup boşluğa bakan adamın bakışlarını, Tahir Elçi'yi oylayacagım...

Kartopu oynarken ölen adamı ve onu öldüren tekelciyi, "one minute" diye meydan okuyanların galon galon İsrail'e benzin taşıdıkları gemicikleri oylayacağım..

Bakara makara diye kollara takılan 700 bin lira değerindeki saatlerin kopçasını, maden işçisinin ayakabılarını çıkartıp yattığı sedyeyi, iş isteyene takla attıran bakanı, Berkin'in anasını yuhalayan zihniyeti, okyanus ötesine selam yollayanların kandırıldıkları aklı oylayacağım...

Ayakabı kutularını, "emri ben verdim" diyenleri, Silivri de kanserden ölenleri, sokaktaki Suriyeli çocukları, savcıların altına çekilen zırhlı araçları, miting meydanlarına zorla götürülen ortaokul çocuklarını, 4 yaşında din eğitimine zorlanan sübyanları, şu ne üdüğü belirsiz altı şişhane üstü tophane dincilik oynayan sonradan görme açgözlülerini, ihale yolsuzluklarını oylayacağım.....

O yolsuzluklarda hakkı yenen tüyü bitmemiş yetimi, saraydakilerin sikinin keyfine göre ölen kınalı kuzuları, babaların ağlayan dumanlı gözlerini oylayacağım..

Ben bu adamlara duymadığım güveni, ödediğimiz her bedeli, yarınlarımızı, çocuklarımızı, özgürlüğümüzü oylayacağim...

Parmağı havada kendinden başka herkese terörist diyen bir adamı oylayacağım...

Ha bir de zoru başarıp Ortadoğu olmamızı bir asır erteleyen Atatürk emanetini, o emanete ihanet edenleri, ihanet edenlerin kanlı ellerini, o kanlı ellere kurban giden koca bir ülkeyi oylayacağım..

Peki siz neyi oylayacaksınız?
71 yorum
'Emrullah (@buharasefiri)
Türk aleyhtarı olan Avrupadaki lobilerin keselerinin ağzını açarak "hayır" propagandasi yapmasina ne demeli? Avrupanın klasik ağzıyla "ülke elden gidiyor " zırvası yapmayin. O çok bahsettikleri demokrasi kavramına ihanet ettiklerini gurbetçilerin üstüne köpek salarken öğrenmiş olduk.
15.04.17 beğen 4 cevap
Ömer A. (@omerr)
Oy kullananları birbirine düşüren ve barış içinde yaşanmasını temenni eden bir sisteme alet olmanın gerçekliğini gösteriyorsunuz burada :)) Oy kullanmak birşeyleri değiştirse o da yasaklanırdı :)) Allah bulaştırmasın böyle pis sistemlere :)
15.04.17 beğen 3 cevap
thebookthief (@tcbasakgurel)
Bu bir parti oylaması değildir. Erdoğan'ı da oylamıyoruz Kılıçtaroğlunu da. İnatlaşacak bir durum da değildir. Bu bir anayasa değişikliğinin sistem değişikliğinin oylamasıdır. Anayasa maddelerini tek tek okuduysanız ülkemiz için iyi olmayacağını anlamışsınızdır. Tek bir adama tüm yetkiler verilemez hem de denetimsiz. Onun için HAYIR
15.04.17 beğen 5 cevap
Bedrozan

Bedrozan

@bedrozan - İzmir

Hayırcıların karıları-kızları evetçilere helaldir  paylaşım fotoğrafı
Hayırcıların karıları-kızları evetçilere helaldir
Bilindiği üzere savaş bir tür kumardır. Her savaşa giren, ihtimal ne kadar düşük olursa olsun kazanmayı umarak girer. Ama şu bir gerçek ki, bu savaşta her zaman kaybetme ihtimali de vardır.

Şimdi bir adam düşünün ki, girdigi savaşı kazandığında ganimet olarak mağlup ettiklerinin karısını-kızını almayı umuyor. Aynı şekilde mağlup olduğunda karısını ve kızını ganimet olarak alacaklarını düşünüyor. Buna rağmen o savaşa girmeyi ısrarla istiyor.

