up
ara

birsen

birsen

birsen

@birsenozturk

Kitap 1960 ihtilalinin hazırlık aşaması,ihtilali ve 14'lerin tasfiyesine kadar özellikle askeri cephede olanları anlatıyor. Kitabı bitirdikten sonra 27 mayıs ihtilaline dair birçok detaya sahip oluyorsunuz. Bir nevi taht oyunlarının yaşandığı ülkemizde gerçekleşen ilk askeri darbeyi ve daha sonra gerçekleşecek darbelerin içyüzünü anlamak için bir kaynak niteliğinde kitap.
ataç ikon İhtilalin İçyüzü
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
birsen

birsen

@birsenozturk

Osmanlı tarihi ile ilgili bir romanı bu kadar sürükleyici bir şekilde okuyacağımı tahmin etmezdim. Reşad Ekrem verdiği küçük detaylarla da kitaba ayrı bir güzellik katmış. Biraz klasik bir söylem olacak ama o dönemin içinde yaşadığınızı hissettirebilmiş. Bol entrikalı, bol karakterli, bol kellelerin havada uçuştuğu bir kitap. Tarihi romanlar listenize kesinlikle eklemenizi tavsiye ederim.
ataç ikon Kösem Sultan
kitaba 9 verdi
4 beğen · 0 yorum
birsen

birsen

@birsenozturk

Rousseau eğitimi şekillendiren düşünürlerden biri ve bu kitapta Emile adında hayali çocuğu üzerinden anne babalara ve eğitimcilere önerilerde bulunuyor. 18.yüzyılda yazılan bu kitap ebeveynlerin yaptığı hatalara bol bol değiniyor. Ve bu hatalar günümüzde hala devam ediyor ne yazık ki. Yalnız kitabın kız çocuğu yetiştirme kısmına katıldığımı söyleyemem. Rousseau'nun kızların varoluş amaçlarını yanlış yorumladığını düşünüyorum. Belki de yaşadığı çağın etkisidir. Bir eğitimci olarak çocukları dengeli bir şekilde yetiştirmek ve eğitmek için faydalı bulduğum bu kitabı eğitimci arkadaşlara ve tabii ki anne babalara tavsiye ederim.
ataç ikon Emile
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum
birsen

birsen

@birsenozturk

İlk filmini izlemiştim. Filmden o kadar çok etkilenmiştim ki üzerinden yaklaşık 10 sene geçmesine rağmen ayrıntıları hala aklımda. Kitabı okurken de keşke hakkında hiçbir şey bilmeseydim dedim. Film içinde aynı şey geçerli aslında. O yüzden ilk kitap mı okunmalı yoksa film mi izlenmeli bilemiyorum. Ama kesinlikle hem filmin hem de kitabının çok etkileyici olduğunu söylemeliyim.
ataç ikon Dövüş Kulübü
kitaba 8 verdi
3 beğen · 1 yorum
Khatva (@kahtva)
Ben filmini defalarca izlediğimden mi bilmiyorum kitaba başladığım andan itibaren doymuştum ya film kitabı çok iyi geçirmişti görsele yada kitabın vereceği çok da bir şey yoktu. Ek olarak: Mülkiyet eleştirisi yaparken, kafasına silah dayayıp bu sefil hayatı yaşayacağına git istediğin mesleği seçip daha iyi hayat -orta sınıf ol- yaşa demek yazarın en büyük toyluğuydu herhalde
12.02.16 beğen cevap
birsen

birsen

@birsenozturk

Jung mitolojiden simya felsefesine kadar pek çok şeyle bilinçaltının derinliklerine iniyor. Okunması biraz zor bir kitap. Çünkü hem mitoloji hem de simya felsefesi hakkında bilginiz olması gerekiyor. Ve ya benim gibi bir yandan kitabı okurken bir yandan da internetten araştırma yaparak okumanız daha faydalı olacaktır.
ataç ikon Maskülen
kitaba 6 verdi
0 beğen · 0 yorum
birsen

birsen

@birsenozturk

Kitaptaki her bir karekter çok başarılı bir şekilde tasvir edilmiş. Onların yan hikayeleri de romanla bütünlük içerisinde. Romanda sadece katolik kilisesiyle ilgili Prens Mışkin'ın yaptığı söylev biraz kopukluk hissi uyandırdı bende. Kitabı çok uzun süre ara vermeden okumanızı tavsiye ederim çünkü karekterlerin isimlerini (çok fazla karekter var) karıştırma, hatırlayamama gibi sıkıntılar yaşayabilirsiniz.
ataç ikon Budala
kitaba 9 verdi
2 beğen · 1 yorum
selman bulut (@selmanbulut)
dostoyevski yazar da karakter tasvirleri kötü olur mu hiç? :D
16.02.16 beğen cevap
birsen

birsen

@birsenozturk

Kitap son bölüme kadar oldukça sürükleyici. Yaşanan savaşları, sıkıntıları size fazlasıyla hissettirebiliyor. Her bir sayfasını içiniz acıyarak okuyorsunuz. Ama özellikle son bölümde yazarın bir çok şeyi özetlemeye çalışması kitabın başlardaki havasını bozmuş bence. Ayrıca kitabın Amerika'nın Afganistan'a açmış olduğu savaşa yaklaşımını da çok gerçekçi bulmadım.
ataç ikon Bin Muhteşem Güneş
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum
birsen

birsen

@birsenozturk

Kadın erkek ilişkilerinden, dünya düzeninden, insanların varoluşlarına kadar daha bir çok konu değişik karakterlerle ele alınıyor kitapta. Felsefeye ilgi duyanlar bir de utanmaz adamın felsefesine göz atmalı bence.. Keşke her utanmaz "utanmaz adam" gibi olsa.
ataç ikon Utanmaz Adam
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
birsen

birsen

@birsenozturk

Bence gayet sürükleyici bir film. Bazı mantık hataları barındırıyor ama yine de buna çok takılmıyorsunuz. Özellikle hummerla takip sahnesi gerçekten başarılı olmuş.
Deja Vu
filme 7 verdi
2 beğen · 0 yorum
birsen

birsen

@birsenozturk

Arjantin tarihinde önemli bir karakter olan Eva Peron'un hayatı, yükselişini klip havasında anlatan bir müzikal. Ben izlerken çok sıkılmadım özellikle müzikleri baya iyiydi ama dediğim gibi uzun bir klip izliyormuşsunuz gibi.
Evita
filme 6 verdi
0 beğen · 0 yorum
/ 1