up
ara

Nvn

Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari - İstanbul

Bazı kitaplar vardır, okursunuz okursunuz dersiniz ki "Bu aynı ben, bu aynı biz, burda komşumu şurada arkadaşımı anlatıyor." dediğimiz. Bizi bize anlatan, seni sana anlatan kitaplardır bunlar işte. Keşfedemediğin yanlarını sana tarif eder, bir nevi navigasyon aslında. Ya da dışa vurmak istemediğin yanlarını ya da en insan yanlarını.... İnsansız insan keşif araçlarıdır bunlar da. Okumaya doyamazsınız. #altinicizmeyedoyamadigimkitaplar diyorum artık. Başucu kitabı çok klişe oldu, başucumda durmuyor çünkü hep. Ve bu kitap 500 yıl öncesinden seslenir sana. İşte böyle kitapları alalım, sevelim. Denemeler, benim için öyle bir kitap oldu.
ataç ikon Denemeler
kitaba 10 verdi
0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari - İstanbul

Carson McCullers, modern edebiyatın en önemli kadın yazarlarından biri. Küskün Kahvenin Türküsü orjinal adıyla The Ballad of The Sad Coffee, dilimize şahane bir isimle çevrilmiş. Toplam 7 öyküden oluşan eseri McCullers, 23 yaşında yazmaya başlamış. Öykülerin sürükleyiciliğini yaşından bağımsız düşünmek gerekiyor. Daha öncesinde okuduğum Zweig karamsarlığı yerini sevgi karamsarlığına bıraktı diyebilirim. Her bir karakteri ince ince işlemiş McCullers ve yine her biri kendine has özellikleriyle ayrı kişilikleri barındırsa da farklılıklarında birleştirmiş hepsini. Naif bir hikaye sizi bekliyor.
0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari - İstanbul

"Bir Çöküşün Öyküsü"nü üzülerek ve biraz da yaşayarak okudum "Korku" kitabında elindekileri kaybetme korkusuyla yaşayan bir kadını okumuştuk şimdi ise elindekileri kaybeden bir kadının ihtirasını okuyoruz. Yalnız kalmak ancak bu kadar yalnız kalmak olabilirdi Madam De Prie için. Şatafatlı hayatından geriye bir şey kalmayan Madam elindeki son servet kırıntılarıyla da geçmişi yeniden yaşatmaya çalışıyor. Bu uğurda yaptıkları ise şöhretini kaybeden her insanın yaptığı gibi hırs dolu. Bu kadar hayattan bir konuyu bu kadar güzel tahlil eden Zweig'e -ki hemde erkek gözüyle bir kadının psikolojisi- hayran kalmamak elde değil.
ataç ikon Bir Çöküşün Öyküsü
kitaba 10 verdi
0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari - İstanbul

Clarissa, Zweig'in ölmeden önce üzerindr çalıştığı son kitabı. Ve sanki son eseri olduğu için midir yoksa başka nedeni var mıdır bilemem ama resmen ustalığını konuşturmuş bu kitapta. Üslubu, akıcılığı, duygu geçişleri... Hepsi ama hepsi can alıcı. Ve Zweig'in savaşlara olan nefretini bir kez daha görüyoruz. Fazla bir şey demicem zira konuştukça kendimi daha da yetersiz hissediyorum.
ataç ikon Clarissa
kitaba 10 verdi
1 yorum
fk (@furkan05)
Zweig'in ölümü nedeniyle tamamlanmamış eseri. Tadı damağımda kalmıştı :)
27.03.18 beğen cevap
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari - İstanbul

Yazarı şahsına münhasır biri. Hep Sonradan ise kalbiniz burkularak okuyacağınız bir kitap. Sonunda gözleriniz şöyle bir uzaklara dalacak. Beni mest etti. Yeni yazarlara verilen şansı sonuna kadar hak etti.
ataç ikon Hep Sonradan
kitaba 9 verdi
0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari - İstanbul

Bir ülkenin dirilişi, insanın insan gibi yaşayacağı bir ülkenin kuruluş hikayesi. Biz çok yabancı değiliz aslında bu hikayeye ama Finlandiya'nın şimdiki haliyle ülkemizi kıyaslarsak bataklıktan bir cevher çıkarmış onlar. Kitaptan uzaklaşmadan şunu demek istiyorum: birisi sizden kitap önerisi mi istedi yapıştırın hemen Beyaz Zambaklar Ülkesinde'yi. Hevesle tavsiye ediyorum, büyüklere değil aslında küçüklere şiddetle tavsiyemdir. Her satırı her kelimesin altınız kazımak gerek derinlere inebilmek gerek.
ataç ikon Beyaz Zambaklar Ülkesinde
kitaba 10 verdi
0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari - İstanbul

Altın Saçlı Kızın hikayesi, Sendeki Ben. Aslında biz onu yıllar önce aldığı cesur kararla hatırlıyoruz. Hayatın zorluklarına tek başına göğüs germiş bir kadın. Hikayesi derinden üzdü beni. Kendisiyle konuşmaları samimi, dili akıcı, hikayesi acıklı. Severek ve bir çırpıda okudum.
ataç ikon Sendeki Ben
kitaba 4 verdi
0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari - İstanbul

Sonunda bitirdim,üstünden bir hayli zaman geçti ama sindirmem uzun sürdü. Hani demiştim ya kalın kitaplar gözümü korkutuyor bir türlü başlayamıyorum. Ama öte yandan da başlayınca elimden bırakamıyorum. İşte 1Q84 aynen öyle oldu. Aomame'nin hikayesi beni benden aldı. Kitaptaki her karakterin güçlü olması, olaylar arasındaki bağlantıla her karaktere ayrı ayrı derin merak uyandırdı. Özellikle 2. kitaptan sonra düşmeyen tempo kitabı bir solukta okumamı sağladı. Murakami çok sık tekrara düşse de benim için sıkıcı olmadı hiç. Ben bunu yazarın tarzı olarak yorumluyorum ve aslında daha da kalıcı hale getiriyor bana göre. Evet efendim, bu güzel hikayeninde sonuna geldik ama bence son değildi bu bir başlangıç olabilir diyerek bir umutla devamı olur mu acaba diye bekliyorum.
ataç ikon 1Q84
kitaba 10 verdi
0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari - İstanbul

Çocuk kitabı diyorlar Ay'a Yolculuk'a... Bence her çocuk kitabını önce büyükler okumalı. Onların dünyası o kadar güzel ki biz yetişkinler onların penceresinden görsek dünyayı bin kat güzelleşecek dünyamız. Kitabımıza gelirsek, herkesin ömründe mutlaka duyduğu bir kitap bence bu. @turkiyeisbankasikulturyayinlar ı sağolsun bizi çocukluğumuza götürüyorlar bu baskılarla. Macera dolu bir serüvene hazırsanız hadi gelin siz de katılın bize. İyi okumalar.
ataç ikon Aya Yolculuk
kitaba 8 verdi
0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari - İstanbul

Parla beni bir hayli şaşırtan bir kitap oldu. Ve sonunda "acaba, ya ne oldu şimdi, allalla" gibi iç seslerimle kapattım kapağını. Buraya kadar okuduysanız -ki sanmıyorum, yorum okuyan bir elin parmağını geçmiyor, bu da ayrı bi kanayan yaram- merak etmeyin hiç bir spoi vermicem. Ama gerçekten beğendim. Üslup ve kurgu açısından daha da güzel buldum ve tebrik ediyorum
ataç ikon Parla
kitaba 6 verdi
0 yorum
/ 19