Çok afedersiniz, kumar masasında karısını kızını ortaya süren adamdan farkı nedir bu mübarek ak müslümanın? Ne inandığını iddia ettiği dine, ne de ırmağının akışına ölürüm dediği şu memlekete zerre miskal bir hayrı olmuştur. Kedi sevmez, köpek sevmez, insan sevmez, sanat sevmez, sanatçı sevmez, ışık sevmez, bahar sevmez, çocuk sesi sevmez, çocuk gözü sevmez. Hakkında şunca satır yazmak dahi israfken, o; neye evet dediğini bilmeden oy vererek gider senin kaderini belirler.

Mustafa Kemal Atatürk' ün Gençliğe Hitabe'de bahsettigi o "ahval ve şerait" bana kalırsa tam da bu ahval ve şerait'tir. Ona göre vazifemizi bilelim!
EK 1: Şunu da belirteyim de yanlis anlasilmaya mahal vermeyelim.Erkeklerin, kendi karıları ya da kızları üzerinde tasarruf sahibi olduğunu falan düşünmüyorum. Cinsiyetçi duyar kasmak isteyenler ötede dursun. 15.04.17
15 yorum
Bedrozan (@bedrozan)
İşin en kötüsü de bu adam bu sözleri, birilerini kızdırmak için değil gerçekten böyle düşündüğü için söylüyor. O derece kötü. Evet'çi kardeşlerimizin bu beyanat hakkında neler düşündüğünü de merak ediyorum açıkcası.
15.04.17 beğen 3 cevap
Nur Yasemin (@nrysmn)
Maaşallah bı hayırcılar a o zaman. daha bilmiyorlar ki nasıl bir kumpas yapalım da ak ları karalayalım. Safların aklını nasıl boyarız diye düşünüp duruyorlar. Zavallı miyop beyinli olduklarını nasıl da belli ediyorlar. Ama bilmiyorlar anlamıyorlar işte . Bilseler o beyinlerin kumpas kurarak iftira atarak büyümediğini bilseler ki eğer asıl büyük beyinlerin vatanına hizmet için çalışanlar olduğunu sadece vatana da değil bütün insanlığa nasıl faydalı olacağı konusunda kafa patlatan insanları bir tanısalar bir anlasalar ahh.. İşte o zaman ak beyinlerin büyük beyin olduğunu fark ederler di ama nerdee miyop beninlerin aklı zaten ancak karıya kıza çalışır üşkaata çalışır kolay lokma kazanmaya çalışır beyinleri nu kadar işte bel altının yukarısına taşıyamaz kafalarını . Çünkü o kadar acizdirler. Sözüm lerim de böyle yalan haberler yapanlara ...
15.04.17 beğen 2 cevap
Joseph K (@jsk)
Neden kaçmış o zaman? Kalsaymış pazartesiye
15.04.17 beğen cevap
Bedrozan

Bedrozan

@bedrozan - İzmir

HAYIR'lı işler ! paylaşım fotoğrafı
HAYIR'lı işler !
Bir haber okudum bu sabah.

Bir sitede çalışan güvenlik görevlisi, önündeki kameralardan 4 kişinin hırsızlık için bir emlakçıya girdığini görüyor ve müdahale ediyor. Bu 4 kişi de garibimi döverek öldürüyorlar. 3 çocuk babasız, 1 kadın da kocasız kalıyor.

4 kişinin sabıka geçmişine bakıyorlar.

Hırsızlık, yaralama ve yağmadan bir çok sabıkaları var.

Öyle bir adalet sistemimiz var ki, sabıkalılar ellerini kollarını sallayarak sokaklarda dolaşıp bonus puan kazanırken, hayatı boyunca en büyük suçu bize "ham çökelek" ile eziyet etmek olan Atilla Taş içeride çürüyor.

Şimdi de Başbakan kalkmış "insanın aklında yargılanma korkusu olursa ne ara iş yapacak?" diyerek yeni anayasa paketindeki cumhurbaşkanının yargılanmasını neredeyse imkansız hale getiren maddeyi savunuyor.

Aslında haklı.

Bak mesela, şimdi bu 4 katil, tez zamanda dışarı salınacak ve bir endişe duymadan yaptıkları işi daha bir şevkle yapmaya devam edecekler. Memlekette çözülmesi gereken bunca sorun varken de, bu siyasetçiler, tek bir adamın ihyası için birbirlerini ezecekler.

Sıradan bir katilin, hırsızın dahi ceza almadığı süper güç Türkiye'sinde, cumhurbaşkanının yargılanabilmesi ve ceza alabilmesini beklemek de, senin benim gibi insanların işi zaten anca.

Ve bunca gündür huzur içerisinde yaşayan, güle oynaya referandum mitinglerinin yapıldığı ülkemde, referanduma 5 gün kala Diyarbakır'da bomba patlatılmasını Türkiye Cumhuriyeti devleti ve milletine yapılmış hain bir saldırı olarak nitelendirecekler. Aa pardon patlayan bomba değildi, panzer bakimi sırasında gerçekleşen bir kazaydı sahi, yersen !

İyi uykular Türkiyem.
10 yorum
Mehmet Köseler (@mehmetkoseler)
Kime neyi anlatiyorsun dostum :(
11.04.17 beğen cevap
Bedrozan (@bedrozan)
Yazıp silenler neden siliyor, öyle merak ediyorum ki şunu.
11.04.17 beğen cevap
ESRA SELÇUK (@esraaselcuk)
Öyle güzel uyutuyorlar ki bazen uyandırmaya kıyamıyorum .. kalemine sağlık
11.04.17 beğen 1 cevap
Bedrozan

Bedrozan

@bedrozan - İzmir

Ölmeme Günü paylaşım fotoğrafı
Ölmeme Günü
"Şiir" denildiğinde, aklına direkt "İkinci Yeniler" gelen insanların sayısı hiç de azımsanacak kadar değildir kuşkusuz. Ben de bu gruba dahil olanlardanım.Turgut Uyar başta olmak üzere, İkinci Yeni'lerin eserleri hep ilgimi çekti, hep bir inceleme içine girdim.Hatta üniversitede araştırma ödevlerimin çoğunluğu da İkinci Yeniler üzerineydi bu zamana kadar.

Vizemin konusu Cumhuriyet dönemi -özellikle de İkinci Yeniler- olunca daha da yoğunlaştım geçtiğimiz hafta içerisinde kendilerine. Onlar hakkında çok şey bildiğimi düşünüyordum ki, öğrenecek daha çok fazla şeyim olduğunun farkına vardım. Ne yazık ki bir Türk Edebiyatı öğrencisi olarak böyle bir günün varlığından dahi bihaberdim.
Çok şükür sınavlarımı bitirdim, bu konu hakkında da biraz yazmak istedim.Tabii ki de bu günün sınavımla bir alakası yok, ama o dönemle ilgili her şeyi araştırmak, bilmek isteyen bir yapım var. Belki benim gibi ilgi duyan ama bu özel günden haberi olmayan vardır diye de bu paylaşımı yapmak istedim.

Başlığı görünce siz de benim gibi “Ölmeme Günü de neymiş" demeyin. İnternette sayfalarca bilgi var konuyla alakalı.En açıklayıcı olduğunu düşündüğüm yazılardan birini paylaşıyorum size, iyi okumalar ;

Rumeli Hisarı'nda artık açık olmayan Avcılar adlı meyhanedeyiz.

Bugün artık fazla kalmayan, tam bir müdavim mekanı. Masaya oturduğunuz an beyazın kırmızının (haydari-ezme) geldiği, rakıyı nasıl içtiğinizin bilindiği yerlerden. Turgut Uyar, Tomris Uyar ve Edip Cansever’in başını çektiği bir grup şair masayı kurmuş, “Allah kimseyi meyhanesiz memlekete düşürmesin” keyfinde muhabbetin dibine vurmuştur.

O gün masada kimsenin tam bilemediği bir kadın vardır

Rakılar üçüncü dubleye eriştiğinde kadın başlar umutsuzluğundan ve acısından bahsetmeye. Masa yavaştan dikkat kesilir, merak yavaş yavaş yerini şaşkınlığa bırakır. Vücudunda kalmış bir iğne vardır masadaki kadının. Kalbine çok yakın bir yerdedir iğne. Bir süre sonra kalbe saplanacağından korkulan bir iğne. Kadın muhtemelen ölecektir.

Herkes susar sonra rakılardan birer yudum alınır

Turgut Uyar dayanamaz daha fazla. Bir şişe rakı ister masaya. Uğruna şiirler yazılan kadın Tomris Uyar, koca gözleriyle döner bakar. Rakı gelir masaya. Turgut Uyar tüm şairlere imzalatır şişeyi ve ölüm korkusuyla dolu kadına döner: “Bu şişeyi al; gelecek sene bugüne kadar sakla, 26 Mart’ta burada yine buluşup birlikte içeceğiz bu rakıyı.” der. İçki alemlerinin bu unutulmaz cümlesiyle bir geleneğin ilk adımları atılır.
26 mart, "Ölmeme Günü"dür artık.
...

Ölümsüzlük günü buluşmaları her sene devam eder. Ta ki Turgut Uyar 1985 senesinde vefat edene kadar. Bir yıl sonra Edip Cansever, sonra Cemal Süreya ve 2003 yılında Tomris, Turgut Uyar’ı takip edecektir.
EK 1: https://www.resimag.com/ 09.04.17
9 yorum
€ROS (@doktorno)
tomris uyar ve turgut uyar arasındaki bağ nedir ?
10.04.17 beğen cevap
Bedrozan

Bedrozan

@bedrozan - İzmir

1 Nisan paylaşım fotoğrafı
1 Nisan
Dün gece saçma sapan bir "1 Nisan" şakası ile uykumdan uyandım. Her ne kadar günü geçmiş olsa da konuşmak istiyorum bu konuda biraz.
Güzel ülkemin güzel insanları;
1 Nisan normal insanlar içindir. Adamlar normal bir hayat yaşayıp 1 Nisan'da şakalar yapıp eğlenirler. Bizim ülke ne yazık ki Dali tablosu gibi ... Neyin şaka, neyin gerçek olduğu belli değil. Gülüp gülmemeye karar vereceğimiz zaman bile "şakaysa komik, gerçekse komik değil" diyoruz. Bir de her güldüğümüzde canımız yandığı için "çok güldük başımıza bir şey gelecek" diyoruz. Aslında her şey komik fakat biz gülemiyoruz. Ağzında fırça izi gülümseme, yanağında bir damla yaş olan palyaçolar gibiyiz...
2 yorum
Ezgi Sertel (@ezgisertel)
Her güne iktidarı eleştirecek bir yorum yazmak zorunda mısınız ?
02.04.17 beğen 2 cevap
Bedrozan

Bedrozan

@bedrozan - İzmir

16 nisan 2017 Anayasa Değişikliği Referandumu paylaşım fotoğrafı
16 nisan 2017 Anayasa Değişikliği Referandumu
Bizim kültürümüzde beni küçükken çok etkileyen, çok takdir ettiğim bir şey var. "Ölünün arkasından konuşulmaz" derler hep. Orijini dini midir, değil midir önemi yok. Sana cevap veremeyecek biri hakkında konuşmamayı öğütleyen hoş bir gelenek bence.

Şimdi 20 gün sonra referandumda sandıklara gidip oy kullanacağız. Oy kullanmak söz hakkı kullanmaktır. Bu öyle bir konudaki söz hakkı ki geleceğimizi belirleyecek olmasına karşın geçmişten de hiç kopuk değil.

Öyle bir oy vereceğiz ki kafasından biber gazı kapsülüyle vurularak öldürülen çocuğun, dövülerek öldürülen gencin, evinde kurşunlanan bir genç kızın, tersanelerde ve madenlerde ölen yüzlerce işçinin, Suruç'ta, Ankara Garında, Güvenpark'ta, Ortaköy'de, Reina'da ölen yüzlerce kişinin, tecavüze uğrayıp katledilen genç kızların, evlatlarının biyolojik babası tarafından öldürülen kadınların, bunalımına yenik düşüp kendi canına kıyanların, suçsuz yere tutuklu kaldıkları cezaevlerinde ölenlerin, yurt yangınında yanarak can veren kız çocuklarının, evinden çok uzaklarda yakılarak infaz edilen ya da çatışmalarda ölen, pusulara düşürülen 20 yaşlarında gencecik askerlerin arkasından konuşmuş olacağız.

Onlar öldü. Artık bizim sözümüze cevap veremezler. "Yaşasalar ne derlerdi" diye düşünün ve sonra şu soruyu sorun:

Hiç ölünün arkasından "evet" denir mi?
106 yorum
aslı seloğlu (@asliseloglu)
Canlıya düşmeli.
27.03.17 beğen 1 cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
Çok kararlı bakıyor :)
27.03.17 beğen 2 cevap
Emine 🍁 (@solukbirgolge)
Ölüleri bari buna alet etmeyin yahu. Kediyi oraya koymakla da olmuyor. Hayvan ne bilsin ne doğru ne yanlış. Neyse siyasete girmeyeyim dedim ama duramadım. Sonuç az buçuk belli alışmakta fayda var derim :)
27.03.17 beğen 11 cevap
/ 4